Конспект подгрупповие заняття на розвиток зорового сприйняття (підготовча група) «Я людина. Частини тіла". Конспект логопедичної НСД в підготовчій групі «Людина і частини його тіла

  • Астахова Олена Миколаївна
  • Муніципальне автономне дошкільний освітній заклад «Центр розвитку дитини - дитячий садок № 3»
  • вихователь
  • Кемеровська область, м Новокузнецьк

Мета заняття: розвиток зорового сприйняття.

завдання:

Ідентифікувати, показувати і називати основні кольори і їх відтінки; формувати зорово-рухову координацію, тренувати в порівнянні предметів по довжині, висоті, широті, використовуючи прийом зорового співвіднесення вчити групувати предмети по одному з ознак; закріплювати вміння орієнтуватися на аркуші паперу; виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих людей.

устаткування:

Аркуш формату А4 з тінями і 6 окремих силуетів - 8 наборів, картки життєвого циклу людини - 8 наборів, зображення книг різної товщини - 8 наборів, картки гри «Холодну-гаряче» - 8 наборів, 8 наборів ковпаків, 8 наборів емоцій і різнокольорових ковпаків, аудіозапис.

Заняття орієнтовано на дітей 6-7 років в кількості 8 чоловік.

Хід заняття.

Привіт, хлопці! Сьогодні до нас прийшов у гості дуже маленький гість але з дуже великим проханням. Подивіться, хто це?

Так, це гномик. Він робив фотографії гномиків, але пролив на знімки фарбу. Залишилися тільки силуети. Давайте знайдемо кожному силуету тінь.

1. дидактична гра «Силуети» .

перед дітьми панно з «Тінями» і знімні силуети гномиків в прозорій файлі.

Нехай кожен візьме собі за силуетом і знайде йому тінь.

А тепер перевірте себе. (Накладіть на обраний силует кольорового гномика в прозорому слайді, він повинен повністю збігтися зі своєю тінню).

От спасибі, молодці. Тепер ми зможемо подивитися фотографії родини гномика. Тільки фотографії переплуталися, їх потрібно розкласти правильно.

2. Дидактична гра «Фотографії»

Подивися і розглянемо картки із зображеннями, розклади послідовність стадій розвитку людини від самого маленького віку до найстаршого.

Зорова гімнастика.

Гномик вирішив прибрати альбом з фотографіями на полицю і ненавмисно впустив кілька книг. Допоможіть, будь ласка, гномик розставити їх від самого товстої енциклопедії до самої тоненькою книжечки.

3. Дидактична гра «Від більшого до меншого» .

Розкладіть книги від самої товстої до найтоншої. Нехай кожен перевірить свого сусіда, чи правильно він виконав.

Пограв гномик зі снігом - руки замерзли, помацав гарячу піч - обпікся. Давайте покажемо гномик, які предмети бувають гарячими, а які - холодними.

4. Дидактична гра «Гаряче-холодне» .

Дітям пропонується розсортувати запропоновані картки на дві стопки.

Подивіться, що зображено на картинках. Праворуч від себе поклади то, що буває холодним, а зліва то, що буває гарячим.

Физминутку.

Є на пальцях наших нігті,
На руках зап'ястя, лікті.
Тім'я, шия, плечі, груди
І животик не забудь.

Стегна, п'яти, двоє стоп,
Гомілку і голеностоп.
Є коліна і спина,
Але вона все одна.

Є у нас на голові
Вуха два і мочки дві.
Брови, вилиці, і віскі,
І очі, що так близькі.

Щоки, ніс і дві ніздрі,
Губи, зуби - подивися!
Підборіддя під губою.
Ось що знаємо ми з тобою!

У нашого гномика є різні ковпаки. Він сушив їх після прання, а вітер все ковпаки переплутав. Тепер йому потрібно розкласти їх як були - від темного ковпака до світлого.

5. Дидактична гра «Ковпачки» .

Розкладіть ковпаки від самого темного кольору до найсвітлішого.

Гномик пропонує вам послухати звуки і вгадати, що ж ми таке чуємо.

6. Дидактична гра «Дізнайся на слух» .

Чи включається запис різних звуків - чхання, тупіт, кашель і т.д. Кожна дитина по черзі на слух вгадує і називає запропонований йому звук.

До гномик прийшли гості. У всіх різний настрій. А під кожне настрій гномики надягають ковпак певного кольору. Давайте дізнаємося, якого кольору ковпак повинен надіти кожен з цих гномів.

7. Дидактична гра «Колір настрою» .

Дітям пропонуються особи гномиків, що виражають різні емоції і кольорові ковпаки.

Одягніть на гномика той ковпак, колір якого найбільше схожий на його настрій.

Розкажи, чому ти надів саме цей ковпак злому гномик?

Питають кожної дитини.

Підведення підсумків заняття.

Конспект НСД в підготовчій групі «Мій організм»

завдання:
Освітні: Продовжувати розширювати знання дітей про будову людського організму; в ігровій формі повторити з дітьми про функції основних органів людини (мозок, серце, шлунок, легені, нирки, печінку, ноги і руки); удосконалювати знання дітей про продукти харчування та їх склад; повторювати їстівні і отруйні гриби і ягоди; розширювати знання дітей про воду (не має форми і сіль підвищує щільність води).
Розвиваючі:Розвивати у дітей уважність і спостережливість в грі «Лабіринт»; силу ніг і витривалість в грі - атракціоні «Пронеси м'ячик в ложці і не впусти його»; зорове і слухове сприйняття, увагу, логічне мислення, вміння аналізувати; удосконалювати вміння виконувати загально-розвиваючі вправи під музичний супровід; в пошуково-пізнавальної діяльності познайомити дітей з властивостями води;
виховують: Виховувати доброзичливість, взаємодопомога, відповідальність, вміння працювати в колективі.
Матеріали та обладнання: Мультимедійна установка, ілюстрації з лабіринтами на кожну дитину; 2 м'ячі; 2 ложки; 2 конуса; CD диск з зарядкою плюх; кубик льоду; судини для води; сире яйце, стакан з водою, сіль; шапочка лисиці; обруч; клей; ножиці; кольоровий папір для вирізування; 2 листи ватману (або формату А3); прапорці; подарунки для дітей.

НОД проходить в музичному залі. У центрі залу знаходиться мультимедійна установка, по краях залу праворуч і ліворуч столи. Діти стоять у вчителя півколом.
педагог: Хлопці, мені сьогодні поштою надійшов лист, відеолист, я його ще не дивилася. Давайте разом його подивимося?
діти: Так давайте!
Слайд 1 - відеозвернення клоуна плюх.
плюх: Привіт хлопці! Уявляєте, зі мною сталося непорозуміння. Я посперечався зі своєю подружкою клоунесою іриски, який орган в нашому організмі найголовніше! Я кажу - мозок, Іриска каже - серце. А тут ще до нас підбігли інші клоуни, так вони стали називати інші органи. Допоможіть мені, скажіть який орган найголовніший?
педагог:Допоможемо, хлопці?
діти: Так!
педагог: І хоча ми з вами знаємо, що в нашому організмі всі органи важливі і потрібні, і не тільки органи, а й кінцівки, ми ще раз нагадаємо плюх про них. Для початку розділимося на 2 команди: команда - очі, команда - носики.
Слайд 2 фігура людини.
педагог: Подивіться, хлопці, що тут зображено?
діти: Людина, фігура людини.
педагог: Правильно, фігура людини, а з якого органу ми почнемо ви дізнаєтеся отгадав загадку:
Він все запам'ятовує,
Дивитися, слухати, говорити,
Бачити допомагає,
Роботою всього нашого організму управляє. (Мозок.)
діти:Мозок!
На слайді 3 відкривається фотографія людського мозку.
педагог: Правильно, мозок! А скажіть, для чого він потрібен людині?
діти: Відповіді дітей.
педагог: І ось воно завдання для тренування мозку, називається «Лабіринт»
Педагог роздає кожній дитині картку з лабіринтом.
педагог: Чия команда швидше впорається із завданням, правильно пройде лабіринт, той переможе і отримає прапорець. В кінці нашої подорожі підрахуємо прапорці кожної команди і визначимо переможця.
Діти виконують завдання.
педагог: Молодці, все впоралися. Отримайте по прапорці. Наступна загадка.
День і ніч стукає воно,
Немов би заведено.
Буде погано, якщо раптом
Припиниться цей стукіт. (Серце)
діти: Серце!
На слайді 3 відкривається фотографія людського серця.
педагог: А скажіть, хлопці, для чого нам потрібно серце?
діти: Відповіді дітей.
педагог: А наступне завдання перевірить ваше серце, чи добре воно працює!
Естафета «Пронеси м'ячик в ложці і не впусти»
педагог:Молодці, хлопці! Всі впоралися із завданням, добре працюють ваші сердечка. Обом командам по прапорці.
педагог: Наступна загадка.
Висить мішечок невеликий -
Те повний, то порожній.
У нього вагончики біжать,
Їжу, рідини везуть.
Кипить робота цілий день,

Нам допомагати йому не лінь.
Готує їжу, нас живить,
А що не потрібно - виганяє. (Шлунок.)
діти: Шлунок!
педагог: Правильно, вгадали хлопці!
На слайді 3 відкривається фотографія людського шлунка.
педагог: А розкажіть хлопці, для людини шлунок?
діти: Відповіді дітей.
педагог: Пограємо в гру «Що з чого?» Я буду задавати питання по черзі кожній команді, підраховуємо кількість правильних відповідей. В кінці гри перемогла команди отримає прапорець.
Зразкові питання:
-Сир роблять з молока)
-Хліб роблять з ....... (Борошна)
-Компот варять з ....... (Фруктів)
-Суп варять з ......... .. (овочів)
-Котлети роблять з ....... (М'яса)
-Морозиво роблять з ....... (Молока)
-Колбасу роблять з ....... (М'яса)
-Кетчуп роблять з ....... (Помідорів) і т.д.
педагог: Молодці, хлопці! Правильно відповіли. І обидві команди отримують по прапорці. Наступна загадка.
Цей орган допомагає нам дихати,
пропускаючи через себе повітря,
знаходяться в наше грудей. (Легкі)
діти: Легкі!
педагог:Правильно, діти! Розкажіть, для чого людині легкі?
На слайді 3 відкривається фотографія легенях людини.
педагог:А тепер трошки відпочинемо. Весела зарядка від нашого знайомого клоуна плюх.
Зарядка плюх.
педагог: Добре працюють у вас, хлопці, легкі, ні мало ви не втомилися і не захекались. А тепер наступна загадка.
Дві квасолини висять,
Непотрібні речовини пропускають.
І видаляти їх допомагають. (Нирки.)
діти: Нирки!
На слайді 3 з'являється фотографія нирок людини.
педагог: Правильно! Хто скаже, яку функцію в організмі людини виконують нирки?
діти: Відповіді дітей.
педагог: Хороші відповіді. Коли ми з вами п'ємо воду та інші рідини вони обов'язково проходять через нирки. Вони їх очищають і пропускають в інші органи.
Підійдіть хлопці до цього столу, що ви тут бачите?
діти: Лід, стакан, глечик, каструлю.
педагог: Я розповім вам про те, що вода не має форми.

Вода не має форми.
Запропонувати дітям розглянути кубик льоду (згадати, що лід - це тверда вода). Якої форми цей шматочок льоду? Чи змінить він свою форму, якщо опустити його в склянку, в миску, покласти на стіл або на долоньку? А рідка вода?
Запропонувати дітям налити воду в глечик, тарілку, стакан (будь-які судини), на поверхню столу. Що відбувається? Вода приймає форму того предмета, в якому знаходиться, а на рівному місці розповзається калюжкою. Значить, рідка вода не має форми.
педагог: А тепер я хочу показати вам інший досвід. Можна навчити яйце плавати? А як?
діти: Відповіді дітей.
педагог:Навчи яйце плавати
Для проведення досвіду вам знадобляться: сире яйце, стакан з водою, кілька столових ложок солі.
1. Покладемо сире яйце в склянку з чистою водопровідною водою - яйце опуститься на дно склянки.
2. Виймемо яйце зі склянки і розчинний у воді кілька ложок солі.
3. Не будемо про яйце в склянку з солоною водою - яйце залишиться плавати на поверхні води.

Сіль підвищує щільність води. Чим більше солі у воді, тим складніше в ній потонути. У знаменитому Мертвому морі вода настільки солона, що людина без будь-яких зусиль може лежати на її поверхні, не боячись потонути.
педагог:Цікаво було?
діти: Так!
педагог: Ну, тоді наступна загадка.
Цей орган фільтрує всі продукти, які ми їмо.
Допомагає організму боротися з отрутами. (Печінка)
діти:печінка
На слайді 3 з'являється фотографія печінки людини.
педагог: Правильно. І коли ви їсте шоколадку і смажене, печінку повинна почистити ці продукти, так як вони шкідливі. І завдання буде таке. Пограємо в гру «Їстівні та отруйні». Я покажу на екрані кожній команді по черзі фотографії. І ви повинні дати правильну назву грибу або ягоді. Яка команда набере найбільше правильних відповідей, та отримає прапорець. Почали.
На слайді 4 з'являються по черзі фотографії отруйних і їстівних грибів і ягід.
педагог: Молодці, хлопці! Всі фотографії відгадали. Обидві команди отримують по прапорці. Наступна загадка.
Оля весело біжить,
До річці по доріжці.
А для цього потрібні,
Нашої Оле ... .. (Ніжки)
діти: Ноги!
педагог: Правильно, ноги! Хто розповість, для чого людині ноги?
діти: Відповіді дітей.
педагог: Все правильно сказали. Час пограти і подивитися, які сильні і витривалі у вас ноги. Рухлива гра «Хромая лисиця».
Ведучому надягають на голову шапочку лисиці. Він встає в обруч - нору. Інші діти (звірі) «дражнять» його. За командою лисиця наздоганяє звірят, стрибаючи на одній нозі. Осаленний дитина вважається спійманим і відводиться лисицею в нірку.
педагог: Добре пограли хлопці, потренували свої ноги. Остання загадка.

Люблять праця, не терплять нудьги,
Все вміють наші ...
(Руки)
діти: Руки!
педагог: Правильно, наші руки! Розкажіть для людині руки.
На слайді 5 відкривається фотографія рук людини
діти:Відповіді дітей.
педагог:Ви все правильно сказали хлопці. Ось ми зараз і перевіримо, які спритні у вас руки. За моєю командою ви будете вирізати сердечка з паперу, і наклеювати на аркуш паперу, кожна команда на свій лист. Як тільки пролунає повторна команда, ви повинні зупинитися і більше не вирізати. Ми всі разом підрахуємо, у якої команди велика кількість сердечок вирізане, та команда і перемогла. Почали.
Діти вирізають сердечка і наклеюють їх на аркуш ватману.
педагог: Закінчили.
Педагог разом з дітьми підраховують кількість вирізаних сердечок .. Команді переможцю вручається прапорець.
педагог: Ось і закінчилися наші завдання. Зараз ми підрахуємо кількість прапорців у команд. Перемогли обидві команди. Перемогла дружба. І переможцям вручаються подарунки.
Педагог вручає команда подарунки.
педагог:Хлопці, але що ж ми скажемо клоуну плюх? Які органи найважливіші і головні?
діти: Всі органи головні і важливі.
Слайд 6 відеозвернення клоуна плюх.
плюх: Спасибі хлопці! Тепер-то я буду знати, що всі органи в нашому організмі важливі, та й кінцівки той же. Побіжу зараз і розповім про це своїй подружці клоунесу іриски. До побачення хлопці! До нової зустрічі!
діти: До побачення Плюх!
педагог: Хлопці, вам сподобалося наше подорож? А завдання клоуна? А що вам сподобалося найбільше? А що не сподобалося? А що нового ви дізналися ви сьогодні?
Діти разом з педагогом повертаються в групу.

Тема: «Частини тіла - мої помічники»

мета:

  • закріпити поняття про частини тіла;
  • закріпити знання і вміння, отримані в ході проведення корекційної роботи з розвитку артикуляційного апарату.

завдання:

логопедичні:

Удосконалення лексичного ладу мови:

  • збагачувати, активізувати і розширювати словник по темі «Частини тіла - мої помічники»;
  • засвоювати назви частин тіла людини, їх функцій (очима бачимо, вухами чуємо, носом дихаємо і т.д.);
  • закріплювати поняття « багатозначне слово», Уточнювати багатозначність слова« ніс »;
  • розширювати уявлення про сприйняття запахів у тварин;
  • уточнити значення слів «аромат», «нюх»;

Формування та вдосконалення граматичної будови мови:

  • узгоджувати іменники з прикметниками в роді, числі.

Розвиток зв'язного мовлення:

  • створити проблемну ситуацію, прийняти участь в її обговоренні;
  • розвивати вміння грамотно відповідати на питання;
  • знаходити мотивацію до міркувань на цю тему.

Удосконалення загальної та дрібної моторики.

Розвиваючі завдання:

  • розвиток тактильних відчуттів;
  • розвиток правильного фізіологічного дихання.

виховні:

  • формувати уявлення про частини тіла: очі, вуха, ніс, мова, руки, про їх ролі в житті людини;
  • виховувати культурно-гігієнічні навички.

Для досягнення мети були використані такі методи і прийоми:

  • наочний метод (використання відеоматеріалів)
  • словесний метод (бесіда про частинах тіла)
  • ігровий прийом (артикуляційна гімнастика «Веселий язичок»)
  • метод експериментування (дізнатися в якому чайнику вода холодна, а в якому гаряча, що не торкаючись)
  • метод обстеження (розглядання в дзеркалах очі)
  • ароматерапія (використовуються ароматизовані свічки).

Рішення задач здійснюються через такі освітні області:

  • здоров'я (вміння правильно дихати)
  • пізнання (розповідь логопеда про очі і про сприйняття запахів представників тваринного світу)
  • музика ( «Звуки лісу»).

Устаткування: відеоматеріали (пейзажі, флора, фауна, в тебе ніс, вуха, очі, їхня риба, жаба, кури, голуби, сова, пугач, рак, ящірка, мурахи, собака, кішка, олень, кінь, дельфін); аудіозапис «Звуки лісу»; два чайника з водою - гарячої і холодної; «Чудо-коробка»; ароматичні свічки; дзеркала, персонаж кощей, ватман, гуаш червоного кольору, вологі серветки.

Хід безпосередньо освітньої діяльності

1. Організаційний момент.

ввічливі слова

Щоб ввічливими бути,
Потрібно «здрастуй» говорити
Всім, кого б не зустрів -
Це знають діти.
Скажеш: «Здрастуй!» і у відповідь
Прозвучить: «Привіт! Привіт!".

Хлопці, давайте ми з вами привітаємося.

Привіт, долоньки! (Діти плещуть у долоні: хлоп-хлоп)
Привіт, чобітки! (Тупають: топ-топ)
Привіт, жаби! (Квакають ква-ква)
Привіт, зозулі! (Кують: ку-ку)
Здрастуй, дзвінкий каблучок! (Цокають мовою: цок - цок)
І малятко світлячок! (На видиху вимовляють: с-с-с)
Здрастуй, спритний вітерець, (дмуть)
Дзвінкий дитячий голосок! (Базікають язичком: бл - бл)
Поїзд довгий біля перону! (Тягнуть: тууу)
Добрий день ручним годинах, (цокають: тик-так)
Гучним дитячим голосам!
А тепер всі дружно сіли,
На мене всі подивилися.

2. Основна частина.

Сьогодні ми будемо говорити про людину. На Землі живуть дуже багато людей - мільярди. Всі люди схожі, все вміємо говорити, думати, ходити, але кожна людина неповторна. Ми відрізняємося зовнішністю, кольором очей, волосся, зріст, ходою, голосом, характером.

З'являється Кощій.

Кощій. Хто тут говорив про мене? А це ви тут розумні дітки, ну-ка вгадайте тоді мої загадки, а якщо не вгадаєте, я вас заберу до себе.

1) На нас надягають
Взимку - чобітки,
Восени - туфлі,
Влітку - босоніжки.
(Ніжки)

2) Я в лікарню ні ногою,
Обходжу все стороною,
Весь тремчу, трясуться губи,
Мені вчора лікували ... (зуби).

3) П'ять братів роками рівні
Зростанням різні.
(Пальці)

4) Все, що ми покладемо в рот,
Чи потрапить до нас в ... (живіт).

5) Горщик розумний сім дірочок в ньому.
(Голова).

Ой, які ви тут розумні, преумние. Не подобаються мені такі діти, піду, пошукаю інших дітей.

Логопед. Молодці хлопці, впоралися з завдання, випровадили Кощія. А тепер візьміть дзеркало і подивіться на себе. Людина бачить не всім тілом, а тільки очима.

Розберемося разом, діти
Для чого очі на світі?
І навіщо у всіх у нас
На обличчі є пара очі?
Так навіщо людині очі?
Діти відповідають.

Логопед. Правильно, очі допомагають людині пізнати навколишній його світ: ми бачимо предмети навколо себе, їх колір, розмір, форму, можемо визначити відстань, на якому вони знаходяться один від одного. (Діти розглядають відеоматеріали із зображенням пейзажів, флори, фауни.)

Очі дуже чутливі, тому їх треба берегти. Людям зі слабким зором лікар рекомендує носити окуляри. У всіх представників тваринного світу різні очі. Наприклад, риби добре бачать предмети, розташовані поблизу. Жаби помічають тільки рухомі предмети. Що розглянути нерухомий предмет, їй самій необхідно почати рух. У раків очі розташовані на спеціальних антенах-стеблинках, висуваються далеко вперед і можуть самі по собі обертатися, коли рак нерухомий. У сови і пугача очі великі, але нерухомий, зате голова обертається навколо своєї осі по повному колу. До того ж вони бачать тільки в темряві. Кури, голуби, ящірки здатні бачити тільки при світлі. Мурахи навіть вдень бачать зірки.

Які бувають очі за кольором?

Діти відповідають.

Логопед. А за формою?

Діти відповідають.

Логопед. А у вас які очі?

Діти відповідають.

Ти закрий очі долонею,
Посидимо зовсім трошки:
Відразу стало темно.
Де ліжечко, де вікно?
Дивно, нудно і обідно-
Нічого навколо не видно.

Діти сидять з закритими очима, включаються музичні записи «Звуки лісу».

Логопед. У темряві людині погано, незатишно, але у нього є ще один помічник. Що ви чуєте?

Діти відповідають.

Логопед. За допомогою чого ми чуємо навколишні нас звуки.

Діти відповідають.

Логопед. А які звуки ми можемо чути?

Діти відповідають.

Логопед. Завдяки слуху ми сприймаємо навколишні нас звуки, орієнтуємося в світі. Людина за допомогою вух чує спів птахів і голоси людей, дзюрчання струмочка і шум вітру, і багато різних звуків. А тепер скажіть, ви відчуваєте аромат в кімнаті, приємний запах?

Діти вдихають приємний полуничний запах ароматичних свічок.

Логопед. За допомогою чого ми відчуваємо аромати?

Діти відповідають.

Логопед. Як ви думаєте, для чого людині потрібен ніс?

Діти відповідають.

Логопед. Деякі вважають, що ніс - це тільки прикраса на обличчі. Інші думають, що природа дала нам ніс, щоб задирати його догори. Є навіть вирази: «Ти ба, ніс задер!», «Ну що ти ніс повісив?». Це жарт. Насправді навіть самий маленький ніс - дуже важлива частина тіла. Носом ми дихаємо. А ще ніс допомагає відчути і розрізняти запахи.

Навіщо носик малюкам?

Є прямі носики,
Є носики-Курносики ...
Дуже потрібен всякий ніс,
Раз вже він-на-віч приріс.
Ю.Прокоповіч

Физминутку.

Ми тупотимо ногами.
Ми ляскаємо руками,
Киваємо головами.
Ми руки піднімаємо,
Ми руки опускаємо.
Ми руки подаємо,
І бігаємо кругом.

Логопед. Люди сприймають один одного за допомогою зору, слуху в процесі розмови. А ось для тварин велику роль грає нюх. Воно є найважливішим почуттям, нерідко заміняє зір або слух. Чи не відчути під час запах хижака або не знайти здобич по сліду для деяких з них рівносильно смерті. Краще за інших тварин сприймають запахи собаки, кішки і коні. Зазвичай вони дізнаються запах знайомого їм людини задовго до того, як він наблизиться. У диких тварин нюх розвинений ще краще. Олень відчуває запах хижака з великої відстані і встигає втекти або сховатися. Зате птиці дуже слабо розрізняють запахи, а ось дельфіни взагалі їх не розрізняють.

Логопед використовує відеоматеріали і предметні картинки із зображенням тварин.

Якщо ти застудився і підхопив нежить, тобі важче дихати. Потрібно дбати про своє здоров'я, вміти правильно дихати, вдихати повітря через ніс, а видихати - через рот. Ніс - це орган людини. А у якого або чого він є?

Логопед використовує відеоматеріали із зображенням тварини і людини, човни та чайника.

Логопед. Що таке чайник? Які у нього є частини? (Носик, кришка, ручка, денце, стінки).

Логопед. Для чого потрібен чайник? (Щоб з нього пити).

Педагог. Яка вода необхідна, щоб можна було заварити чай?

Діти відповідають.

Перед дітьми виставляються два чайника з водою-холодної і гарячої, пропонується дізнатися, де яка, що не торкаючись, потім ставиться низка запитань.

Діти розуміють, як можна визначити температуру води.

Логопед. Перед вами два чайника, в одному чайнику холодна вода, в іншому - тепла. Як ви думаєте, в якому з них холодна вода?

Діти відповідають.

Логопед. Ми торкаємося до предметів за допомогою пальців. Вони допомагають нам писати, шити. Ліпити, здійснювати безліч різних справ. За допомогою пальців рук ми можемо відчути тепло і холод, відчути - твердий або м'який предмет, гладкий або шорсткий. Деяким дуже тонким рухам потрібно вчитися, наприклад, дуже добре розвинені кисті рук у художників. Я пропоную трохи пограти з нашими пальчиками. Давайте спробуємо на дотик здогадатися, що лежить в нашій диво-коробці?

Діти виконують.

Логопед. Що було б, якщо у людини був один очей, але два рота і два носа?

Діти відповідають.

Одна дана нам голова.
А очі два і вуха два,
І два скроні, і дві руки,
Зате один і ніс і рот.
А якби в нас була навпаки,
Одна нога, одна рука,
Зате два роти, два мови-
Ми тільки б і знали,
Що їли і розмовляли.
Г. Гейне.

У нашому роті живе язичок. За допомогою нього ми можемо визначити смак. А для чого ще людині потрібна мова?

Діти відповідають.

Логопед. Мова допомагає видавати найрізноманітніші звуки, а головне - розмовляти. Іноді він виконує роль сторожа, який охороняє вхід в будинок (рот) і перевіряє їжу на її придатність або непридатність до вживання. Під час жування мову перевертає шматочки їжі.

Діти виконують гімнастику артикуляції «Веселий язичок» (авторська розробка).

Жив - був Язичок.
Він був веселий і завжди шумів. (Цокають язичком)
Але одного разу все сусіди на нього
Образилися і перестали з Язичком дружити. (Надувають губи)
Він підійшов до щічки, (Штовхають язичком праву щічку)
Постукав у її дверцята - ніхто не відкриває.
Тоді він пішов у протилежний бік, (Штовхають язичком ліву щічку)
Але і там його ніхто не чекав.
Язичок вирішив подружитися з зубками.
Він лоскотав спочатку верхні зубки, (Виконують артикуляційне вправу Чистимо зубки)
А потім нижні.
Але тут губки образилися і надулися. (Надувають губки)
Язичок вирішив їх розвеселити:
Облизав спочатку верхню губу, (виконують артикуляційне вправу Варення)
А потім нижню.
Губках це сподобалося,
І вони посміхнулися язичком.
З тих пір всі вони дружно живуть (Посміхаються)
І один одному завжди посміхаються.

Вікторія Спиридонова
Конспект заняття з розвитку мовлення у підготовчій логопедичній групі «Частини тіла людини»

мета: закріпити знання дітей про тіло людини.

завдання:

Закріплювати вміння утворювати іменники множини;

Закріплювати вміння утворювати іменники зі зменшено-пестливими і збільшувальними суфіксами;

Тренувати дітей в узгодженні іменників з числівниками;

Звернути увагу дітей на багатозначність слів

Вчити складати розповідь про себе, спираючись на схему

устаткування: проектор, екран для проектора

хід заняття

1. Організаційний момент:

педагог: Щоб ввічливими бути,

Потрібно «здрастуй» говорити

Всім, кого б не зустрів

- Це знають діти.

Скажеш: «Здрастуй!» і у відповідь

Прозвучить: «Привіт! Привіт!".

Хлопці, давайте ми з вами привітаємося.

Привіт, долоньки! (Діти плещуть у долоні: хлоп-хлоп)

Привіт, чобітки! (Тупають: топ-топ)

Привіт, жаби! (Квакають ква-ква)

Привіт, зозулі! (Кують: ку-ку)

Здрастуй, дзвінкий каблучок! (Цокають мовою: цок - цок)

І малятко світлячок! (На видиху вимовляють: с-с-с)

Здрастуй, спритний вітерець, (Дмуть)

Поїзд довгий біля перону! (Тягнуть: тууу)

Добрий день ручним годинах, (Цокають: тик-так)

2. Знайомство з темою

Слайд 2. Педагог: Хлопці послухайте загадку:

На Землі він найсильніша,

Тому що всіх розумніше.

Як ви думаєте, хто це? (людина). Ви здогадалися про що ми будемо говорити? (Про людину)

Цікаво, а хто це до нас прийшов? (Чахлик Невмерущий)

Кощій. Хто тут говорив про мене? А це ви тут розумні дітки, ну-ка вгадайте тоді мої загадки, а якщо не вгадаєте, я нічого вам не покажу.

Загадки.

1. Два сусіда - непосиди.

День на роботі, ніч - на відпочинку. (Очі).

2. Між двох світил я в середині один. (Ніс)

3. Все життя ходять в обгонки,

А обігнати один одного не можуть. (Ноги).

4. Якщо б не було його, не сказав би нічого. (Мова).

5. У двох матерів по п'ять синів,

Одне ім'я всім. (Пальці, руки).

6. Все, що ми покладемо в рот, потрапить до нас в ... (Живіт)

7. Горщик розумний сім дірочок в ньому. (Голова).

Кощій: - Ой, які ви тут розумні, преумние. Не подобаються мені такі діти, піду, пошукаю інших дітей. Дивіться свої картинки.

Слайд 3. Вправа «Згадай».

Педагог: Згадайте про що були загадки Кощія. (Очі, ніс, ноги, мову, пальці, руки, живіт)

Слайд 4. Наступна гра «Докажи слівце»

Я починаю пропозицію, ви закінчуєте.

Головою ми що робимо? (Думаємо). Вухами що робимо? (Слухаємо). Очима.? (Дивимося). Носом.? (Дихаємо, нюхаємо). Ротом.? (Їмо, п'ємо, говоримо). Руками.? (Беремо, тримаємо). Пальцями.? (Чіпаємо, гладимо, малюємо). Ногами.? (Ходимо, бігаємо, стрибаємо).

Слайд 5. Педагог: Подивіться, діти, персонажі якої казки до нас прийшли? (Червона шапочка) Бабуся дуже сильно любила свою внучку і називала її ласкава - онучка. Давайте уявимо, як бабуся розповідає нам про свою онучку.

Гра «Назви ласкаво».

У моєї внучки НЕ рука, а ручка і т. Д. Нога (ніжка, плече (плече, ніс (носик, волосся (волоссячко, палець (пальчик, голова (головка, голівонька, щока (щічка, вухо (вушко, живіт (животик , очей (вічко).

Слайд 6. Педагог: Подивіться прикатился до нас рум'яний колобок. Ой, подивіться який він наляканий! Хто ж його так налякав? А давайте уявимо, що він в лісі зустрів велетня і розповідає нам про нього.

Гра «Розкажи про велетня»

Чи не руки, а. ручищи; не очі, а. очиськами; НЕ губи, а. губіщі; НЕ кулаки, а. кулачища; НЕ лікті, а. локтіщі; НЕ ноги, а. ножищами; НЕ нігті, а. ногтіщі; НЕ зуби, а. зубіщі; не волосся, а волосіщі; НЕ брови, а. бровіщі; НЕ живіт, а. жівотіще.

Слайд 7. Педагог: До нас прибіг хлопчик в чоботи-скороходи і пропонує трошки розім'ятися.

Физкультминутка.

Пустотливі ніжки ходять по доріжці

Шия крутить головою вправо, вліво оборотік

Покажи мені де животик?

Наше тіло підтяглося, як березонька струнка

Стала рівною спиною

А тепер все підтягнулися

І один одному посміхнулися

Слайд 8. Педагог: Хлопці, до нас прийшов наступний гість, Незнайко. Він вас просить розповісти і показати які частини тіла є у нього. Покажемо? Повторюйте слова вірша і показуйте на собі частини тіла

Є на пальцях наших нігті є у нас на голові

На руках - зап'ястя, лікті Юшка два і мочки дві

Тім'я, шия, плечі, груди. Брови, вилиці і віскі

Стегна, п'яти, дві стопи І очі, що так близькі

Є коліна і спина Щоки, ніс і дві ніздрі

Але вона все одна Губи, зуби - подивися

Підборіддя під губою, ось що знаємо ми з тобою.

Слайд 9. Гра «Подумай і відповідай»

Педагог: З якої казки наші наступні гості Буратіно і Мальвіна?

Буратіно: Мені Мальвіна задала питання, а я не зміг на них відповісти, допоможіть мені, будь ласка, а то вона мене в комору заборона.

Скільки очей у двох дітей? / У двох дітей чотири очі /

Скільки вух у трьох хлопчиків? / У тих хлопчиків шість вух /

Скільки пальців на лівій руці? / На лівій руці п'ять пальців /

Скільки носів у трьох дівчаток? / У трьох дівчаток три носа /

Спасибі хлопці.

Слайд 10. Педагог: Подивіться, до нас прийшов козеня, який любив все рахувати. Йому нудно одному, і він запрошує нас з ним порахувати.

Гра "Порахуй"

Одне око, два очі, три очі, чотири ока, п'ять очей. (За аналогією з словами ніс, вухо)

Слайд 11. Багатозначність слів.

Педагог: Хлопці, до нас в гості зайшов Знайка, ви знаєте з якої він казки? Він нам хоче розповісти про словах, які звучать однаково, але мають різне значення.

Ніс - у літака, у корабля, у чайника;

Вічко - в двері, у картоплі;

Шийка - у пляшки, у дитини;

Спинка - у стільця.

Ніжки - у стільця, у гриба.

Слайд 12. Складання розповіді про себе по схемі.

Педагог: Молодці, хлопці, впоралися з усіма завданнями наших героїв. А тепер я вам пропонуємо спробувати розповісти про себе, спираючись на схему.

(Спочатку педагог розповідає за схемою про себе. Потім діти за бажанням складають розповідь про себе)

Слайд 13. Підсумок:

Педагог: Молодці, хлопці, у вас вийшли дуже хороші розповіді!

Публікації по темі:

Конспект заняття в середній групі «Частини тіла» Мета: Уточнити знання дітей про будову людини, призначення окремих його частин. Завдання: Вчити координувати мова з рухами, розвивати.

інтеграція освітніх областей: «Пізнавальний розвиток», «Мовленнєвий розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток», «Художньо-естетичне.

Конспект НСД з розвитку мовлення для першої молодшої групи «Людина, частини тіла» Програмне зміст. Навчити дитину знати різні частини тіла, для чого вони потрібні (очі-бачити, Ніс сприймати запахи і тд.). 1.

Конспект з розвитку мовлення «Частини особи людини» Перегляд безпосередній освітньої діяльності в підготовчій групі по області «Мовний розвиток» (формування граматичного.

Конспект ООД з презентацією в підготовчій до школи групі «Частини тіла людини. голова » Конспект організованої освітньої діяльності в старшій групі загальнорозвиваючу спрямованості по пізнавально - дослідницької.

Конспект заняття «Людина. Частини тіла". Тема «Людина. Частини тіла »Корекційно-освітні цілі: познайомити дітей з частинами тіла людини; навчити утворювати іменники.

Конспект заняття з розвитку мовлення «Частини тіла» Конспект заняття з розвитку мовлення з дітьми з ЗПР. Тема: «Наше тіло» Цілі: -Дати поняття про частини тіла людини, основних органах почуттів.

ЦІЛІ: -Закрепляется знання про слова-предметах, словах-ознаках, словах-діях. -Совершенствовать вербальний аналіз і синтез. -Виховувати.

Програмне зміст: 1. Розширити і узагальнити знання дітей про будинках. 2. Закріпити навички словотворення і словозміни, формувати.

Заняття по пізнавальному розвитку «Вивчаємо частини тіла» Пізнавальний розвиток ( навколишній світ). «Вивчаємо частини тіла» Середня група Мета: вивчаємо частини тіла людини. Завдання: Закріпити знання.

Бібліотека зображень:

Конспект заняття у підготовчій групі «З чого складається тіло людини» Завдання: Освітні: формувати уявлення дітей про організм людини, про своє здоров'я, про будову і функції тіла. Оздоровчі: 1. Охороняти і зміцнювати здоров'я. 2. Розвивати уміння передбачати можливі небезпечні для життя наслідки своїх вчинків для себе і своїх близьких. 3. Розкрити значення і важливість занять фізкультурою для зміцнення і розвитку скелета і м'язів. Виховні: 1. Виховувати прагнення вести здоровий спосіб життя. 2. Виховувати повагу до життя іншої людини, вміння співчувати, допомагати, співпереживати чужому болю. Мета: Ознайомити дітей з зовнішнім будовою, Можливостями тіла людини. Виховувати почуття гордості, що ти людина. Викликати інтерес до подальшого пізнання себе, бажання більше дізнатися про свій організм. Активізація словника: шия, тулуб, череп, хребет, м'язи, суглоби, скелет, кістки, шкіра, серце, легені. Обладнання: плакат із зображенням скелета і м'язів людини, аркуші паперу з намальованим силуетом людини і внутрішніх органів, кольорові олівці. Дзеркальця. Картинки із зображенням продуктів харчування. Хід заняття. Вихователь: Хлопці, сьогодні на занятті ми будемо знайомитися з нашим тілом. Кожна людина повинна знати будову свого тіла - це допоможе йому бути здоровим. - В людському організмі багато всяких органів, і всі вони, дуже потрібні. Завдяки цим органам, ми живемо, дихаємо, думаємо, ходимо, їмо і багато іншого. - Всі діти різні і одночасно схожі, тому що тіло складається з однакових частин: голови, шиї, тулуба, рук і ніг. Голова може думати, дивитися, дихати, розрізняти запахи і смак, але не сама, а з допомогою органів, які знаходяться на голові: очі, вуха, ніс і рот. Голова може повертатися в різні боки. Вона не могла б цього робити, якби у нас не було шиї. За допомогою шиї голова кріпиться до тулуба, яке може повертатися в різні боки і нахилятися. Усередині тулуба знаходяться важливі органи: серце, легені, шлунок, кишечник, печінка та ін. До тулуба кріпляться руки і ноги. Руки для людини дуже важливі, вони виконують різну роботу. Назвіть, яку? Діти: Ми беремо іграшки, їмо, одягаємося. Вихователь: Все це ми можемо завдяки нашим пальчикам, які дуже чіпкі і можуть утримувати різні предмети. За допомогою пальчиків можна не тільки грати, але і вчитися рахувати. Пальчикова гімнастика: Десять пальчиків перевірених Захотіли пограти, Десять пальчиків перевірених Захотіли порахувати, Числа показати і цифри Від нуля до десяти. - Давайте порахуємо наші пальчики по порядку. Вихователь: Наші ніжки можуть ходити на носочках, високо стрибати, бігати, присідати. Пропоную вам виконати всі ці рухи. Вихователь: Як у будинку є стіни і тому він такий міцний, так і у людини є кістки і м'язи, великі і маленькі. Eсли б у людини не було кісток, його тіло було б м'яким. Кістки, що складають кістяк, підтримують тіло і забезпечують захист від поранень і ударів. Поторкайте себе, руки, ноги, живіт. - Як вагони в поїзді пов'язані один з одним, так і м'язи і кістки пов'язані між собою. Людина була б безформним і негарним, якби у нього не було скелета. Скелет це наша опора. На вигляд він крихкий, але насправді дуже міцний. Скелет служить організму не тільки опорою, але і захищає внутрішні органи. Розгляньте свої руки, поворушіть пальчиками рук. - Наше тіло вкрите шкірою, яка захищає його. Подивіться на шкіру, особливо на пальцях рук. Вона повинна бути цілою, без пошкоджень. - В організмі людини через очі, рот, ніс, вуха, в шкіру може потрапити бруд (пил, пісок, комахи, і тоді організму буде погано, йому треба буде з цим боротися, саме тому ми вчимося доглядати за своїм тілом, - коли воно чисте, йому нічого не загрожує. - Через ніс і рот в організм потрапляє повітря - ми дихаємо, живемо. Спробуйте закрити рот і ніс - що буде? Через рот ми себе годуємо, наш організм бере з їжі найцінніше, потрібне, а залишки виходять з нього, коли ви ходите в туалет. Це як цукерка - «фантик» викидаєш, а цукерку їж, так само чинить і ваш організм, тому звільняти його від «фантиків» потрібно відразу, як тільки він про це нагадати. - Потрібно спостерігати за собою і, якщо щось з'явиться нове, незвичне, повідомляти дорослим. - Якщо ти будеш берегти своє тіло, є те, що тобі дають в дитячому садку і вдома, займатися фізкультурою, то виростиш міцним, красивим і розумним. Фіз. хвилинка. Раз, два, три, чотири, п'ять - тіло будемо вивчати (крокують на місці). Ось спина, а ось животик (показують на спину і живіт, Ніжки (тупають, Ручки (простягають вперед руки і обертають кистями, Очки (вказівними пальцями показують на очі, Рот (вказівним пальцем правої руки показують на рот, Носик (вказівним пальцем правої руки показують на ніс, Вушка (вказівними пальцями обох рук показують на вуха, Голова (кладуть руки на голову, Покачати встиг ледь (качають головою з боку в бік, Шия крутить головою (охоплюють шию долонями, Ох, втомилася! Ой-ой-ой! лоб (пальцями обох рук гладять лоб від середини до скронь) І брови (вказівними пальцями проводять по бровах від середини особи до скронь, Ось вії (вказівними пальцями показують вії, запурхали, немов пташки (діти моргають очима). Рожеві щічки (долонями гладять щоки в напрямку від носа до вух, Підборіддя купиною (закінчують початий рух на підборідді, волосся густі (пальцями обох рук розчісують волосся, Як трави лугові. Плечі (доторкаються правою кистю до правого плеча , А лівої - до лівого, Лікті (не забираючи руки з плечей, виставляють вперед лікті, І коліна (злегка нахиляються і плескають по колінах) У мене, Сергія, Олени. Вихователь: Ми познайомимося сьогодні з найважливішими органами. Перед вами малюнок-схема, на якому зображені ці органи. Після знайомства з кожним органом, ви закрасите його кольоровими олівцями і постараєтеся запам'ятати. - Один з найголовніших органів - мозок. Він все знає і за все відповідає. Мозок допомагає людині думати, ходити, робити різну роботу. Він дуже крихкий. Добре, що твердий череп надійно захищає мозок від пошкоджень. Але все-таки намагайтеся не заглиблюватися головою. Від сильного удару буває струс мозку. - Серце схоже на великий насос, який качає кров. По всьому тілу «бігає» кров з різних судинах. Головне завдання крові - нагодувати все тіло. А качає кров, допомагає їй рухатися дуже важливий орган - серце. Серце працює постійно, навіть коли людина спить. - Знаходиться серце в центрі грудей, майже посередині, а розміром з кулак. Складіть руку в кулак і прикладіть до центру грудей, трохи лівіше. Ось приблизно такого розміру ваше серце. А тепер стискайте і злегка розтискати кулак - так працює серце. А ви чуєте стукіт серця? Серце потрібно берегти. Але це не означає, що потрібно весь час лежати і нічого не робити. Серце потрібно тренувати, займатися фізкультурою. Коли бігаєш, серце швидше працює. Стукає і качає кров. - Пропоную вам прикласти долоню до серця і прислухатися. А тепер пострибайте, побігати на місці, нахиліться вперед, назад. Тепер знову прикладіть руку до серця. Що змінилося? Серце забилось сильніше. - У людини є легкі, вони потрібні людині, щоб дихати і живити кров за потрібне повітрям. Повітря не видно, але жити без нього не можна. - Подивися на своє дихання. Піднесіть дзеркальце ближче і подихайте на нього. Від теплого дихання дзеркало затуманиться. Покладіть руки на груди і зробіть глибокий вдих. Ви відчули, як руки піднялися разом з наповнити повітрям легкими. Тепер видихніть повітря. Руки опустилися. - Візьміть в руки соломинки, опустіть і подуйте в них. Що ви побачили? Це повітря у вигляді бульбашок. - Ми не завжди дихаємо однаково. Коли бігаємо - дихаємо частіше і глибше, а коли ми спокійні або спимо - дихання у нас рівне і спокійне. Потрібно намагатися не дихати димом або брудним повітрям. Нашим легким корисний свіже чисте повітря. І звичайно ж, не можна труїти свої легені сигаретами. Від сигаретного диму легені стають чорними і хворіють. Дихальна гімнастика «Подуй на пір'їнка». - Глибоко вдихнути, затримати дихання і повільно подути на пір'їнка. Постаратися дути так, щоб пір'їнка легко коливалося, і утримати його в такому положенні до кінця видиху. Діти по команді вихователя виконують вправу. - Шлунок, як каструля всередині нас - туди потрапляє вся їжа, а шлунок її перетравлює. З корисною, здоровою їжею шлунок справляється легко, а від шкідливої \u200b\u200bїжі шлунок страждає і навіть захворює. Дуже не любить шлунок, коли ми наїдаємося надміру - набиваємо живіт. Шлунок не встигає впоратися з величезною кількістю їжі і у нас починає боліти живіт. Дидактична гра «Корисна і шкідлива їжа». Діти ділять на дві групи «Корисні» і «Шкідливі» картинки із зображенням продуктів харчування. Самомасаж вушок. - На тілі людини є багато-багато точок, які з'єднані з різними органами. І якщо вивчити ці точки, то можна собі допомагати, коли захворюєш. Зараз ми навчимося самі собі робити масаж. Наші вушка непрості (кілька разів долонями в напрямку зверху вниз потерти вуха, наші вушка золоті (кілька разів посмикати себе за мочки вух, Тямущі (злегка натиснути на підставу вуха у верхнього краю вушної раковини, Учені (злегка натиснути на підставу вуха у середній частині вушної раковини, Чудові (злегка натиснути на підставу вуха у нижнього краю вушної раковини). Вихователь: Щоб стати гарним, сильним і здоровим потрібно тренувати свої м'язи. - Що допомагає це зробити? (Фізкультура і спорт). Для того, щоб бути сильними, бадьорими і спритними потрібно займатися гімнастикою і фізкультурою, грати в рухливі ігри і обов'язково робити ранкову зарядку! - Я бажаю вам бути здоровими, що не сумувати і не сумувати!

Поділитися: