Проблеми розповіді кінь з рожевою гривою Астаф'єв. Становлення особистості в оповіданні Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою. редварітельное домашнє завдання по групах

розділи: література

клас: 6

Мета уроку: Поглибити розуміння ідейно-художнього багатства розповіді, вчити розгадувати задум автора, добре орієнтуватися в тексті.

Завдання уроку:

  1. Навчання аналізу вчинків героїв через слова, дії (дієслова).
  2. Формування у школярів таких моральних якостей як чесність, доброта, борг.
  3. Виховання почуття співчуття і любові до всього живого у учнів, викликати інтерес до уроків літератури.

Обладнання: ілюстрації до розповіді, тести, комп'ютер з проектором, словникові слова (увал, туесок, шаньги).

Методичні прийоми: бесіда з питань, переказ епізодів, виразне читання, аналіз тексту, сценки.

План уроку:

1. Вступне слово вчителя. Повідомлення мети і теми уроку. 1 хв.

2. Фронтальне опитування по перевірці засвоєння змісту учнями. 5 хв.

3. Словникова робота. 1 хв.

4. Переказ епізодів з використанням опорних - слів дієслів. 8 хв.

5. Робота в групах. Інсценування окремих епізодів. 5 хв.

6. Физминутку. 1 хв.

7. Робота з текстом (вибіркове читання). 5 хв.

8. Робота з ілюстрацій. 5 хв.

9. Тестування. 7 хв.

10. Домашнє завдання 1 хв.

11. Підведення підсумків уроку. Оцінки з коментуванням. 1 хв.

ХІД УРОКУ

1. Слово вчителя.

Основна тема багатьох оповідань Астаф'єва - тема дорослішання, становлення особистості людини. Письменник показує, як один, здавалося б, незначний випадок може вплинути на все життя людини, що робить людину старше, змінює його. Випадок, описаний в оповіданні, як саме з таких.

Клас розділений на дві групи, де одна група вишукує слова, які характеризують позитивні якості героя-оповідача, а інша група - негативні якості його, дієслова, супутні слова знаходять і підтверджують прикладами з тексту. В кінці уроку учні складають повну характеристику героя-оповідача.

2. фронтальне опитування.

Що є зав'язкою розповіді?

(Епізод, в якому розповідається, як бабуся послала героя за суницею і пообіцяла йому "пряник конем". Це майже казковий початок.)

Здійснилася мрія хлопчика - отримати "пряник конем"? (Так, здійснилася. Це був казковий кінь: "По скоблении кухонного столу, як по величезній землі з ріллею, луками і дорогами, на рожевих копитця скакав білий кінь з рожевою гривою")

Здавалося б, щасливе завершення історії. Але якою ціною дістався хлопчикові цей кінь? Чому через багато років, після багатьох подій, автор пише: "А я все не можу забути бабусиної пряника - того дивного коня з рожевою гривою"? Спробуємо відповісти на ці питання слідом за автором,

Яким чином герой сподівається здійснити свою мрію? (Герой відправляється за суницею разом з левонтьевскімі дітлахами, щоб "працею своїм заробити пряник". Звернемо увагу на інверсію "працею своїм", яка виділяє слово. "Праця" - хлопчик розуміє, що даром нічого не дістається)

Які важливі деталі ви відзначили в описі дороги на увал? (Сусідські хлопці "несли келихи з відбитими краями, старі, наполовину роздерті на розпалювання берестяні туескі ... кухлик без ручки". Битий посуд не тільки ознака бідності, а ознака ставлення до речей, до праці взагалі. Такі люди й самі не люблять працювати , і не цінують чужу працю. Звернемо увагу, з якою посудиною йде по суниці герой-оповідач: "Я брав старанно і скоро покрив дно акуратненько туескі". У цій родині знають ціну праці)

Як поводяться по дорозі сусідські хлопці? Які дієслова по могают зрозуміти ставлення автора до їх поведінки?

3. Словникова робота: увал, туесок, шаньги.

4. Переказ епізоду з використанням опорних слів-дієслів.

( "Левонтьевскіе орли кидали один в одного посудом, борсалися, разів зо два приймалися битися, плакали, дражнились"; "заскочили в чийсь город", "напласталі беремо цибулі-батун" (значить, нарвали стільки, скільки влізло до підлоги сорочки) ; "наїлися до зеленої слини, а недоїдений покидали". Дієслова дії показують, що ведуть себе ці хлопці нерозумно, як маленькі звірятка: хапають, скільки можуть урвати, при цьому ще й б'ються)

Як протиставлені герої в епізоді збору ягід? (Герой розповіді трудиться старанно, навіть не тому що йому хочеться пряника - він по-іншому не вміє: "Я брав старанно". Згадує слова бабусі: "Головне - закрити дно посудини", це допомагає йому, підганяє: "став збирати ягоди швидше ". Герой не наважується йти на річку, поки не зібрані ягоди," не набрав повну посуд "." Лев онтьевскіе "ж хитрі, ліниві, до того ж ябеди. Старший" надавав стусанів "і братові, і сестрі за те, що" жерли "ягоди. Тут знову автор використовує значущі дієслова:" розсердився "," кинув "," жеруть "," валяються "," підскочив "," копнув "," завив "," кинувся "," б'ються "," катаються " , "розчавили")

Як герой опинився в залежності від Саньки?

5. Інсценування епізодів. Робота в групах.

(Санька використовує безпрограшний прийом - поддразнивает героя: "Бабусі Петрівни злякався! Ех ти!", І той проговорюється про пряник. Санька "щось швидко зметикував": "Скажи вже краще - боїшся її, і ще жодній!" Тут герой і попадається "на уду": "А хочеш, все ягоди з'їм?" Відступати було пізно. Хлопчику важливо було «не спасувати, що не злякатися, не зганьбитися», не здатися жадібним. Так і вийшло, що "левонтьевская орда" вмить знищила суницю, з таким трудом зібрану хлопчиком)

Які слова передають внутрішню боротьбу героя, перш ніж він відмовився від того, чому вчила бабуся? (Ці слова: "покаявся", "приндився я", "гаснучих голосом", "напустив на себе відчайдушність", "махнув на вагу рукою". Тут вже героя понесло - він хвалиться: "Я ще у бабусі калач вкраду!" Він стає таким же, як левонтьевскіе хлопці)

Як після цього розважалися хлопці? Переказ епізоду і узагальнення після цього. (Розваги їх були жорстокими: розтерзали рибину "за негарний вигляд", "пуляли камінням в пролітають пташок і подшіблі стрижа", той помер. Поховавши стрижа, скоро забули про нього, тому що знайшли нову розвагу: "забігали в гирлі холодної печери, де жила ... нечиста сила ")

Як левонтьевскіе хлопці і оповідач ставляться до своїх по Ступка? (Левонтьевскім все дарма: Санька "заіржав", він зловтішався: "Нам-то ніштяк! Ха-ха! А тобі-то хо-хо!" Оповідач розуміє, що йому проступок з рук не зійде, розуміє, що винен. Герої протиставлені через дії: "тихо плентався я за левонтьевскімі хлопцями" - "вони бігли попереду мене юрбою і гнали по дорозі кухлик без ручки")

Физминутку

Чому герой вирішив обдурити бабусю? (По-перше, "біс" Санька навчив, як обдурити бабусю, по-друге, герой був уже підготовлений до цього обману усіма дурними і поганими вчинками, досконалими за день. До цих вчинків додалися ще крейда-киць капості, на які підбив героя Санька - герой краде калачі, щоб догодити шантажиста і ябеду Саньку. До того ж він боявся покарання і хотів уникнути неприємностей)

Чи тільки страх перед бабусею мучить героя? Як він змінюється в ході своїх міркувань? (Хлопчику нелегко дався обман: він "навіть мало не заплакав", потім "приготувався до каре за скоєне злодійство". Тобто він розуміє, що зробив "злодійство". Тому його мучить совість: "Бабусю надув. Калачі вкрав. Що тільки буде? "" А що якщо розбудити її і все-все розповісти? "Навіть на рибалці хлопчик думає:" і навіщо я так зробив? Навіщо послухався левонтьевскіх? Он як добре було жити! Ходи, бігай і ні про що не думай. А тепер? "Хлопчик згадує і про бабусю, і про матір, і про дідуся, шкодує себе:" і пошкодувати мене нікому ". Але коли Сашко знову починає вчити його, як обдурити бабусю, передражнює її, герой вирішує:" Не буду так робити ! І слухатися тебе не буду! "Коли показується човен з бабусею, сором жене героя геть)

6. Робота з текстом (вибіркове читання).

Знайдіть опис риболовлі, опис літнього дня: "День був ясний, літній". Прочитаємо виразно. Яка роль пий зажной замальовки? (Спочатку герой просто насолоджується теплом, запахами трав, квітів: "хилилися до землі рябенькі зозулині слізки", "на довгих хрустко стеблах бовталися з боку в бік сині дзвіночки", "лежали смугасті квітки-грамофони". Поступово його погляд піднімається вгору - на листя берези, осичняк, сосняк. Він вдивляється в далечінь, бачить мереживо моста, звідки повинна прийти бабуся. Він внутрішньо готується до зустрічі і поясненню з нею, його мучить сором. Світ природи, краса і гармонія літнього дня контрастують зі світом обману і егоїзму, куди був залучений хлопчик, якому не вистачило мужності не піти на поводу у "левонтьевскіх")

Яка розв'язка історії? (Розв'язка розтягнута, все ніяк не дозволяється внутрішній конфлікт героя з самим собою, болісно тягнеться усвідомлення провини. Герой чує, як бабуся розповідає про своє і його ганьбу дідусеві: "Тут я провалився крізь землю разом з бабусею і вже не міг розібрати, що говорила вона далі, тому що закрився кожухом, забився в нього, щоб померти швидше ". Хлопчик відчуває, що всьому світу очевидний його ганьба, що кожному зустрічному бабуся розповіла про обман, що він не тільки обдурив бабусю, а винен і в тому, що бабуся мимоволі обдурила покупців суниці. Нарешті, напруга досягає кульмінації: дідусь пошкодував хлопчика, і що накопичилися сльози "ринули нестримно". дідусь допоміг онукові вийти з нестерпного становища: "Попроси пробачення ...")

7. Робота з ілюстрацій.

Який епізод відображений на ілюстрації до розповіді? Наведемо малюнок.

Чому бабуся купила все-таки "пряник конем" обдурив її онуку? (Бабуся вірила в нього, розуміла, що він мучиться і кається в своїх "злодіяння". Милосердя, доброта і прощення зробили те, чого не зробив би саме тяжке покарання. Тому і пише через багато років

8. Тестування. (Додаток 1)

9. Висновки. Узагальнення. Оцінки з коментуванням . Які моральні якості ми повинні виховувати в собі?

Додаток 1

Тест за оповіданням В.П.Распутіна "Кінь з рожевою гривою"

1. Як звуть бабусю героя?

а) Михайлова; б) Миколаївна; в) Петрівна.

2. Що просив шантажем у головного героя його кращий друг?

а) калач; б) булку; в) шаньги.

3. Як звали брата героя, якого тітка серпня забрала з собою на лесоучасток?

а) Альоша; б) Міша; в) Коля.

4. Що сталося з матір'ю героя?

а) Вона потонула; б) Її збила машина.

5. Як звали тітку, яка після втечі героя з річки від бабусі нагодувала його?

а) Вася; в) Петрівна; в) Феня.

6. Як називався предмет, який хлопці взяли в ліс?

а) кошик; б) відерце; в) туесок.

література

1. Поурочні розробки з літератури 6-й клас. (В допомогу шкільному вчителеві). В.Я.Полухіна, В.П.Журавлев.

2. Підручник для загальноосвітніх установ (в двох частинах) 2008

3. Критичні статті з журналу "Література в школі" 2005 № 6.

4. Розповіді В.П.Астафьева.

Тема уроку: Моральні проблеми оповідання «Кінь з рожевою гривою».

редварітельное домашнє завдання по групах:

1 група: скласти цитатний план для оповідання «Як виховували Вітьку»;

2 група: скласти цитатний план для оповідання «Як виховували дітей в сім'ї Левонтія»

Хід уроку:

I. Оргмомент. полілог.

- Поговоримо?

- Поговоримо!

А знаєте про що?

- Про різне і про інше, про те, що добре і добре не надто. Поговоримо?

- Поговоримо! Нам буде цікаво!

II.Виклик.

1. Проблемні питання.

Чи знаєте ви, що таке моральність? (Відповіді дітей)

Давайте уточнимо лексичне значення слова «моральність». Заглянемо в Тлумачний словник Ожегова.

2. Робота учнів зі словником.

МОРАЛЬНІСТЬ - Внутрішні, духовні якості, якими керується людина, етичні норми; правила поведінки, що визначаються цими якостями.

Що таке моральні цінності? (Духовні якості людини, ідеали)

3. Обмін інформацією в парах. Формулювання учнями цілей уроку.

Прийом «Кошик ідей»

А зараз ви попрацюєте в парах. Обговоріть з сусідом і запишіть на аркушах паперу моральні цінності, які ви знаєте. (1мінута)

Що у вас вийшло?

(Кожна пара по черзі називає свої приклади. Вчитель малює на дошці значок кошика і записує в неї моральні цінності. Список може бути наступним: справедливість, милосердя, честь, совість, довіра до людей, любов, доброта, почуття власної гідності і т. Д. )

Подивіться, який великий список у нас вийшов. Виберіть зі списку тільки ті цінності, про які йдеться в оповіданні «Кінь з рожевою гривою». (((Чесність, доброта, поняття боргу та ін.)

Як ви вважаєте, про що буде наша сьогоднішня розмова? (Учні формулюють цілі уроку)

III.Осмислення.

1. Перевірка домашнього завдання. Заповнення двочастинного щоденника по групах.

Хлопці, ви прочитали розповідь В. Астафьєва "Кінь з рожевою гривою". Розкажіть про героїв цієї розповіді. Якого вони віку? З яких сімей? Хто їх батьки? Ми не випадково заговорили про сім'ях хлопчиків. Ви згодні зі мною, що життя і долю людини багато в чому визначає виховання? Як тебе виховували в дитинстві, на що звертали увагу, чого вчили, з тим ти і йдеш по життю.

Удома ви працювали по групам. Перша група становила цитатної план «Як виховували Вітьку», а друга - «Як виховували дітей в сім'ї Левонтьевих». Зараз ви продовжите роботу в групах і заповніть двочастинний щоденник. Перша графа - ваші цитати, а друга - ваші коментарі, інтерпретація до них: як, записана вами цитата, характеризує героя ?. Діліться своїми здогадками. Зверніть увагу на листи, які лежать у вас на столах - «Правила роботи в групах».

Перевірка роботи груп.

Двочастинний щоденник може бути заповнений приблизно так:

Як виховували Вітьку

Коментарі

Бабуся - внукові: "Повезу свої ягоди в місто, твої теж продам і куплю тобі пряник конем".

Вчить заробляти своєю працею

"Бабуся ніколи не дозволяла тягатися з шматками хліба. Їж за столом, інакше буде зле ".

дисциплінує онука

"Бабуся тримала гроші -" \u200b\u200bзапас "на чорний день".

Не жити одним днем, а думати про майбутнє

"Бабуся картала Левонтія за неробство, перераховувала роботу, яку він повинен був зробити в будинку і навколо будинку".

Небайдужість, бажання допомогти

Бабуся - внукові, який намагається прорватися в будинок Левонтія: "Нічого шматки визирати. Нічого цих пролетарів об'їдати, у них самих в кишені - воша на аркані ".

Вчить не жебракувати, не заздрити, що не прибіднятися

"Бабуся" привітала "Васеня до ранку, коли Левонтій вирував".

Співчуття, жалість до сусідки

Бабуся не стала перекладати ягоди з туескі.

Довіра до онука

"Я думав, зараз бабуся виявить моє шахрайство, дасть мені що покладається, і вже приготувався до каре за скоєне злодійство".

Самокритичний. Є поняття про добро і зло

"Бабусю надув, калачі вкрав. Що тільки буде? " "Сон не брав мене, як остаточно заплутався злочинця".

Відчуває докори сумління

Не став будити бабусю: шкода її будити, втомилася вона, їй рано вставати.

Думає не тільки про себе

"Дідусь ніколи не шумів, працював неквапливо, але дуже уемісто і пластично".

Скромність, працьовитість, грунтовність

"Дідусь б не дав мене в образу". "Потатчік! Своїх все життя потурав, тепер цього! .. "

На пропозицію Саньки заритися в сіно і причаїтися: "Не буду так робити! І слухатися тебе не буду! "

Уміння протистояти поганому впливу

"Дід погладив мене по голові:" Ну што ти! ... Попроси вибачення "".

Бачить каяття онука

"Дід мені підморгнув:" Терпи ". Бабуся повинна розрядитися, повинна висловити все, що у неї накопичилося, душу відвести повинна ".

Моральна підтримка онука. Відчуває його стан. Чи не відкидає, а допомагає винести душевні муки

"За скоблении кухонного столу, як по величезній землі з ріллею, луками і дорогами, на рожевих копитця скакав кінь з рожевою гривою. "Бери, бери, чого дивишся?" "

Прощення - справжнє - після глибокого каяття. виховання любов'ю

Як виховували дітей в сім'ї Левонтія

Коментарі

"Коли даєш левонтьевскому Саньке або Танька відкушувати, треба тримати пальцями то місце, по яке відкусити положено".

Норовлять хапнути побільше

"Якась неспокійно, лихоманка, чи що, охоплювали в день получки не тільки левонтьевскій будинок, але і всіх сусідів".

Суєта і нестабільність не обіцяють нічого хорошого

Тут бачиться злий умисел, спроба обдурити тих, хто її виручив

"Будинок їх стояв сам собою, на просторі, дивився на світ білий абияк заскленими вікнами. Весною сімейство рабів порпалися маленько землю навколо будинку, зводило огорожа з жердин, Хворостін, старих дощок. Але взимку все це зникало в утробі грубки, раскорячишься посеред хати ". "Дядя Левонтій курив на чурбаках, що зображували ганок".

Ледачі, не люблять працювати, немає грунтовності

"Ходив дядько Левонтій в штанях на одному гудзику, а сорочка і зовсім без ґудзиків".

Неохайність, неповага до себе і оточуючих

Левонтій - дітям: "Він сирота, а ви все ж при батьках. Коли до матері не прийдеш ... - ніч, опівночі ... "Пропаща ти голова, Левонтій!" - скаже і похмелитися ".

Співчуває, пам'ятає "добро"

"Все вдарялися в рев, і така доброта охоплювала людей, що все-все висипалося і вивалювалося на стіл, і всі навперебій пригощали мене і їли вже через силу".

Приплив дбайливості. Але їдять через силу, тому що потім не буде солодощі користі - не прогавити б

"Що таке жисть?" - після цього питання все розбігалися, а Левонтій бив залишки скла у вікнах, лаявся, гримів, плакав.

Невдоволення своїм життям

"По дорозі за ягодами левонтьевскіе орли кидали один в одного посудом, борсалися, билися, плакали, дражнились".

"Залізли в чийсь город, напласталі беремо цибулі-Бутун, наїлися до зеленої слини, а недоїдений покидали".

Легко крадуть те, що доступно, навіть якщо їм цього не треба

Б'ються брати Левонтьеви через з'їденої ягоди, катаються по землі, всю суницю розчавили.

Або все, або нічого ... Так схожі на батька

Дратують одного: "Бабусі злякався!" Обзивають жаднюгою. Кидають виклик: "Слабо!"

Підбивають вкрасти у бабусі калач.

Спокушають, збивають зі шляху істинного

Розтерзали рибину за негарний вигляд. Пуляли камінням в пролітають пташок і подшіблі стрижа.

Немає гуманного ставлення до всього живого

Санька вчить обману: "Ти в туес трави натолкать, а зверху ягід - і готово".

Схоже, що ділиться своїм життєвим досвідом

Санька шантажує: "А я розповім Петрівні! Принеси калач, тоді не розповім! "

заподіює душевний біль одному

"Левонтьевскіе хлопці вміли просочитися" від землі ", - все їли, що бог пошле, нічим не гребували і з тієї причини були червонопикі, сильні, спритні, особливо за столом".

Школа виживання

!!! ні обговорення

Узагальнити сказане.

Зверніть увагу, хлопці, на те, що опис побуту і життя героя і сім'ї Левонтьевих протиставляється. Як називається цей прийом протиставлення і навіщо він використовується автором?

(Діти самостійно роблять висновки. Вони можуть бути приблизно такими: сім'я Віті жила краще сім'ї Левонтьевих. У них завжди був шматок хліба на «чорний день», гроші. В хаті було охайно, затишно і тепло, чисто. Автор використовує прийом протиставлення - антитезу для посилення виразності мовлення, для передачі думки і почуття. Опис сім'ї пояснює характер героїв, описує час, місце, обставини дії.)

Що можна сказати про моральні цінності кожної сім'ї?

Дружно ви розбирали завдання?

Чи всі активно брали участь в обговоренні?

Прислухалися ви до думки один одного?

Що було найважчим?

2. Ромашка питань ( «Ромашка Блума»).

мета:обговорити зміст оповідання.

Ромашка намальована учителем і прикріплена на дошку. Питання пронумеровані і записані на пелюстках. Учні по черзі виходять до дошки, відривають пелюстку, читають питання і пробують на нього відповісти. Якщо учень не знає відповіді, він просить однокласників йому допомогти.

Просте запитання:

Як герой був втягнутий в обман?

Уточнюючі питання:

Як змінювалося настрій героя після того як він повернувся додому, і на наступний день?

Тобто ви говорите, що Вітя шкодував про свій вчинок. В якому епізоді це найбільше відчувається? (Вночі перед поїздкою в місто) Знайдіть опис в тексті.

Інтерпретаційні питання:

Чому ж все-таки бабуся купила онукові пряник конем? (Бабуся вірила в нього, розуміла, що він мучиться і кається. Милосердя, доброта і прощення зробили те, чого не зробив би найжорстокіше покарання.)

Чому вважається, що уроки доброти - найдієвіші уроки? (Тому що вони запам'ятовуються на все життя. Через кілька років автор пише: «А я все не можу забути бабусиної пряника - того дивного коня з рожевою гривою».)

Творчі питання:

Якби вам випала нагода зустрітися з Вітею після скоєного обману, що б ви йому порадили?

Оціночні питання:

Чи траплялося вам обманювати? Які почуття ви при цьому відчували?

Практичні питання:

Як би ви вчинили на місці героя оповідання?

Робимо висновки:

Які життєві уроки витягнув Вітя з цієї історії?

Чи можна у Віті чогось навчитися?

IV.Рефлексія. Прийом «рафтах». Індивідуальна робота

Вітя так і не вибачився перед бабусі. Далі сліз і внутрішнього каяття справа не пішла. А людина повинна вміти відповідати за свої вчинки. Я пропоную вам зробити це за нього.

Роль - Вітя

Аудиторія - бабуся

Ф - лист, діалог, записка (діти вибирають самостійно)

Тема - Прощення, пояснення ситуації: чому герой так вчинив.

(Читаємо листи в читацькому кріслі, виділяємо сумарні моменти, обговорюємо різницю в викладі одних і тих самих фактів.)

Символом чого можна назвати пряник-конем? (Символом добра, прощення, любові, розуміння)

Про що ж, по-вашому, це оповідання? (Про дитинство, про справжню любов, про всепрощення)

Теми доброти ми торкнемося і на наступних заняттях при вивченні оповідання «Уроки французького». А зараз оціните свою роботу на уроці.

Хлопці по колу висловлюються одним реченням, вибираючи початок фрази з рефлексивного екрана на дошці:

бо сьогодні я знаю ... було цікаво ... було важко ... я виконував завдання ... я зрозумів, що ...

тепер я можу ... відчув, що ... я придбав ... я навчився ... мене вийшло ...

я зміг ... я спробую ... мене здивувало ... рок дав мені для життя ... мені захотілося ...

клас : 6

предмет : література

Підручник: Література. 6 клас. Підручник-хрестоматія для загальноосвітніх установ. У 2 ч. / Автор-упорядник: В. Я. Коровіна. - Москва: Просвещение, 2015 р

Тема урока : «В.П.Астафьев "Кінь з рожевою гривою". Моральні проблеми оповідання: чесність, доброта, поняття боргу»

Мета уроку: поглибити розуміння ідейно-художнього багатства розповіді, вчити розгадувати задум автора, добре орієнтуватися в тексті

Плановані результати:

пізнавальні УУД: пошук і виділення необхідної інформації, усвідомлене і довільне побудова мовного висловлювання в усній формі, вільна орієнтація і сприйняття тексту художнього твору, Смислове читання;

особистісні УУД : Самовизначення, морально-етичної орієнтації, здатність до самооцінки своїх дій, вчинків;

регулятивні УУД: цілепокладання, планування, саморегуляція, виділення і усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще потрібно засвоїти;

комунікативні УУД: плануваннянавчального співробітництва з учителем і однолітками, дотримання правил мовної поведінки, уміння висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору.

Засоби навчання: комп'ютер, проектор, підручник.

література:

    Література. 6 клас. Підручник-хрестоматія для загальноосвітніх установ. У 2 ч. / Автор-упорядник: В. Я. Коровіна.

Міжпредметні зв'язки: лексична робота, робота зі словниками

Ресурси мережі Інтернет:

    Літературні імена ( )

2 -

Хід уроку.

Жити треба по совісті.

В.П.Астафьев

етапи уроку

формуються УУД

діяльність учителя

діяльність учнів

Організація початку заняття

особистісні: увагу, повагу до однолітків;

комунікативні: планування навчального співробітництва з учителем, однолітками;

регулятивні: мобілізація сил і енергії.

Психологічний настрій дітей на урок.

Учитель: Хлопці, ми працюємо в групах. Нам дуже стане в нагоді сьогодні взаємоповага, вміння чути один одного. Тому давайте посміхнемося один одному.

само

визначення

Мотивація до навчальної діяльності

особистісні:

самовизначення, встановлення зв'язку між цілю вчення і її його мотивом.

комунікативні УУД: планування навчального співробітництва з учителем, однолітками, уміння досить повно висловлювати думки

Послухайте притчу. Подумайте, чому вона вчить.

Притча про олівець

Перш ніж покласти олівець в коробку, олівцем майстер відклав його убік. «Є 5 речей, які ти повинен знати, - сказав він олівця, - перш ніж я відправлю тебе в світ. Завжди пам'ятай про них і ніколи не забувай, і тоді ти станеш кращим олівцем, яким тільки можеш бути.

перше: Ти зможеш зробити багато великих речей, але лише в тому випадку, якщо ти дозволиш Комусь тримати тебе в своїй руці.

Друге: Ти будеш переживати хворобливе обточування час від часу, але це буде необхідним, щоб стати кращим олівцем.

третє: Ти будеш здатний виправляти помилки, які ти здійснюєш.

четверте: Твоя найбільш важлива частина буде завжди знаходитися всередині тебе.

І п'яте: На якій би поверхні тебе не використовували, ти завжди повинен залишити свій слід. Незалежно від твого стану, ти повинен продовжувати писати ».

Олівець зрозумів і пообіцяв пам'ятати про це; він був поміщений в коробку і відправлений в світ.

А чи потрібні нам правила життя?

Яким повинен бути чоловік?

Як ми називаємо ці правила? (Моральними)

Емоційний настрій на проблематику уроку. Виявлення основного змісту уроку

Зіставлення змісту притчі з життям людини:

Майстер дає установку-правила, як жити, яким бути.

Добрим, чесним відповідальним

актуалізація знань

Постановка мети (цілепокладання)

Організація діяльності по сприйняттю розповіді

Физминутку

Відкриття навчаються нового знання

самоконтроль

актуалізація знань

рефлексія діяльності

(Підсумок уроку)

Домашнє завдання

пізнавальні УУД: пошук і виділення необхідної інформації, усвідомлене і довільне побудова мовного висловлювання в усній формі, смислове читання, вилучення необхідної інформації з тексту, перетворення тексту з метою виявлення загальних законів; аналіз, вміння доводити;

комунікативні УУД: вміння з достатньою повнотою висловлювати думки відповідно до завдань і умовами комунікації, планування навчального співробітництва з учителем, однолітками.

особистісні: моральний вибір;

регулятивні УУД: , Планування, цілепокладання, рефлексія, саморегуляція;

пізнавальні: самостійне виділення і формулювання пізнавальної мети

особистісні: самовизначення, спонукання до діяльності;

регулятивні:

співвідношення понять;

пізнавальні: усвідомлене і довільне побудова мовного висловлювання в усній формі

Зміна діяльності, складання нових робочих груп

комунікативні: вміння співпрацювати в групі;

особистісні : Прийняття всіх членів колективу, вміння швидко поміняти ролі

пізнавальні : Структурування знань, вибір найбільш ефективних способів вирішення завдань;

комунікативні: ініціативне співробітництво в пошуку і зборі інформації в групах.

логічні: встановлення причинно-наслідкових зв'язків, уявлення ланцюжків об'єктів та явищ;

пізнавальні: самостійне створення алгоритмів діяльності при вирішенні проблем творчого і пошукового характеру.

особистісні : Життєве самовизначення, морально-естетична орієнтація

логічні: висування гіпотез і їх обгрунтування (доказ)

пізнавальні: самостійне виділення і формулювання своїх думок;

логічні: побудова логічного ланцюжка міркування;

комунікативні: вміння з достатньою повнотою висловлювати свої думки

особистісні:

Оцінювати результат навчальної діяльності.

регулятивні:

Співвідносити отриманий результат з поставленою метою.

особистісні: прагнення до мовного самовдосконалення;

регулятивні: саморегуляція.

Обговоріть в групах і складіть відповідь у формі кластера, що позначають слова «чесність»

«Доброта»

«Борг». Користуйтеся тлумачних словників.

Прочитайте епіграф. Як ви думаєте, чому саме ці слова взяті за основу нашого уроку?

Які основні завдання уроку стоять перед нами?

Фронтальна робота з класом з питань:

За якими моральними законами живе сім'я героя оповідання? (Читання фрагментів домашніх творів)

Чи можемо ми ці принципи назвати вічними цінностями? Чому?

Які моральні закони порушує сім'я дядька Левонтія?

У чому, по -Ваш, причини поведінки «левонтьевскіх» дітлахів?

Як герой оповідання уявляє собі поняттячесність і борг ?

Коли в душі героя стався розлад з «вічними цінностями»?

Що таке суниця?

Які кольори є в кущику суниці?

Для кожної групи приготовлені набори: прямокутники трьох кольорів. Ви берете сподобався колір. Переходьте за нові робочі місця. Тепер ви в новому складі, тому потисніть руки, посміхніться один одному. І продовжуємо роботу

Робота в групах. Аналіз епізоду «Збір суниці» зі слів «Тут все перестали пищати, розсипалися по ували ...» до слів «Все одно вже тепер».

Завдання для груп (для того, щоб виконати їх швидше, краще розподілитися і працювати над окремими завданнями, потім відповісти):

Група 1 . Проаналізуйте оповідальну частина епізоду. Які події в ній зображуються? Як вони взаємопов'язані з вчинками і поглядами героїв? Які вчинки героїв передають їх моральну сутність?

Група 2 . Знайдіть в епізоді опису (опис першої суниці, портрет Саньки, опис стану героя-оповідача). Прокоментуйте епітети, якими наділена суниця. Чиїми очима бачиться описане: автора або героя? Обгрунтуйте свою думку. Яке почуття викликає портрет Саньки? Чиїми очима бачиться його портрет? Доведіть свою позицію. Як зовнішність Саньки пов'язана з його характером? Якими словами описано стан героя в момент поїдання ягід левонтьевскімі? Які деталі його душевного стану виділені автором? Які дієслова, епітети, метафори для цього використані?

Група 3 . Проаналізуйте діалог героя і Саньки. Який його конфлікт? Як героїв характеризує їх мова? Як змінюються інтонації героя? Як вони передають динаміку його внутрішнього стану? Проаналізуйте слова автора, присутні в діалозі. Як вони характеризують героїв?

Права чи була бабуся, віддавши коня провинився онукові?

Який досвід принесла бабусю хлопчикові?

Пам'ятаєте притчу про олівця? Майстер говорив про уроки життя. А які моральні уроки витягнув герой з того, що з ним сталося? Які з цих урок ви б хотіли взяти собі? На кольорових листочках - цеглинки, які ви собі вибрали, напишіть по одному уроку.

А тепер давайте збудуємо з цих цеглинок будинок, де фундаментом і стінами будуть Закони моральності.

Прочитайте думки товаришів, запам'ятайте, запишіть. Прочитайте вголос ті з них, які вважаєте найважливішими?

Будинки подумайте над тим, що потрібно, щоб ці закони моральності працювали в вашому житті?

Робота в групі, виступ-відповідь на питання

Робота в групах за завданням. Обговорення результатів. Подання відповідей за планом

Питання на уточнення. Рецензія відповідей товаришів.

Урок покарання добротою

Формулювання в стислому вигляді підсумків уроку

Вибудовування з цеглинок будинку

Розглядають, читають записи інших хлопців, вибирають сподобалися.

Озвучують їх.

Віктор Петрович Астаф'єв пішов з життя недав-но. У нього була складна доля. Виріс він сиротою, пройшов війну рядовим, ледве живим повернувся додому. Але життя готувала йому ще багато випробувань: від голоду помер його перша дитина. Як все це можна вине-сти? Як зберегти людське обличчя? Сам автор пі-шет: «За що доля дарувала мені щастя життя? Дос-тоін я його, цього щастя? Чи всі робив для щастя інших? Чи не розміняв чи так тяжко дісталася життя на п'ятаки? Чи завжди був чесний перед собою? Чи не рвав чи хліб з рота близьких? Чи не відтирав чи з до-роги ліктями слабких? » Ця людина написав багато-чисельні книги про війну, про дитинство. Тема дорослішання, становлення особистості людини проходить через мно-Гії розповіді письменника.

Незначний випадок нерідко може вплинути на все життя людини, змінити його. Випадок, опи-санний в оповіданні Астаф'єва «Кінь з рожевою гри-вої», з таких.

Зав'язкою розповіді є епізод, в якому ба-Бушка послала героя по суниці, і за це пообеща-ла йому «пряник конем».

Мрія героя виповнюється: «по скоблении кухон-ному столу, як по величезній землі з ріллею, луки-ми і дорогами, на рожевих копитця скакав білий кінь з рожевою гривою».

Здавалося б, історія щасливо завершена. Але ка-кова ціна цього казкового коня? Минуло багато років, а автор пише: «Я не можу забути бабусиної пряно-ка - того дивного коня з рожевою гривою».

Хлопчик відправляється за суницею разом з ле-вонтьевскімі дітлахами, щоб «працею своїм за-працювати пряник». Він розуміє, що даром нічого не дістається.

Сусідські хлопці «несли келихи з відбитими краю-ми, старі, наполовину роздерті на розпалювання бере-стягніть туескі ... кухлик без ручки». Те, що посуд поганенька, це ще не ознака бідності, а ознака ставлення до речей, до праці взагалі. Такі люди і самі не люблять працювати, і не цінують чужу працю. А наш герой-оповідач йшов з «акуратним туескі». У цій родині знали ціну праці.

На відміну від левонтьевскіх «орлів», які «кидали один в одного посудом, борсалися, два рази приймалися битися, плакали, дражнились», герой оповідання трудиться сумлінно: «Я брав старатель-но». Він пам'ятає бабусині слова: «Головне - за-крити дно посудини», це допомагає йому, підганяючи-ет: «став збирати ягоди швидше». Він навіть не хоче йти на річку, поки не набере повну посудину. Ле-вонтьевскіе ж хитрі, їм ліньки збирати ягоди.

Санька, як більш старший і хитрий, подражнити-кість героя: «Бабусі Петрівни злякався! Ех ти!" Дізнавшись про пряник, Санька швидко знаходить потрібні сло-ва і ловить героя на вудку: «Скажи вже краще - бо-ішься її, і ще жодній!» Хлопцеві не хотілося по-здаватися жадібним, "не спасувати, що не злякатися, що не опо-зоріться»: «А хочеш, все ягоди з'їм?» Так «левонтьевская орда» допомогла знищити Земляни-ку, з таким трудом зібрану хлопчиком. Автор вживає слова: «покаявся», «приндився я», «гаснучих голосом», «напустив на себе отчаян-ність», «махнув на все рукою» - кажуть нам про те, що внутрішня боротьба героя з самим собою плеєр-на. Він стає схожим на сусідських дітлахів: розваги їх були жорстокими. За негарний вигляд розтерзали рибину, подшіблі стрижа, який помер. Про цю смерті вони скоро забули, тому що на-йшли собі нову розвагу: «забігали в гирлі холод-ної печери, де жила ... нечиста сила».

Але ось оповідач починає усвідомлювати, що його вчинок не пройде даром, він усвідомлює свою провину. А Левонтьевскім все дарма: Санька «заіржав», він тріумфував: «Нам-то ніштяк! Ха-ха! А тобі-то хо-хо! » Через дії автор протиставляє героя-їв: «тихо плентався я за левонтьевскімі хлопцями» - «вони бігли попереду мене юрбою і гнали по дорозі кухлик без ручки».

Наш герой вирішив обдурити бабусю, так як його совість вже була підготовлена \u200b\u200bдо цього обману усіма дурними і поганими вчинками, досконалими за день. Таким чином він вирішив уникнути неприємно-стей і покарання. Але це рішення дається йому нелегко: він «навіть мало не заплакав», потім «приготу-вився до каре за скоєне злодійство». Він розумів, що зробив «злодійство». Тому совість починаючи-ет вершити свій суд: «Бабусю надув. Калачі вкрав. Що тільки буде? » «А що якщо розбудити її і все-все розповісти?» І на рибалці він думає: «І навіщо я так зробив? Навіщо послухався левонтьевскіх? Он як добре було жити! Ходи, бігай і ні про що не думай. А тепер?" Хлопчик згадує і про бабусю, і про мате-ри, і про дідуся. Йому раптом стає шкода себе: «І пошкодувати мене нікому». Але ось настає перелом-ний момент: коли Сашко знову починає вчити його, як обдурити бабусю, передражнює її, герой ре-шает: «Не буду так робити! І слухатися тебе не буду! » І коли показується човен з бабусею, від сорому він біжить геть.

Для того, щоб яскравіше показати внутрішню боротьбу героя, автор вводить в сюжет опис прекрасного літнього дня. Спочатку герой просто насолоджується ті-плим днем, ароматом квітів, трав: «хилилися до зем-ле рябенькі зозулині слізки», «на довгих хру-сткіх стеблах бовталися з боку в бік сині дзвіночки», «лежали смугасті квітки-грам-фони» . Але ось його погляд піднімається вгору - на ли-стья берези, осичняк, сосняк. Вдивляючись у далечінь, бачить мереживо моста, звідки повинна прийти ба-Бушка. Його внутрішній стан душі контрастно зі світом природи, краси і гармонії літнього дня.

Розв'язка затягується, тому що не може разре-шитися внутрішній конфлікт героя з самим собою. Він чує, як бабуся розповідає про своє і його ганьбу дідусеві і всім зустрічним: «Тут я провалився крізь землю разом з бабусею і вже не міг разо-брати, що говорила вона далі, тому що закрився кожухом, забився в нього, щоб померти швидше ». Йому соромно не тільки за те, що він обдурив бабусю, а й за те, що бабусі мимоволі довелося обдурити покупців суниці. І ось настає кульміна-ційний момент: дідусь пошкодував онука, і нако-які пили сльози «хлинули нестримно». Дідусь допомагає знайти вихід із становища: «Попроси пробачення ...»

І все-таки бабуся купила онукові «пряник ко-ньому». Справжня любов, віра в свого онука допомогли пересилити гнів. Вона знала, що він кається в сво-їх «злодіяння». І найважче покарання не зро-гавкає того, що можуть зробити милосердя, доброта про-щення. Тому після стількох років пише

Твір 6 клас.

Віктор Петрович Астаф'єв пройшов нелегкий життєвий шлях. У дитинстві йому довелося беспрізорнічал. Потім він потрапив до дитячого будинку заполярного порту Ігарка. Напевно, тому Астаф'єва багато було написано оповідань для дітей. «Для дітей я завжди пишу зі світлою радістю, - говорив В.П.Астафьев, - і постараюся себе все життя не позбавляти цієї радості».

Розповідь Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою» оповідає про один епізод з дитинства хлопчика. Це сирота, що залишився під опікою своєї бабусі. Дитині самотньо. Єдині друзі - діти сусідів Левонтьевих.

Але бабуся не схвалює цю дружбу. Їй не подобається їх безолаберний спосіб життя, постійні скандали, необачно в побуті. «Бабуся ще довго ганьбила Левонтьіху, самого Левонтія, била себе по стегнах, плювалася, а я сідав до вікна і з тугою дивився на сусідній будинок». Будинок Левонтьевих стояв «сам собою, на просторі, і нічого-то не заважало йому дивитися на світ білий абияк заскленими вікнами - ні паркан, ні ворота, ні сіни, ні лиштви, ні віконниці». У Левонтьевих завжди не вистачало грошей, жили вони впроголодь, і Левонтьіха частенько вдавалася до бабусі попросити в борг. Але коли Левонтій приносив свій нечастий заробіток в сім'ю, влаштовувався справжнє свято.

Розповідь змушує посміхнутися над витівкою головного героя і одночасно оцінити чудовий урок, який дала бабуся своєму онукові. Одного разу «левонтьевская орда» вирушає за суницею.

Наш герой йде разом з ними: зібрану суницю можна продати на базарі, а це непогана підмога для маленької сім'ї, вимушеної економити на всьому. Збір суниці дуже важке і нудне заняття, але бабуся обіцяє онукові купити на виручені гроші пряникового коня з рожевою гривою. Для важкого напівголодного часу такий подарунок просто чудовий. Хлопчик вже давно мріяв про такий пряник: колись йому довелося його спробувати. Але хлопчисько потрапляє під вплив своїх друзів, братів Левонтьевих, які з'їдають свої ягоди і йому дорікають «в жадібності».

Але за те, що ягоди так і не були зібрані, піде суворе покарання від бабусі. І хлопчисько вирішується на шахрайство - він набирає в туесок трави, а зверху закриває її ягодами. Бабуся нічого не помічає. Хлопчик переживає, страждає від власного обману, він не може заснути вночі, нарешті, він вирішується вранці зізнатися у всьому бабусі, але не встигає. Рано вранці вона їде в місто, щоб продати там ягоди. Хлопчик боїться викриття, і після повернення бабусі навіть не хоче йти додому.

Але повернутися все-таки доводиться. Як соромно йому чути сердиту бабусю, яка вже розповіла всім навколо про його шахрайстві! Хлопчик просить вибачення і отримує від бабусі того самого пряникового коня з рожевою гривою. Бабуся дала своєму онукові хороший урок і сказала: «Бери, бери, чого дивишся? Дивишся, зате ще коли обдуриш бабусю ... »І дійсно, автор говорить:« Скільки років з тих пір пройшло! Скільки подій минуло! а я все не можу забути бабусиної пряника - того дивного коня з рожевою гривою ».

Маленький герой оповідання пообіцяв бабусі зібрати ягід, значить, повинен був виконати свою обіцянку. Головний герой розповіді просто не усвідомлює всієї необхідності тримати своє слово перед бабусею. І страх покарання змушує його зважитися на обман. Але цей обман боляче віддається в серці хлопчика. Він розуміє, що все навколо має право його засудити. Він не тільки не дотримав слова, даного бабусі, а й змусив її червоніти через його обману.

Для того щоб дитина запам'ятав цю історію як слід, бабуся і дає йому коня з рожевою гривою. Дитині і так соромно, а тут ще цей чудовий пряниковий кінь. Звичайно, після цього хлопчик навряд чи стане обманювати не тільки бабусю, а й когось ще.

Поділитися: