Твір Герасим - головний герой оповідання Тургенєва «Муму. «Що оспівує Тургенєв в образі Герасима? У чому полягає моральний подвиг Герасима

Тема: Духовні і моральні якості Герасима: сила, гідність, співчуття до оточуючих, великодушність, працьовитість.

Діяльнісна мета: формування в учнів умінь реалізації нових способів дії.

Змістовна мета: розширення понятійної бази за рахунок включення в неї нових елементів

Мета уроку:

Ι. освітні: проаналізувати першу частину розповіді (образ барині і Герасима; образ Тетяни і Герасима); формувати вміння аналізувати текст художнього твору; розвивати вміння висловлювати свої думки, оцінювати вчинки героїв, робити висновки; формувати уявлення про героїв твору на основі зіставлення словесного і графічного образів (ілюстрації та малюнки); збагачувати словниковий запас.

ΙI. Розвиваючі: розвивати усне мовлення учнів; навички аналізу образу літературного героя і навички порівняння героїв твору; розвивати вміння узагальнювати вивчене.

ΙII. виховні: виховувати чуйне ставлення до художнього слова; гуманне ставлення до людини.

особистісні УУД : Формування шанобливого ставлення до іншої думки; розвиток мислення, уваги, фонематичного слуху; розвиток самостійності та особистої відповідальності за результати своєї діяльності, доброзичливості.

Метапредметние результати:

регулятивні УУД: самостійно формулювати тему і мети уроку; мати здатність до цілепокладання.

пізнавальні УУД: формувати вміння усвідомлювати значимість читання для подальшого навчання, розуміти мету читання; викладати зміст прочитаного тексту стисло, вибірково.

комунікативні УУД: формувати вміння аргументувати свою пропозицію, переконувати і поступатися; формувати вміння домовлятися, знаходити спільне рішення; володіти монологічного та діалогічного формами мови; слухати і чути інших.

методи: проблемно-пошукові (спонукає і підводить до діалогу), метод самостійної роботи з текстом, наочний метод (презентація).

прийоми: діалог, коментоване читання, виразне читання, побудова кластера, фронтальне опитування, художній переказ,

Засоби навчання: комп'ютер, проектор, презентація, підручник, ілюстрації до твору, уривок з мультиплікаційного фільму "Муму" режисера Валентина Караваєва, наочний матеріал (ілюстрації, дитячі малюнки).

Тип уроку : Урок "відкриття" нових знань.

література:

розповідьИ.С.Тургенева "Му му".

Підручник "Література 5 клас" в 2-х частинах, видавництво "Просвіта", 2016, рекомендований Міністерством освіти і науки Російської Федерації. автори:В.Я.Коровіна, В.П.Журавлев, В. І. Коровін.

О.А.Ереміна "Уроки літератури в 5 класі" книга для вчителя.

Хід уроку

I. Самовизначення до діяльності (організаційний момент). слайд 1

- Сьогодні у нас особливий урок. До нас прийшли гості. Подаруйте їм свої посмішки, подивіться, як вони посміхаються вам у відповідь, і почнемо заняття.

Продзвенів дзвінок, починаємо наш урок.
Щоб багато чого довідатися, треба думати, міркувати.
І уважними бути, і старанними бути.
І тоді вже точно кожен, знання свої покаже!

Бажаю, щоб сьогоднішній урок приніс вам тільки радість.

II. Перевірка домашнього завдання слайд 2 Мозковий штурм

- На минулому уроці ми познайомилися з біографією великого російського письменника І.С. Тургенєва "Муму". Які основні факти біографії вам запам'яталися? (Відповіді учнів)

Притча «Все в твоїх руках»

«Жив мудрець, який знав все. Одна людина захотів довести, що мудрець знає не все. Затиснувши в долонях метелика, він запитав: «Скажи, мудрець, яка метелик у мене в руках: мертва або жива?» А сам думає: «Скаже жива - я її умертвлено, скаже мертва - випущу». Мудрець, подумавши, відповів: «Все в твоїх руках».

Повідомлення теми: «Характеристика образ головного героя з оповідання Тургенєва« Муму »» і постановка цілейслайд 3

- Виходячи з теми, скажіть, які цілі на цьому уроці ви можете поставити перед собою?

Аналізувати першу частину розповіді (образ барині, Тетяни і Герасима);

оцінювати вчинки героя - узагальнювати, робити висновки;

збагачувати словниковий запас;

вчитися працювати в парі:

поважати думку співрозмовника.

- Удома ви читали оповідання "Муму". Працюємо в парах.слайд 4

Для більш продуктивної роботи в парі вам на допомогу пропонуються пам'ятки-інструкції. Немає помилок - "5"; одна або дві помилки - "4"; три, чотири помилки - "3".

Відновіть послідовність епізодів у оповіданні "Муму". Поставте номера 1-9 слайд 5

1. Герасим самовільно йде з панського будинку в село.

2. Життя Герасима в будинку пані.

3. Герасим знаходить цуценя.

4. Любов Герасима до Тетяни.

5. Розставання з Тетяною.

6. Бариня вимагає знищити собаку.

7. Бариня вирішує одружити п'яницю-башмачника на Тетяні.

8. Герасим підкоряється волі поміщиці, втопивши собаку.

9. Зустріч Муму і барині

Перевірка.слайд 6

III . Актуалізація знань і фіксація утруднень в діяльності.

1. Ребус слайд 7

- Викресліть всі букви англійського алфавіту і прочитайте ребус.

r г l л g у d х s про n н i е w м z о й

глухонімих

- Що означає це слово? (Це людина лішенний здатності говорити внаслідок вродженою чи набутою глухоти.)
- Як ви думаєте, кому буде присвячений наш урок?(Герасиму.)

2. Робота з класом. Для того, щоб почати характеристику героя, давайте згадаємо на що необхідно звернути увагу.

-коли ви вперше бачите людину, на що спочатку звертаєте увагу? (Зовнішній вигляд, одяг ...)
- Щоб пізнати людину краще, чи достатньо тільки цих ознак? (Ні.)
- На що ще необхідно звертати увагу, щоб краще пізнати незнайомця? (На вчинки, на ставлення до оточуючих людей ...)
- Для чого потрібно звертати увагу на все це? (Щоб, зрозуміти: що з себе представляє ця людина, якими моральними якостями володіє ...)

Вибудовується схема.

Вибудовується схема.

- Молодці! Герасим - це новий для нас персонаж з оповідання І. Тургенєва "Муму". Щоб зрозуміти, що з себе він представляє, на що ми будемо звертати увагу, коли знову будемо перечитувати це чудовий твір? (На портрет, на вчинки ...)слайд 8

- На слайді у нас вийшов кластер, який допоможе нам при знайомстві з Герасимом.

IV. Постановка навчальної задачі.

- Оскільки Герасим про себе нічого розповісти не може, уявлення про нього складається з порівняння його з оточуючими. Але для початку згадаємо героїв, які оточували Герасима «Гра дізнайся героя»

слайд 9-13

IV. Відкриття нового знання. Побудова проекту виходу зі скрути.
- Подивіться: герой один, а думок про нього багато. Спробуємо розібратися, що з себе представляє ця людина.слайд 14

1.Работа з текстом. Досягнення розуміння на рівні змісту.

- Як виглядає будинок барині і яке перше опис пані дає автор? Що ми дізналися про неї на самому початку оповідання?слайд 15

В одній з віддалених вулиць Москви, в сірому будинку з білими колонами, антресоллю і покривив балконом, жила колись пані, вдова, оточена численною челяддю. Сини її служили в Петербурзі, дочки вийшли заміж; вона виїжджала рідко і самотньо доживала останні роки своєїскупий і нудьгуючої старості. День її, невтішний і непогожий , Давно пройшов; але і вечір її був чорніше ночі .”

- Як ви розумієте слова: "День її, невтішний і непогожий, давно пройшов; але і вечір її був чорніше ночі "?

(Вранці людини називають його дитинство і юність, день - це зрілість, вечір - старість. Тургенєв хоче сказати, що життя цієї жінки була безрадісною, і старість зовсім похмурої.)

2. Перегляд мультфільму (2 хвилини) слайд 16

- Я пропоную вам переглянутипочаток мультфільму "Муму" режисера Валентина Караваєва і відповісти: чим відрізняється початок мультфільму від початку розповіді І. Тургенєва?

З якою метою режисер додав епізод з мухою?

(Режисер Валентин Караваєв додав епізод з мухою, щоб показати капризи, зміну настрою, самодурство барині.самодурство - це поведінка людини, який діє за своєю примхою він дуже вередує і при цьому принижує гідність інших людей.)

-Режисер показує нам умови побуту головного героя, на прикладі поведінки барині. Які вони?

3. Портрет Герасима. слайд 17

- Давайте прочитаємо 2 абзац розповіді і відповімо на питання: "Чим виділяється Герасим серед оточуючих? З якою авторської характеристики починається розповідь про нього? "

З числа всій її челяді самим чудовим особою був двірник Гарасим,чоловік дванадцяти вершків зростання, складений богатирем і глухонімий від народження. Бариня взяла його з села, де він жив один, в невеликій хатинці, окремо від братів, і вважався чи не найбільш справнимтяглових мужиком. Обдарований надзвичайною силою, він працював за чотирьох - справа йде на лад в його руках, і весело було дивитися на нього, коли він або орав і, налягаючи величезними долонями на соху, здавалося, один, без допомоги конячини, взрезивал пружні груди землі, або про Петров день так нищівно діяв косою, що хоч би молодий березовий лісок скидатися з коренів геть, або швидко і безупинно молотив трьохаршинною ціпом, і як важіль опускалися і піднімалися довгасті і тверді м'язи його плечей. Постійне безмовність надавало урочисту важливість йогонЕ істомний роботі.славний він був мужик, і якби не було його нещастя, будь-яка дівка охоче пішла б за нього заміж ... Але ось Герасима привезли в Москву, купили йому чоботи, пошили каптан на літо, на зиму тулуп, дали йому в руки мітлу і лопату і визначили його двірником ". Автор використовує такі слова як:

Чудовий "- 1. Видатний, надзвичайно хороший.2 .Тобто ж, що примітний, гідний особливої \u200b\u200bуваги.

славний " - 1. Користується славою, широко відомий чимось видатним.2 . Симпатичний, дуже хороший - розм.)

- Як працював Герасим?

- Але ось звичний хід його життя порушується. Як сказано про це в тексті?слайд 18

( "... привезли в Москву, купили ..., пошили ..., дали ... і визначили ...")

- Який же силою повинна володіти самотня старенька, щоб так обійтися з богатирем?

(Стара - поміщиця, а Герасим - кріпак.)

- Хто такий "кріпак"

селяни-кріпаки - прикріплені до землі і особисто підлеглі одному господареві селяни. Дворянин, якому належали селяни, міг призначати їм які завгодно покарання, міг продавати селян, наприклад, продати матір одному поміщику, а її дітей - іншому. Селяни-кріпаки вважалися за законом повною власністю пана. Селяни повинні були працювати на поміщика на його полі (панщина) або віддавати йому частину зароблених грошей (оброк).

Робота з терміном "порівняння". Як спочатку сприймає Герасим своє нове життя?

ЧИТАННЯ ТЕКСТУ СТР. 190-191.

У дуже недоброму полюбилося йому спочатку його нове життя. З дитинства звик він до польових робіт, до сільського побуту. Відчужений нещастям своїм від спільноти людей, він виріс німий і могутній, Як дерево росте на родючій землі ... Переселений в місто, він не розумів, що з ним таке діється, - нудьгував і дивувався,як дивується молодий, здоровий бик, якого тільки що взяли з ниви, де соковита трава росла йому по черево, - взяли, поставили на вагон залізниці - і ось, обдаючи його сите тіло то димом з іскрами, то хвилястим паром, мчать його тепер, мчать зі стуком і вереском, а куди мчать - бозна! Заняття Герасима за новою його посади здавалися йому жартом після тяжких селянських робіт; в півгодини все у нього було готове, і він знову зупинявся посеред двору і дивився, роззявивши рот, на всіх, хто йшов, як би бажаючи домогтися від них рішення загадкового свого становища, то раптом йшов куди-небудь в куточок і, далеко жбурнувши мітлу і лопату, кидався на землю обличчям і цілі години лежав на грудях нерухомо,як спійманий звір ... "

- слайд 19. Що таке порівняння? (ПОРІВНЯННЯ - це художній прийом, при якому образ створюється за допомогою порівняння одного об'єкта з іншим.) Знайдіть порівняння в описі Герасима.

виріс німий і могутній, як ............. (дерево росте на родючій землі) "

нудьгував і дивувався, як .......... (дивується молодий, здоровий бик, якого тільки що взяли з ниви, де соковита трава росла йому по черево) "

кидався на землю обличчям і цілі години лежав на грудях нерухомо, як ......... (спійманий звір) "

- Продовжіть мою фразу:"Ці порівняння допомагають підкреслити ..." (Його любов до вільного життя.)

6. Знайомство з новим терміном «Гіпербола». Гіпербола - сильне перебільшення.

1 абзац "Йому відвели ..." стор.192 слайд 20

- Прочитайте опис комірчини Герасима. Для чого, на вашу думку, автор так детально описує житло двірника?

Йому відвели над кухнею комірчину; він влаштував її собі сам, на свій смак: спорудив в ній ліжко з дубових дощок на чотирьох чурбаках, істинно богатирську ліжко ; сто пудів можна було покласти на нею - не погнулися б ; під ліжком перебував дужий скриню ; в куточку стояв столик такого ж міцного властивості , А біля столика - стілець на трьох ніжках, та такий міцний і кремезний , Що сам Герасим, бувало, підніме його, упустить і посміхнеться. Комірчина закривалася на замок, що нагадував своїм виглядом калач, тільки чорний; ключ від цього замка Герасим завжди носив з собою на паску. Він не любив, щоб до нього ходили ".

(Тургенєв так докладно описує комірчину Герасима, щоб за допомогою цього опису докладніше показати характер героя: відлюдний, сильний.)

- Тургенєв, розповідаючи про Гарасима, використовує гіперболи. - Знайдіть приклади гіпербол в тексті.слайд 21

(- він працював за чотирьох;
- один, без допомоги конячини, взрезивал пружні груди землі;
- нищівно діяв косою, що хоч би молодий березовий лісок скидатися з коренів геть ...)

8. Фізкультхвилинка. слайд 22-23

9. Ставлення Герасима з оточуючими його людьми і Тетяною. слайд 24

- І.С. Тургенєв назвав свого героя Герасимом. Що означає це ім'я і чи відповідає воно герою? (Значення імені Герасим походить від грецького імені Герасімос, що означає "шановний", "поважний")СТР.191 останній абзац "З усією решті челяддю ...)

З усією іншою челяддю Герасим перебував у відносинах не те щоб приятельських - вони його побоювалися, - а коротких: він вважав їх за своїх. Вони з ним пояснювалися знаками, і він їх розумів, в точності виконував всі накази, але права свої теж знав, і вже ніхто не смів сідати на його місце в застоліце. Взагалі Герасим був вдачі суворого і серйозного, любив у всьому порядок; навіть півні при ньому не сміли битися, - а то біда! Побачить, негайно схопить за ноги, покрутить раз десять на повітрі колесом і кине нарізно. На дворі у барині водилися теж гуси; але гусак, відомо, птах важлива і розважлива; Герасим відчував до них повагу, ходив за ними і годував їх; він сам скидався на статечного гусака. "

- Як склалися відносини Герасима з дворовими? Чому Герасим відчуває свою перевагу над оточуючими? Розпочніть відтворення епізоди сутичок між мешканцями панського будинку.СТОР. 191 зі слів ...

“…а що щодо чужих, так після того, як він одного разу вночі, піймавши двох злодіїв, стукнув їх одна об одну лобами, та так стукнув, що хоч в поліцію їх потім не води,все в околиці дуже стали поважати його ; навіть вдень проходили, зовсім вже не шахраї, а просто незнайомі люди, побачивши грізного двірника відмахувалися і кричали на нього, як ніби він міг чути їхні крики. "

- Доведіть, що "світлою плямою" в житті Герасима була Тетяна. ( "Сподобалась вона йому; лагідним чи виразом обличчя, боязкістю чи рухів - бог його знає!")
- У чому подібність Герасима і Тетяни?
слайд 25

З ранньої молодості її тримали в чорному тілі; працювала вона за двох, а ласки ніякої ніколи не бачила; одягали її погано, платню вона отримувала найменше; рідні у ній все одно що не було: один якийсь старий ключник, залишений за непридатністю в селі, доводився їй дядьком, та інші дядьки у ній в мужиків складалися, - ось і все. Колись вона мала славу красунею, але краса з неї дуже скоро зіскочила. Вдачі вона була досить сумирного, або, краще сказати, заляканого, до самої себе вона відчувала повна байдужість, інших боялася смертельним думала тільки про те, як би роботу до терміну кінчити, ніколи ні з ким не говорила і тремтіла при одному імені барині, хоча та її майже в очі не знала ".

- Які якості характеру проявляються в його поведінці?

Епізод прощання Герасима з Тетяною ...

- виразно прочитайтеепізод прощання Герасима з Тетяною . СТОР. 202-203.

Коли ж все було готово, і мужики вже тримали віжки в руках і чекали тільки слів: "З богом!", Герасим вийшов із своєї комірчини, наблизився до Тетяни і подарував їй на пам'ять червоний паперовий хустку, куплений ним для неї ж з рік тому. Тетяна, з великим байдужістю переносив до тієї миті все мінливості свого життя, тут, однак, не витерпіла, розплакалася і, сідаючи на воза, по-християнськи три рази поцілувалася з Герасимом. Він хотів проводити її до застави і пішов спершу поруч з її возом, але раптом зупинився на Кримському броду, махнув рукою і пішов уздовж річки. "

- Слайд 24. Як характеризує Герасима сцена розставання з Тетяною? Герасим великодушний. Він і через рік не втратив доброго розташування до Тетяни. Він, єдиний з усіх, пошкодував її і зумів полегшити хвилини розставання з будинком. Він не злякався глузувань, "вийшов із своєї комірчини, наблизився до Тетяни і подарував їй на пам'ять червоний паперовий хустку ...".

VII. Рефлексія «Все в твоїх руках».

В кінці уроку питання учням:

За що б ви себе могли похвалити?

- Будь ласка, все встаньте у робочих столів і дайте відповідь на мій останній питання, але без слів, тільки рухами.
- Якщо вам було нудно, нецікаво, то підніміть руки вгору.
- Якщо ви себе почували відмінно, то обійміть себе.
- Якщо ви отримали на уроці нові знання, тоді сядьте на свої місця.
- Так, ми всі різні. Все маємо право на свою думку. І висловлювати свою думку можемо не тільки за допомогою жестів, емоцій, але і за допомогою мови. Нам дано з вами найцінніше - вміння говорити, то, ніж був обділений Герасим. А чому И.С.Тургенев зробив свого героя глухонімим, ви дізнаєтеся на наступних уроках.

VIII. Інформація про домашнє завдання. слайд 27

- Розповідь про Гарасима від імені Тетяни, барині (на вибір)

оцінки

Образ Герасима - символ російського народу. У своєму герої Тургенєв показує кращі риси російської людини: богатирську силу, працьовитість, доброту, чуйність до близьких, співчуття до нещасних і скривджених.

Тургенєв називає Герасима «самим чудовим особою» з числа всієї прислуги. Автор бачить в ньому богатиря. Герасим був обдарований «надзвичайною силою, він працював за чотирьох-справа йде на лад в його руках, і весело було дивитися на нього». Тургенєв немов милується своїм героєм, його силою і жадібністю до праці. Він порівнює Герасима з молодим биком і величезним деревом, яке виросло на родючій землі. Герасим відрізняється акуратністю і відповідальністю до дорученої справи. Він містить в чистоті свою комірчину і двір. Детальний опис комірчини німого трохи підкреслює його нелюдимость. «Він не любив, щоб до нього ходили», і тому завжди замикав свою комірчину на замок. Але незважаючи на свій грізний вигляд і богатирську силу, у Герасима було добре серце, здатне любити і співчувати.

Багато з челяді побоювалися грізного двірника, знаючи його строгий і серйозний характер. Однак нетовариський Герасим викликає не тільки страх, але і повагу у челяді за сумлінну працю, терпіння і доброту. «Він їх розумів, в точності виконував всі накази, а й прав свої теж знав, і вже ніхто не смів сідати на його місце в застоліце». І у пані Герасим викликає не тільки страх, але і повагу. «Вона його жалувала як вірного і сильного сторожа». Німий, також як і вся челядь, побоюється стару бариню, намагається їй догодити, точно виконуючи її накази. Але залишаючись вірним слугою, він не втрачає почуття власної гідності.

Сільському мужику важко живеться в місті. Він позбавлений спілкування з російською природою. Німий, відлюдний Герасим самотній. Люди уникають його. Тетяну, яка полюбилася йому, видають заміж за іншого. Він глибоко нещасний. І ось в його темному житті з'являється маленький світлий промінчик. Герасим рятує з річки бідного щеня, вигодовує його і прив'язується до нього всією душею. Він називає собаку Муму. Вона любить Герасима і завжди перебуває з ним, вранці вона його будить, а ночами охороняє будинок. Вони стають близькими друзями. Любов до Муму робить життя Герасима радісною.

Бариня дізнається про Муму і наказує привести її до себе для того, щоб розвіяти нудьгу. Але маленька собачка відмовляється коритися їй. Норовиста бариня, не розуміючи як можна не послухатися її наказу, змушує позбутися собаки. Герасим намагається врятувати Муму і закриває її в комірчині. Але Муму видає себе гавкотом. Нещасний кріпак змушений вбити єдиного, щиро любить одного. Зла пані забирає у Герасима найдорожче, але не може зломити його силу духу і почуття власної гідності.

У долі Герасима Тургенєв відбив долі багатьох кріпаків. Він протестує проти кріпосного гніту поміщиків. Автор висловлює надію, що «німий» народ зможе дати відсіч гнобителям.

Образ Герасима - символ російського народу. У своєму герої Тургенєв показує кращі риси російської людини: богатирську силу, працьовитість, доброту, чуйність до близьких, співчуття до нещасних і скривджених. Тургенєв називає Герасима "самим чудовим особою" з числа всієї прислуги. Автор бачить в ньому богатиря. Герасим був обдарований "надзвичайною силою, він працював за чотирьох-справа йде на лад в його руках, і весело було дивитися на нього". Тургенєв немов милується своїм героєм, його силою і жадібністю до праці. Він порівнює Герасима з молодим биком і величезним деревом, яке виросло на родючій землі. Герасим відрізняється акуратністю і відповідальністю до дорученої справи. Він містить в чистоті свою комірчину і двір. Детальний опис комірчини німого трохи підкреслює його нелюдимость. "Він не любив, щоб до нього ходили", і тому завжди замикав свою комірчину на замок. Але незважаючи на свій грізний вигляд і богатирську силу, у Герасима було добре серце, здатне любити і співчувати. Багато з челяді побоювалися грізного двірника, знаючи його строгий і серйозний характер. Однак нетовариський Герасим викликає не тільки страх, але і повагу у челяді за сумлінну працю, терпіння і доброту. "Він їх розумів, в точності виконував всі накази, а й прав свої теж знав, і вже ніхто не смів сідати на його місце в застоліце". І у пані Герасим викликає не тільки страх, але і повагу. "Вона його жалувала як вірного і сильного сторожа". Німий, також як і вся челядь, побоюється стару бариню, намагається їй догодити, точно виконуючи її накази. Але залишаючись вірним слугою, він не втрачає почуття власної гідності. Сільському мужику важко живеться в місті. Він позбавлений спілкування з російською природою. Німий, відлюдний Герасим самотній. Люди уникають його. Тетяну, яка полюбилася йому, видають заміж за іншого. Він глибоко нещасний. І ось в його темному житті з'являється маленький світлий промінчик. Герасим рятує з річки бідного щеня, вигодовує його і прив'язується до нього всією душею. Він називає собаку Муму. Вона любить Герасима і завжди перебуває з ним, вранці вона його будить, а ночами охороняє будинок. Вони стають близькими друзями. Любов до Муму робить життя Герасима радісною. Бариня дізнається про Муму і наказує привести її до себе для того, щоб розвіяти нудьгу. Але маленька собачка відмовляється коритися їй. Норовиста бариня, не розуміючи як можна не послухатися її наказу, змушує позбутися собаки. Герасим намагається врятувати Муму і закриває її в комірчині. Але Муму видає себе гавкотом. Нещасний кріпак змушений вбити єдиного, щиро любить одного. Зла пані забирає у Герасима найдорожче, але не може зломити його силу духу і почуття власної гідності. У долі Герасима Тургенєв відбив долі багатьох кріпаків. Він протестує проти кріпосного гніту поміщиків. Автор висловлює надію, що "німий" народ зможе дати відсіч гнобителям.

Іван Сергійович Тургенєв народився 28 жовтня 1818 року. Тургенєв провів дитинство в маєтку своєї матері - Спаському-Лутовинова, розташованому недалеко від міста Орла. Головною особою в садибі була мати письменника Варвара Петрівна. Вона була дуже багата, їй належала не тільки садиба Спаське, а й ще кілька маєтків і тисячі кріпаків. Свавільна, властолюбна, вона була розумна, освічена, багато читала, знала кілька іноземних мов і по-російськи писала «витонченим стилем і без помилок», що тоді для жінки було рідкістю. Але, не дивлячись на свій розум і освіченість, була вона жорстокої поміщицею-кріпосниця. Ніколи не замислювалася вона над тим, що кріпосні селяни теж люди. Їй нічого не варто було відірвати від сім'ї і заслати в далеке село на обори покоївку тільки за те, що та не встигла стерти пил з її столика, або наказати висікти на стайні всіх садівників, якщо випадково виявлялося, що хтось зірвав її улюблена квітка . Примхам і примхам Варвари Петрівни не було кінця. Домашній лікар з кріпаків зобов'язаний був щоранку справлятися про її здоров'я, вести записи і посилати їх в Москву двом лікарям. Сергій Миколайович Тургенєв, батько Івана, брав участь у вихованні дітей дуже опосередковано. Він ніби не допускав дітей до себе. Зате ніколи не карав і не кричав. Оскільки сім'я була дуже освіченою і начитаною не дивно, що хлопчик з ранніх років говорив і читав на декількох мовах. Особлива увага приділялася класиків. Широко були охоплені і інші науки.
У сім'ї було торі дітей і навчання приділялася найсуворіше увагу. Відомо що у дітей постійно змінювалися гувернери, які були носіями французької та німецької мов. До того ж в родині говорили по-французьки постійно, що було поширене у дворянства XIX століття. Навіть молилися на французькому.
Своє дитинство Іван Сергійович не вважав щасливим. За будь-яку провину діти каралися дуже жорстоко. Постійні перепади настрою матері одного разу настільки засмутили хлопчика, що він вирішив втекти з дому.
Відомо, що мати, прийшовши в обурення через якогось доносу нахлібниці, почала сікти хлопчика не пояснивши причину покарання. Дитина плакала і просив пояснень, але мати тільки примовляла: «Сам знаєш за що!»
Коли настала ніч Іван вирішив втекти з дому. Поки хлопчик крався по величезному будинку, його зумів помітити учитель - німець. Це був літній чоловік, досить розумний щоб не піднімати шум, і досить чуйний, щоб розпитати дитини про причини такого рішення.
Вранці добрий старий попросився в кімнату пані і досить довго за закритими дверима розмовляв з нею. Ця розмова напоумив норовливу господиню. Вона залишила свої жорстокі методи виховання.
Письменник не соромився в дорослому віці визнаватися, що завжди боявся матері, як вогню. Її свавілля поширювався на весь будинок. Дня не було, щоб комусь з домочадців або слуг бракувало від неї.
Найприємніше, що було в будинку для маленького Івана - це книги. З восьми років він рився в заповітних шафах. Іноді дитина настільки захоплювався тієї чи іншої книгою, що навіть вночі враження не відпускали і малювали масу неясних образів.
Відомо, що любов до російської мови та літератури юному Івану прищеплювали не тільки батьки. Серед інших слуг в будинку був один камердинер з кріпаків, який вплинув на формування ставлення до мови у майбутнього письменника. Цей камердинер в подальшому стане прототипом в одному з оповідань Тургенєва.

«Муму», короткий содерж-е.

В одному з московських будинків в оточенні безлічі слуг жила стара пані. Серед всієї її прислуги особливо виділявся двірник Герасим. Був він високим, ставним чоловіком - справжнім богатирем. Тільки ось говорити він не міг - таким вже вродив.

Бариня відрізнялася характером строгим і вважала, що тільки вона знає, як її прислуга повинна жити. Якось раз задумала вона одружити свого башмачника Капитона. Капітон багато пив, і бариня вирішила, що одруження, а точніше, дружина відвадить його від цієї пристрасті. А в якості дружини для Капитона вибрала вона пралю Тетяну. Тетяна була тихою, дуже слухняною і боязкою молодою жінкою. Вона була красива, тільки краса її була якось непомітна через те, що і сама Тетяна намагалася бути якомога непомітніше.

Тетяна дуже подобалася Герасима. Він постійно надавав їй знаки уваги - дарував подарунки, мітлою перед нею підмітав. А коли побачив, що Капітон якось надто вже довго так люб'язно з нею розмовляє, то без слів дав йому зрозуміти, що з ним буде, якщо образить він Тетяну. Сам Герасим збирався йти до пані і просити у неї дозволу одружитися з Тетяною. Тому і виникло і у Капитона, і у дворецького Гаврила побоювання, що Герасим не просто буде засмучений таким рішенням барині - він і вбити Капитона і Тетяну може. Ось і вирішили вони піти на хитрість. Знаючи, що Герасим просто ненавидить п'яних, підмовили вони Тетяну пройти повз нього, хитаючись, немов п'яна. Герасим, побачивши це, пережив справжнє потрясіння. Пішов він в свою двірницьку, закрився там і не виходив весь день. А потім, вийшовши, перестав звертати увагу на Тетяну. Тільки через рік, коли їхали Тетяна і Капітон в село (Капітон після одруження став пити ще більше), підійшов Герасим до Тетяни і подарував їй хустку, а Тетяна розцілувала його триразово.

Гуляючи по берегу річки, Герасим побачив у воді маленького цуценя. Витягнув він цуценя з води і приніс в свою двірницьку. Вимив, витер, нагодував і поклав спати поряд з собою. Герасим дуже добре доглядав за щеням, який скоро став дуже красивою маленькою собачкою. Назвав він її Муму і прив'язався до неї так, як ні до кого ніколи не прив'язувався. Та й собачка не відходила від Герасима ні на крок. Одного разу пані побачила Муму і захотіла ближче на неї подивитися. Принесли Муму до неї в кімнати, але собачка не підходила до пані і молоко, дане їй, не пила. А коли пані простягнула руку, щоб погладити Муму, та вищирила зуби і загарчав. Бариня тут же наказала Гаврила позбутися собаки. Гаврило викрав у Герасима Муму, відніс на ринок і продав, домовившись, що собаку якийсь часом не будуть спускати з прив'язі.

Герасим довго шукав Муму, а коли йому знаками показали, що Муму на бариню оскалом, він вирішив, що не побачить її більше. Але вночі Муму повернулася з уривком мотузки на шиї. Тоді став Герасим ховати собаку. Весь день він тримав її під замком, а вночі виводив погуляти. Але якось вночі, побачивши чужу людину біля паркану, Муму дзвінко загавкав. Бариня прокинулася і веліла негайно позбутися собаки. Коли прийшли до Герасиму, той знаками показав, що зробить все сам. Він взяв Муму і пішов з двору. Він навів собаку в трактир, нагодував її щами з м'ясом, потім пішов на річку, сіл разом з нею в човен і став вигрібати на середину річки. Прив'язав Герасим до мотузки цеглини, які взяв з собою, підняв Муму над водою, подивився на неї в останній раз і розтиснув руки. Повернувшись до своєї комірчини, Герасим зібрав речі і пішов з Москви в своє село. Бариня спочатку розлютилася, а потім заспокоїлася. А Герасим більше ніколи в житті не виявляв інтересу ні до жінок, ні до собакам.

У чому моральна сила Герасима?

Сила і мужність навіть в найважчі моменти. Знав болісний працю на полі робота у пані йому здавалася легкою, але зі времінем самотність спіткало і його ... Поява Муму допомогло перемогти самотність, але не надовго. Герасим залишився слухняний і "вбив" Муму.

Могутній, сильний Герасим, взятий за примхою барині з села в Москву, символізує силу народу, його німота - символ безправ'я.

У назві «Муму» треба бачити не тільки окремий випадок (Кличка собаки, пов'язана з неможливістю її господаря говорити), але і більш глибокий зміст: назва та головний герой твору символізують весь російський кріпак люд, принижений, абсолютно безправний, але безмовно зносить ці безправ'я і приниження.

бариня. «Муму» Тургенєва (характеристика розповіді обов'язково повинна включати психологічні портрети дійових осіб) - це твір, яке засноване на поступовому розкритті внутрішнього світу персонажів. В цьому відношенні стара пані викликає найбільше нарікань, так як її капризи стали причиною трагедії, що трапилася. За словами автора, вона була примхлива, запальна, крім того, у неї спостерігалися часті зміни настрою. Разом з тим їй не можна відмовити в деякій хазяйновитість і розпорядництві. Так, вона відрізнила Герасима як здібного і працьовитого працівника, намагалася якось виправити Капитона, проте її деспотичні замашки не привели до бажаного результату, так як вона була занадто вперта і примхлива.

Тетяна. Образ молодої жінки Тетяни в цьому відношенні не становить винятку. Вона бідна забита служниця, яка постійно терпить приниження і знущання, від яких її рятує тільки захист Герасима. У будинку пані вона працює прачкою. Бідна жінка настільки забита, що беззаперечно виконує наказ дворецького і прикидається перед Герасимом п'яною, щоб він сам від неї відмовився. Хитрість вдалася, проте двірник все-таки зберігає до неї симпатію і при від'їзді її в село дарує їй червону хустку.

У Герасимабув свій прототип - слуга Андрій на прізвисько Німий. З ним сталася та ж історія, що і з його літературним втіленням. Цей герой - замкнутий відлюдний людина, яка, однак, відрізняється працьовитістю і працездатністю. У маєтку він вважається найкращим робочим, його трудові навички цінують все, в тому числі і сама стара пані. У цього зовні нелюдимого людини була одна слабкість - він відчував симпатію до служниці Тетяні, на якій навіть хотів одружитися.

Вірш в прозі це ліричний твір у прозовій формі; володіє такими ознаками ліричного вірша, як невеликий обсяг, підвищена емоційність, зазвичай безсюжетна композиція, загальна установка на вираз суб'єктивного враження або переживання, але не такими, як метр, ритм, рима. Тому не слід плутати вірш в прозі з формами, проміжними між поезією і прозою саме за метричними ознаками, - з ритмічною прозою і вільним віршем.
«Бірюк»

рудно відразу сказати, яка основна тема оповідання «Бірюк». Це і важка селянська життя, і сильна особистість лісника, і зрада коханої жінки. Розглянемо інші аспекти, які допоможуть виявити нам основну тему.

Мій дім моя фортеця Так говорять усі, у кого є свій дах над головою. Чи була хата лісника фортецею? Згадаймо, як Тургенєв «приводить» мисливця і читача в мужицьку хату. У ній немає полу, тільки одна піч, людям доводиться спати на підлозі. Дівчинка, абсолютно боса, вийшла з кімнати, - дочка Бірюка. Дитинство у неї мало схоже на цю веселу пору: вона доглядає за дитиною, який ще зовсім малий і спить в колисці. Навколо все темно і брудно, що цілком зрозуміло - немає господині. Справжньою, дорослої жінки. Вимагати від дитини дванадцяти років повного порядку в будинку і гарного догляду за немовлям просто неможливо. Проте дочка Фоми ні на що не скаржиться, лише покірно качає колиску з малюком. З їжею у них теж негусто: Бірюк не може запропонувати мисливцеві нічого, крім хліба і води, а дитині доводиться смоктати тільки брудний ріжок. Родині доводиться дуже важко.

Яка основна тема розповіді «Бірюк»? Безсумнівно, бідність, але при цьому сила російської людини, якого не змогли зломити обставини. Сильний і непідкупний Бірюк з'являється перед нами вперше освітлений білою блискавкою. Автор відразу показав нам справжнього богатиря з сильними м'язами, високого зросту і міцної статури. Хоч він і похмурий, але все ж досить непогана людина. Він не дав мисливцеві мокнути під дощем, а запропонував перечекати його в бідній своїй хаті. Чому ж протягом усього оповідання ми бачимо такого сильного, але похмурого чоловіка? Звичайно, живеться йому дуже важко. Кинутий своєю дружиною, він залишився з двома дітьми в тяжкому становищі. Проте перед нами розкривається й інша сторона його характеру - чуйність. Тому доказ - історія з злодієм, який хотів вирубати ліс на території, що охороняється лісником Бірюком. Всім мужикам було відомо, що Фома нікого не пропустить, не дозволить красти ліс. Він не брав хабарі, незважаючи на свою бідність, чесно виконував свою роботу. Ще одна основна тема розповіді «Бірюк» - непідкупність російської людини, відповідальність перед людьми, які довірили йому таку важливу посаду. Кріпосного права - немає! Варто зазначити, що бажання скасувати кріпосне право в той час показує, яка основна тема розповіді «Бірюк». Фома і чоловік-злодій - кріпаки. Як живе кожен з них? Дуже і дуже бідно. Але якщо перший - сильний і порядна людина, то інший готовий піти на злочин, зламався від бідності. Йде на територію, яку охороняє всім відомий Бірюк, і на свій страх і ризик рубає ліс. Але все ж він схоплений. Але і тут він проявляє свою слабкість, тисне на жалість, ображає Бірюка, щоб усіма способами піти. А Фома тим часом відмовляється взяти гроші за ліс, запропоновані паном-мисливцем, щоб врятувати мужика. Розповідь «Бірюк» написаний Тургенєвим як вираз протесту проти кріпосного права. Він показує, як важко жилося в той час кріпаком. І як по-різному поводяться люди при складних обставинах. Нам, що живуть в іншу епоху, безсумнівно, важко зрозуміти, наскільки ж важко їм доводилося.

Твір «Муму» було написано Тургенєвим в 1852 році. Згідно зі свідченням сучасників письменника, в його основу лягли реальні події, які мали місце в будинку Варвари Тургенєва - матері самого письменника. Випадок цей справив незабутнє враження на автора. І після цього він створив невеличкий твір, яке здалося критикам дуже милим, сумним і зворушливим. Але для самого Тургенєва історія ця була дійсно страшна.

Загальна характеристика

Опис Герасима з оповідання «Муму» можна почати зі знайомства з головним героєм. Основна діюча особа твори - глухонімий двірник на ім'я Герасим, який служить у старої пані. Практично з перших рядків свого твору письменник виділяє Герасима з іншої прислуги. Описуючи свого персонажа, Тургенєв підкреслює такі його якості, як працьовитість і сила. Він виконує всю роботу по дому, на подвір'ї, а також на стайні, а ночами займається караулом. Герасим - це звичайний сільський мужик. Він є кріпаком.

Незважаючи на природний недолік мужика, він володіє великою фізичною силою, що необхідно згадати в описі Герасима з оповідання «Муму». Зазвичай він замкнутий і похмурий. Навіть по його обличчю складно визначити, що він переживає. І його суворість, мабуть, була такою ж вродженої, як і глухота. Також головний герой не розумів жартів оточуючих. Опис Герасима з оповідання «Муму» в цьому відношенні можна доповнити цитатою з твору. Над ним «глумитися не всі вирішувалися: жартів він не любив». Навіть дворові побоювалися двірника. У всьому головний герой любив порядок. І навіть півні не сміли вступати в бійку при Гарасима. Він живе в маленькій комірчині, розташованої над кухнею. Все в цій кімнатці він влаштовує на власний смак.

зовнішність

Опис зовнішності Герасима з оповідання «Муму» має містити в собі ту інформацію, яку дає письменник в своєму творі. Головного персонажа Тургенєв описує як статечного і важливого богатиря. Його зріст становить 12 вершків (або ж 195,5 см). Ходу Герасима Тургенєв описує за допомогою таких визначень: «тверда», «тяжелоступная», «невірна». Особа його буває «радісним», або «неживим», «скам'янілим». Одягнений Герасим в каптан, кожух, а також чоботи.

Опис Герасима з оповідання «Муму»: риси характеру

Протягом усього оповідання читач має можливість спостерігати, що в кожній ситуації головний героя зберігає свої кращі якості - чесність, любов до роботи, вміння щиро любити. Герасим завжди до останнього тримає своє слово. Він також наділений глибоким почуттям власної гідності. В цьому і полягає його морально-духовну вищість над іншими мешканцями двору.

До кого Герасим був прив'язаний душею

Короткий опис Герасима з оповідання «Муму» має також містити невеликий нарис про його душевних уподобаннях, адже це свідчить про вміння любити, властивому головному персонажу. Герасиму з усіх мешканців двору найбільше до душі Тетяна - жінка з добрим і лагідним характером, вік якої становить близько 28 років. Герасим ставиться до неї люб'язно, надаючи знаки уваги і не даючи нікому її скривдити. Після того як зла бариня розпорядилася, щоб Тетяну видали заміж за п'яницю, Герасиму стало зовсім сумно. Він знаходить цуценя з цікавим забарвленням - біла собачка покрита чорними плямами. Тільки з цим цуценям Герасим відчуває себе щасливим. Собачку він називає Муму. Герасим піклується про неї, немов про власну дитину.

Короткий опис комірчини Герасима з оповідання «Муму»

Багато що можна сказати про головного персонажа, виходячи з опису його комірчини. Тургенєв пише про те, що Герасим спорудив для себе ліжко з дубових дощок. Її письменник називає «істинно богатирської». У кутку стоїть стіл, а біля столу - міцний «стілець на трьох ніжках». Стілець настільки міцно зроблений, що сам Герасим іноді піднімає його, спеціально упускає і посміхається. Під ліжком знаходиться важка скриня. Комірчина кріпосного замикається на замок.

Вчинки головного героя

Зазвичай час, коли школярам задають додому підготувати опис Герасима з оповідання «Муму», - 5 клас. У цьому віці учні вже можуть зрозуміти ті непрості події з життя російського селянина, про які розповідає твір Тургенєва. Фортечний працює за чотирьох. Незважаючи на таку працю, бариню навіть це не влаштовує. Вона хоче повністю розпоряджатися життям своїх кріпаків.

Спочатку вона видає заміж свою покоївку на ім'я Тетяна за башмачника, що зловживає спиртним. А потім вимагає, щоб прибрали улюблену собачку Герасима Муму. Однак головний герой, хоча і є глухонімим, показує свою незговірливість. Він топить свою улюблену собаку і потім йде з панського будинку, навіть не запитавши панського дозволу. До кінця своїх днів Герасим живе одинаком в своєму селі.

Моральну перевагу персонажа

Незважаючи на те що Тургенєв зробив свого головного героя німим, фактично такими можна назвати всіх інших мешканців двору. Адже у них не було ніяких особистих бажань. Хто знає їм було і почуття власної гідності, вони в більшій мірі були схожі на рабів. Незважаючи на це, Герасим знаходиться в хороших відносинах з челяддю.

Описуючи характер свого героя, письменник підкреслює його моральну перевагу над іншими. У творі «Опис Герасима з оповідання« Муму »школяр може вказати: головного персонажа Тургенєв порівнює з молодим биком, статечним і гордим гусаком. Для того щоб ще яскравіше описати зовнішність свого героя, Тургенєв використовує прийом гіперболи. Наприклад, Герасим так нищівно косить, що міг би «хоч би молодий березовий лісок скидатися з коренів ...». І якщо свого головного героя письменник порівнює з могутнім богатирем, то інша челядь названа Тургенєвим «людці». Всі мешканці двору прагнули в усьому догоджати пані. Вони бездумно слідували будь-яким її наказам, якщо навіть ці дії принижували їх або оточуючих.

Поділитися: