Як Васютка дбав про рибалок. Тема: Відкриття нового озера. Становлення характеру Васютке через подолання випробувань, складних життєвих ситуацій. Які висновки зробив Васютка, вийшовши з лісу

мета: Відзначити як формується характер Васютке, розповісти, як відкрив Васютка нове озеро, підготовка до домашнього твору.

Хід уроку.

1 Читаємо уривок, що розповідає про повернення Васютке і його зустрічі з Єнісеєм. (Від слів: «Гріючись біля багаття, Васютка несподівано вловив щось схоже на комариний писк і завмер.» До слів: «- ... Ну-ка, ну-ка, розповідай, що ти там за озеро отиска?)

Чому дорослі рибалки вирішили назвати озеро Васюткино ім'ям? (Він знайшов його, коли заблукав. Але хлопчик розповів рибалкам не тільки про своє нещастя. Він думав, як допомогти бригаді.)

Як починається і закінчується розповідь? (Поглядом автора на карту. На початку автор говорить: «Це озеро не знайдеш на карті». В кінці розповіді: «На районної карті з'явилося ще одне блакитне плямочка, з ніготь величиною, під словами« Васюткино оз. ». На крайової карті це плямочка всього з шпилькову головку, вже без назви. На карті ж нашої країни озеро це озеро зуміє знайти хіба сам Васютка ». Звернення до карти немов би окольцовивает розповідь. Така побудова надає розповіді завершеність.

3 Підготовка до домашнього твору.

Тема твору: «Становлення характеру Васютке»

1 Васютка - головний герой розповіді В.П. Астаф'єва «Васюткино озеро».

2 Становлення характеру Васютке.

А) Турбота Васютке про рибалок.

Б) Поведінка Васютке в лісі: сміливість, рішучість, кмітливість, мужність, тепреніе.

В) Знання законів тайги. Увага до природи.

3 Чому рибалки назвали озеро ім'ям хлопчика?

4 Розгадай кросворд.

1. «Нема нам нині фарту», \u200b\u200b- бурчав Васюткино дідусь ... (Панас).
2. Далеко пішли рибалки в пониззя ... і нарешті зупинилися (Єнісею).
3. «..., наша годувальниця, кволих не любить!» - згадувалися йому слова батька і діда (Тайга).
4. «Васютка дізнався по голосу і смішного українському догані старшину бота ... ( «Ігарец»).
5. Прізвище автора оповідання (Астаф'єв).
6. Він тут же побачив піднімається з землі велику чорну птицю - ... (Глухаря).
7. Заночувати вирішив Васютка на березі ... (Озера).
8. Васютка підняв голову. На самій вершині старої скуйовдженої їли побачив ... (Кедрівку).



5 Д / з. написати твір.

Тема: Тільки доблесть невмируще живе ... Поети про Велику Вітчизняній війні. А.Т. Твардовський «Розповідь танкіста». К.М. Симонов «Майор привіз хлопчиська на лафеті ...» Виразне читання напам'ять.

мета:вивчення ліричних творів, Присвячених Великій Вітчизняній війні.

Завдання: познайомити з віршами, присвяченими темі військового дитинства; розвивати навички уважного, вдумливого читання, вміння чути авторський голос у творі; виховувати інтерес до історії рідної країни, патріотизм, вдячну пам'ять до тих, хто завоював право мирного життя.

Хід уроку.

1 -Сьогодні ми познайомимося з віршами двох

видатних поетів, які були військовими

кореспондентами: Костянтина Михайловича Симонова

і Олександр Трифонович Твардовський. Подивимося, яке

участь брали діти в цій страшній війні ,.

2 Аналіз віршів, бесіда.

Вірш К. Симонова «Майор привіз хлопчиська

на лафеті ... ».

Слово вчителя.

Костянтин Симонов. Багато його віршів солдати Слайд 4,5

під час війни носили з собою, перечитували

на привалах.

Читання вірша вчителем

Який момент війни (наступ або

відступ) описаний у вірші? Звучить музика на

Прочитайте вірш про себе, військову тему (З пісень)

подумайте, на яку картину звертає

увагу оповідач особливо?

( «Сивий хлопчисько»)

Звідки везли хлопчика? (З Бреста)

Чому ж хлопчик сивий?

Що таке лафет? слайд 11

Учитель показує лафет.

Перечитаємо першу строфу вголос.

Як розумієте рядки: «... за десять років ...

йому зарахують ці десять днів ... »?

(До того, хто не був на війні, до нащадків).

Що хотів сказати Симонов цим віршем?

Навіщо розповів цю історію?

3 А. Твардовський. «Розповідь танкіста».

Слово вчителя.

Олександр Твардовський теж був військовим Слайди 12-13

кореспондентом, брав участь в боях. він

розповідає про інше хлопчика.

Читання вірша вчителем. слайди 14-16

Бесіда. звучить приглушена

Про яку подію йде мова у вірші? музика.

Який момент війни зображений? (Наступ).

З яких рядків це видно?

Прочитайте вірш про себе

виразно, подумайте, яка фраза зустрічається

двічі? Чому? ( «Все нині, як спросоння ...»)

Прочитаємо діалог між танкістом і хлопчиком

за ролями.

Які розмовні слова і вирази

зустрічаються у вірші? ( «Цвях», «чорт його

зрозуміє ») Чому?

Кому і коли танкіст міг би розповідати про відважного

хлопчика?

Чи могло це бути так, як на картині Ю. Непринцева Репродукція

«Відпочинок після бою»? в підручнику.

Опишіть картину. Що роблять бійці? де відбувається

дія?

Порівняльний аналіз віршів

Порівняйте героїв цих двох віршів. Які почуття

викликає перший? А другий?

Чому у героїв немає імен? слайди 17-18

хлопчиків і дівчаток було дуже багато. діти були

і справжніми бійцями. Чи знаєте ви якихось

героїв? (Піонери-герої: Зіна Портнова, Марат Казей

і багато інших.

Після війни були створені Книги Пам'яті. Для чого? слайди 19-21

(Не забувати імена героїв)

Давайте прочитаємо слова на дошці (епіграф)

Який же ціною завойоване щастя? (Горе, сльози дітей, смерть)

Заключне слово вчителя. слайд 22

Пройшла війна, пройшла жнива,

Але біль волає до людей:

Давайте, люди, ніколи

Про це не забудемо.

Нехай пам'ять вірну про неї

Зберігають про цю борошні

І діти нинішніх дітей,

І наших онуків онуки.

5. Домашнє завдання.

Виразне читання одного вірша.

Чому вижив в тайзі Васютка - герой оповідання В. П. Астаф'єва

Розповідь Віктора Петровича Астаф'єва «Васюткино озеро» - це історія про те, як тринадцятирічний хлопчик Васютка загубився в тайзі.

Читаючи розповідь, ми дізнаємося, що у цього хлопчика були такі якості, яких іноді немає навіть у дорослої людини. Саме ці якості і допомогли герою вижити.

На початку твору ми знайомимося з сім'єю Васютке. Його батько і дід - рибалки. Тому з дитинства хлопчик звик до рибальського життя. Разом з сім'єю і рибалками з бригади батька Васютка «чекав осінню путину» на березі Єнісею. Там у нього не було навіть товаришів. Але незважаючи на «нудне жітьyo», Васют- ка зміг знайти собі розваги. Наприклад, він дбав про рибалок: помітивши, що вони люблять поклацати ввечері горіхи, хлопчик з радістю збирав їх в лісі. Астаф'єв підкреслює, що Васютке «подобалося бродити», він любив ліс.

Важливе місце в цьому творі займають традиції, звички рибалок і мисливців. Так, мати не відпускає хлопчика в ліс без окраєць хліба і сірників. І Васютка з повагою ставиться до цих «тайговим законам».

Захопившись полюванням на глухаря, Васютка заблукав в тайзі. Він не відразу це помітив, а коли зрозумів, що загубився, то дуже злякався. Але знання законів тайги, кмітливість і мужність допомогли йому вижити і знайти дорогу додому.

Опинившись у такій небезпечної ситуації, Хлопчик не занепав духом, він взяв себе в руки: «Нічого, зараз посоображаю і знайду дорогу». В цьому йому допомогли і розповіді рибалок, і слова дідуся, які він раз у раз згадував: «Тайга, наша годувальниця, кволих не любить».

Звичайно, йому було дуже страшно, холодно, самотньо. Він кричав і плакав «з тугою і відчаєм». Але, Васютка не здавався: він добував собі їжу, розводив багаття, влаштовував нічліг на ніч, причому робив він все це майстерно. Вражає і те, як він прислухався до природи, орієнтувався по ній і передбачав погоду: «Визвезділо - до холоду!» Навіть в такій ситуації він жартує над собою, називає себе «дурило», лається на дощ, на глухаря: «Хай мене, якщо я ще зв'яжуся з вашим братом!»

У Васютке закінчуються сили, патрони, сірники, але він вірить в удачу. Саме мужність і рішучість допомогли Васютке вижити. І він не тільки вижив, а й допоміг рибалкам знайти озеро, в якому багато риби. За це він отримав гідну нагороду, адже озеро це тепер носить його ім'я.

Тут шукали:

  • твір як Васютка вижив в тайзі
  • як Васютка вижив в тайзі
  • чому Васютка вижив в тайзі

Підготовка до твору за темою «Що допомогло Васютке вижити в тайзі?» План
1.Мальчік,
дитинство
якого
пройшло в
тайзі.
Тайга - це безкраї ліси, де
водиться багато тварин і немає людини.
Важко вижити людині в тайзі, якщо він
не знає її законів. Васютка з
розповіді Віктора Астаф'єва з дитинства
виховувався в тайзі.

Тому коли він заблукав в ній, йому
допомогло знання законів лісу: у нього було
рушницю, сірники, хліб. Він зміг вполювати птахів
і приготувати їх, переночувати в лісі,
впізнавати, де північ, знайти за ознаками
природи річку.
б) сміливість; Важко було хлопчикові долати страх в
нічному лісі. Йому здавалося, що хтось до нього
крадеться, але він зміг проявити сміливість.
в) терпіння; Не раз до нього приходило відчай, але він
був терплячий і знову і знову боровся за
життя. Вийшов до річки, і навіть коли судно
пройшло повз, не зневірився.
г) кмітливість.
Васютка не раз виявляв кмітливість. І коли
побіг в сторону, зворотну тій, звідки
чувся гудок теплохода, і коли ватником
захищав від вітру в сирому лісі
розгорається багаття. І коли прив'язав
тасьми від кальсонів оторвавшуюся підошву
чобота.
2.Качество
Васютке:
а) знання
ліси;

3.Озеро названо в
честь Васютке НЕ
даремно.
Одним словом,
Васютка виявився
сильним
людиною. В
честь такого не
соромно і озеро
назвати.

Васюткино озеро ». Мужність, терпіння, любов до
природі, знання природи, винахідливість головного
героя. Поведінка Васютке в лісі. відкриття нового
озера. Становлення характеру Васютке через
подолання випробувань, складних життєвих
ситуацій.
план
1. Васютка - головний герой оповідання В. П.
Астаф'єва «Васюткино озеро».
2. Становлення характеру Васютке.
1) Турбота Васютке про рибалок.
2) Поведінка Васютке в лісі: сміливість,
рішучість, кмітливість, мужність, терпіння.
3) Знання законів тайги. Увага до природи.
4) Турбота Васютке про спільну справу.
3. Чому рибалки назвали озеро ім'ям
хлопчика?

аналіз твору
Жанр твору - розповідь. Розповідь про подорож, яке мимоволі
здійснив тринадцятирічний хлопчик, який заблукав на п'ять днів в тайзі.
Головний герой - хлопчик Васютка, допомагав батькам на промислі в
тайзі. Другорядні персонажі - мама, дід, батько, рибалки. хлопчик
допомагає батькам в тайзі, ніж може. Його обов'язок, яку він сам
собі придумав, - постачати рибалок кедровими горішками, яких ті не
геть поклацати у вільний час. Одного разу, як завжди, він
відправляється в тайгу набрати горіхів, і раптом у нього з'явилася можливість
застрелити глухаря. Це зав'язка розповіді. Після своїх тривалих
поневірянь і пригод Васютка вийшов на берег Єнісею і почув звук
мотора катера-бота. На той час він втратив надію на те, що його
швидко знайдуть. Це кульмінація розповіді. Розв'язка наступає, коли
Васютка виявляється будинку, а потім і сам веде рибалок на випадково
відкрите їм озеро. У центрі розповіді - поведінка людини в
екстремальної ситуації. Васютка гідно подолав всі випали на його
частку труднощі, незважаючи на те, що йому всього тринадцять років. великий
інтерес в оповіданні є описами тайги і її жителів. багато
пізнавального можна почерпнути з розповіді про звичаї і звички
тайговиків. Ми ніби самі подорожуємо з хлопчиком по тайзі - так
вміло письменник розповідає нам про Васюткино пригоди. спокійний
розповідь, некваплива мова, діалектні слова - відважні і
працьовиті люди-сибіряки вводять нас в свій світ.

план
1. Невдачі на рибному
промислі.
2. Полювання на глухаря.
3. Васютка заблукав.
4. Життя в лісі.
5. Озеро.
6. Вдале порятунок.

I. В. П. Астаф'єв: дитинство письменника

далі ...

Учні прочитають вступну статтю про В. П. Астаф'єва. Уявити собі, як виглядає батьківщина письменника, допоможе нарис «Село Вівсянка».
Віктор Петрович Астаф'єв народився в 1924 р недалеко від Красноярська. У 1931 р його мати потонула в Єнісеї, і хлопчика взяли до себе дідусь і бабуся. Коли батько з мачухою переїхали в Ігарка, Астаф'єв втік з дому, беспризорничал, виховувався в дитячому будинку. Потім закінчив залізничну школу ФЗО і працював упорядником поїздів під Красноярськом.
Восени 1942 р Астаф'єв пішов добровольцем на фронт, був шофером, артразведчик, зв'язківцем, був поранений і контужений. Після війни оселився на Уралі, змінив багато професій і в 1951 р став співробітником газети «Чусовой робітник», почав писати і друкувати свої розповіді, потім повісті та романи. Перша збірка оповідань «До майбутньої весни» був надрукований в 1953 р
- Чому Астаф'єв почав писати? Як ви розумієте слова: «... Я твердо знаю одне - змусили писати мене книги і життя»?
Прочитаємо епіграф до статті підручника про Астаф'єва:
«... думав я, думав, і вийшло, що мені треба розповідати про своїх земляків, в першу голову про своїх односельців, про бабусю і дідуся та іншої рідні ... Вони були цікаві мені й улюблені мною такими, якими вони є насправді » (В. П. Астаф'єв).
В основі творів Астаф'єва - історія його власного життя.

II. Автобіографічність творів. Розповідь «Васюткино озеро»
Прочитаємо статтю В. П. Астаф'єва «Доля оповідання" Васюткино озеро "» в підручнику.
Запишемо на дошці і в зошитах словобіографія.
- Як ви думаєте, це слово споконвічно російське або запозичене? З якої мови воно запозичене?
- Які знайомі елементи ми бачимо в цьому слові? виділимобіо- - життя і -графо- - пишу.
- Як ви розумієте значення словабіографія?
- Хто такий автор твори? Що означає словоавтобіографія?
Автобіографія - опис свого життя.
- Який твір ми можемо назвати автобіографічним?
автобіографічний твір - твір, в якому автор розповідає про своє життя.
Зробимо в зошиті ще один запис:
автобіографічний твір - твір, що містить елементи автобіографії.
- Як ви думаєте, яким є розповідь Астаф'єва: автобіографічним або автобіографічним? Розповідає письменник саме про себе або ставить свого героя в ситуацію, в якій опинився він сам?
Приходимо до висновку, що Астаф'єв розповідає не про себе, але наділяє свого героя рисами своєї біографії, тому розповідь називаємоавтобіографічним.

Кухня країн читання

Учитель прочитає перший абзац, задаючи загальний тон. Учні продовжать читання. По ходу читання вчитель коментує незрозумілі слова і вирази або просить учнів зробити цю роботу.

Домашнє завдання
Підготувати відповіді на 1-7-й питання
12-е завдання виконати письмово.

Індивідуальне завдання
Намалювати ілюстрацію до розповіді.

Урок II.«Васюткино озеро». Мужність, терпіння, любов до природи, знання природи, винахідливість головного героя. Поведінка Васютке в лісі. Відкриття нового озера. Становлення характеру Васютке через подолання випробувань, складних життєвих ситуацій

I.Перевірка домашнього завдання. словникова робота

Перевіряємо виконання 12-го завдання.
холодна мряка - холодний, дуже невеликий дощ.
осетер - велика промислова риба, Цінна своїм м'ясом та ікрою.
стерлядь - риба із сімейства осетрових з цінних м'ясом.
були - розповіді про дійсних подіях.
небилиці - розповіді про те, чого не було в дійсності.
кволі берізки - слабкі, тонкі, невисокі берізки.
Затеси - зарубки, позначки на стовбурах дерев, зроблені сокирою, щоб не втратити дорогу в тайзі.
Біла риба - риба із сімейства осетрових.
шлюпка - човен з міцним широким корпусом.
бот - невелике вітрильне гребное або моторне судно.
пацан - хлопчисько (слово просторічне).
хлопець - хлопець (з української мови.)
Варнак - розбійник.
рибна тара - ящики і мішки під рибу.
- В яких ситуаціях вам знадобилося звернення до тлумачного словника? Які слова і вирази ви змогли пояснити самостійно?
Запишемо на дошці словосполучення холодна мжичка, кволі берізки, біла риба, рибна тара.
- Які частини мови з'єднуються в цих словосполученнях?
- Згадайте, що таке епітет. Які прикметники є в цих словосполученнях епітетами, а які ні? Поясніть чому.
епітети - художні визначення: холодна мжичка, кволі берізки. Біла риба - визначення вказує на сорт риби. рибна тара - визначення говорить про призначення тари (т. Е. Ящиків).

II. «Васюткино озеро». Мужність, терпіння, любов до природи, знання природи, винахідливість головного героя. Поведінка Васютке в лісі. Відкриття нового озера. Становлення характеру Васютке через подолання випробувань, складних життєвих ситуацій

бесіда
Розмовляємо з питань підручника.
- Чому оповідання називається «Васюткино озеро»? (1-е питання.)
Розповідь називається «Васюткино озеро», тому що в ньому заблукав хлопчик Васютка знаходить озеро, повне риби, І відкриває його людям. На ім'я цього хлопчика і називають це озеро.
- Що розповідає письменник про рибної ловлі?(2-е питання.)
Письменник розповідає багато цікавого про рибної ловлі на Єнісеї. Рибна ловля ведеться бригадами. Бригада або рухається по річці вниз за течією і ловить мережами, або живе на одному місці і веде промисел поромами і переметами. У пастки потрапляла цінна риба - осетер, стерлядь, таймень, минь.
- Як заблукав Васютка? Які якості допомогли Васютке вижити? (3-й питання.) Запишіть відповідь на це питання в зошит.
Васютка заблукав, погнавшись за глухарем.
Васютке допомогли вижити і вийти з лісу його сміливість, рішучість, кмітливість, знання законів тайги, мужність, терпіння і наполегливість.
- Як вчинив хлопчик, коли зрозумів, що заблукав? Як він поводився в лісі?
Коли Васютка зрозумів, що заблукав, він став згадувати розповіді рибалок і мисливців про те, що потрібно робити, щоб врятуватися. Згадував слова дідуся і батька: «Тайга, наша годувальниця, кволих не любить!»
В першу ніч в тайзі Васютка особливо уважно прислухався до різних звуків. Він почув таємничий шерех, після якого скрикнув і кинувся бігти. Потім, коли він влаштував собі постіль і ліг, то відчув, що до нього хтось крадеться. Потім він прийняв за людину величезний корінь-виворотень.
Спочатку він розмовляв з цим пнем-виворотність, думаючи, що це хтось причаївся, потім картав себе за боягузтво. Вранці хлопчик розмовляв з білкою. Він розповів їй про свою біду. Поступово хлопчик почав думати вголос. Напевно, від цього йому було не так самотньо. Він показав дулю другого зустрінутому глухарю і вилаяв дощ.
- Чому мати наполягала, щоб Васютка взяв з собою окраєць хліба?
Мати наполягала, щоб Васютка взяв з собою окраєць хліба, тому що «споконвіку так заведено». Васютка розумів, що такий старовинний порядок: «йдеш в ліс - бери їжу, бери сірники».
Мати звично суворо каже: «На ось окраєць. Чи не задавить вона тебе. Споконвіку так заведено, малий ще тайгові закони переінакшувати ». Мати розуміє, що в тайзі з людиною може трапитися багато різних неприємностей, і добре, якщо буде з собою хоча б невеликий запас їжі. Окраєць хліба важить трохи, але в біді, коли нічого буде їсти, вона врятує людини. Тайгові закони склалися з досвіду багатьох поколінь мисливців і рибалок, а до людського досвіду треба ставитися з повагою.
- Як ви розумієте слова: «Трепет перед дорогоцінним" припасом "(так мисливці називали порох і дріб) міцно вбитий в сибіряків зроду»?
«Трепет перед дорогоцінним" припасом "» виник через те, що тайга величезна, тягнеться на тисячі кілометрів, а міста і селища, де можна було б поповнити запас патронів, зустрічаються рідко. Якщо бездумно витратити весь «запас», то в потрібний момент його може не вистачити.
- Який день, по-вашому, виявився для Васютке найважчим: день, коли він заблукав, або день, коли почався дощ?
Найважчим для Васютке був день, коли піднявся вітер і почався дощ. Хлопчик хотів їсти, його починало нудити. Він з'їв залишки окрайця. Не було сил навіть розвести багаття. Він боявся повірити, що річка, яку він побачив, впадає в Єнісей. Сили хлопчика були під кінець.

виразне читання
На уроці потрібно обов'язково прочитати уривок, що розповідає про зустріч Васютке з Єнісеєм і повернення хлопчика додому, щоб діти змогли пережити радість разом з героєм розповіді. Учитель при читанні зверне увагу на мовні характеристики героїв: Васютке, старшини Коляди, діда, матері і батька Васютке. Кожному з героїв притаманні характерні вирази, інтонації.
Читаємо від слів: «Гріючись біля багаття, Васютка несподівано вловив щось схоже на комариний писк і завмер» - до слів: «- ... Ну-ка, ну-ка, розповідай, що ти там за озеро відшукав? .. ».
- Чому дорослі рибалки вирішили назвати озеро Васюткино ім'ям?(6-е питання.)
Васютка знайшов озеро, коли заблукав. Але хлопчик розповів рибалкам не тільки про своє нещастя. Він думав в першу чергу, як допомогти бригаді. Рибалки зуміли оцінити сміливість і спостережливість хлопчика.
- Як починається і як закінчується розповідь «Васюткино озеро»?
Розповідь «Васюткино озеро» починається і закінчується поглядом автора на карту. На початку розповіді автор говорить: «Це озеро не знайдеш на карті». В кінці розповіді ми читаємо: «На районної карті з'явилося ще одне блакитне плямочка, з ніготь величиною, під словами" Васюткино оз. ". На крайової карті це плямочка за все з шпилькову головку, вже без назви. На карті ж нашої країни озеро це зуміє знайти хіба сам Васютка ». Звернення до карти немов би окольцовивает розповідь (кільцева композиція). Така побудова надає розповіді завершеність.

III. Література і образотворче мистецтво
Розглянемо ілюстрації, дані в підручнику. Підберемо до них рядки з тексту (11-е питання).
«Васютка побачив на їли кедрівку». Малюнок Е. Мєшкова. «Васютка підняв голову. На самій вершині старої скуйовдженої їли побачив кедрівку. Птах тримала в пазурах кедрову шишку і орала на все горло ».
«Васютка біля багаття». Малюнок Е. Мєшкова. «Гріючись біля багаття, Васютка несподівано вловив щось схоже на комариний писк і завмер. Через секунду звук повторився, спочатку протяжно, потім кілька разів коротко ».
Розглянемо ілюстрації, які зробили учні.
- Як ви думаєте, чому до цієї розповіді можна зробити багато різних ілюстрацій?
В оповіданні багато дії, яке поєднується з описами природи.

I V. Підготовка до твору
Тема: «" Тайга, наша годувальниця, кволих не любить ". Становлення характеру Васютке (за оповіданням В. П. Астаф'єва "Васюткино озеро") ».
Обговорюємо тему, визначаємо ідею твору. Згадуємо, як складати складний план.

Домашнє завдання
Скласти складний план до твору за темою «" Тайга, наша годувальниця, кволих не любить ". Становлення характеру Васютке (за оповіданням В. П. Астаф'єва "Васюткино озеро") ».

урок IIIТвір «" Тайга, наша годувальниця, кволих не любить ". Становлення характеру Васютке (за оповіданням В. П. Астаф'єва "Васюткино озеро") »

Урок розвитку мовлення

I. Підготовка до твору

Діти вдома працювали над складними планами твори. Обговорюємо плани, які вони склали. повторюємо загальний принцип складання складного плану, обговорюємо «наповнення» пунктів.
план
1. Васютка - головний герой оповідання В. П. Астаф'єва «Васюткино озеро».
2. Становлення характеру Васютке.
1) Турбота Васютке про рибалок.
2) Поведінка Васютке в лісі: сміливість, рішучість, кмітливість, мужність, терпіння.
3) Знання законів тайги. Увага до природи.
4) Турбота Васютке про спільну справу.
3. Чому рибалки назвали озеро ім'ям хлопчика?
Нагадаємо, що кожну нову думку, відповідну чергового пункту плану, ми починаємо з нового рядка.

II. Робота над твором
Якщо є можливість, твір треба зробити класним. самостійна творча робота в класі вчить дітей концентрувати увагу «тут і зараз», мобілізовувати свою творчу енергію. Будинки п'ятикласники часто сподіваються на допомогу батьків, на уроці вони розуміють, що треба сподіватися на власні сили.

Домашнє завдання
Прочитати розповіді В. П. Астафьева «Навіщо я вбив деркача?», «Белогрудка». Підготувати переказ одного з оповідань.

урок IVВ. П. Астаф'єв. Розповіді «Навіщо я вбив деркача?», «Белогрудка»

Урок позакласного читання

I. аналіз творів
Учитель аналізує твори, відзначає вдалі роботи, розбирає типові мовні, стилістичні, фактичні помилки.

II. В. П. Астаф'єв. Розповіді «Навіщо я вбив деркача?», «Белогрудка»
Учитель організовує роботу виходячи з підготовленості класу. Проблема може виникнути через те, що аж ніяк не всі бібліотеки мають названі розповіді Астаф'єва; з іншого боку, діти часто не привчені звертатися до бібліотек за додатковою літературою.
Можна послухати відгуки учнів, переказ і виразне читання уривків з оповідань Астаф'єва. Будь-які форми роботи хороші, аби допомогти дітям полюбити книгу, повернути їх обличчям до творчості такого видатного письменника, як Астаф'єв.
- Який темою об'єднані ці розповіді?
- Як ви думаєте, чому письменника хвилює тема ставлення людини до природи? Як ви самі оцінюєте важливість цієї теми?
- Які письменники присвячували свої твори темі відносин людини і природи?

Домашня робота

Опис презентації по окремим слайдів:

1 слайд

Опис слайда:

2 слайд

Опис слайда:

Згадайте відомі вам прислів'я про працю. Нудний день до вечора, коли робити нічого. Працювати - день коротати; відпочивати - ніч ізбивается. Без діла жити - тільки небо коптити. Чи не потрудитися - так і хліба не народиться. Золото не золото, а він не був подмолотим. Хто товче, той і хліб пече. За очі, а руки роблять. Чи не розгризеш горіха, так не з'їси і ядра. Чи не терт, що не мят, що не буде калач. Робота та руки - надійні в людях поруки. Про добро трудитися - є чим похвалитися.

3 слайд

Опис слайда:

«... Я твердо знаю одне - змусили писати мене книги і життя»? «... думав я, думав, і вийшло, що мені треба розповідати про своїх земляків, в першу голову про своїх односельців, про бабусю і дідуся та іншої рідні ... Вони були цікаві мені й улюблені мною такими, якими вони є насправді". (В. П. Астаф'єв). Чому Астаф'єв почав писати? В основі творів Астаф'єва - історія його власного життя.

4 слайд

Опис слайда:

Біо- - життя, -графо- - пишу. Автобіографія - опис свого життя. Автобіографічний твір - твір, в якому автор розповідає про своє життя. Автобіографічний твір - твір, що містить елементи автобіографії. Як ви думаєте, яким є розповідь Астаф'єва: автобіографічним або автобіографічним? Розповідає письменник саме про себе або ставить свого героя в ситуацію, в якій опинився він сам? Астаф'єв розповідає не про себе, але наділяє свого героя рисами своєї біографії, тому розповідь називаємо автобіографічним.

5 слайд

Опис слайда:

«Васюткино озеро». Мужність, терпіння, любов до природи, знання природи, винахідливість головного героя. Становлення характеру Васютке через подолання випробувань, складних життєвих ситуацій. Холодна мряка - холодний, дуже невеликий дощ. Осетер - велика промислова риба, цінна своїм м'ясом та ікрою. Стерлядь - риба із сімейства осетрових з цінних м'ясом. Були - розповіді про дійсних подіях. Небилиці - розповіді про те, чого не було в дійсності. Кволі берізки - слабкі, тонкі, невисокі берізки. Затеси - зарубки, позначки на стовбурах дерев, зроблені сокирою, щоб не втратити дорогу в тайзі. Біла риба - риба із сімейства осетрових. Шлюпка - човен з міцним широким корпусом. Бот - невелике вітрильне гребное або моторне судно. Пацан - хлопчисько (слово просторічне). Хлопець - хлопець (з української мови.) Варнак - розбійник. Рибна тара - ящики і мішки під рибу.

6 слайд

Опис слайда:

Холодна мряка, кволі берізки, біла риба, рибна тара. Які частини мови з'єднуються в цих словосполученнях? Епітети - художні визначення. Холодна мряка, кволі берізки. Біла риба - визначення вказує на сорт риби. Рибна тара - визначення говорить про призначення тари (т. Е. Ящиків).

7 слайд

Опис слайда:

Чому розповідь називається «Васюткино озеро»? Розповідь називається «Васюткино озеро», тому що в ньому заблукав хлопчик Васютка знаходить озеро, повне риби, і відкриває його людям. На ім'я цього хлопчика і називають це озеро.

8 слайд

Опис слайда:

Що розповідає письменник про рибної ловлі? Письменник розповідає багато цікавого про рибної ловлі на Єнісеї. Рибна ловля ведеться бригадами. Бригада або рухається по річці вниз за течією і ловить мережами, або живе на одному місці і веде промисел поромами і переметами. У пастки потрапляла цінна риба - осетер, стерлядь, таймень, минь.

9 слайд

Опис слайда:

Як заблукав Васютка? Які якості допомогли Васютке вижити? Васютка заблукав, погнавшись за глухарем. Васютке допомогли вижити і вийти з лісу його сміливість, рішучість, кмітливість, знання законів тайги, мужність, терпіння і наполегливість.

10 слайд

Опис слайда:

Як вчинив хлопчик, коли зрозумів, що заблукав? Як він поводився в лісі? Коли Васютка зрозумів, що заблукав, він став згадувати розповіді рибалок і мисливців про те, що потрібно робити, щоб врятуватися. Згадував слова дідуся і батька: «Тайга, наша годувальниця, кволих не любить!» В першу ніч в тайзі Васютка особливо уважно прислухався до різних звуків. Він почув таємничий шерех, після якого скрикнув і кинувся бігти. Потім, коли він влаштував собі постіль і ліг, то відчув, що до нього хтось крадеться. Потім він прийняв за людину величезний корінь-виворотень. Спочатку він розмовляв з цим пнем-виворотність, думаючи, що це хтось причаївся, потім картав себе за боягузтво. Вранці хлопчик розмовляв з білкою. Він розповів їй про свою біду. Поступово хлопчик почав думати вголос. Напевно, від цього йому було не так самотньо. Він показав дулю другого зустрінутому глухарю і вилаяв дощ.

11 слайд

Опис слайда:

Чому мати наполягала, щоб Васютка взяв з собою окраєць хліба? Мати наполягала, щоб Васютка взяв з собою окраєць хліба, тому що «споконвіку так заведено». Васютка розумів, що такий старовинний порядок: «йдеш в ліс - бери їжу, бери сірники». Мати звично суворо каже: «На ось окраєць. Чи не задавить вона тебе. Споконвіку так заведено, малий ще тайгові закони переінакшувати ». Мати розуміє, що в тайзі з людиною може трапитися багато різних неприємностей, і добре, якщо буде з собою хоча б невеликий запас їжі. Окраєць хліба важить трохи, але в біді, коли нічого буде їсти, вона врятує людини. Тайгові закони склалися з досвіду багатьох поколінь мисливців і рибалок, а до людського досвіду треба ставитися з повагою.

12 слайд

Опис слайда:

Як ви розумієте слова: «Трепет перед дорогоцінним« запасом »(так мисливці називали порох і дріб) міцно вбитий в сибіряків зроду»? «Трепет перед дорогоцінним« запасом »виник через те, що тайга величезна, тягнеться на тисячі кілометрів, а міста і селища, де можна було б поповнити запас патронів, зустрічаються рідко. Якщо бездумно витратити весь «запас», то в потрібний момент його може не вистачити.

13 слайд

Опис слайда:

Який день, по-вашому, виявився для Васютке найважчим: день, коли він заблукав, або день, коли почався дощ? Найважчим для Васютке був день, коли піднявся вітер і почався дощ. Хлопчик хотів їсти, його починало нудити. Він з'їв залишки окрайця. Не було сил навіть розвести багаття. Він боявся повірити, що річка, яку він побачив, впадає в Єнісей. Сили хлопчика були під кінець.

14 слайд

Опис слайда:

Читаємо від слів: «Гріючись біля багаття, Васютка несподівано вловив щось схоже на комариний писк і завмер» (с. 138) - до слів: «- ... Ну-ка, ну-ка, розповідай, що ти там за озеро відшукав? .. »

15 слайд

Опис слайда:

Чому дорослі рибалки вирішили назвати озеро Васюткино ім'ям? Васютка знайшов озеро, коли заблукав. Але хлопчик розповів рибалкам не тільки про своє нещастя. Він думав в першу чергу, як допомогти бригаді. Рибалки зуміли оцінити сміливість і спостережливість хлопчика.

Поділитися: