Talvekuude tunnused Jaanuari veebruarikuu vanemrühm. Talvekuude tüüpilised märgid: detsember, jaanuar, veebruar. III. Uute teadmiste ühine "avastamine"

Tunni eesmärgid: selgitada laste ideid veebruari oluliste märkide kohta: tuuled puhuvad, puhub ilm, öösel on tugevaid lumetorme, kuid päeval suureneb, päike piiksub sagedamini; ...

Külla tuleb doktor Air.

Doktor Air.

Esiteks lumetormid, siis lumetorm

Nad lendasid meie külla.

Öösel on külm tugev

Päeva jooksul on kuulda tilkade helisemist.

Päev on märkimisväärselt kasvanud.

Noh, mis kuu see on?

(Veebruar.)

Nii et oleme teiega oodanud viimast talve kuud. Väike vend talvekuudel - veebruar. Nimeta talvekuude suur vend, keskmine. (Laste vastused.)

Veebruaril on kaks sõpra: tuul ja sajuta ilm. Tuul vilistab, ulub, ringib. Lumepilv raputab maha, täidab kõik rajad-teed tohutu lumekruusaga - ärge astuge üle, ärge hüpake üle. Talvine kuninganna ei taha ära pääseda. Ja taimed valmistuvad juba kevadiseks kohtumiseks. Niipea kui päike soojeneb, hakkavad nad oma neere avama. Kõik ootavad kevade saabumist.

Mäng "Vali märk".

IN. Milline lumi (sade, päike, pakane, päev jne) veebruaris?

Doctor Air kutsub lapsi külla Doctor Sunile.

Doktor Päike kutsub lapsi mängima. Muutub nad võluriteks "ma kuulen ainult", "ma näen ainult", "ma saan ainult tunda".

Mäng "Võlurite teekond".

Lapsed lähevad teekonnale läbi veebruari talvekuu. Võlurid on kutsutud küsimustele vastama. Mida võlurid nägid “ma näen ainult”, mida võlurid kuulsid “ma kuulen ainult”, mida võlurid tundsid “ma tunnen ainult”.

Dr Sun, Dr Water, Dr Air ja Dr. Nature kutsuvad lapsi meeles pidama, mida nad on talve kohta õppinud.

Talvekuu mäng.

Arstid kutsuvad talvekuud ja lapsed peaksid selle märke ütlema.

Hea - halb mäng.

Doktor Loodus küsib küsimusi: "Kuidas on talv tervisele kasulik (ohtlik)?"

Lkveebruari Rimets

  • Veebruari algus on ilus - oodake kevade saabumist.
  • Veebruari külmad põhjatuuled - saagiks.
  • Soe veebruar kuulutab külmaga kevadet.
  • Veebruari konnad ennustavad vihmast aastat.
  • Veebruar on külm ja kuiv - august on kuum.
  • Veebruaris on puude peal palju pakast - tuleb palju mett.

Õppetund

VEEBRUAR - TALV VIIMASE KUU

Ülesanded: selgitada ja süstematiseerida õpilaste teadmisi talve kohta; selgitada lume, jää omadusi; rikastada laste sõnavara, arendada sidusat kõnet.

Varustus: maal "Talv"; looduskalendrid; tugisõnad sellel teemal; teemakohased tugiskeemid; võrdluspildid loole "Lumetorm".

Tundide ajal

Mina . Aja korraldamine

    Loe teksti.

Taevas on pilves. Taevas on hallid pilved. Lund. Maapinnal on suured lumikellukesed. Puhub külm tuul. Tuul tõstab maapinnast lund. See on lumetorm.

Lapsed lugesid teksti ahelas. Siis see suletakse ja tahvlil kuvatakse ühe plaani pilte. Õpetaja kutsub õpilasi üles rekonstrueerima lausejärjestust ja viitepildid tahvlile õigesti panema.

II ... Tunni teema sissejuhatus.

    Millest te teksti lugesite? Mis kellaajal on lumetormid? Kuhu me teiega viimases tunnis läksime? Mida sa nägid?

    Kui paljud teist on arvanud, millest me täna tunnis räägime?

    Meie tunni teema on "Veebruar on viimane talvekuu". Teeme kokkuvõtted looduskalendris tehtud tähelepanekutest, täpsustame teadmisi talve kohta.

III ... Töö tunni teemaga.

Vestlus looduskalendri abil.

    Mis kuu nüüd saab? Milliseid puid on talvekalendri lehtedel kujutatud?

    Kuidas nad välja näevad? Miks mõned neist on alasti ja teised rohelised?

    Mis asub maapinnal ja puudes?

    Miks rohi ja lilled pole nähtavad?

    Millal oli rohkem lund - detsembris või jaanuaris?

    Milline ilm oli detsembris? Jaanuaris? Veebruaris?

    Kas oli päikeselisi päevi? kui palju päikselised päevad oli detsembris? Ja jaanuaris?

    Millised päevad on rohkem tähistatud: selge või pilves?

    Loendage, kui palju tuuliseid päevi oli.

    Kas talvel oli palav? Kuidas inimesed talvel riietusid?

    Kuidas te kalendrist teate, et kõik kolm kuud oli külm ja härmas?

    Mida teevad lapsed talvel väljas?

    Milliseid linde olete näinud?

    Millised muud linnud on talveks jäetud?

    Miks ei lendanud need linnud lõunamaale soojale maale?

    Mida linnud sõid?

    Kus on putukad, miks liblikaid ja sipelgaid ei nähta?

    Mida metsloomad talvel?

    Kas loomadel ja lindudel on talvel lihtne elada?

Laste vastused.

    Jah, poisid, talv pole üldse selline nagu sügis, see on kõigile väga keeruline aastaaeg, eriti on metsloomad ja linnud näljased. Kuid paljud inimesed aitavad neid - nad söödavad linde, kodutuid loomi; metsaelanikud hoolitsevad metsa elanike eest - nad laotavad sööturitele heina ja soola. Samal ajal on talv väga ilus aastaaeg: kõik on lumega valge, tundub puhas ja kohev. Eriti ilusad on lumel okaspuud.

Õpilased räägivad ilmast.

    Vaadake aknast välja ja öelge, milline on praegu ilm. Tugiskeemide kasutamine loos (päike, taevas, maa, puud, inimeste riided, loomade elu muutus, lindude elumuutus, tegevused lastele)

Kehaline kasvatus

Ja täna talvel - maja soojendamine,Sind ja mind kutsutakse lõbutsema.Maja on ehitatud lumetormist.Ja mis on kõrgus? See on selline kõrgus.Valge vaip koduuksel.Kui lai? See on laius.Vaata, laed on jäisedKõrge-kõrge, pits!Asume trepist üles.Kõrgemad jalad, ülaosaga.Avame tubade uksed,Paremal - plaks, vasakul - plaks.- Tere talve!Vööri armukese poole:Tere talve!

Kokkuvõte vestlusest talve kohta.

    Talvest rääkisime palju. Nüüd arvake mõistatused ja selgitage oma vastust.

Mul on palju teha:

Olen valge tekk

Ma katan kogu maa

Valgendan kodus põlde.

Minu nimi on...
(Talv)

Kolm, kolm saabusid,
Neis kolmes hobused on valged.
Ja kuninganna istub kelgas,
Belokosa, valge näoga.
Kuidas ta varrukaga vehkis -
Kõik oli kaetud hõbedaga.

(Talv)

    Mida talv tegema peab? Miks ta katab maapinna tekiga? Millist tekki see katab? Mis see tähendab: "ma luban majad, põllud valgeks"? Millised kolm kõnealune? Miks kõik on hõbedaga kaetud?

Millised tähed läbi päikese ei soojene,

Mantlil ja suurrätikul muutub põld valgeks,
Kõik läbi, lõigatud, kelguga kelgud,

Kas võtate - vesi käes? Jõed vaikivad.

(Lumehelbed) (talv)

    Kas minu käes on vett? Miks lumehelbed ei sula karvkattel?

    Miks põld valgeks muutub?(Lumega kaetud.) Miks kelk kriuksub?(See on härmas.) Miks jõed vaikivad?(Jääga seotud.)

Ilma käteta, kuid joonistab, onn on uus - söögituba kõigile,

Hammasteta, kuid hammustamata. Kutsed einestama, puru maitsma.

(Külm) (söötur)

    Kes kuhu joonistab? Mis hammustab?

    Kelle jaoks inimesed söötjaid riputavad? Milleks neid vaja on

Pole laudu ega kirvesid Suvel - hall,

Sild on üle jõe valmis. Talvel - valge.

Sild on nagu sinine klaas:(Jänes)

Libe, lõbus, kerge.

(Jää)

    Miks see on libe? Miks see on lõbus?

    Miks on jänes talvel valge ja suvel hall?

    Külm talv on lõppemas. Saime teada, et talv on üks neljast aastaajast. Lisaks talvele on:(Kevad) , … (suvi) , … (sügis) ... Talv kestab ...(3 kuud) ... Esimene talvekuu on ...(Detsember) , siis mine ...(Jaanuar) ja viimane, kolmas kuu - ...(Veebruar) ... Talvel on alati külm. Päevad on sageli pilves. Lund. Puud on paljad. Maapind on lumega kaetud. Jõed ja tiigid on kaetud jääga. Inimesed riietuvad soojadesse riietesse. Loomadel kasvab soe karusnahk. Linnud on näljased ja elavad inimestele lähemal. Peame lindude eest hoolitsema, aitama neil külmal aastaajal ellu jääda.

IV ... Õpitu konsolideerimine.

\

Õpetaja julgustab õpilasi lugu lindistama, sisestades sobivad sõnad.

Veebruar on _________________ talvekuu.

teine, esimene, kolmas

Ilm on _____________________ väljas.

soe, härmas, külm, kuum

Päike näitab ______________.

harvemini, sagedamini

Katustelt ____________________ jääpurikad.

tilkuv, lohisev

_________________ tuleb varsti.

kevad, sügis, suvi

Õpilane, kes loeb kirjutatud teksti. Vastastikune kontrollimine.

V . Tunni kokkuvõte.

    Milline aastaaeg on lõppemas?

    Nimeta talvekuud.

    Mis juhtub looduses talvel? Mis on puud?

    Mis asub katustel ja maapinnal?

    Mida inimesed talvel kannavad?

    Kuidas linnud ja loomad talvel elavad? Kuidas saan neid aidata?

    Milliseid talimänge ja tegevusi teate?

    Pange talvepühad nimeks.

Teema: " Veebruar on viimane talvekuu ".

Eesmärk: selgitada ja süstematiseerida laste teadmisi talve kohta.

Ülesanded:

hariv: kindlustada lastel võime esile tuua talveperioodi, eriti veebruari olulisemaid jooni, seostada looduse muutusi loomade ja lindude eluga, nende kohanemisviisidega;

õpetamine: arendada tõenduspõhist kõnet, loogilist mõtlemist, kujutlusvõimet; arendada edasi haridusoskusi: oskus tähelepanelikult kuulata, küsimustele vastata, täiendada.

Parandav ja arendav: tähelepanu, mälu, peenmotoorika korrigeerimine.

hariduslik: soodustada huvi loodusmaailm, soov seda mõista, soov looduse eest hoolt kanda.

Tunni käik.

Kohev valge lumi

Kas ketras õhus

Ja vaikselt maapinnale

Kukkub alla, mine magama.

Ja hommikuse lume all

Põld muutus valgeks

Nagu surilina

Kõik riietasid teda ...

Poisid, mis aastaajal ma teile luuletust lugesin?

Kuidas arvasite, et luuletus räägib talvest?

* Mis kellaaeg on praegu?

* Mis on talvekuu praegu?

Esimene kuu on detsember, mida rahvapäraselt nimetatakse süngeks - sünge, päikesevaba kuu, päevad on lühikesed, ööd on pikad.

* Mis on talve teine \u200b\u200bkuu?

Teine kuu on jaanuar - külm on vihmas, külmakraadid krigisevad ja lumi hoiab koos jalge all. Inimesed nimetavad jaanuari "ägedaks".

* Ja mis on kolmanda kuu nimi?

Viimane talvekuu on kahju

Lühim ta on ...

(Veebruar)

Veebruari kolmas kuu on talve viimane kuu. Lumetormid ja lumetormid pühivad tugevat lumetormi, tugevad tuuled põhjustavad lume triivimist üle maapinna. Vanasti kutsuti veebruari "lumiseks".

Kas veebruaris läheb päev pikemaks? Mida sa sellest kuust tead? Käes on viimane talvekuu. See on aasta lühim. Selles on 28 või 29 päeva.

Ja ka sel ajal on sagedamini lumepuuduseid ja vihmahooge.

Ja mis on lumepuudused ja lumetormid? Video vaatamine.

Vihma- ja lumepilved on talvised looduslik fenomen.

Mis te arvate, mis sõnast võiksid pärit sõnad "lumetorm" ja "lumetorm"? Sõnadest "kättemaks" ja "kähar" moodustati lumetorm ja lumetorm. Tuul võib lund pühkida mööda teid või põlde (lumetorm) või võib selle üles tõsta ja lokkida lumetormi (lumetorm).

Tugevat vihmapiiska nimetatakse lumepilveks või lumepilveks.

Mäng "Tuul". Hingamisharjutused

1 ülesanne: "Pange jalutusriided selga"

Poisid, mida peate talvel jalutama minemiseks kandma?

Riided, kingad.

-Nimi talverõivaste esemed.

Alumine jope.

Kombinesoonid.

Soojad püksid.

Villased sokid.

Retuusid.

Jope on kootud.

Labakindad, kindad.

- Hästi tehtud. Ja nüüd palun teil nimetada talvejalatsid.

Saapad.

Saapad.

Tutvumine vanaaegsete jalatsitega - vildist saapad.

- imeline. Mis on talvised peakatted?.

Karusnahast müts, suurrätik, barett, kootud müts.

Näitus porisest suurrätikust.

2. ülesanne: sõnamäng "Ütle mulle sõna"

Poisid, tulge kohale ja vaadake läbi akna. (Lapsed tõusevad püsti). Ärkasin hommikul vara, vaatasin aknast välja ja olin üllatunud. Talv-talv, mida sa teinud oled?

Talv tuli külmadega ja ongi ... - (külmutas).

Kriis ja kõik teed - (kaetud).

Jõgi oli jääga kaetud ja kõik ... - (külmutas).

Winter kutsus lumetormiks ja ongi kõik ... - (ta lõi õhku).

Raja lumepulber on kõik ... - (pulbristatud).

3 ülesanne: "matkimisharjutus"

Meil on ooteruumis plakat, millel on kujutatud erinevate tujudega lapsi.

“Siin - talvel riietas nõid valgetes riietes puid ja põõsaid, kattis maa sädemete ja hõbedaga. Hingab lihtsalt ja hästi. (Rõõm),

“Kuid vihane talv - vana naine külmutas linde, inimesi ja loomi, seostas jõed jääga. (Kurbus).

Kuigi talv külmutas ja kattis kõik, ei karda me seda ja läheme koos jalutama.

4 ülesanne:Mäng "Puudutage"

Sule silmad ja siruta käsi edasi.

Mis objekt peopesal on? (lumi)

Kuidas see tundub? (külm, märg, pehme, krõmpsuv, kleepuv)

Kas olete kunagi käe külge lumehelbe püüdnud, labakinda?

Püüa lumehelbeid. (Lumehelbed lõigatakse valgest paberist)

Mõelge lumehelvestele ja pidage meeles lumehelbeid, mida vaatasime jalutuskäigu ajal. Millised nad välja näevad? (Tärnid)

Kirjeldame lumehelvest. Milline ta on? Sõnade-märkide leidmine. (Valge, ilus, nikerdatud, habras, külm, hõbedane, sätendav, hämmastav, külmavärviline, kohev, suur, väike)

5 ülesanne: mäng "lumepall"

Õpetaja veeretab kordamööda igale lapsele lumepalli ja küsib:

Mis lumi? (Habras)

Milline lumehelves? (Valge, kohev, õhuline, vapustav, õrn, kipitav, nikerdatud)

Milline lumetorm? (Suur)

Mis talv? (Ilus, külm, hõbedane)

Milline lumetorm? (Lumetorm)

Millist jääpurikat? (Külm, läbipaistev)

Mis pakane? (Läikiv, hõbedane)

Milline lume naine? (Suur)

Mis lumi? (Hele, kriuksuv, valge, külm, pehme, kohev)

Mis lumi? (Ümmargune, pehme)

Ja mida saab lumepallidega teha? (Snowdrift)

6 ülesanne: mäng "Ütle mulle sõna".

Talvel on kõik kaetud valge koheva lumega.

Mängime sõnaga "lumi".

(õpetaja loeb luuletuse ja lapsed lisavad sõnu, mis on seotud sõnaga "lumi." Lapsed istuvad vaibal areneva "tülli-lume" all.)

„Vaikne, vaikne, nagu unenäos,

Kukkub maapinnale ... (Lumi.)

Kõik kohevad libisevad taevast -

Hõbedane ... (Lumehelbed.)

Radadel, heinamaal

Kõik läheb alla ... (lumepall.)

Siin on poistele lõbus -

Tugevam ja tugevam ... (Lumesadu.)

Kõik jooksevad võistlustel

Kõik tahavad mängida ... (lumepallid.)

Nagu valge maas jope

Riietatud ... (Lumememm.)

Lähedal on lumekuju -

See tüdruk on ... (Snow Maiden.)

Lumes, vaata -

Punaste rindadega ... (Härjavärsid.)

Justkui muinasjutus, nagu unenäos

Ta kaunistas kogu maa ... (Lumi.) "

FIZMINUTKA

7 ülesanne: puhas fraas "talv"

Ok-ok-ok - langes natuke valget lund,

Er-er-er - kogu valge lumi jäi magama.

Ki-ki-ki - me armastame lumepalle mängida.

Ry-ry-ry - kelgutasin mäest alla.

Liu-lu-li - ma armastan lumist talve.

8 ülesanne: "Kuidas loomad talvel talvituvad"

Talv on loomi möllanud, kuid nad ei kartnud: mõnel on soojad kasukad, dengis olev karu imeb käpa, õõnes orav niristab pähkleid. Jah, siin nad on, nad räägivad enda kohta.

Karu: Olen talvel lumepilve all

Magan lumehanges.

Las ma unistan unest mett.

Ärka üles, kui kevad tuleb.

Siil: Kuulake mind, lapsed.

Talvel magan ka nagu karu.

Jahtisin suve:

Otsisin seeni, püüdsin hiiri.

Ma pean selle jaoks puhkama,

Olen väsinud, kurnatud.

Orav: mina, orav, üritasin talvituda:

Ma vahetasin oma kasuka ja varusin

Isoleerisin õõnes lehestikuga,

Nii, et mul oli talvel soe.

Jänku: Talveks sängitasin jänku.

Ja karva värv muutus.

Ma ei saa talvel hall olla

Nad näevad mind lumes.

Hunt: mina - hall hunt... Ma lähen pakki.

Et mitte olla kuri, mitte nälgida -

Jahin, jahin, ei väsi

Talvel on mul keeruline toitu saada.

Rebane: Olen kelmikas rebane.

Minu karusnahk on kohev, ilus ja soe.

Talvekülma teenimiseks -

Rändan mööda metsi küladest mööda.

* Milline loom magab talvel?

* Mida siil sööb?

* Mis nimi on karul, kes talvel ei maga?

(Talvel magavad loomad istuvad toolidel)

* Lapsed, lugege mitu looma on alles?

* Milline loomadest on esimene, viimane?

* Kui orav lahkub, mitu looma jääb?

* Kes muudab karvkatte oranžist halliks?

* Miks on oraval vaja saba?

* Kes on kõige rohkem suur metsaline?

* milline loomadest karjub karjades?

* Kes on jänesevaenlased?

* Millised loomad elavad lihtsamalt, looduses või kodus? Miks?

5 märki elamisest.

9. ülesanne: "Pange poegadele nimi"

Lapsed leiavad kutsikad võrdluspiltide järgi:

Rebane - pojad

Hundikutsikad

Orav - oravad

Jänes - jänkud

Karupoeg

10. ülesanne Mäng - jäljendus "Kes liigutab kuidas?"

Jänes - hüppamine

Karu - vatt

Rebane - hiilib

Orav - hüppamine

Hunt roomab.

11. ülesanne: "Kelle maja?"

Töötamine magnetidega

12. ülesanne: "Leidke erinevused lumememmedes"

(Magnetplaadil on 2 lumememme)

Poisid, otsime nendevahelised erinevused.

13.ülesanne:

Töö märkmikuga

* Mida võtab haigestumine?

(ennekõike ohutuseeskirjade järgimine talvel)

* ärge pange riideid lahti;

* ära võta mütsi ära;

* ära söö lund;

* ära võta jääpurikaid suhu;

* ära istu lumel ja jääl;

* sa ei saa keelt metallile kanda;

* peate kõndima keset kõnniteed;

* kelgutada ei saa;

* Lume viskamine näkku on keelatud.

Poisid, see oli viimane leht, kask tänab teid abi eest ja jättis teile kingituse. Et jõuaksime puhkusele kiiremini.

* Milliseid talvepühi teate?

(31. detsember - Uus aasta7. jaanuar - Kristuse sündimise helge pidu, 23. veebruar - isamaapäeva kaitsja.) Veebruari lõpus ütlevad inimesed talvega hüvasti ja valmistuvad kevadeks.

Ankurdamine.

Millest te täna rääkisite? Kas teile tund meeldis? Mida sa mäletad?

Tunni kokkuvõte teemal: "Külm talv on käes."

eesmärk: selgitada ja kinnistada laste ideid talve kohta, kuidas loomad ja linnud on külmal aastaajal eluks kohandatud, arendada ettekujutust talvise looduse ilust; jutuvestmise õpetamine joonistusskeemide abil.

Sõnavara töö: "Valge laudlina", lumikelluke.

Varustus: siil, tegelane suurest teatrist; lõuendi trükkimine jooniste, skeemidega; pilt sügismets.

1 org. hetk.

Üks kaks kolm neli viis,

Me tembeldame oma jalgu.

Üks kaks kolm neli viis,

Plaksutame käsi.

Üks kaks kolm neli viis,

Valmistame valmis.

Üks kaks kolm neli viis,

Istume maha õppima.

2 koolitaja: “Täna räägime nõiast. Ja kes on see nõid, arvake:

Mul on palju teha

Olen valge tekk

Ma katan kogu maa

Eemaldan jõe jäässe

Valgendan kodus põlde.

Minu nimi on… (talv).

Täpselt nii, täna räägime teiega nõia talvest.

Milline talv? (valge, härmas, lumine ...)

Ja pidagem meeles, mis juhtub ainult talvel: “valge laudlina on katnud kogu põllu” - mis see on? (lumi).

Mis lumi? (valge, kohev, karvane, puhas ...).

Mis on lumikelluke? Milliseid triive seal on?

Ja jõel "sild nagu sinine klaas" - mis see on? (jää).

Mis jää? (läbipaistev, sile, habras ...).

Milline on mets talvel? (magav, liikumatu, ilus ...).

S. Yesenini luuletus “Nähtamatusest vaimustatud ...).

Talvepäevad. Milline? (lühike, külm, härmas, päikesepaisteline ...).

Millised linnud jäid meile talvituma? (varblased, tissid, varesed ...).

Milliseid loomade jalajälgi võib leida talvel metsast valgel lumisel tekil? (jänes, oravad ...).

3 õpetaja: "Hästi tehtud! Aga kes see liigutus on, mu laua all puffivad?

Miks, see on siil! (nukuteatri tegelane).

Tere siil! Kuidas sa siia said?

Siil- Tere! Punane petmine, rebane äratas mind, sain oma august välja ja ... täielikult külmunud. Läksin siis teie lasteaeda sooja tegema. Siin rääkisid kõik talvest, aga ma magan kogu talve ega tea sellest midagi. Palun rääkige mulle poistest temast.

Kasvataja: "Poisid, kas me räägime siilile talvest?"

Ärgem ainult jutustagem, vaid joonistagem talle ka talve.

4 Tahvlile on riputatud pilt piludest sügismetsast. Lähedal on tüübikinnituslõuend, millele on joonised pandud - loomade ja lindude skeemid.

Siil, kas sa tunned seda metsa?

Siil: "Nii ta siis oli, kui magama läksin."

Kasvataja: "Ja nüüd räägivad poisid teile, kuidas talvel on."

Kas sa tead, mitu kuud talv külastab? Ja mida nimetatakse talvekuudeks?

5 mäng... “Lastel on mütsid, mille peas on number 1, 2, 3. Juht nimetab kuud“ detsember ”- lapsed tulevad välja kaardinumbriga 1 ja räägivad sellest kuust.

Detsember on talve esimene kuu.

Kaskede oksad on külmad

Külm mõjub mu jalgadele

Noh, karu ei hooli:

Ta on pikka aega maganud dennis.

Detsember - kogu talve külm on maa jahe.

Detsember lõpeb aasta, algab talv.

Jaanuar on algus, talv on keskel.

Jaanuaris naeratab päike läbi pisarate.

Hillocks pühkis metsa

Ja kajakad olid lumega kaetud.

Jänku hüppas naaritsast välja

Vaikne. Külm. Valge.

Veebruar on talve viimane kuu.

Veebruaris kohtub talv esimest korda kevadega.

Veebruar on äge kuu, küsib, kui raju see on.

Veebruar lisab kella kolme pärastlõunal.

Veebruar - lumetorm, veebruar - boogrey.

Veebruar laseb vett sisse, märts korjab seda.

"Hirmuäratav Blizzard kõnnib

Lumekapis kuni kulmudeni välja,

Isegi hunt, röövel-hunt.

Hirmunud ja vait.

Siil: "Selgub, et ma magasin kolm kuud."

Ärge kunagi pange tähele, siil, poisid räägivad teile nüüd kõike talve kohta.

6 Lapsed hääldavad vaheldumisi lauseid ja sisestavad samal ajal vastava joonise skeemi pildi pilusse.

Näidislugu.

"Talvel sajab sageli lund. Lumemütsid lebavad puudel, katustel. Metsas on kasvanud lumikellukesed. Jõgi oli jääga kaetud. Puud magavad metsas, kuid loomad ei maga. Siin on jänku, kes väriseb põõsa all. Vilksatas punane rebane. Hunt jooksis. Orav tuli lohust välja. Ma ei kuule metsas linde. Nad lendasid inimestele lähemale. Inimesed riputasid nende jaoks üles söötja. Siin on vares, tihane, varblane, harakas, rähn. Need on talvituvad linnud. Lapsed ei karda külma. Nad uisutavad, suusatavad, kelgutavad, mängivad lumepalle. "

Trükkimislõuendile jäi karu.

Kasvataja: "Miks on karu?" (ta magab talvel, metsas me teda ei kohta).

7 Kehaline kasvatus: "Talvine lõbu".

Mängime julgelt lumepalle

Oh, mis asi!

Me ei ole lumepallide mängimiseks liiga laisad.

Me mängime terve päeva.

Plaksutama plaksutama! Ära torka!

Mängi lumepalle nii kiiresti kui võimalik!

Plaksutama plaksutama! Ära torka!

Nüüd viska see mulle otsa.

Las külm külmetab meid

Soojendame ennast nüüd:

Me ujutame jalgadega

Lööme käepidemed.

8 Ümberjutustamine.

Üks laps alustab, järgmine jätkub (3-4 last).

9 Kasvataja: “Siil, nüüd sain teada, mis talv on? Kas teile meeldis see aastaaeg? Kas oskate teistele siilidele talve kohta öelda?

Siil kordab poistele lugu ja kutsub neid kevadist metsa külastama.

Eesmärgid:

1) Õppeaine: aidata kaasa õpilaste teadmiste kujunemisele kolmanda talvekuu eripäradest ja looduse muutustest, luua tingimused UUD moodustamiseks;

Kognitiivne - arendada oskust iseseisvalt leida ja ekstraheerida vajalikku teavet, sõnastada kognitiivne eesmärk, otsida ja ekstraheerida teavet, viia läbi haridusprobleemide lahendamiseks analüüse, sünteesi, võrdlemist, klassifitseerimise toiminguid, luua põhjus-tagajärg seoseid, teha üldistusi, järeldusi.

Regulatiivne - eesmärkide seadmine, arendab oskust vajalikke tegevusi kavandada; kontrollida tegevuste protsessi ja tulemust, hinnata adekvaatselt nende saavutusi; teadvustada tekkinud raskusi, otsima nende põhjust ja viise ületamiseks; huviharidus ja armastus looduse vastu, austus selle vastu.

Kommunikatiivne - arendada oskust astuda dialoogi õpetaja, kaaslastega, sõnastada oma mõtteid, väljendada ja põhjendada oma seisukohta, ennetav koostöö teabe otsimisel ja kogumisel, partneri tegevuse hindamine.

3) Isiklik: suurendada õpilaste teadlikkust uuritava aine väärtusest.

Õppetunni tüüp: koolitustund uue materjali uurimiseks ja esmaseks konsolideerimiseks.

Varustus õpetajale: esitlus "veebruar", interaktiivne tahvel, kaardid talvekuude nimega, pildid teemal "Loodusobjektid". Kava "Animaalse ja elutu looduse omavaheline seos", fotod, visuaalsed märgid, Antonio Vivaldi muusikaline teos "Talv".

suur kaanega läbipaistev konteiner, föön.

Varustus igale õpilasele: õpik " Maailm", Töövihik, kirjutusmaterjalid, märkmelehed, selge leht kirjapaber, heliplaat, küvett, läbipaistev klaas vett, 2 münti, paberist salvrätikud.

Tunni käik.

I. Organisatsiooniline hetk.

Poisid! Täna kutsun teid muinasjuttu külastama. (õpetaja loeb katkendi jutust "12 kuud")

Kes kogunes uusaasta tule ümber S. Ya. Marshaki muinasjuttu "12 kuud"?

Minge kuude kaupa välja, ehitage järjekorda.

Kontrollime, kas meie "Kuud" on õiges järjekorras. (laste vastused).

II. Avaldus haridusprobleemi kohta. Tunni eesmärkide määratlemine.

Mis aastaaeg see on? Loetlege talvekuud.

Kuidas inimesed detsembrist räägivad? (Detsember on aasta kesköö. Aasta lõpeb, talv algab.)

Mida nad jaanuari kohta ütlevad? (Aasta algus on talve keskpaik.)

Ja millist kuud pole me täna veel öelnud, kas olete aimanud?

Mis on teie arvates meie tunni eesmärk?

Õppetunni eesmärk: välja selgitada, millised muutused toimusid veebruaris eluta looduses ja kuidas need mõjutasid elavat loodust.

Planeerimine.

Planeerime oma tunni (tunniplaan kirjutatakse tahvlile mitte mingis kindlas järjekorras, õpilased valivad ja koostavad tunniplaani.)

Mida me õppetunnis kavandatud plaani rakendamiseks teeme? (uuringuid saab teha)

Milliseid uurimismeetodeid te teate? (sümbolid kuvatakse tahvlil)

Milline neist meetoditest aitab teil teie arvates uut materjali õppida?

III. Uue materjali õppimine.

  1. Teoreetiline osa.

Koostage veebruari kollektiivne kirjeldus laste enda elukogemuste põhjal. Tulemus:

Veebruaril -Eelmine kuu talvel. "Kevade saavutamine". See on lühim. Nad kutsusid teda lühikeseks. Ja veebruarikuu hüüdnimi oli bokogrey. Päike on pisut kuuma hakanud ja taas tulevad külmakraadid ja vihmahood. Veebruar on kohati kibe külm. Inimesed ütlevad tema kohta "Lute". Kuu on muutlik, petlik.

Meie ajal ennustasid ilmaennustajad ilmateadet, pikka aega püüdsid inimesed jälgida lindude, loomade käitumist ja loodusnähtusi, et teada saada ilm lähituleviku jaoks, see tähendab rahvamärgid, tulid vanasõnad ja ütlemised. Milliseid vanasõnu ja ütlemisi te veebruarist teate?

Olen teile ette valmistanud ka märke ja vanasõnu veebruari kohta, loeme neid.

Lumetuisk kriiskab - see pühib terve nädala.

Mida külmem on veebruari viimane nädal, seda soojem on märtsis.

Lühike lugu ilmaennustusseadmetest - baromeetrid.

Kogu materjal - vaata arhiivi.

Jaga seda: