Шиплячі приголосні звуки гри. Ж, Ш, Ч, щ - шиплячі приголосні звуки. Ж, Ш - тверді приголосні звуки. Фонетичні характеристики шиплячих звуків

клас: 1

Цілі: формувати вміння розпізнавати шиплячі приголосні звуки в словах; дати уявлення про твердих приголосних звуках [Ж] і [Ш] і м'яких звуках [Ч "] і [Щ"].

Плановані результати: учні навчаться правильно вимовляти шиплячі приголосні звуки; розрізняти шиплячі приголосні звуки в словах.

Завдання уроку:

  • створення умов для поповнення знань дітей про твердість-м'якість приголосних звуків ([ж] - [ш] - завжди тверді);
  • сприяти формуванню навичок грамотного письма;
  • розвивати в учнів зв'язне усне і писемне мовлення.
  • прищеплення інтересу до уроків російської мови через застосування інформаційних технологій.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Веселий продзвенів дзвінок,
Ми починаємо свій урок.
Ми з російською мовою йдемо в дорогу.
А настрій хороший беремо в підмогу.
Настрій як?
- ВО-О-О!

II. чистописання (Робота в парах постійного складу)

А тепер хлопці, відгадайте-но мої загадки, а відгадки в цих загадках букви нашого рідного Алфавіту. Ваше завдання: разом з сусідом по парті відшукати ці літери у себе на листочках і їх закреслити.

1. Ця буква широка
І схожа на жука
І при цьому, немов жук,
Видає звук, що дзижчить.

2. Буква ця велика:
Буква дуже хороша,
Тому що з неї
Можна зробити Еі Е.

3. Так! Ви правильно вирішили:
Буква тапохожа на чотири.
Тільки з цифрами, друзі,
Букви плутати нам не можна.

4. На гребінець такпохожа:
Три зубця всього. Ну що ж?

А які звуки позначають ці букви?

Це вам завдання для чистописання,

III. Актуалізація знань.

Відгадайте загадки. Запишіть слова-відгадки. Підкресліть букви, що позначають парні приголосні звуки на кінці слова. Підберіть усно перевірочні слова.

  1. За тобою плететься, хоч на місці залишається. ( слід)
  2. Ріс спершу на волі в поле, влітку цвів і колосився, а коли обмолотили, він в зерно раптом перетворився. З зерна - в борошно і тісто, в магазині зайняв місце. (Хліб)
  3. Чи не краватку він, не комір, а шию обжимати звик. Але не завжди, а лише тоді, коли бувають холоду. (Шарф)
  4. Б'ють Ермілку по потилиці, ну а він не плаче, тільки носик ховає. (Цвях)

Як перевірити написання слів з парними приголосними на кінці слова? (Щоб перевірити парний приголосний на кінці слова потрібно підібрати перевірочне слово так, щоб після приголосного стояв голосний).

IV. Самовизначення до діяльності.

(На дошці записані букви.)

М, Н, К, Р, Ц, Ч, Ь, Б.

Яка буква тут зайва? Обгрунтуйте свою відповідь. ( Буква Ь - не означає звуку. Букву прибирають.)

А тепер якась буква зайва? Обгрунтуйте свою відповідь. ( Буква Ч - позначає шиплячий приголосний звук.)

Які ще букви позначають шиплячі приголосні звуки? ( Ж, Щ, Ш.)

Що ви про них знаєте?

Назвіть тему уроку. (Шиплячі приголосні звуки.)

V. Робота по темі уроку.

  1. Робота за підручником.

    Упр. 1 (с. 104)

Прочитайте.

Знайдіть слова, в яких є шиплячі звуки. Вимовте кожен шиплячий звук. Назвіть букву, якої він позначений на листі.

Знайдіть в тексті слова з шиплячими приголосними звуками. Назвіть букви, якими вони позначені.

Упр. 2 (с. 104)

Розгляньте малюнки. Назвіть предмети.

Послухайте звучання шиплячого приголосного в кожному з слів.

Які з шиплячих приголосних в цих словах тверді, а які м'які?

Прочитайте інформацію на сторінці для допитливих.

Що ви дізналися?

Упр. 3 (с. 104)

([Ж])

А в другій? ([Ш])

Обидва звуку вимовляються твердо.)

Спишіть будь-яку скоромовку, підкресливши букви, якими позначені непарні тверді шиплячі звуки.

VI. Физкультминутка.

(Музична физкультминутка)

VII. Продовження роботи по темі уроку.

  1. Робота за підручником.

    Упр. 4 (с. 106)

Прочитайте скоромовки повільно, поступово збільшуючи темп до швидкого.

Який шиплячий звук повторюється в першій скороговорке? ([Щ "]. )

А в другій? ([Ч "])

Що спільного у вимові цих звуків? ( Обидва звуку вимовляються м'яко.)

Прочитайте відомості про мову на стор.106.

Дайте характеристику цих звуків.

  1. Робота в Робочому зошиті.

Упр. 59 (с. 53)

    Назвіть букви. Вимовте звук, який позначає кожна буква. Запиши звукові позначення букв.

Упр. 60 (с. 53)

    Розглянь малюнки, впиши потрібну букву в назву кожного малюнка.

    Підкресли букви, якими позначені тверді шиплячі приголосні звуки.

VIII. Словникова робота. (Робота з ЕОР)

1. Знайомство з новим словом.

    Відкрийте електронний додаток до підручника "Російська мова".

    Знайдіть тему сьогоднішнього уроку.

    Зайдіть в розділ словникова робота.

    З яким словом ми сьогодні познайомимося?

    Послухайте інформацію про це слово.

    Скільки в слові складів?

    Який ударний?

    Яку безударную голосну нам потрібно запам'ятати?

    Розділіть слова для переносу.

    Запишіть слово в зошит з перенесенням і без переносу. Поставте наголос і підкресліть безударную голосну букву А.

2. Робота з розвитку мовлення.

    Виконайте завдання №1. Вставте підходящі за змістом слова в пропозиції.

3. Повторення раніше вивченого матеріалу.

    Виконайте завдання №2. Вставте пропущені букви в словникові слова.

IX. Рефлексія. (Робота з ЕОР)

    Виконайте, працюючи в парах, перевірочну роботу в електронному додатку до підручника.

    Як ви впоралися із завданням?

X. Підведення підсумків уроку.

    Які приголосні звуки називаються шиплячими?

1. Прочитай.

Навесні дощик шалений, захоче - все змочить, жартома поплаче, сльозами обдурить, всіх подуріти і перестане.

(І. Еренбург)

  • Яким названий дощик? Чому?
  • Знайди слова, в яких є шиплячі приголосні звуки. Вимови кожен шиплячий звук. Назви букву, якої він позначений на листі.

2. Назви предмети.

  • Вимови слова-назви цих предметів. Послухай звучання шиплячого приголосного звуку в кожному з слів.
  • Які з шиплячих приголосних звуків в цих словах тверді, а які - м'які?

Сторінка для допитливих

шиплячі

Деяким звуків дали цікаву назву: шиплячі. Вимови звуки [ш], [ч "], [ш"] один за іншим. Що тобі нагадують звуки? Може бути, так сичить масло на сковорідці, кипить чайник, шарудять сухе листя під ногами, шипить праска або газована вода?

Звук [ж] теж назвали шиплячим не випадково: розкажи його спочатку голосно, потім тихіше й тихіше - [жж-жжшш-ш]. А тепер розкажи слова їжак, вуж, і знову ти чуєш в цих словах звук [ш].

(В. Іванова)

3. Прочитай.

      У їжака ежата, а у вужа стиснута.
      Смішні жарти у Саші і Мишка.

  • Як звучать звуки [ш] і [ж]: твердо або м'яко?
  • Спиш будь-яку скоромовку. Перевір себе. Познач в словах наголос.

4. Прочитай.

      Два цуценя щока до щоки
      щипають щітку в куточку.

      У чотирьох черепашок
      по чотири черепашонка.

  • Які звуки вчать вимовляти скоромовки? Вимови їх.
  • Як звучать звуки [ш "] і [ч"]: твердо або м'яко?
  • Проговори будь-яку скоромовку спочатку повільно, потім все швидше і швидше. Давай голосом шиплячі приголосні звуки.

5. Прочитай. Коли так кажуть?

      Хороша робота два століття живе.
      Роботі час, потісі годину.

  • Спиш одне прислів'я. Підкресли в словах літери, якими позначені шиплячі приголосні звуки.

робота

Сторінка для допитливих

Про походження слова

слово олівець прийшло до нас з тюркської мови. Воно складалося з двох слів: кара і даш. слово кара означає «чорний», а даш означає «камінь». слово олівець в цій мові розумілося як «чорний камінь», графіт.

6. Напиши слово олівець. Підкресли в ньому букву, що позначає непарний твердий шиплячий приголосний звук.

  • Який предмет ми називаємо словом олівець? Для чого він призначений? Як ви думаєте, якого кольору був стерженёк, що залишає слід від олівця, раніше? А зараз? А що таке простий олівець?

Дамо визначення всім поняттям в словосполученні «м'які непарні приголосні звуки», починаючи з останнього слова.

Звуки, їх відмінність від букв

Звуки - це те, що ми вимовляємо і чуємо (бачити і писати звуки не можна). Для того, щоб якось можна було на листі розбирати фонетичний склад слів, які не плутаючи букви зі звуками, прийнято звуки укладати в квадратні дужки:.

Приголосні звуки

Згодні - це звуки, при вимові яких використовується голос і шум або тільки один шум (якщо при вимові звуку використовується тільки голос - то це голосні звуки).

Всього в російській мові 21 приголосний звук. Особливістю приголосних звуків є те, що вони створюють між собою пари (більш докладно про це поговоримо пізніше).

Шиплячі приголосні звуки

Парні - непарні приголосні звуки

У розділі про приголосні звуки ми згадали, що такі звуки створюють пари. Пари створюються по дзвінкості - глухість:

  • [Б] - [п];
  • [В] - [ф];
  • [Г] - [к];
  • [Д] - [т];
  • [З] - [с];
  • [Ж] - [ш].

Сенс такої парності полягає в тому, що в певних положеннях такі пари - це два різних звуки (наприклад, перед голосними), а в інших - пари збігаються в своїх звучаннях (оглушаются, наприклад, в кінці слова або озвончаются перед дзвінким).

Шиплячі звуки [ж] - [ш] - парні звуки по дзвінкості - глухість.

Ще пари утворюються за м'якістю - твердості (м'якість позначається спеціальним значком [ "]):

  • [Б] - [б "];
  • [В] - [в "];
  • [Г] - [г "];
  • [Д] - [д "];
  • [З] - [з "];
  • [К] - [до "];
  • [Л] - [л "];
  • [М] - [м "];
  • [Н] - [н "];
  • [П] - [п "];
  • [Р] - [р "];
  • [З] - [з "];
  • [Т] - [т "];
  • [Ф] - [ф "];
  • [Х] - [х "].

Є приголосні звуки, які бувають завжди тільки твердими ([ж], [ш], [ц]), або тільки м'якими ([й "], [ч"], [ш "]). Ніякі шиплячі не утворюють пари за твердістю - м'якості, серед шиплячих є тільки тверді (([ж], [ш]) і тільки м'які ([ч "], [ш"]).

Ж, Ш, Ч, Щ - шиплячі приголосні звуки.

Ж, Ш - тверді приголосні звуки.

Ч, Щ м'які приголосні звуки.

Жи - ШИ - пиши з буквою І.

ЧА - ЩА

А на річці очерети

Повз поля, повз жита

Йшли колючі їжаки.

ма ка

п ран

лан ру

д а ли

ши ши

ж і

ГРУШИ

Йоржі

Малюк очерету

курінь

тиші
ШИШКИ
Конвалія

запашна

АВТО

ШИНЕЛЬ

МУЖІ

Чижи

вужі
ЖИТИ

ДРУЖИТЬ
кружляв
Стриж
ЖИВУТЬ
ЛИЖІ
СНЕЖИНКА

ПРЕДЛОГІ-В, НА, ПІД, С, ВІД, НАД, ПІД, ПО, ДО, З, БЕЗ, К, У, О, О, БЛИЗЬКО, ЗА.

Вибірковий диктант.


  1. Виписати слова з поєднанням жи-ши.
Трохи колиша очерети,

Дрімає озеро в тиші.

Отраженья в ньому живуть,

пропозиції.


  1. кіт, у, Тишка, жив, Михайла.

  2. запашна, лузі, на, трава.

  3. Віри, лижі, у, нові.

  4. пухнасті, кружляли, сніжинки.

  5. груші, малюки, соковиті, їли.

пропозиції.


  1. кіт, у, Тишка, жив, Михайла.

  2. запашна, лузі, на, трава.

  3. Віри, лижі, у, нові.


  4. груші, малюки, соковиті, їли.
2. Якого складу не вистачає в словах?

Летючі ми ..., моторні стри ..., колючі е ..., густі ками ..., кольорові Каранда ..., довгі у ....

1.Скласти і записати зі слів

пропозиції.


  1. кіт, у, Тишка, жив, Михайла.

  2. запашна, лузі, на, трава.

  3. Віри, лижі, у, нові.

  4. пухнасті, кружляли, сніжинки.

  5. груші, малюки, соковиті, їли.
2. Якого складу не вистачає в словах?

Летючі ми ..., моторні стри ..., колючі е ..., густі ками ..., кольорові Каранда ..., довгі у ....

1.Скласти і записати зі слів

пропозиції.


  1. кіт, у, Тишка, жив, Михайла.

  2. запашна, лузі, на, трава.

  3. Віри, лижі, у, нові.

  4. пухнасті, кружляли, сніжинки.

  5. груші, малюки, соковиті, їли.
2. Якого складу не вистачає в словах?

Летючі ми ..., моторні стри ..., колючі е ..., густі ками ..., кольорові Каранда ..., довгі у ....

1.Скласти і записати зі слів

пропозиції.


  1. кіт, у, Тишка, жив, Михайла.

  2. запашна, лузі, на, трава.

  3. Віри, лижі, у, нові.

  4. пухнасті, кружляли, сніжинки.

  5. груші, малюки, соковиті, їли.
2. Якого складу не вистачає в словах?

Летючі ми ..., моторні стри ..., колючі е ..., густі ками ..., кольорові Каранда ..., довгі у ....

1.Скласти і записати зі слів

пропозиції.


  1. кіт, у, Тишка, жив, Михайла.

  2. запашна, лузі, на, трава.

  3. Віри, лижі, у, нові.

  4. пухнасті, кружляли, сніжинки.

  5. груші, малюки, соковиті, їли.
2. Якого складу не вистачає в словах?

Летючі ми ..., моторні стри ..., колючі е ..., густі ками ..., кольорові Каранда ..., довгі у ....

1.Скласти і записати зі слів

пропозиції.


  1. кіт, у, Тишка, жив, Михайла.

  2. запашна, лузі, на, трава.

  3. Віри, лижі, у, нові.

  4. пухнасті, кружляли, сніжинки.

  5. груші, малюки, соковиті, їли.
2. Якого складу не вистачає в словах?

Летючі ми ..., моторні стри ..., колючі е ..., густі ками ..., кольорові Каранда ..., довгі у ....


  1. Визначити, скільки в тексті пропозицій. Написати, правильно позначаючи початку і кінець пропозицій.

Прийшла пізня осінь в лісі нудно і холодно птахи відлітають журавлі в теплі країни кружляють над болотом журавлі вони прощаються на всю зиму з милою батьківщиною.

  1. Визначити, скільки в тексті пропозицій. Написати, правильно позначаючи початку і кінець пропозицій.
Прийшла пізня осінь в лісі нудно і холодно птахи відлітають журавлі в теплі країни кружляють над болотом журавлі вони прощаються на всю зиму з милою батьківщиною.

1.Скласти і записати зі слів

пропозиції.


  1. кіт, у, Тишка, жив, Михайла.

  2. запашна, лузі, на, трава.

  3. Віри, лижі, у, нові.

  4. пухнасті, кружляли, сніжинки.

  5. груші, малюки, соковиті, їли.
2. Якого складу не вистачає в словах?

Летючі ми ..., моторні стри ..., колючі е ..., густі ками ..., кольорові Каранда ..., довгі у ....


  1. Визначити, скільки в тексті пропозицій. Написати, правильно позначаючи початку і кінець пропозицій.
Прийшла пізня осінь в лісі нудно і холодно птахи відлітають журавлі в теплі країни кружляють над болотом журавлі вони прощаються на всю зиму з милою батьківщиною.

  1. Визначити, скільки в тексті пропозицій. Написати, правильно позначаючи початку і кінець пропозицій.
Прийшла пізня осінь в лісі нудно і холодно птахи відлітають журавлі в теплі країни кружляють над болотом журавлі вони прощаються на всю зиму з милою батьківщиною.

  1. Визначити, скільки в тексті пропозицій. Написати, правильно позначаючи початку і кінець пропозицій.
Прийшла пізня осінь в лісі нудно і холодно птахи відлітають журавлі в теплі країни кружляють над болотом журавлі вони прощаються на всю зиму з милою батьківщиною.

  1. Визначити, скільки в тексті пропозицій. Написати, правильно позначаючи початку і кінець пропозицій.
Прийшла пізня осінь в лісі нудно і холодно птахи відлітають журавлі в теплі країни кружляють над болотом журавлі вони прощаються на всю зиму з милою батьківщиною.

  1. Визначити, скільки в тексті пропозицій. Написати, правильно позначаючи початку і кінець пропозицій.
Прийшла пізня осінь в лісі нудно і холодно птахи відлітають журавлі в теплі країни кружляють над болотом журавлі вони прощаються на всю зиму з милою батьківщиною.

  1. Вибірковий диктант.


  1. Вибірковий диктант.
Виписати слова з поєднаннями жи-ши
Шура сіно ворушив. У норах живуть їжаки. Під деревом лежать порожні шишки. На столі лежать ножі. Кущ шипшини цвіте.

  1. Вибірковий диктант.
Виписати слова з поєднаннями жи-ши
Шура сіно ворушив. У норах живуть їжаки. Під деревом лежать порожні шишки. На столі лежать ножі. Кущ шипшини цвіте.

  1. Вибірковий диктант.
Виписати слова з поєднаннями жи-ши
Шура сіно ворушив. У норах живуть їжаки. Під деревом лежать порожні шишки. На столі лежать ножі. Кущ шипшини цвіте.

  • Вибірковий диктант.
  • Виписати слова з поєднаннями жи-ши
    Шура сіно ворушив. У норах живуть їжаки. Під деревом лежать порожні шишки. На столі лежать ножі. Кущ шипшини цвіте.

    1. Вибірковий диктант.
    Виписати слова з поєднаннями жи-ши
    Шура сіно ворушив. У норах живуть їжаки. Під деревом лежать порожні шишки. На столі лежать ножі. Кущ шипшини цвіте.

    1. Вибірковий диктант.
    Виписати слова з поєднаннями жи-ши
    Шура сіно ворушив. У норах живуть їжаки. Під деревом лежать порожні шишки. На столі лежать ножі. Кущ шипшини цвіте.

    1. Вибірковий диктант.
    Виписати слова з поєднаннями жи-ши
    Шура сіно ворушив. У норах живуть їжаки. Під деревом лежать порожні шишки. На столі лежать ножі. Кущ шипшини цвіте.

    Які слова тут сховалися?
    БЕЙВОРО
    ВАКОР
    КОЯБЛО
    ДИЯГО
    КАСОРО
    КАСОБА
    комолі
    ТАКАПУС
    ТАЛОПА

    ТУ си Жи ЧИК
    ЧА ЧИ РОКІВ
    Вибірковий диктант.


    Вибірковий диктант.

    Виписати тільки слова з поєднаннями ча - ща, чу - щу.

    Запросила вісім чайок: Щіткою дно вона крейди,

    Скільки чайок, відповідай? Пригощала поскарее.
    Вибірковий диктант.

    Виписати тільки слова з поєднаннями ча - ща, чу - щу.

    Підігріла чайка чайник, Щука в озері жила,

    Запросила вісім чайок: Щіткою дно вона крейди,

    Приходьте всі на чай! Щи варила для гостей,

    Скільки чайок, відповідай? Пригощала поскарее.

    Вибірковий диктант.

    Виписати тільки слова з поєднаннями ча - ща, чу - щу.

    Підігріла чайка чайник, Щука в озері жила,

    Запросила вісім чайок: Щіткою дно вона крейди,

    Приходьте всі на чай! Щи варила для гостей,

    Скільки чайок, відповідай? Пригощала поскарее.

    Вибірковий диктант.

    Виписати тільки слова з поєднаннями ча - ща, чу - щу.

    Підігріла чайка чайник, Щука в озері жила,

    Запросила вісім чайок: Щіткою дно вона крейди,

    Приходьте всі на чай! Щи варила для гостей,

    Скільки чайок, відповідай? Пригощала поскарее.

    Вибірковий диктант.

    Виписати тільки слова з поєднаннями ча - ща, чу - щу.

    Підігріла чайка чайник, Щука в озері жила,

    Запросила вісім чайок: Щіткою дно вона крейди,

    Приходьте всі на чай! Щи варила для гостей,

    Скільки чайок, відповідай? Пригощала поскарее.

    Вибірковий диктант.

    Виписати тільки слова з поєднаннями ча - ща, чу - щу.

    Підігріла чайка чайник, Щука в озері жила,

    Запросила вісім чайок: Щіткою дно вона крейди,

    Приходьте всі на чай! Щи варила для гостей,

    Скільки чайок, відповідай? Пригощала поскарее.

    Вибірковий диктант.

    Виписати тільки слова з поєднаннями ча - ща, чу - щу.

    Підігріла чайка чайник, Щука в озері жила,

    Запросила вісім чайок: Щіткою дно вона крейди,

    Приходьте всі на чай! Щи варила для гостей,


    розділи: початкова школа

    Мета уроку: поповнити знання дітей про твердість - м'якість приголосних звуків: [ж], [ш] - завжди тверді; [Ч "], [ш"] - завжди м'які.

    • створення умов для поповнення знань дітей про твердість-м'якість приголосних звуків ([ж] - [ш] - завжди тверді);
    • сприяти закріпленню знань дітей про правопис буквосполучень жи-ши;
    • сприяти формуванню навичок грамотного письма;
    • розвивати в учнів зв'язне усне і писемне мовлення.
    • прищеплення інтересу до уроків російської мови через застосування інформаційних технологій.

    устаткування:

    1) комп'ютер, проектор, екран;
    2) підручник "Російська мова" 1 клас (автор Н.В. Нечаєва) Самара: Видавництво "Навчальна література": Видавничий дім "Федоров", 2008;
    3) зразки з друкованими та письмовими буквами ж, ш;
    4) таблиця-опора з правилом: "Жи-ши пиши з буквою і!"

    План уроку:

    1. Оргмомент.
    2. Чистописання.
    3. Словникової-орфографічна робота.
    4. Активізація наявних знань. Робота над новим матеріалом.
    5. Физкультминутка.
    6. Первинне закріплення.
    7. Навчальна самостійна робота.
    8. Физкультминутка.
    9. Актуалізація отриманих знань.
    10. Вправа на розвиток логічного мислення.
    11. Підсумок уроку.

    Хід уроку

    I. Оргмомент.

    - Сьогодні, хлопці, у нас не звичайний урок, а урок гра - подорож. Здійснювати подорож будемо на цьому поїзді.

    Щоб вирушити в подорож по станціях, нам потрібно придбати квитки і розміститися по вагонах. Для цього відгадайте загадки. Сьогодні нам їх підготували Ткаченко Елла, Павленко Олександр, Клименко Олександра і Любимова Ксенія.

    1. Ця буква широка
    І схожа на жука.
    І при цьому точно жук
    Видає звук, що дзижчить. (Ж)

    2. Ах, табуретка хороша!
    Перевернув і буква ... (Ша)

    3. Який звук повторюється:
    Два цуценя щока до щоки
    Щипають травичку в куточку. ([Щ "])

    4.Який звук повторюється:
    В ночі не цеглу
    Лепечуть на печі.
    Лепечуть на печі
    В опарі цеглини. ([Ч "])

    1. Які звуки дають ці літери? (Приголосні, шиплячі.)
    2. На які дві групи можна розділити ці звуки? ([Ж, ш] - завжди тверді; [ч ", щ"] - завжди м'які)

    - Молодці! Ось і куплені квитки. І ми вирушаємо на станцію Чистописание.

    II. Чистописання.

    Запис на дошці:

    Жж Шш ЖЖЖ Шшш

    Знайдіть закономірність і допишіть за зразком в зошиті.

    III. Словникової-орфографічна робота.

    Вставте пропущену букву і позначте орфограмму.

    (Учні записали слова: корова, машина, суниця, олівці.)

    - Подивіться уважно, яке правило ще зустрічається в цих словах?

    (Ши - пиши з буквою і.)

    - Підкресліть цю орфограмму

    IV. Активізація наявних знань. Робота над новим матеріалом.

  • Подивіться, наш поїзд проїжджає повз будиночків двох братів Жиі ШИ.Будиночки різні. Один будиночок високий, інший - низький. причому Жи не живе в низькому будиночку. У яких будиночках живуть брати?
  • Правильно! Жи - в високому, а ШИ - в низькому.

    брати Жиі ШИхочуть розповісти щось дуже цікаве. Але спочатку ви повинні відповісти на їхні запитання.

    • Чи можна звуки [ж] і [ш] вимовити так, щоб вони стали м'якими?
    • Не виходить? А чому?
    • Правильно! Ці звуки завжди тверді!
    • А ось історія, яку хотів вам розповісти брат Жи.

    Прийшов якось брат Жидо брата ШИ і запитав:
    "Підкажи мені, брате мій ШИ,
    Як писатися повинен я? "
    І відповів брату ШИ:
    "З буквою І ти дружи,
    Тому що Жи і ШИ
    Пишуть тільки з буквою І”.
    Тут і згадав братик Жи,
    Що стрижі, чижі, ножі,
    І вужі, і очерети,
    І йоржі, олівці,
    Миші, даху, курені
    Пишуть тільки через І.

    1. Хлопці, давайте спробуємо і ми скласти слова з Жи і ШИ.

    (Вийшли слова: лижі, жираф, вуха, вужі, шина, миші.)

    • Порівняйте слова: у ші - у жі. (Змінилася буква - змінилося значення слова.)
    • Ще раз прочитайте слова і скажіть, як вимовляються звуки [ж] і [ш]?
    1. Поїзд прибув на станцію Жішіно. Щоб всі пасажири правильно зайняли свої місця, вірно вставте літери в слова.
    2. (Діти працюють в картках.)

      Ж. раф, морж. , Вже. ,
      мис. , Їжак. до, стриж. , Чиж. .

    3. В учнів на партах заготовлені картки з пропозиціями.
    • вставити вірну букву;
    • підкреслити орфограмму;
    • знайти основу пропозиції.

    (Бджола дзижчить. Т. Змія ш. Піт. А лежень риж. Й кіт
    Відлежав собі ж. ось.)

    V. Фізкультхвилинка.

    Злови звук! Я читаю слова, а хлопці присідають, коли почують буквосполучення жи - ши, і плескають у долоні, якщо таких буквосполучень немає.

    Парта, очерети, вужі, стіл, калюжі, дошка, жираф, жир, машина, будинок, молоко, шарудять, жують, живуть.

    VI. Первинне закріплення.

  • Робота за підручником, с.37, упр.81.
    • Де ми можемо все це зустріти: і грона запашної малини, і рижик, і їжачка? (В лісі.)
    • Яким словом, близьким за значенням, можна замінити слово "ліс"? (Бор, хащі.)

    Ми проїжджаємо станцію Чащина.

    • Які гриби і рослини ми можемо зустріти в лісі?
    • Прочитайте слова і поясніть правопис.
    • Складіть з цими словами пропозицію.
    • Назвіть слова в вірші на таке ж правило.
    • Який сюрприз ви побачили? (Сюрприз звуків: [ж], [ш] - завжди тверді, але після них пишеться буква і. Вона не означає м'якість цих звуків.)
    • Випишіть слова, позначте орфограмму.

    (Рижик, ЖИМОЛОСТЬ, ШИПШИНА, конвалія)

    VII. Навчальна самостійна робота.

  • Робота за варіантами.
    • Перегляньте слова. Здогадалися, на яке правило слова?
    • I в. - виписує слова з буквосочетанием жи;

    II ст. - з буквосочетанием ши.

    1. Виконується взаимопроверка в парах.

    VIII. Физкультминутка.

    IX. Актуалізація отриманих знань.

    На наступній станції продають яблучка, але серед них є зіпсовані. Допоможіть вибрати свіжі, соковиті, смачні. (Машинка, пушинки, шИпи, шина, вечеря, груші)

    "Зіпсовані" слова виправити, записати правильно, розділити на склади, порахувати букви і звуки.

    X. Вправа на розвиток логічного мислення.

    Асоціація. Знайди пару.

    XI. Підсумок уроку.

    - Хлопці, вдалим чи було наше подорож?

    - Чому?

    (Ми жодного разу не помилилися, правильно писали всі слова, ми міцно-міцно запам'ятали "Сюрприз" шиплячих звуків.)

    Згадаймо ці "Сюрприз":

    1. [Ж, ш] - завжди тверді звуки;
    2. Жи і ШІ завжди пиши з буквою І.

    Дякую всім за урок.

    Поділитися: