Правопис слів з подвоєними приголосними літерами докорінно. Визначення теми уроку та постановка завдань уроку. Сова гніздо дощі маса червона каса

Цілі уроку

  • Навчальні: вдосконалення знань про правопис слів з подвоєними приголосними літерами докорінно; формування орфографічних навичок; вчити висловлювати свою думку та розуміти позицію співрозмовника.
  • Розвиваючі: розвиток мовлення учнів; активізація словесно-логічного мислення; формування абстрактного мислення, сталості уваги; інтелектуальний розвитокза рахунок нового рівня ініціативи та самостійності школярів в організації навчального процесу.
  • Виховні: виховання товариства, взаємодопомоги, любові до російської мови

Форми роботи:внутрішньогрупова та загальнокласна дискусії, робота у групах, самостійний діалог учнів між собою щодо вирішення навчального завдання.

Обладнання:

  • Картки: чистопис, перевірка теоретичного матеріалу, творче завдання, аркуш самооцінки;
  • Бунєєв Р.М., Бунєєва Є.В., Проніна О.В. Російська мова. Підручник для 3 класу. Частина 1. изд.3-е, перераб.- М.: Балас, 2008.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Перевірити готовність до уроку.

Яким ви хотіли б бачити сьогоднішній урок російської мови?

Запис на дошці:

  • цікавий
  • пізнавальний
  • плідний
  • розвиваючий

Поясніть кожне поняття.

Щоб урок вийшов таким, недостатньо одного вчителя, потрібна і ваша допомога. Якими мають бути на уроці учні?

Запис на дошці:

  • Учні:
  • активні
  • думаючі
  • працездатні
  • уважні
  • акуратні
  • дисципліновані
  • дружні

Чи зможете стати такими? Наприкінці уроку ми проаналізуємо, чи він вийшов таким, яким ми його хотіли бачити.

ІІ. Чистопис

Почнемо ми, як завжди з хвилини чистописання.

Кожна група отримує завдання, придумати розчерк із буквосполученнями, які у вас на столі. (сс, лл, нн, бб)

Якщо виникнуть труднощі, зворотній сторонікартки є зразком, можете ним скористатися.

З якими буквосполученнями ви написали розчерк? Покажіть картки один одному.

Як ви вважаєте, чому на чистопис ми взяли ці буквосполучення - сс, лл, нн, бб? (подвоєна приголосна у слові)

На дошці: нн, кк, сс, жж, мм, пп, рр, лл, бб

ІІІ. Цілепокладання

Як ви вважаєте, яка тема сьогоднішнього уроку?

На дошці: Правопис слів з подвоєними приголосними літерами.

З подвійною згодою неодмінно пишемо ми слова:

антена, кілограм і грам, і тонна,

пасажир, шосе, колона,

сварка, теніс та програма,

група, каса, телеграма,

російська, клас, субота, ванна,

Римма, Емма, Інна, Ганна.

Я сподіваюся, що ви намагатиметеся показати свої знання з цієї теми, вміння писати слова з подвоєними приголосними літерами докорінно. Будемо розвивати спостережливість, свою мову, збагачувати словниковий запас.

Ви працюватимете в групах. Пам'ятайте – важливо не лише самому виконати завдання, а й допомогти своїм товаришам. Адже важливий як особистий результат, а й результат роботи всієї групи, що призведе до успіху всього класу.

IV. Актуалізація знань (загальнокласна дискусія)

Для початку давайте згадаємо все, що ви знаєте на тему уроку. Обговоріть у групі питання, дані на картках, наприкінці роботи проконтролюйте себе за підручником. Сторінки підручника вказані внизу на картці.

(Самоконтроль з усіх питань. Оцінка групи)

  • Зелений гурток -я брав активну участь у роботі групи, із завданнями впорався успішно. Я дуже задоволений!
  • Жовтий гуртокна уроці не всі завдання виявилися такими легкими. Мені було важко, але я впорався. Я цілком задоволений собою!
  • Червоний гурток -завдання виявилися надто важкими. Мені потрібна допомога!
№ п/п Запитання Самоконтроль Оцінка групи
1 Які з цих буквосполучень є подвоєними приголосними?

нн, жк, кк, дк, сс, ск, тр, зд, жж, нд, мм, пп, рр, лл, бб

2 Що означає подвоєна приголосна у слові?
3 Чи можна перевірити написання подвоєної літери в корені слова?
4 Як переносяться слова з подвоєною згодою? Запишіть два слова
5 Запишіть два слова з подвійною згодою, які не можна перенести
6 Чи є орфограмою правопис подвоєної згодою в корені слова? Чому?
7 Запишіть словникові слова з подвійною згодою в корені слова
8 Напишіть одне слово, щоб у ньому було буквопоєднання подвоєна приголосна в корені слова, яке ви писали на чистописанні. Скільки у цьому слові букв, звуків?

V. Творча робота

1. Вправа в написанні слів з подвоєною згодою (Внутрішньогрупова дискусія, самоперевірка, взаємоперевірка, взаємодопомога)

А зараз творче завдання. Замінити словосполучення одним словом.

1 група

  1. Виготовляє малюнки з наклеєних або нашитих шматків паперу, тканини.
  2. Прилад, технічний пристрій.
  3. Велике бажання є.
  4. Ремені, мотузки для керування конем.
  5. Речовина з мікроскопічних грибків, що викликає бродіння.
  6. Дорога із твердим покриттям.
  7. Стан взаємної ворожнечі.
  8. Група осіб із спеціальними повноваженнями.
  9. Дитина, підліток, що займається вивченням природи.
  10. Керівник театральної, кіно- або телевізійної вистави.
  11. Штучне водоймище, споруджене для плавання.
  12. Жіночі імена.

2 група

  1. Декілька предметів або людей, розташованих близько один від одного або з'єднаних разом.
  2. Гостре вірусне захворювання.
  3. Поєднання кількох музичних звуків різної висоти.
  4. Виробляти одноманітно деренчливий звук, свистячий шум.
  5. Людина виконавча, яка дотримується у всьому порядку.
  6. Спортивний біг.
  7. Людина, наукові праці якої мають велику цінність.
  8. Парна спортивна грамаленьким м'ячем, який перекидається ракеткою через сітку.
  9. Лікарняний лист.
  10. Перегляд міського транспорту.
  11. Найпопулярніша гра на льоду.
  12. Товариш роботи.

3 група

  1. Людина, що має велику внутрішню культуру.
  2. Термінове повідомлення, яке передається по телеграфу.
  3. Пояснюючий малюнок.
  4. Одиниці виміру маси.
  5. Декоративне освітлення парків, вулиць з нагоди якоїсь урочистості.
  6. Вихідний день.
  7. Велика зазвичай довгаста ємність для купання та миття.
  8. Літня прибудова до будинку.
  9. Співробітник газети, журналу.
  10. Один із видів гри в м'яч.
  11. Навчання тварин.
  12. Свідоцтво про закінчення середньої школи.

4 група

  1. Наука про зміну та поєднання слів.
  2. Пішохідна дорога, обсаджена з обох боків деревами.
  3. Група осіб, об'єднаних спільною роботою, навчанням, інтересами
  4. Систематизовані збори будь-яких предметів.
  5. Приміщення, у якому проводяться фінансові операції.
  6. Обмежений земельний простір.
  7. Лікувальна пов'язка.
  8. Приборкувач хижих тварин.
  9. Малюнки у журналі, газеті, книзі.
  10. Приміщення у школі.
  11. Наскрізний проїзд, проритий під землею.
  12. Спортивний біг.

Динамічна пауза

Творчі завдання (Внутрішньогрупова дискусія, самоперевірка, взаємоперевірка, взаємодопомога)

А зараз творче завдання. Кожна група на картках дає пропозиції. Розкрийте дужки і напишіть слова.

1 група

Ра(н, нн) її (про, а) се (н, нн) її ранок. Вже р(о,а)(сс,с)вело. Я вст(о,а)ю і вих(о,а)жу (на)те(рр,р)а(сс,с)у. Гл(е,і,я)жу крізь(ь) (о,а)ко(н,нн)е ст(я,і,е)кло (в)туму(н,нн)ую дал(ь).

2 група

Віє(я,і,е)р к(о,а)ч(а,я)є в(е,я,і)рху(ш,ж)ки д(я,і,е)рев(ь)єв . Я з(о,а)ву (с)собою з(а,о)баку (С,с)трелку і йду (в)с(а,о)с(н,нн)ову гаю(у,ю). Со(н,нн)а (С,с)трелка б(і,я,е)ж(и,і)т(за)мною.

3 група

Ми бр(я,і,е)демо (по)дли(нн,н)ой (о,а)(лл,л)ее. В(а,о)кру(к,г) гру(п,пп)ами ростуть кущі ш(и,і)півника і м(о,а)(жж,ж)(і,е)(вв,в) ел(ь)ника. Ґрунт п(а,о)криває яскрава шарудіння(а,я)я ма(сс,с)а.

4 група

Вже то(н,нн)и лист(ь)єв(а,о)бл(і,е)телі(с)д(і,я,е)рев(ь)єв. А он на(ж,ш) сосе(т,д) пр(а,о)(фф,ф)е(сс,с)(а,о)р (Г,г)е(н,нн)а( дд,д)ий (К,к)і(рр,р)і(л,лл)ович б(і,е)ж(и,і)т (по)а(л,лл)ее. Він любить утр(і, е) (нн, н) кро (с, сс).

Прочитайте, що у вас вийшло. Поясніть написання слів.

Давайте ще раз прочитаємо, зв'яжемо всі частини та подивимося, що в нас вийшло.

Що в нас вийшло? Доведіть, що це текст. Які ознаки ви знаєте? ( Текст складається із речень. Пропозиції у тексті пов'язані за змістом. У тексту є назва. За назвою можна визначити, про що буде говорити в тексті.

Як можна назвати текст?

Осінній ранок.

Ранній осінній ранок. Вже розвиднілося. Я встаю та виходжу на терасу. Дивлюся крізь шибку в туманну далечінь. Вітер хитає верхівки дерев. Я кличу з собою собаку Стрілку і йду в сосновий гай. Сонна Стрілка біжить за мною. Ми блукаємо довгою алеєю. Навколо групами ростуть кущі шипшини та ялівцю. Грунт покриває яскрава маса, що шарудить. Вже тонни листя облетіли з дерев. А он наш сусід професор Геннадій Кирилович біжить алеєю. Він любить ранкові кроси.

VI. Підсумок уроку

Самоконтроль Оцінка вчителя 1 Пояснюю, що означає подвійна приголосна у слові 2 Знаю, як переносяться слова з подвійною згодою 3 Знаю словникові слова з подвійною згодою в корені слова 4 У групі допомагав підбирати потрібні слова до словосполучень 5 Уважно слухав вчителі та однокласників, активно працював на уроці, правильно відповідав на запитання

Як ви вважаєте, чи вирішили ми завдання уроку?


Дякуємо за цікаву спільну роботу. Результат роботи кожної групи спричинив успіх весь клас. Молодці!

Тема уроку : «Вчимо слова з подвоєними приголосними в корені слова»

Ціль : вивчати аналізувати мовний матеріал

Завдання:

Відпрацювання написання слів з подвоєними приголосними докорінно слова;

Орфографічний тренінг.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Після завершення уроку учень повинен:

Знати: правопис слів із подвоєними приголосними.

Вміти: застосовувати свої знання під час листа.

Методи організації навчальної діяльності, які застосовуються вчителем на уроці: робота з книгою, спостереження, практичні методи навчання, диференційований підхід.

Методичні прийоми:

- аналіз мовного матеріалу: класифікація слів;

- словникова робота.

Форми організації навчальної діяльності, які застосовуються вчителем на уроці:індивідуальні, робота у парах, групах.

Хід уроку:

1. Організаційний етап

Хлопці! Я рада, що ви готові до уроку. Я дуже хочу, щоб сьогодні наш урок вийшов цікавим та пізнавальним.

2.Мотивування до навчальної діяльності:

Для нашого уроку я підібрала такий епіграф:

«З готовністю готові люди не народяться, а здобутою майстерністю пишаються».

Поясніть сенс цього прислів'я.

3. Визначення теми уроку та постановка завдань уроку.

Гра на вибування.

Яке слово буде зайвим? Чому? А зараз?

Сова гніздо дощі маса червона каса

Вибуває.

1 – червоний (прикметник, а всі інші іменники.)

2 – дощі (Мн.ч., а решта од.ч.)

3 – гніздо (пор.р., а решта ж.р.)

4 – сова (відповідає питанням хто?, решта - питанням що?)

Залишилися слова: маса та каса

Що об'єднує слова, що залишилися?

- Згадайте, чи вивчали ми цього року написання цієї орфограми?

Сформулюйте тему уроку.

Що ви хотіли б отримати від уроку сьогодні?(ХОЧУ, МОГУ, ТРЕБА).

Визначте завдання уроку. (Навчитися писати слова з подвійними приголосними в корені слова, збагатити словниковий запас).

- Хлопці, скажіть, скільки літер у словіклас? (5)

А звуків? (4)

- Вимовте третій звук.(с) Який він? (згідний…)

Як він звучить? (Довго, протяжно).

У фонетиці російської є одна особливість - ми вимовляємо – (клас), (алея), (хакей), а пишемоклас, алея, хокей.Ці слова з подвоєними приголосними запозичені з інших мов, тому їхнє написання треба запам'ятати.

Якщо ми сумніваємося у написанні слова, куди ми можемо звернутись?

4. Вправи в написанні слів з подвоєною згодою

А) Гра "Фотограф".

Пропоную вам сфотографувати очима з речення слова, де є подвоєна приголосна літера.

На екрані:

ФІЛІП ГРАЄ У ХОКЕЙ.

ПАСАЖИРИ ВИЙШЛИ НА ПЕРРОН.

АЛЛА ЗІБРАЛА КОЛЕКЦІЮ МАРОК

Напишіть слова в однині, підкресліть подвоєні приголосні.

Перевірка

Тепер перевіримо написане на зразок.

На екрані:

ФІЛІП ХОКЕЙ

АЛЛА КОЛЕКЦІЯ

ПАСАЖИР ПЕРРОН

Хто записав усі слова правильно?

Молодці! Поставте на полях поруч із записом числа знак "+".

А тепер вертикальною межею позначимо перенесення цих слів.

(Одна дитина працює на інтерактивній дошці).

Б) Самостійна роботаПідручник с.18 упр.2.

Поміняйтеся із сусідом зошитами.

Перевірка. ( 3 учні зачитують слова, записані в стовпчики).

Фізмінутка.

Гра "Злови слово".

Вчитель називає слова. Якщо в них зустрічається подвійна приголосна, то діти аплодують у долоні, а якщо одна приголосна, то присідають.

Шосе, вправа, коридор, субота, клас, малина, маса, Алла, директор, сума.

В) – Спишіть слова, вставте пропущені подвійні приголосні літери. Підкресліть їх.(2 особи біля дошки).

Ак…уратно, хо…кей, га…лерея, профес…сія, ак…робат, те…риторія, кос…мос, довжина…на, кал…ендар.

Перевірка

Хто виконав завдання вірно? Молодці! Поставте собі знак "+" поряд з ін.

Робота у групах.

(Внутрішньогрупова дискусія, самоперевірка, взаємоперевірка, взаємодопомога)
- Об'єднайтесь у групи. Замініть словосполучення словом, у написанні якого є подвійні приголосні.


1 група

1.Виготовлення малюнків із наклеєних або нашитих шматків паперу, тканини.

2.Прилад, технічний пристрій.

3.Велике бажання є.

4.Ремені, мотузки для управління конем.

5.Речовина з мікроскопічних грибків, що викликає бродіння.

6. Дорога з твердим покриттям.

7.Стан взаємної ворожнечі.

8.Група осіб із спеціальними повноваженнями.

9.Дитина, підліток, який займається вивченням природи.

10. Керівник театральної, кіно-або телевізійної постановки.

11.Штучний водоймище, споруджений для плавання.

12.Жіночі імена.

Аплікація, апарат, апетит, віжки, дріжджі, шосе, сварка, комісія, юннат, режисер, басейн, Алла, Анна, Римма, Жанна, Інна.

2 група

1.Кілька предметів або людей, розташованих близько один від одного або з'єднаних разом.

2. Гостро вірусне захворювання.

3. Поєднання декількох музичних звуків різної висоти.

4.Виробляти одноманітно деренчливий звук, свистячий шум.

5. Людина виконавча, яка дотримується в усьому порядку.

6.Спортивний біг.

7. Людина, наукові праці якої мають велику цінність.

8.Парна спортивна гра маленьким м'ячем, який перекидається ракеткою через сітку.

9.Лікарняний лист.

10.Вигляд міського транспорту.

11. Популярна гра на льоду.

12.Товариш по роботі.

Група, грип, акорд, дзижчить, акуратний, крос, професор, теніс, бюлетень, тролейбус, хокей, колега.

3 група

1. Людина, що має велику внутрішню культуру.

2.Термінове повідомлення, що передається по телеграфу.

3.Пояснювальний малюнок.

4. Одиниці виміру маси.

6.Вихідний день.

7.Велика зазвичай довгаста ємність для купання та миття.

8. Літня прибудова до будинку.

9. Співробітник газети, журналу.

10. Один із видів гри в м'яч.

11. Навчання тварин.

12.Свідоцтво про закінчення середньої школи.

Інтелігент, телеграма, ілюстрація, кілограм, грам, тонна, ілюмінація, субота, ванна, тераса, кореспондент, теніс, дресирування, атестат.

4 група

1.Наука про зміну та поєднання слів.

2.Пішохідна дорога, обсаджена з обох боків деревами.

3.Група осіб, об'єднаних спільною роботою, навчанням, інтересами.

4.Систематизированное збори будь-яких предметів.

5.Приміщення, у якому проводяться фінансові операції.

6. Обмежений земельний простір.

7. Лікувальна пов'язка.

8.Приборкувач хижих тварин.

9.Малюнки у журналі, газеті, книзі.

10. Приміщення у школі.

11.Наскрізний проїзд, проритий під землею.

12. Спортивний біг.

Граматика, алея, колектив, колекція, каса, територія, компрес, дресирувальник, ілюстрації, клас, тунель, крос.

Перевірка (Необхідно більше читати, збагачувати свій словниковий запас, тлумачний словник).

Група, яка найбільше записала слова, ставить собі «+».

Запишемо слова, які ви за їхнім значенням не змогли визначити.

5. Рефлексія.

Гра «Вірю-не вірю».(Довести) Показати згоду-незгоду.

  1. Чи вірите ви, що подвійна приголосна може бути в кінці слова?
  2. Чи вірите ви, що подвійна приголосна може бути на стику приставки та кореня?
  3. Чи вірите ви, що подвійна приголосна може бути в корені слова?
  4. Чи вірите ви, що подвійна приголосна може бути на стику приставки та суфікса?
  5. Чи вірите ви, що подвійна приголосна може бути на стику кореня та суфікса?

Які завдання ми ставили собі на початку уроку?

Ми виконали їх?

Складання синквейну на тему уроку.

А ось який синквейн вигадали хлопці з 3Б класу.

1. Літери.

2. Згідні, подвоєні.

3. Вивчити, запам'ятати, не помилятися

4. Потрібно знати кожному!

5. Грамотність.

Тема уроку: «Вчимо слова з подвоєними приголосними в корені слова»

Ціль: вивчати аналізувати мовний матеріал

Завдання:

Відпрацювання написання слів з подвоєними приголосними докорінно слова;

Методичні прийоми:

- аналіз мовного матеріалу: класифікація слів;

- словникова робота.

Форми організації навчальної діяльності, які застосовуються вчителем на уроці: індивідуальні, робота у парах, групах.

Хід уроку:

1. Організаційний етап

Хлопці! Я рада, що ви готові до уроку. Я дуже хочу, щоб сьогодні наш урок вийшов цікавим та пізнавальним.

2.Мотивування до навчальної діяльності:

Для нашого уроку я підібрала такий епіграф:

«З готовністю готові люди не народяться, а здобутою майстерністю пишаються».

Поясніть сенс цього прислів'я.

3. Визначення теми уроку та постановка завдань уроку.

Гра на вибування.

Яке слово буде зайвим? Чому? А зараз?

Сова гніздо дощі маса червона каса

Вибуває.

1 – червоний (прикметник, а всі інші іменники.)

2 – дощі (мн. ч., а решта од. ч.)

3 – гніздо (пор. р., а решта ж. р.)

4 – сова (відповідає питанням хто?, решта - питанням що?)

Залишилися слова: маса та каса

Що об'єднує слова, що залишилися?

- Згадайте, чи вивчали ми цього року написання цієї орфограми?

Сформулюйте тему уроку.

Що ви хотіли б отримати від уроку сьогодні? (ХОЧУ, МОГУ, ТРЕБА).

Визначте завдання уроку. (Навчитися писати слова з подвійними приголосними в корені слова, збагатити словниковий запас).

- Хлопці, скажіть, скільки літер у слові клас ? (5)

А звуків? (4)

- Вимовте третій звук. (с)Який він? (згідний…)

- Як він звучить? (Довго, протяжно).

6. Дорога з твердим покриттям.

7.Стан взаємної ворожнечі.

8.Група осіб із спеціальними повноваженнями.

9.Дитина, підліток, який займається вивченням природи.

10. Керівник театральної, кіно- або телевізійної постановки.

Інтелігент, телеграма, ілюстрація, кілограм, грам, тонна, ілюмінація, субота, ванна, тераса, кореспондент, теніс, дресирування, атестат.

4 група

1.Наука про зміну та поєднання слів.

2.Пішохідна дорога, обсаджена з обох боків деревами.

3.Група осіб, об'єднаних спільною роботою, навчанням, інтересами.

4.Систематизированное збори будь-яких предметів.

5.Приміщення, у якому проводяться фінансові операції.

6. Обмежений земельний простір.

7. Лікувальна пов'язка.

8.Приборкувач хижих тварин.

9.Малюнки у журналі, газеті, книзі.

10. Приміщення у школі.

11.Наскрізний проїзд, проритий під землею.

12. Спортивний біг.

Граматика, алея, колектив, колекція, каса, територія, компрес, дресирувальник, ілюстрації, клас, тунель, крос.

Перевірка (Необхідно більше читати, збагачувати свій словниковий запас, тлумачний словник).

Група, яка найбільше записала слова, ставить собі «+».

Запишемо слова, які ви за їхнім значенням не змогли визначити.

5. Рефлексія.

Гра «Вірю – не вірю».(Довести) Показати згоду – незгоду.

1. Чи вірите ви, що подвійна приголосна може бути після закінчення слова?

2. Чи вірите ви, що подвійна приголосна може бути на стику приставки та кореня?

3. Чи вірите ви, що подвоєна приголосна може бути в корені слова?

4. Чи вірите ви, що подвійна приголосна може бути на стику приставки та суфікса?

5. Чи вірите ви, що подвоєна приголосна може бути на стику кореня та суфікса?

Які завдання ми ставили собі на початку уроку?

Ми виконали їх?

Складання синквейну на тему уроку.

А ось який синквейн вигадали хлопці з 3Б класу.

1. Літери.

2. Згідні, подвоєні.

3. Вивчити, запам'ятати, не помилятися

4. Потрібно знати кожному!

5. Грамотність.

Поділитися: