Словник з бабусиної скриньки. Словник з бабусиної скриньки Види безсполучникових і підрядних конструкцій

Тема уроку: «Застарілі слова: історизм, архаїзми.»

ЦІЛІ: показати учням, що рідне слово завжди будить думку, дарує радість пізнання; показати місце застарілих слів в системі сучасної російської мови; вчити відрізняти архаїзми та історизм; розвинути вміння проводити аналогії між словами сучасними і застарілими, вміння роботи зі словниками; націлити на розуміння ролі застарілих слів в художньому тексті; підтримати інтерес до слів, які виходять і вийшли з сучасної мовної системи; виховати любов до старовини, до культури і побуті російського народу.

Хід уроку.

    Оргмомент.

Уч: Мова - і старий, і вічно нов!

І це так чудово -

У величезному морі - море слів -

Купатися щогодини. А. Шибаєв

    Повідомлення теми і цілей.

Уч: Хлопці, ви дізналися багато фольклорних творів: билин, сказань. казок. байок, де вам зустрічалися слова, які виходять або вже вийшли з повсякденного употребленія.Сегодня ми будемо говорити про місце цих слів в сучасній російській мові.

    Введення в тему.

Уч: Згадайте, як називається сукупність всіх слів в мові?

Д: Сукупність усіх слів у мові називається лексикою. (Схема)

Уч: На які 2 великих пласта можна розділити лексику?

Д: На активний і пасивний.

Уч: Що значить активний запас мови?

Д: Активний запас це такі слова, які ми використовуємо в мові щодня. Це лексика сучасних книг, газет, журналів, кіно, радіо, телепередач.Н: учень, школа, грати, хлопчик.

Уч: Як можна розмежувати пасивні слова?

Д: Це нові слова, які недавно з'явилися в язике.Н: толерантність, комп'ютер, трансформер. (Схема)

Д: А також слова, які вийшли або виходять з ужитку, тобто застарілі слова.

Уч: А на які 2 групи діляться застарілі слова, ви згадайте, переглянувши байку І. А. Крилова «риб'яча танець».

Показ байки.

Уч: Які застарілі слова зустрілися в тексті?

Д: (названі слова вивішуються на дошці)

Цар Вийшовши (вийшов)

Государ Науд (начепивши)

(Правителі в ін. Русі) Оне (вони)

Уч: А чому слова розташовані в два стовпчика?

Д: Зачитує, це слова пішли з ужитку. Вони позначають предмети, які зараз вже не існують. Значить в 1 стовпчику історизм.

Уч: Дайте визначення историзмов.

Д: Історізми- утаревшіе слова, які вийшли з ужитку тому, що зникли ті предмети, речі. явища, які вони позначали. Їх не можна замінити словами близькими за змістом. Д

Уч: Що можна сказати про слова у 2 стовпчику?

Д: Ці застарілі слова можна замінити сучасними (зачитує), значить це архаїзми.

Уч: Дайте визначення архаїзмів.

Д: Архаїзми - застарілі слова; позначають існуючі предмети і явища. Замінені сучасними словами.

Закріплення.

Уч: Я пропоную вам подивитися «живі» картинки і визначити, які застарілі слова показують хлопці архаїзми або історизм? (Музика)

КАРТИНКИ

Уч: Яке застаріле слово ви знайшли?

1 .Амбар -постройка для зберігання хліба, зараз зерносховище, значить це А.

Уч: Я поставлю над словом букву А, що буде позначати архаїзм.

2 . данина -подать населення або податок, що стягується переможцем з переможених, це І.

Уч: Про що мова в цій картинці?

3. ланіти -Щоки, це А.

Уч: Що за слово показала Ксюша?

4. полушка - дрібна монета достоїнством в полденьгі або 1/4 копійки, можна було купити калач, це І.

Уч: Хто відгадав це слово?

    дюйм -одиниці довжини рівна, 2,54 см, в казці Андерсана зростання «Дюймовочки», це слово зараз застосовується при зміні діаметра труб, значить це А.

Уч: Яке слово відзначимо тут?

6 .Яства -їжа, це А.

7. п'ядь -старінная міра довжини дорівнює відстані між кінцями витягнутого указ. і великого пальців.

Уч: Молодці. Відкрийте книгу на с.64 і прослухайте уривок з казки А.С. Пушкіна «Про царя Салтана», знайдіть у ньому застарілі слова.

Дівки сиплють смарагд

У комори та під спід;

Все в тому острові багаті,

Изоб немає, всюди палати.

Уч: Які застарілі слова вам зустрілися в казці?

Д: У. сл. ПАЛАТИ це приміщення, де раніше жили царі, зараз це музеї, це І.

Д: Застаріле слово спудеї, а що воно означає я затрудняюсь ответить.

Уч: Куди потрібно звернутися, якщо не знаєш значення слова?

Д: У таких випадках ми звертаємося до словника.

Уч: Вірно. Ви бачите декілька видів словників зі шкільної бібліотеки (перерахувати). На жаль, серед них немає словника застарілих слів, але на допомогу нам прийде тлумачний словник. Скористаємося ним і знайдемо шукане слово.

Д: Слова в словнику розташовані в алфавітному порядку. Шукаю потрібну букву з якої починається слово, вона виділена жирним шрифтом. Чітает.с258.

Уч: Дякую словником, ми з'ясували значення слова «спід», тобто затишне місце. Складіть пропозиції з цим словом.

Я сховала свої грошові заощадження під спудом.

Я сховав свій щоденник з оцінкою «2» під спід.

Свого листа до Д.М. з новорічними побажаннями я поки сховав під спід.

Уч: Дякую. Здійснимо подорож в історію російського народного костюма.

Д: Вашій увазі пропонується перегляд російських народних костюмів, які відображають історію та традиції, культуру і звичаї наших предків.

Особливість жіночого костюма в плавності, м'якості, плинності ліній. Одягнувши сарафан, хочеться не йти, а ковзати, плисти. Не випадково раніше жінку називали павою, Утице, лебідонькою. Це порівняння з птахом закріпилося в назві головних уборів: кокошник - від курки, кичка - від качки, сорока з рогами нагадує хвіст сороки або просто стрічка, розшита шиттям, перлами, камінням. головний убір був обов'язковий, під нього ховали своє волосся. Вважалося ганьбою жінка без головного убору, звідси вираз - опростоволосился.В обробці одягу переважав червоний колір-колір сонця, вогню; вважалося що він відлякував нечисту силу. Білі рукава -крилья, які можуть понести в тридев'яте царство. Сарафан шився з сукна, китайки, пестряди, прикрашався парчею, оксамитом, тасьмою, Плісом, а низ - різнокольоровими стрічками.

перед вами найдавніший російський народний костюм.Основное в ньому - простонародна спідниця понева, підлоги якої, як правило, не зшивалися. Трималася понева на даішників-мотузочці, тасьмі. Ця понева була своєрідним паспортом селянки: по ній можна було дізнатися, звідки її господиня родом, заміжня або вдова, з якого приводу одягла поневу, Прикрашалася спідниця-понева богато- стрічками, гудзиками, тасьмою, бархотку і навіть бубонцями. Цей одяг вважалася «бабьей», дівчата її НЕ носілі..С поневой носили сорочку з косими полики з червоного кумачаВажливу частина костюма - фартух, без якого жодна господиня не починала свій день. Його також прикрашали. Чим багатше оздоблення, тим вишуканішим господиня.

Чоловік костюм не так різноманітний, як жіночий. Основу становить сорочка-косоворотка і порти (штани) Вважається непристойним, якщо був розв'язаний пояс-пояс. «Що ж ти розперезався», так говорять про людину який не вміє себе вести.головний убір шапки (валяні, верхівка. солом'яні, хутряні) .З верхнього одягу - чумарці (легке пальто), сіряк (каптан з товстого сукна) .Одежда прикрашалися вишивкою або тканим візерунком, використовувалися бісер, стеклярус, дрібні монети, золоті і срібні нитки, перли, фольга, мереживо, шиття.

самою поширеною взуттям були постоли з обмотками-онучами.

Уч: Дякую. Послухайте вірш Маркова «Поверніться» і подумайте для чого потрібні застарілі слова в нашій мові?

Поверніться

Поверніться милі щоки,

Чи не замінюють щоки вас!

І око, що на світ відкрито,

Чи не те ж саме, що очей! ..

Поверніться, світлі зоряниці,

Перед вами я схилю голову!

Весь список, що не зміг вміститися

В мої вірші, повернися! - гукаю ..

Кличу. Але може бути, напрасно-

Вони, як смолкнувшій наспів,

Як зірки, що давно погасли,

Навіки землю обігрів.

Д: Смуток, тоска.печаль.

Уч: Чому поет тужить за словами пішли з мови?

Д: Тому що багато хто з них були гарні., Звучали урочисто.

Уч: Чому слово щоки не може замінити слів щоки?

Д: Мені, здається, що щоками можна назвати не кожні щоки, а тільки дуже гарні, рум'яні. Наприклад, жіночі щоки.

Уч: Як ви розумієте рядок «І око не те ж саме що очей»?

Д: Очі у всіх є. Слово очі це звичайне слово. А слово очі-позначає чудові, загадкові очі.

Д: Тому що вони дуже виразні, ними хочеться захоплюватися. Він поважає минуле, схиляється перед ним.

Уч: Отже, на які 2 групи діляться у. сл.?

Д: Застарілі слова діляться на архаїзми та історизм.

Уч: Чим відрізняються історизм та архаїзми?

Д: Архаїзми можна замінити сучасними словами, а історизм немає.

Уч: Як ви думаєте, чи потрібно повернути застарілі слова в сучасну мову?

Д: Думаю, що цього робити не потрібно, тому що мова зміниться, стане по іншому звучати, людям доведеться перенавчатися. Адже ми до сучасної мови звикли ..

Д: Було б цікаво повернути деякі слова назад, тоді наша мова стане виразніше, багатшими.

Уч: Думки розділилися, але я думаю, звичайно, ми повинні знати значення у. сл, вони красиві, точні, лаконічні, вони повертають нас до витоків, до старовини, до історії, допомагають зрозуміти і відчути ту епоху, яку описує автор. А сучасна мова нехай поповнюється новими словами.

уч: Сьогодні на уроці були активні ......................

Уч: Закінчимо наше заняття рефлексією «Все в твоїх руках». (Використовується слайд малюнок долоні)

Візьміть альбомний аркуш, де обведена ваша ліва рука. Кожен палець-це якась позиція, по якій потрібно висловити свою думку з-наші заняття, зафарбувавши пальчики у відповідні кольори, які вказані на дошці.

ВЕЛИКИЙ - тема була важливою і цікавою - червоним.

Вказівний - дізнався багато нового - жовтим.

СЕРЕДНІЙ - мені було важко-зеленим.

Безіменний - мені було комфортно-синім.

Мізинець - недостатньо інформації - фіолетовим.

СЛОВНИК архаїзми, історизм:

1. амбар / А ./- будова для зберігання зерна, борошна, припасів, товарів.

2. Денница / І. / - Ранкова зоря.

3. обладунки / І ./- захисне спорядження воїна, важке оснащення.

4. Дюйм / А. / - одиниця виміру рівна 2 см 54 мм.

5. Завальнюк /І./ - земляна невисока насип вздовж зовнішніх стін хати.

6. замок /І./ - палац або фортеця феодала.

7. зга /І./- дорога

8. Злато /А./ - дорогоцінний метал жовтого кольору.

9. карета / І. / - великий закритий чотириколісний кінний екіпаж на ресорах.

10. кафтан /І./ - старовинна чоловіча Долгопола верхній одяг.

11. кокошник /І./ - ошатний жіночий головний убір з поцяцькованій передньою частиною, зі стрічками ззаду.

12. Керманич / І. / - керманич, кормщик.

13. Кочеток / І. / - півень.

14. ланіти /А./ - щоки.

15. постоли /І./ - селянське взуття, сплетена з лика.

16. очі /А./- очі.

17. палати /І./ - велике багате будівля, приміщення.

18. Палиця /І./ - холодну зброю.

19. перст /А./ - палець.

20. полики / І ./- обробка на рукаві сорочки російського народного костюма дівчата.

21. полушка / І ./- дрібна монета достоїнством в полденьгі або ¼ копійки, на неї можна було купити калач.

22. понева /І./ (Спідниця) - цей одяг вважалася «бабьей», своєрідний паспорт селянки, підлоги спідниці не зшивалися, трималася на даішників - тасьмі, прикрашалися стрічками, тасьмою, бархотку.

23. п'ядь /І./ - старовинна міра довжини, що дорівнює відстані між розсунутими великим і вказівним пальцями.

24. скіпетр /І./ - прикрашений жезл, емблема влади, одна з регалій монарха.

25. сорока /І./ - ошатний жіночий головний убір з рогами, що нагадує хвіст сороки.

26. спід /І./ - приховане місце.

27. Стрілець /І./ - в Російській державі 16 - 17 ст військовослужбовець особливого постійного війська.

28. скриня /І./ -

29. Уста / А. / - губи.

30. цар /І./- єдиновладний государ, монарх.

31 . страви /А./ - їжа.

МОУ «Новомічурінськ середня загальноосвітня школа №2»

Тема урока

«Застарілі слова: архаїзми, історизм»

підготувала

вчитель початкових класів

першої кваліфікаційної категорії

Кириченко Галина Павлівна

У російській мові існує велика кількість синтаксичних конструкцій, але сфера їх застосування одна - передача письмовій або усній мові. Вони звучать і в звичайному розмовному, і в діловому, і в науковому мовою, їх застосовують в поезії і прозі. Це можуть бути як прості, так і складні синтаксичні конструкції, головна мета яких - правильно передати думку і сенс сказаного.

Поняття складних конструкцій

Багато письменників за краще викладати оповідання в своїх творах за допомогою простих і коротких речень. До них відносяться Чехов ( «стислість - сестра таланту»), Бабель, О. Генрі та інші. Але є автори, які використовують пропозиції з складною синтаксичною конструкцією, щоб не тільки повніше передати опис, а й емоції, яке воно викликає. Найбільшого поширення вони отримали у таких авторів, як Гюго, Лев Толстой, Набоков і інші.

Складна синтаксична конструкція - це пропозиція, в якому присутні різні типи синтаксичних зв'язків. У них можуть поєднуватися:

  • Сочінітельная і безсполучникового зв'язку: "Великі сніжинки спочатку повільно опустилися на тротуар, а потім посипалися швидше - заметіль почалася".
  • Безсполучникові з підрядними: "Увечері погода різко погіршилася, ніхто вже не хотів йти гуляти, коли я закінчив свої справи".
  • Змішаний тип: "Всі гості в мовчанні пройшли в зал, зайняли свої місця, і тільки після цього вони стали пошепки перемовлятися, поки в дверях не відображено той, хто їх сюди запросив".
  • Сочінітельная і підрядних зв'язку: "Великий красивий впав до моїх ніг, і я вирішила підняти його, щоб удома поставити в вазу".

Щоб правильно складати складні синтаксичні конструкції, слід знати, як саме пов'язані між собою їх частини. Від цього також залежить розстановка знаків пунктуації.

Сочінітельний тип з'єднання

У російській мові складна синтаксична конструкція може складатися з частин, об'єднаних між собою одним з 3-х типів зв'язків - сочинительной, підрядного і безсполучникового або всіма одночасно. Синтаксичні структури з сурядним типом з'єднання об'єднують два і більше рівноправних пропозиції, з'єднаних сурядним союзом.

Між ними можна було б поставити крапку або поміняти їх місцями, так як кожне з них самостійне, але разом за змістом вони становлять єдине ціле, наприклад:

  • Прочитайте цю книгу, і ви відкриєте для себе зовсім нове бачення реальності. (Між двома пропозиціями можна поставити крапку, а зміст залишиться таким же).
  • Насувалася гроза, і на небі з'явилися темні хмари, і повітря наповнилося вологою, і перший порив вітру сколихнув крони дерев. (Частини можна поміняти місцями, при цьому зміст речення буде колишнім).

Може бути одним з єднальних компонентів в складних пропозиціях. Відомі приклади її поєднання з бессоюзной зв'язком.

Об'єднання за допомогою інтонації

Складна синтаксична конструкція часто поєднує сочинительную зв'язок з бессоюзной. Так називаються частини яких з'єднуються між собою виключно інтонацією, наприклад:

"Дівчина прискорила крок (1): склад, пихкаючи, під'їжджав до станції (2), і гудок паровоза це підтвердив (3)".

Між 1-ої і 2-ий частинами конструкції безсполучникового зв'язок, а друге і третє речення об'єднані сурядним зв'язком, вони є повністю рівноправними, і між ними можна поставити крапку.

В даному прикладі присутній поєднання сочинительной з бессоюзной зв'язків, об'єднаних єдиним лексичним змістом.

Конструкції з сочинительной і підрядним зв'язком

Пропозиції, в яких одна частина є головною, а інша залежною, називаються складнопідрядними. При цьому від першої до другої завжди можна поставити питання, незалежно від того, де вона знаходиться, наприклад:

  • Я не люблю (коли що?), Коли мене перебивають. (Головна частина варто спочатку пропозиції).
  • Коли мене перебивають, я цього не люблю (коли?). (Пропозиція починається з придаткового компонента).
  • Наташа вирішила (на який термін?), Що поїде надовго (з якої причини?), Тому що те, що сталося сильно вплинуло на неї. (Перша частина пропозиції є головною по відношенню до другої, тоді як друга - по відношенню до третьої).

Об'єднані в одне ціле, сочінітельная і підрядних зв'язку утворюють складні синтаксичні конструкції. Приклади пропозицій розглянемо нижче.

"Я зрозумів (1), що мене чекають нові випробування (2), і це усвідомлення додало мені сил (3)".

Перша частина є головною по відношенню до другої, так як вони пов'язані підрядним зв'язком. Третя приєднана до них сурядним зв'язком за допомогою союзу і.

"Хлопчик уже готовий був заплакати (1), і сльози вже наповнили його очі (2), коли двері відчинилися (3), щоб він міг пройти слідом за мамою (4)".

Перше і друге речення з'єднані сурядним зв'язком за допомогою союзу "і". Другу, третю і четверту частини конструкції пов'язує підпорядкування.

У складних синтаксичних конструкціях пропозиції, з яких вони складаються, можуть бути ускладнені. Розглянемо приклад.

"Піднявся вітер, що посилюється з кожним поривом (1), і люди ховали обличчя в коміри (2), коли їх наздоганяв новий шквал (3)".

Перша частина ускладнена дієприслівниковими оборотом.

Види безсполучникових і підрядних конструкцій

У російській мові часто можна зустріти безсполучникові речення, що поєднуються з підрядним видом зв'язку. У подібних конструкціях може бути 3 і більше частин, одні з яких є головними для одних і залежними для інших. До них приєднані частини без спілок за допомогою інтонації. Це так звана складна синтаксична конструкція (приклади нижче) з підрядної-бессоюзной зв'язком:

"У хвилини особливої \u200b\u200bвтоми у мене з'являлося дивне почуття (1) - я роблю те (2), до чого у мене зовсім не лежить душа (3)".

В даному прикладі 1-а і 2-а частини пов'язані між собою загальним змістом і інтонацією, тоді як 2-а (головна) і 3-тя (залежна) - це складнопідрядне речення.

"Коли на вулиці випадав сніг (1), мама кутала мене в численні хустки (2), через це я не міг нормально рухатися (3), що надзвичайно заважало грати з іншими хлопцями в сніжки (4)".

У цій пропозиції 2-а частина є головною по відношенню до 1-ої, але при цьому вона пов'язана з 3-ї інтонацією. У свою чергу, третє речення є головним по відношенню до четвертого і являє собою складнопідрядних конструкцію.

В одній складної синтаксичної структурі якісь частини можуть бути з'єднані без союзу, але при цьому бути частиною сложноподчінітельного пропозиції.

Конструкція з усіма видами зв'язку

Складна синтаксична конструкція, в якій використовуються одночасно всі зустрічається нечасто. Застосовуються подібні пропозиції в художніх текстах, коли автор хоче максимально точно передати події та дії в одній фразі, наприклад:

"Все море було покрито хвилями (1), які при наближенні до берега ставали більше (2), вони розбивалися з шумом про тверду перешкоду (3), і з незадоволеним шипінням вода відступала (4), щоб повернутися і вдарити з новою силою ( 5) ".

В даному прикладі 1-а і 2-а частини з'єднані підрядним зв'язком. Друга і третя - бессоюзной, між 3-ої і 4-ої - сочінітельная зв'язок, а четверта і п'ята - знову підрядний. Подібні ускладнені синтаксичні конструкції можна розбити на кілька пропозицій, але складаючи єдине ціле, вони несуть додаткову емоційне забарвлення.

Поділ пропозицій з різними видами зв'язку

У складних синтаксичних конструкціях ставляться на тій же підставі, що і в складнопідрядних, складносурядних і безсполучникових реченнях, наприклад:

  • Коли небо на сході стало сіріти, почувся крик півня. (Підрядний зв'язок).
  • Легкий серпанок лежала в долині, і повітря тремтіло над травами. (складне речення).
  • Коли диск сонця піднявся над горизонтом, ніби весь світ наповнився звуками - птахи, комахи і тварини вітали новий день. (Кома стоїть між головною і залежною частинами складнопідрядного речення, а тире розділяє його від бессоюзного).

Якщо з'єднати дані пропозиції в одне, то вийде складна синтаксична конструкція (9 клас, синтаксис):

"Коли небо на сході стало сіріти, почувся крик півня (1), легкий серпанок лежала в долині, і повітря тремтіло над травами (2), коли диск сонця піднявся над горизонтом, ніби весь світ наповнився звуками - птахи, комахи і тварини вітали новий день (3) ".

Розбір складних синтаксичних конструкцій

Щоб провести з різними видами зв'язку, необхідно:

  • визначити його тип - розповідний, наказовий або питальне;
  • з'ясувати, зі скількох простих речень воно складається, і знайти їх межі;
  • визначити види зв'язків між частинами синтаксичної конструкції;
  • охарактеризувати кожен блок за будовою (складне або просте речення);
  • скласти його схему.

Так можна розібрати конструкцію з будь-якою кількістю зв'язків і блоків.

Застосування пропозицій з різними видами зв'язків

Подібні конструкції використовуються в розмовній мові, а також в публіцистиці і художній літературі. Вони в більшій мірі передають відчуття і емоції автора, ніж написані окремо. Великим майстром, котрі використовували складні синтаксичні конструкції, був Лев Миколайович Толстой.

Російська мова "href \u003d" / text / category / russkij_yazik / "rel \u003d" bookmark "\u003e російській мові, до російських казок.

Учбова література:

· Підручник «Російська мова», 2 кл., Авт. , «Вентана-Граф», 2008 р, с.82

Методична література:

·, «Російська мова: Коментарі до уроків: 2 клас» - М.: Вентана-Граф, 2005.- с.325

· Александрова турнір по казкам з елементами рухливих ігор. / Початкова школа №2 2011р.

· Ємеліна знайомити молодших школярів з историзмами і архаїзмами. / Початкова школа №1 2003р.

· Плясіна маленькі відкриття. / Початкова школа №2 2009р.

· Черногрудова дослідження навичок розуміння прислів'їв випускниками молодших класів. / Початкова школа №2 2011р.

· Яковлєва підхід в навчанні рідної мови в початковій школі. / Початкова школа №1г.

· Ожегов російської мови: Ок. 53 000 слів /; За заг. ред. проф. . - 24-е вид., Испр. - М .: Видавництво «Світ та Освіта», 200с.

· Інтернет ресурси.

устаткування:

· Комп'ютер, медіапроектор.

· Картки із завданнями.

Хід уроку

Організація навчального процесу (Слайд 1-3).

Слово вчителя.

Дуже часто за подіями

І за штовханиною днів

Старовини своєї не пам'ятаємо,

Забуваємо ми про неї.

І хоч більш звичні

Нам польоти на Місяць,

Згадаймо ми слова забуті,

Згадаймо нашу старовину.

Хлопці, яке сьогодні прекрасний ранок! Я рада вітати вас на уроці російської мови. Давайте подаруємо один одному гарний настрій.

II. Цільова установка.

Я знаю, хлопці, що ви справжні розумники і розумниці, добрі і допитливі, люблячі рідне слово і тому я впевнена, що сьогодні наш урок буде пізнавальним, цікавим і добрим.

III Актуалізація знань, введення в проблему.

Хлопці, сьогодні ми зробимо надзвичайну подорож у старовину туди, де живуть казки Пушкіна. Зараз ми перенесемося в красиве старовинне місто славного царя Салтана та послухаємо уривок з казки, коли у відсутності царя підступні бояри вирішують погубити його молоду дружину (Слайд Слухаємо. Чи все нам буде зрозуміло? (Звучить фонограма запису казки ) .

Чи всі слова вам знайомі? (Слайд 8-9).

Які незрозумілі слова почули? (Гонець, бояри)

Чому ми не розуміємо ці слова? (Вони вживають у своїй промові слова, значення яких ми не знаємо).

А чому ми не використовуємо ці слова в мові? (Ці слова застаріли).

Таких незрозумілих слів існує набагато більше.

Як ви думаєте, чи живе в нашому селі боярин?

Чи ходять сучасні солдати в кольчузі?

Чи є у вас одяг, яку ви називаєте каптан?

Так чому ж ці слова зникли? Кольчуга, боярин, гонець, каптан - як можна дізнатися значення цих слів? (Заглянути в тлумачні словники і познайомитися з їх значенням). Відкриємо тлумачний словник і прочитаємо значення слова гонець (Слайд 10).

Гонець - за старих часів людина, посланий кудись з терміновим звісткою.
А зараз, хлопці, відкрийте підручники на стор.83, упр.1 і прочитайте тлумачення незрозумілих слів. (Читання супроводжується показом ілюстрацій, слайди10-14).

Отже, чому ці слова застаріли? (Зникли ці предмети). Запишіть тлумачення будь-якого слова в зошит (Слайд 14).

IV. Постановка теми та мети уроку.

Як же ми назвемо такі слова, які застаріли? (Застарілі) Так, хлопці, життя людей постійно змінюється. Згодом йдуть з ужитку якісь предмети, явища. А слова, які вони позначали, поступово забуваються, застарівають. Отже, слова, які перестали вживатися в сучасній мові, називають застарілими (древніми, старими).

Може бути, хтось здогадався, який буде тема нашого уроку?

Отже, тема нашого уроку - «Застарілі слова» (Слайд 15).

Яку мету поставимо сьогодні на уроці? (Слайд16)

Мета нашого уроку - познайомитися з деякими застарілими словами.

На уроці ми сьогодні будемо говорити про слова, які забуті, здаються вам незрозумілими, смішними, дзвінкими, але які так притягують, заворожують вас.

Щоб досягти цієї мети, які завдання ми поставимо перед собою?

(Навчитися розуміти сенс застарілих слів, правильно пояснювати їх значення, підбирати до них синоніми і грамотно, вміло користуватися словниками.)

Сьогодні на уроці ми відкриємо старовинний бабусин скриню, в якому зберігається багато застарілих слів. (Слайд 17)

V. Побудова проекту виходу зі скрути.

У кожного слова своя життя, своя доля. Слова, як і люди, народжуються, живуть і йдуть з життя, старіють.

У нашій сучасній мові застарілі слова зустрічаються дуже рідко.
1. А де ж ми можемо їх зустріти частіше? (У віршах, піснях, казках, прислів'ях, билинах). Для чого нам треба знати значення цих слів? (Нам необхідно знати їх значення, для того щоб їх розуміти.)

Як дізнатися значення застарілих слів?

Значення застарілих слів встановлюється за словником або з тексту. З цією метою вченими створюються словники, в яких тлумачаться всі слова, що існують до нашого часу. Спробу зібрати всі слова російської мови зробив Володимир Іванович Даль. У його «тлумачному словнику живої великоросійської мови зібрано понад 200 тисяч слів! Даль працював над ним понад 47 років! Зверніть на виставку словників (Слайд 18). Вони допоможуть вам правильно розмовляти на сучасній російській мові. А мова - це спадщина, наше багатство, яке ми повинні берегти.

На уроках літературного читання ми вже зустрічалися з деякими застарілими словами і створили спеціальні словнички, куди вписували їх тлумачення (Слайд 19).

А зараз, хлопці, ми будемо вчитися тлумачити застарілі слова з добрих казок.

Ще лежачи в колисці, ви чуєте ніжний голос матері: «Вітер по морю гуляє і кораблик підганяє ...». Трохи навчившись складати слова, ви відкриваєте казки Пушкіна і читаєте: «У лукомор'я дуб зелений ...». Краса пушкінського слова буде супроводжувати вас все доросле життя, тому що в цих яскравих, добрих, як сни, казках сиплються не просто слова, слова алмази, яскраві, блискучі, неповторні. (Слайд 20)

Пушкіна написані в 19 столітті. Багато слова в цій казці застаріли, їх або немає в сучасній російській мові, або вони замінені іншими. Кожна група працювала над уривками з цієї казки, шукала в них застарілі слова і намагалася пояснити їх значення. Сьогодні хлопці якраз і розкажуть нам, які цікаві слова вони зустріли. Ваше завдання: перевірити значення застарілих слів по тлумачному словнику і створити нову сторінку нашого словника. У вас на партах лежать конверти, в яких знаходяться слова і їх тлумачення.

Ми ще раз згадаємо уривки з казок, і будемо відкривати бабусину скриню.

При відповіді ми будемо користуватися наступною пам'яткою:

3.Обратілісь до тлумачного словника і з'ясували значення таких слів ... (Слайд21)

2. Отже, 1 група. «Казка про царя Салтана». (Слайд22-23).

1) Мати і син йдуть до міста.

Лише ступили за огорожу.

оглушливий дзвін

Піднявся з усіх боків:

2) До них народ назустріч валить (Слайд

Хор церковний Бога хвалить;

У колимагах золотих

Пишний двір зустрічає їх.

У цих уривках ми знайшли застарілі слова: колимага, пишний двір і град. (Слайд27)

3) Відкриваємо скриню - знаходимо тлумачення слів в конверті і вклеиваем в наші словнички. (Слайд 26)

4) Град - так за старих часів називали місто. (Слайд27)

5) колимазі - так за старих часів називали велику старовинну карету. (Слайд 27)

6) А чи знаєте ви, що означало вираз пишний двір? Двір - придворні, найближчі до царя або князю люди.

Цар сльозами залився,

Обіймає він царицю,

І синка, і молодицю,

І сідають всі за стіл,

І веселий бенкет пішов.

У цьому уривку зустріли слово бенкет. Відкриваємо скриню, створюємо сторінку словника застарілих слів, використовуючи необхідний матеріал ...

Бенкет - за старих часів великої званий обід, частування. Зараз це слово ми не вживаємо. Як можна назвати слова бенкет, обід, частування? (Синоніми)

Отже, ми бачимо ще одну причину зникнення застарілих слів. Вони замінюються іншими словами - синонімами.

2 група. Казка «Про рибака і рибку». (Слайд 28).

Повернувся старий до старої.

На ганку стоїть його баба

Парчева на маківці кичка.

У цьому уривку ми зустріли такі слова: терем, душегрейка, маківка, кичка. Слова душегрейка, терем, маківка, кичка вживалися в старовину.

(Слайд 29)

3) терем в древньої Русі називали будинок у вигляді вежі. Душегрейка - жіноча тепла кофта без рукавів. (Слайд

4) Маківка - верхівка.

5) кичка - за старих часів святковий головний убір.

4. 3 група. Казка «Про золотого півника». (Слайд 23)

1) Ніде, в тридев'ятому царстві,

У тридесятому державі,

Жив був славний цар Дадон.

1) У цьому уривку ми зустріли такі вирази: в тридев'ятому царстві, в тридесятійдержаві.

2) Відкриваємо скриню - створюємо сторінку словника застарілих слів, використовуючи необхідний матеріал. (Слайд 25))

Пояснити тлумачення цих виразів вам допоможе підручник. Відкрийте підручник с. 86.

В тридев'ятому царстві, в тридесятійдержаві - це означає «дуже далеко»

У старовинному рахунку тридев'ять означало число 27, а слово тридесятого можна перевести як «тридцятий». (Слайд 26)

4) Щоб кінці своїх володінь (Слайд 24)

Охороняти від нападів

Мав він містити

Численну рать.

1) В цьому уривку зустріли слово рать.

2) Відкриваємо скриню, продовжуємо створювати сторінку словника застарілих слів, використовуючи необхідний матеріал. (Слайд 27).

VI. Перевірка домашнього завдання. Дослідницька робота (Слайд 27).

Хлопці, ми бачили, як живуть застарілі слова в художніх творах, а ось в живої усної мови чи доводилося вам зустрічатися з такими словами? Вживаються чи застарілі слова в мові вашої сім'ї?

Які цікаві слова ви чули? Напевно вам доводилося чути з промови бабусь, дідусів слова, зміст яких вас зацікавив, і доводилося питати про значення цих слів.

Мета наша: бачити, визначати життя застарілих слів в живій, усного мовлення.

Давайте заглянемо знову в потайний бабусин скринька. Будь ласка, хлопці, вам слово.

бабуся часто говорить: «Приходили« товаришки погомоніти »(тобто подруги поговорити). Лаптем щі сьорбати. За старих часів, виявляється, густоту щей перевіряли лаптем. І чим густіше були щі, тим сім'я була багатшою. Бабуся вживає вислів «Тришкин каптан» - це означає погано сидить одяг ».

Слово вчителя:

Застарілі слова так зацікавили вас і ваших батьків, що вирішили провести дослідницьку роботу «Слова з бабусиної скриньки». Батьки вникали, допомагали своїм дітям у створенні сімейної енциклопедії одного слова. Зараз хлопці представлять вам свої роботи (Слайд 28).

Це здорово, хлопці! Прекрасно, що слова ці живуть. Вони сяють як яскраві зірки в нічному небі, немов намиста з яскравого бісеру, маленькі перлинки. Вони немодні ці бабусині намиста. Але горять яскравим бісером, переливаючись і дзенькотячи, зігріваючи нашу душу. Постарайтеся прислухатися до цього дзвону пішли слів, і вони розкажуть вам багато про життя наших прадідів: як жили, що їли, у що одягалися, чому раділи ...

З сторінок ваших робіт ми створимо пізнавальну і захоплюючу енциклопедію застарілих слів «Слова з бабусиної скриньки», авторами - упорядниками якої є ви, хлопці.

VII. Фіз. хвилинка «Ноги» (Слайд 29)

VIII. Усвідомлення і осмислення. Робота в групах.

1.) 1 група працює з прислів'ями в підручнику с. 86. Впр 2. Групою виберіть прислів'я, яку хотіли б записати. Запишіть її.

Всякий Веремій справу розумій (розумій).

2) 2 і 3 групи спробують згадати все слова і їх значення.

Завдання - з'єднайте стрілками застаріле і сучасне слово. Запишіть слова парами в зошит. Перевірка на дошці (Слайд 32-33).

2 група. 3 група

град верхівка очі губи

маківка колиска уста очі

хата місто рать карета

хистка будинок бенкет лоб

душегрейка перст колимага військо

палець кофта чоло частування

3) Робота з текстом.

Тепер трохи поговоримо про роль застарілих слів. Згадаймо, для чого вони нам потрібні?

Я прочитаю вам уривок з «Казки про рибака і рибку» спочатку з застарілими словами, а потім без них. Послухайте і подумайте, як змінився текст (Слайд 34-35).

1 варіант.

Повернувся старий до старої.

Що ж він бачить? Високий терем.

На ганку стоїть його баба

В дорогою соболиній душегрейке,

Парчева на маківці кичка.

2варіант.

Повернувся старий до старої.

Що ж він бачить? Високий будинок.

На ганку стоїть його баба

В дорогою соболиній теплою кофті,

Парчевий на маківці головний убір.

Отже, як же змінився текст?

1 уривок з казки звучав цікавіше. Я б сказала він більшепіднесений. У другому уривку загубилася початкова краса тексту.

Яку роль тут відіграють застарілі слова?

Вони повертають нас до старовини, називають речі і предмети, які були раніше.

Чи можна застарілі слова заміняти? Викидати з тексту?

Я вважаю, що при заміні застарілих слів синонімами міняється зміст, втрачається краса твору. Замінювати можна застарілі слова, але тільки для себе.

А. Марков. Поверніться. (Слайд 37)

Поверніться, милі щоки,

Чи не замінюють щоки вас!

І око. Що на світ відкрито.

Чи не те ж саме, що очей! ..

Кличу. Але, може бути, напрасно-

Вони, як смолкнувшій наспів,

Як зірки, що давно погасли,

Навіки землю обігрів.

Чому поет «тужить» за словами, що пішли з мови? (Багато хто з них були гарні, звучали урочисто).

Чому слово щоки не можуть замінити щоки? Мені здається, що щоками називали дуже красиві, рум'яні щоки, наприклад, жіночі. Ланіти - високе, поетичне слово.

Як ви розумієте рядок «І око. ... Не те ж саме, що очей? »

Очі є у всіх. Це звичайне слово. А слово очі позначає чудові, загадкові.

Застарілі слова звучать дуже виразно, ними хочеться захоплюватися. Автор

вірші поважає минуле, схиляється перед ним.

IX. Рефлексія. (Слайд 37)

Молодці, хлопці! Що ж нового ви сьогодні дізналися? Хто задоволений своєю роботою?

Так, хлопці, з якими чудовими словами ми сьогодні познайомилися. Ці слова живуть в ваших родинах. І вони не повинні припадати пилом в словниках, піти з нашої мови. Нехай вони живуть у вашій душі яскравою зірочкою, теплим сонечком, ніжною доброї піснею. Бережіть бабусин скринька як скарбницю, дорогоцінний джерело краси російської мови. Я бажаю вам, щоб ви якомога частіше заглядали в бабусин скринька і зберегли його для своїх дітей і онуків. Адже в ньому зберігаються дорогоцінні, рідні, російські, потрібні нам старі слова.

А зараз, хлопці, я подарую вам по яскравою, жовтої зірочці. Нехай вона нагадує вам про чарівних словах в бабусиному скриньці, які будуть вічно горіти, світити, радувати нас як ці Незгасима зірочки.

Домашнє завдання. (Слайд 38)

Знайдіть в російських народних казках застарілі слова і запишіть в словничок.

Прикладна програма.

1) Мати і син йдуть до міста.

Лише ступили за огорожу.

оглушливий дзвін

Піднявся з усіх боків:

2) До них народ назустріч валить

Хор церковний Бога хвалить;

У колимагах золотих

Пишний двір зустрічає їх.

3) Цар сльозами залився,

Обіймає він царицю,

І синка, і молодицю,

І сідають всі за стіл,

І веселий бенкет пішов.

Повернувся старий до старої.

Що ж він бачить? Високий терем.

На ганку стоїть його баба

В дорогою соболиній душегрейке.

Парчева на маківці кичка.

Ніде, в тридев'ятому царстві,

У тридесятому державі,

Жив був славний цар Дадон.

Щоб кінці своїх володінь

Охороняти від нападів,

Мав він містити

Численну рать.

Прикладна програма.

Пам'ятка №1.

1. Ми працювали з уривком з казки ...

2. У цьому уривку ми зустріли застарілі слова ...

3.Обратілісь до тлумачного словника і з'ясували значення таких слів ...

Прикладна програма.

Картки для створення сторінки словника застарілих слів.

Град - так за старих часів називали місто.

Колимага - так за старих часів називали велику старовинну карету.

Бенкет - за старих часів великої званий обід, частування.

Теремом в древньої Русі називали високий будинок у вигляді вежі.

Душегрейка - жіноча тепла кофта без рукавів.

Маківка - верхівка.

Кичка - за старих часів святковий головний убір заміжньої жінки.

В тридев'ятому царстві, в тридесятійдержаві - це означає «дуже далеко».

У старовинному рахунку тридев'ять означало число 27, а слово тридесятого можна перевести як «тридцятий».

Рать - так за старих часів називали збройні сили держави, військо.

Прикладна програма.

Пам'ятка № 2.

1. Я познайомився з застарілим словом ...

2.В тлумачному словнику Сергія Івановича Ожегова я з'ясував значення слова ....

Постоли - це ...

3.Разгадивая таємниці цього слова, дізнався його первісне значення в етимологічному словнику ...

4. У цього слова є синоніми ...

5. У цього слова є слова - родичі ...

6. Це слово зустрічається в казках ..., живе в прислів'ях ..., приказках.

7. Для мене було цікаво дізнатися, що ...

8. Для себе я відкрив нове, дізнавшись, що ...

Прикладна програма.

1 група. Робота з прислів'ями в підручнику с. 86. упр 2. Групою виберіть прислів'я, яку хотіли б записати. Запишіть її.

Знайдіть застарілі слова і підкресліть їх. Як ви розумієте сенс цього прислів'я? Спробуйте замінити застарілі слова синонімами. Прочитайте, що у вас вийшло.

Завдання - з'єднай стрілками застаріле і сучасне слово. (Перевірка на дошці).

град верхівка

маківка колиска

хата місто

хистка будинок

душегрейка перст

палець кофта

Завдання - з'єднай стрілками застаріле і сучасне слово. (Перевірка на дошці.)

уста очі

рать карета

колимага військо

V. Підсумок уроку. - Хлопці, казкові зошити закриваємо. До кінця підходить наш урок -
Пора нам підвести підсумок. - Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? - Які завдання у вас викликали найбільший інтерес? - За допомогою міміки (посміхніться або спохмурнійте) покажіть, чи сподобалося вам на уроці. - Що сподобалось? - Що здивувало? - Що запам'яталося? І ще одне заданье
Від мене вам на прощання: VI. Домашнє завдання. - Намалюйте країну Лексику і напишіть про неї. Прощатися настала пора ...
Книгу закривати пора!
З нею ми дізналися багато слів
І багато всякої всячини,
І якщо ти запам'ятав їх,
Не дарма урок наш був витрачений.
Хлопці, спасибі вам за урок.
Продзвенить-ка, дружок,
Голосистий дзвінок.
Зміни чекають хлопці,
Пограти, пострибати треба.

Урок позакласного читання

Тема: застарілі слова

Цілі: показати учням місце застарілих слів в системі сучасної російської мови; формувати цілісне уявлення про систему на прикладі мовної моделі; вивести визначення историзмов і архаїзмів, вчити дітей розрізняти ці групи слів; розвивати вміння проводити аналогії між словами сучасними і застарілими; познайомити молодших школярів зі словниками застарілих слів, зі структурою словникової статті; вчити працювати зі словникової статті; націлювати учнів на розуміння ролі застарілих слів в художньому тексті; підтримувати інтерес до слів, які виходять і вийшли з сучасної мовної системи; виховувати любов до старовини, до культури і побуті російського народу. Хід уроку1. Вступне слово вчителя (Повідомлення теми і цілей уроку). - Хлопці, ви вивчали досить багато фольклорних творів: билин, сказань, казок, а також познайомилися з творами деяких письменників і поетів XIX століття. У багатьох з них вам часто зустрічалися слова, які виходять або вже вийшли з повсякденного вжитку. Про них ми і будемо говорити на сьогоднішньому уроці. Ви дізнаєтеся про те, яке місце займають ці слова в сучасній російській мові, на які групи діляться, познайомитеся зі спеціалізованими словниками, в яких такі слова зібрані, повчіться працювати зі словникової статті. 2 . Вивчення нового матеріалу.Учитель. Сукупність усіх слів у мові називається лексикою. Всю лексику російської мови можна розділити на два великих пласта. Перший пласт становитимуть слова, які російський народ - носій мови-щодня використовує в мові, в спілкуванні. Це лексика сучасних книг, газет, журналів, кіно, провідних теле- і радіопередач та нас з вами, тобто звичайних жителів. Такий пласт лексики називається активним. наприклад, дівчинка, будинок, красивий, школа, учень, грати- це слова активного запасу російської мови. Спробуйте самі навести приклади таких слів. Уч. 1: День, світло, земля. Уч.2: Чорний, дерево, бігати. Учитель. Правильно. Другий пласт лексики називається пасивним. До нього відносяться абсолютно нові, недавно з'явилися мовою слова, а також такі, які знизили свою вжиткового, вийшли або виходять з сучасної російської мови. Деякі з них нам вже незрозумілі. Такі слова називаються застарілими. наприклад, постоли, каптан, очі, зіниця - це застарілі слова. Енциклопедія трактує їх як «слова сучасної російської мови, що вийшли з активного вживання, але збереглися в пасивному словнику і в більшості своїй зрозумілі носіям мови» (Б е л ОУС про в а А.С. Застарілі слова // Російську мову: Енциклопедія / Гол . ред. Ф.П. Філін. - М., 1979. - С. 360). У процесі пояснення вчитель малює на дошці мовну модель.
Застаріла лексика ділиться на дві великі групи. А ось які слова до яких груп відносяться, ми зараз і з'ясуємо. Наведіть приклади застарілих слів. Уч.1: У минулому було слово зга, А тепер слово - дорога.Уч.2: За старих часів на Русі говорили град, а зараз - місто.Уч.3: Раніше державою правил цар, а тепер - президент.Уч.4:Палати, хата.Уч.5:Глашатай, врата.Уч.6:бояри.Уч.7:Воєвода, стрільці.Уч.8:Злато.Уч.9:Уста, перст. Учитель записує слова (у міру їх називання) на дошці в два стовпчики: цар зга палати град хата злато глашатай уста бояри врата воєвода перст стрільці Учитель. Подивіться на перший стовпчик. Всі ці слова записані в ньому не випадково. Подумайте, що їх об'єднує? Уч.1: Всі вони - застарілі. учитель. Вживаються ці слова в нашій повсякденній мові? Уч. 2: Ні, але їх часто можна зустріти в історичних творах, в віршах. Учитель. Скажіть, чи існують зараз все ті предмети і явища, які позначають ці слова? Уч.3: Ні, не існують. Єдине, що можна побачити зараз, це палати. Але вони перетворені в музеї, царі там давно вже не живуть. Учитель. Такі слова називаються историзмами. Спробуйте самі дати їм визначення, виходячи зі сказаного вище. Уч.4: Історизм - застарілі слова, які пішли з ужитку. Вони позначають такі предмети, які зараз вже не існують. Учитель. Абсолютно вірно, історізми- застарілі слова, які вийшли з ужитку тому, що зникли ті предмети, речі, явища, які вони позначали Їх не можна замінити словами, близькими за змістом. Запишемо в зошитах визначення. Учитель пише на дошці: Історизм - застарілі слова; позначають зниклі предмети і явища. Зверніть увагу на другий стовпчик і подумайте, що спільного між словами, що знаходяться в ньому? Уч. Ті предмети, які позначають слова з другого стовпчика, існують і зараз, тільки ми їх тепер так не називаємо. Оля Ф. Застарілі слова, записані в другому стовпчику, можуть замінюватися словами сучасними. Учитель. Ця група слів називається архаїзмами. Спробуйте самі пояснити, що таке архаїзми? Уч. Архаїзми - це застарілі слова. Вони позначають події або явища, які існують зараз, але замінені сучасними словами, які часто вживаються. Учитель. Так, архаїзми - це застарілі слова, які називають існуючі предмети і явища. У сучасній російській мові вони замінені більш актуальними словами, близькими за змістом. Запишемо. Учитель пише на дошці визначення архаїзмів: Архаїзми - застарілі слова; позначають існуючі предмети і явища. Замінені сучасними словами.3. Вправа на визначення историзмов і архаїзмів. Учитель. Тепер виконаємо невелику вправу. На дошці записані застарілі слова. Спробуйте визначити, які з них є историзмами, а які - архаїзмами. Міркуйте вголос. Запис на дошці. Лати, глава, золотий, дворянин, благодарствовать, щоки, кичка, денниця.Уч. 1: Лати - це такі черевички. Черевички є і зараз, значить, слово лати- архаїзм. Уч. 2: Лати - це старовинні обладунки воїна. В сучасний час ми їх вже не зустрінемо, тобто це слово - історизм. Учитель. Молодець, Діма, я поставлю над словом лати букву і. Вона буде скорочено позначати слово історизм. На допомогу дітям вчитель може запропонувати алгоритм визначення архаїзмів та історизмів та продовжити роботу з опорою на цей алгоритм. Уч.1: Глава - те ж саме, що і слово голова, предмет існує зараз, значить, це архаїзм. Уч.2: Златою - те саме, що і золотий, ознака предмета, поширений в наш час. Це слово - архаїзм. Уч.3: Дворянин - так за старих часів в Росії називали багатої людини шляхетного походження. Тепер такого звання немає, значить, це - історизм. Уч.4: Благодарствовать - значить «дякувати». Це - архаїзм. Учитель. Правильно. Далі нам зустрічається слово щоки. Спробуйте пояснити його лексичне значення. Діти вагаються з відповіддю. учитель. Куди потрібно звернутися, якщо не знаєш значення слова? уч .: До словника. Учитель. Якими словниками ви користуєтеся вдома? Уч. 1: Тлумачним словником С.І. Ожегова. Уч. 2: Тлумачним словником «Від А до Я». Учитель. Тобто вдома ви користуєтеся тлумачних словників. У них поміщені різні слова - і сучасні, і застарілі. 4. Знайомство зі словниками застарілих слів. учитель. Я вас хочу познайомити зі спеціалізованими словниками, в яких зібрана тільки застаріла лексика і включені слова рідкісного вживання. Учитель демонструє словники. Рогожникова Р.П., Карська Т.С. Шкільний словник застарілих слів російської мови. - М .: Просвещение, 1996. - 608 с. Ткаченко Н.Г. та ін. Словник застарілих слів. За творами шкільної програми. - М .: Рольф, 1997. - 272 с. Сомо в В.П. Словник рідких і забутих слів. - М .: ТОВ «Видавництво Артіль»; ТОВ «Видавництво АСТ», 2001. - 608 с. Як будемо шукати слово в словнику? Діти обговорюють варіанти пошуку. Учитель. Спочатку подивимося, як слова розташовані в словнику. Якщо вони дані в алфавітному порядку, відкриваємо словник на потрібній літері і шукаємо слово. Всі слова в словнику вміщено в словникову статтю. З чого ж вона складається? (Учитель знаходить слово скроня по одному словнику, пропонує дітям зробити те ж саме по іншому словником.) Найперше слово в статті виділено жирним шрифтом. На слово обов'язково падає наголос. Це найголовніше слово. Саме його ми і шукаємо за алфавітом. Подивіться, що стоїть після заголовного слова? Уч.1: Букви, уривки слів, закінчення. Учитель. Все це - особливі позначки. Вони дозволяють віднести слово до тієї чи іншої частини мови, дізнатися, як це слово буде звучати при зміні. Що дано після послід? Уч.2: Пояснення значення слова. учитель. Прочитайте значення слова щоки. (Діти читають це слово.) Якщо у слова кілька значень, вони нумеруються. І, нарешті, що дано після тлумачення слова? Уч.1: Приклади вживання цього слова в текстах різних авторів. Учитель. Прочитайте приклади, дані до слова щоки. (Діти читають.) В процесі розбору вчитель записує на дошці структуру словникової статті: заголовних слів СТАТТЯ посліду Тлумачення ЗНАЧЕННЯ ПРИКЛАДИ ВЖИВАННЯ Учитель. Слово скроня - це історизм або архаїзм? Уч. Архаїзм, так як щоки існують і зараз у кожної людини. 5. Закріплення вивченого. Учитель. Знайдіть і прочитайте значення слова кичка. (Діти читають варіанти тлумачення цього слова в різних словниках.) Ви можете переглянути приклади його вживання в мові. До историзмам або до архаїзмів ми віднесемо це слово? Уч. 1: До историзмам, оскільки в наш час такий головний убір заміжні жінки не носять. Ця річ більше не існує. Аналогічна робота проводиться зі словом денниця.Учитель. Тепер трохи поговоримо про роль застарілих слів. Згадаймо, для чого вони потрібні. Я прочитаю вам уривок з «Казки про царя Берендеї ...» В.А. Жуковського. Спочатку він буде з застарілими словами, а потім - без них. Послухайте і подумайте, як змінився текст. Перший в а р і а н т. «Спорядили як повинно У шлях Івана-царевича. Дав йому цар золоті Лати, меч і коня вороного; цариця з мощами Хрест на шию наділа йому; відспівали молебень; Ніжно потім обнялися, поплакали ... з Богом. Поїхав У шлях Іван-царевич ». Другий в а р і а н т. Спорядили як має в шлях Івана - сина незалежно правителя стародавньої держави. Дав йому цар золоті обладунки, які захищали груди і спину воїна від ударів холодної зброї, саме холодна зброя у вигляді довгого прямого ножа з рукояткою, заточеного з обох сторін, і коня вороного. Дружина правителя з мощами хрест на шию наділу Івану; відспівали молебень; ніжно обнялися, поплакали ... з Богом. Поїхав в шлях Іван - син незалежно правителя стародавньої держави. Учитель. Отже, як же змінився текст? Уч. 1: Уривок став довшим і більш сучасним. Уч. 2: З одного боку стало зрозуміло, а з іншого - буденно, звично. Загубилася початкова краса тексту. Уч. 3: У другому варіанті було багато повторень. Те, що можна сказати одним словом, замінено цілим описом. Настя Б. Перший текст слухати цікавіше. Я б сказала, що він більш піднесений. Учитель. Яку роль тут відіграють застарілі слова? Уч. 4: Вони повертають нас до старовини. Уч. 5: Вони називають речі і предмети, які були раніше. Учитель. Чи можна застарілі слова заміняти, викидати з подібних творів? Уч. 6: Ні. Учитель. Чому? Уч. 7: Змінюється зміст, втрачається краса тексту. Уч. 8: Я вважаю, що замінювати можна, але тільки для себе, якщо слово не розумієш, а викидати, звичайно, не можна. Учитель. Я хочу прочитати вам вірш А. Маркова, що підтверджує вашу думку. Поверніться Поверніться, милі щоки, Чи не замінюють щоки вас! І око, що на світ відкрито, не те саме, що очей! .. Поверніться, світлі зоряниці, Перед вами я схилю голову! Весь список, що не міг вміститися В мої вірші, повернися! - кличу ... Кличу. Але, може бути, марно - Вони, як смолкнувшій наспів, Як зірки, що давно погасли, Навіки землю обігрів. Учитель. Які почуття автора показані в цьому вірші? Уч. 1: Смуток, туга, печаль. Учитель. Чому поет тужить за словами, що пішли з мови? Уч. 2: Тому що багато хто з них були гарні, звучали урочисто. Учитель. Чому слово щоки не можуть повністю замінити слово щоки? Уч. 3: Мені здається, що щоками можна назвати не кожні щоки, а тільки дуже гарні, рум'яні. Наприклад, жіночі щоки. Учитель. Тобто ці слова різняться відтінками значень. Щоки - нейтральне слово, а щоки - високе, поетичне. Як ви розумієте рядок «І око ... Не те ж саме, що очей!»? Уч. 4: Очі у всіх є. Слово глаза- це звичайне слово. А слово очі - позначає чудові, загадкові очі. Учитель. Чому автор схиляється перед цими словами? Уч. 5: Тому що вони дуже виразні, ними хочеться захоплюватися. Уч. 6: Він поважає минуле, схиляється перед ним. Учитель. Як ви думаєте, чи потрібно повернути застарілі слова в сучасну мову? Поясніть свою точку зору. Уч. 7: Думаю, що цього робити не потрібно, тому що мова зміниться, стане по-іншому звучати. Людям доведеться перенавчатися. Адже ми до сучасної мови звикли. Уч. 8: Було б цікаво повернути деякі слова назад, тоді наша мова стане виразніше, багатшими. 6. Підсумок уроку. Урок можна закінчити бесідою з наступних питань: Що нового ви для себе дізналися? Які слова називають застарілими? На які групи вони поділяються? Яке місце вони займають в сучасній російській мові? З якими словниками ви сьогодні познайомилися? Що на сьогоднішньому уроці вам здалося найцікавішим? Чи можна в старовинних творах застарілі слова замінювати сучасними? Поясніть, чому? Для чого потрібні застарілі слова? Алгоритм визначення архаїзмів та історизмів 1. Знайди застаріле слово в тексті. 2. Визнач його лексичне значення. Якщо визначення значення без зайвих турбот, дивись пункт 4; якщо викликало, дивись пункт 3. 3. Звернись до словника застарілих слів або до тлумачного словника: - визнач, як в словнику розташовуються словникові статті; - знайди потрібну словникову статтю; - зверни увагу на правильну вимову слова; - прочитай його тлумачення; - подивися приклади вживання; - якщо слово багатозначне, вибери те значення, яке підходить по контексту; - далі дивись пункт 4. 4. Подумай, чи є предмет (явище), позначений цим словом, в сучасній дійсності. Якщо є, дивись пункт 5, якщо немає, дивись пункт 6. 5. Це архаїзм. 6. Це історизм.

Додаток 2.

Походження слова і пояснення написаний




карась → k ars → риба (Давньоверхньонімецька мову)




кавун → запозичене з татарської мови карбуз → кавун



ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

Дата захисту:

ПрізвищеПопова ім'яНаталя ПротчествоОлександрівна Посадавчитель початкових класівСтаж роботи на посаді13 роківСпеціальність за дипломомпедагогіка і методика початкового навчання Загальний педагогічний стаж:13 роківОсвітня установа (повна назва):Середня загальноосвітня школа №2Район, місто:Сіль-Илецкой район, м Соль-Илецкмає:1 (першу категорію) з 2002 року__Претендент на: ______вищу категорію________________________________________ Експерти: 1 .__________________________________________________________________2. _________________________________________________________________ 1. Назва проблеми, над якою ви працюєте не менше 3-х років і маєте стійкі позитивні результати:Розвиток комунікативно-мовленнєвих умінь молодших школярів в процесі словникової-лексичної роботи2. Умови виникнення проблеми, становлення досвіду: Сучасна школа повинна підготувати людини думаючого і відчуває, що не тільки має знання, але і вміє використовувати ці знання в житті, який вміє спілкуватися і володіє внутрішньою культурою. Мета не в тому, щоб учень знав якомога більше, а в тому, щоб він вмів діяти і вирішувати проблеми в будь-яких ситуаціях. Пріоритетні кошти для цього - культура мови і культура спілкування. Сьогодні доводиться констатувати, що, незважаючи на значну увагу до комунікативно-мовного розвитку учнів, що спостерігається в останні роки, ці завдання вирішуються не повністю. І мовна середовище, в якій росте дитина, не завжди задовольняє школу, і навчання мови поки страждає великими недоліками. 3. Актуальність і перспективність досвіду, його практичне значення для підвищення якості навчально-виховного процесу. Розвиток комунікативно-мовленнєвих умінь, проблема розширення словникового запасу (як активного, так і пасивного) є однією з головних проблем навчання російській мові в початковій школі, грають важливу роль у вирішенні загальної задачі широкої мовної підготовки учнів і носять актуальний і перспективний характер. 4. Теоретична база досвіду. Над цією проблемою працювали відомі пелагога і лінгвісти: К.Д. Ушинський, Л.С. Виготський, Т.А. Ладиженська, М.Р. Львів, А.В. Текучев і інші. 5. Новизна досвіду:розробка методичних рекомендацій щодо розвитку комунікативно-мовленнєвих умінь молодших школярів в процесі словникової-лексичної роботи. 6. Технологія досвіду. 1. Вивчили літературу. 2. Розробили методичні рекомендації. 3. Визначили критерії ефективності розроблених методичних рекомендацій. 4. Підібрали діагностичний інструментарій. 5. апробовані розроблені методичні рекомендації. 7. Результативність (стійкі позитивні результати діяльності). Діти показують стійкі позитивні результати діяльності: 8. Адресна спрямованість досвіду. Розроблені методичні рекомендації призначені для вчителів і методистів початкової школи. 9. За яких умов, використовуючи цей досвід, можна отримати стійкі позитивні результати. Досвід роботи з розвитку мовлення підказує, що шаблон і стихійність тут неприпустимі. Потрібна послідовна, гнучка, постійна робота над словом, яка планується на кожен урок і на перспективу. Науковий керівник: 1.Вороніна Ю.В. -ст. викладач кафедри дидактики та приватних методик ; 2. Амерханова Е.Р. -ст. викладач кафедри педагогічної майстерності
Поділитися: