Tundub, et see on kõik. Ebastabiilne kuu. Päike, lumi ja vihm vahelduvad. Iga päev vähem lund. Kuid kuhu iganes sa astud, kuhu iganes sa vaatad, vesi. Näib, et terve aprill on ebastabiilne, päike, lumi ja vihm on segunenud.

Abstraktset õppetundi ümbritsevast maailmast 2. klassile teemal "Kevad külastab!"

Tunni eesmärk (kavandatud tulemused):

Isiklikud tulemused:

Mõista looduse eest hoolitsemise vajadust ja olulisust.

Interdistsiplinaarsed tulemused:

Nad teavad, kuidas loodusnähtustes põhjuslikke seoseid luua, mõista elava ja elutu looduse suhet,

Avaldage ja argumenteerige oma arvamust.

Nad teavad, kuidas töötada paarikaupa ja rühmadena.

Eraldage asjakohane teave teisest teabest.

Hinnake oma ja sõbra tööd.

Õppeaine tulemused:

Õpilased teavad kevadisi muutusi elulises ja elutu looduses, kevadkuud, varase õitsemise taimede nimesid.

Õppige jälgima looduses toimuvaid muutusi.

Õppetunni kokkuvõte.

1. Organisatsiooniline hetk.

Õpetaja : Poisid, täna on meil ümbritsevas maailmas ebaharilik õppetund. Ebatavaline, sest meil on täna külalisi. Nad on sõbralikud. Mai see päev võib meile pakkuda suhtlemisrõõmu. Ja me töötame täna moto all: "Edu annab rõõmu."

Kontrollige, kas kõik on meie edukaks tööks valmis?

Ja et meie töö tunnis oleks edukas, tuletame meelde reegleid:

Kirjutamine on korrektne.

Kuula tähelepanelikult.

Küsida on sisuliselt.

Austage teisi!

Tehke koostööd ja aidake üksteist!

2. Laste teadmiste värskendamine.

Õpetaja:   Tundides „Maailm meie ümber" avastame kogu looduse mitmekesisuse. Tuletagem meelde, mis loodus on?elavad, mitteelukad) Ja veel on inimkäte tehtud esemeid. Palun tuletage mulle meelde erinevust elava looduse ja elutu looduse vahel.(Hingab, sööb, kasvab, paljuneb, sureb)

Usaldusväärse mälu olemasolu tagamiseks mängige mängu “Loodus pole loodus”

Õpetaja :   Kui kuulete eluslooduse objekti nimesid - tõstke käed üles, elutu loodus - laske käed pea poole ja plaksutage inimkätega tehtud objektide nimesid.

Puu, maja, kivid, kummel, jääpurikad, liiv, liblikas, seened, õhk, lusikas, linnud, vesi, kingad, inimesed.

3. Sissejuhatus tunni teemasse. Probleemne olukord .

Õpetaja:   Hästi tehtud! Meenutasime, mis on loodus.Täna tunnis kutsun teid külla ...

Arvake kellele?

Kui jõgi on sinine

Ärganud unest

Ja jookseb, põldudel sätendades -

Nii et ta tuli meie juurde ...

Kui lumi on sulanud kõikjal

Ja metsas on rohi nähtav

Ja linnulaul laulab -

Nii et ta tuli meie juurde ...

Kui päike punastab

Meie põsed on punased

See muutub meie jaoks veelgi meeldivamaks, -

Nii et ta tuli meie juurde ... (kevad)

3. Postitage tunni teemad.

Kes oskab öelda, mis on meie tunni teema.

Niisiis, me külastame kevadel.Täpsemalt, ta läheb meie juurde. Kas teile meeldib külastada?

Mis te arvate ja mida teeme kevadisel visiidil? Teie eeldused(mängime, õpime midagi uut, jagame teadmisi, täidame erinevaid ülesandeid). Defineerime   meie tunni eesmärk:   korrake ja lisage süsteemi kevadised teadmised, mille saime varem ja tuuri viimases õppetunnis. Nimelt vastuseks küsimusele: milline taastumine (millised muutused) toimub looduses kevadel ja miks?

Me ei raiska aega asjata, vaid läheme visiidile ja kontrollime teie eeldusi.

Kas lähed üksi või koos minuga?

Kujutage ette, et me kõnnime, uks - mida on vaja teha?(koputama - koputama) . Järgmisena näitame end viisakalt - öelge tere.

Tere, emakevad on kõik punane!(kooris).

Kevad on suurepärane aeg aastas! See on ärkamine!   Inimesed armastavad kevadet. Nii täiskasvanud kui ka lapsed ootavad seda alati väga. Lõppude lõpuks on see soojenenud päikese soojus, suurepärane tuju, tunne midagi erilist, võib-olla isegi maagilist.

Nende teostes laulavad kevadet kunstnikud, heliloojad ja luuletajad omal moel.

Kas sa tead, mis hääl kevadel on? Nüüd lisan ka Poola helilooja Frederic Chopini muusika "Kevadine valss". Kuulake ja kuulete kindlasti kevade häält. Muusika annab teile meeleolu looduses praegu toimuvast. Proovige ette kujutada, et koos kevadega viibisite metsas, jões või lagedal.(Muusika kõlab Frederic Franciszek Chopin   "Kevadine valss")

Ja nii kujutas kunstnik kevadet Vassili Nikolajevitš Baksheev on maastiku suurmeister. Tema pildil on kõige olulisemsinine taeva taust. Kõikpilt temast läbi torgatudköitev võlu.

Nii esitleb luuletaja I. S. Nikitin meile kevadet

Mu stepp, maga rahulikult:

Ema kuningriik on möödunud,

Mahajäetud raja laudlina kuivab

Lumi kadus - nii sooja kui ka kerget.

Ärka üles ja pese end kastega

Näidake end armsas ilus

Katke oma rind sipelgaga

Riietu nagu pruut.

Imetlen kevade saabumist

Kraanad lendavad haagissuvilas

Heledas kullas on päev uppumas

Ja voored kuristikes on lärmakad ...

Varsti kogunevad teie jaoks külalised

Kui palju pesasid nad leiavad - vaata!

Mis kõlab, laulud voolavad

Päevast päeva, koidikust koiduni!

( lastel on selle luuletuse loetelu)

Kes leiab veel märke kevadest, mille autor nimetas oma luuletuses?

Füüsiline minut

Kas olete tõenäoliselt väsinud?

Noh, siis seisid kõik koos,

Kummutatud jalad

Nad patsutasid käepidemeid

Keeruta, keeruta

Ja kõik istusid oma töölaua taha.

Silmad on tihedalt suletud

Sõbralik 5-le.

Ava, vilgu

Ja jätkame tööd.

Kevadised muutused elutu looduses.

Loetlege kevadkuude nimed järjekorras.

Arvake mõistatusi kevadkuude kohta, rääkige mulle sellest kuust ja milliseid selle kuu märke olete kuulnud?

(Õpetaja loeb)

Puhub soe lõunatuul

Päike paistab eredamalt

Lumi kaalus alla, pehmeneb, sulab,

Vank-kõri lendab sisse.

Mis kuus? Kes saab teada? (Märts)

Sõna märts ei ole vene keel. Meieni jõudis see Bütsantsist. Kevade esimene kuu on nimetatud sõjajumala Marsi järgi. Meie esivanemad nimetasid seda kuud lume kiire sulamise ja sulatatud laikude tõttu "triivpuuks". Märtsis kuivab lumi jalge all, varjus on veel talv ja päikese käes - tilgad, pudrud, sest märtsi nimetatakse ka “tilgutiks”. Ja mida veel nimetatakse märtsiksarvake ise ja värvige punase pliiatsiga üle.(Lastel on laudadel kaardid: valguse allikas, veeallikas ja roheline allikas)   Päikese esimene võit on valguse kevad. See algas siis, kui põldudele ilmusid esimesed sulapiirkonnad, esimene maa vabastati. Rook, starlings rõõmustasid teda ja lendasid sisse.

21. märts "mõõda päeva ja öö" (kevadine pööripäev)

MIKS KEVADE ALGUS   - märtsVALGUSE KEVADE KEVAD?

Ja nüüd "küsimused märtsist":

a) Mis saab õhutemperatuurist kevade algusega?(tõuseb)

b) Mida tähendab “temperatuuri tõus”?(läheb soojaks)

c) Miks temperatuur tõuseb?( päike taevas tõuseb üha kõrgemale).

d) Kas see mõjutab päeva ja öö pikkuse muutust? Kuidas?(päev läheb pikemaks)

Valguskevad pole veel lõppenud ja päike on juba uut rünnakut alustanud.

Mõistatus(õpetaja loeb)

Jõgi möirgab ägedalt

Ja murrab jää.

Ta naasis oma kuldnokka maja juurde,

Ja metsas ärkas karu.

Taevas lepatriinu.

Kes tulid meile aprillis? (Aprill)

Ütle mulle, mis on aprillikuu kevad?(üle värvida)   Päikese teine \u200b\u200bvõit on veeallikas.

Päike, lumi ja vihm segunesid. Ebastabiilne petja - aprill: päeval on seitse ilmastikku. Päikeseliste päevade muutust sajuhoogude ja külmade poolt on rahva seas kutsutud aprilli ettevõtmisteks.

Selle kuu lõpuks ajab punane päike lume viimased jäänused minema - sellepärast nimetatakse aprilli lumememmiks. Ravines hakkas sulaveega mängima, esimesed kevadvihmad tibusid, pudrud roiskusid laiali, allikaveed liikusid. Ükskõik kuhu astute, kuhu vaatate, on vett igal pool. Siit aprillikuu teine \u200b\u200bnimi - Veevalaja. Näib, et kogu maa, kohtudes kevadega, kiirustab enne rohelise rohu, lehestiku ja lillede riietuse selga panemist paremini pesema.Ilmaolude püsimatuse korral on selle lenduv olemus kapriisne, petlik.

Loodus ärkab kevadel. See oli päikese allikas, vesi. Ja mis on kevade kolmas võit?

Mõistatus

Kaugus põldudest muutub roheliseks

Ööbik laulab.

Aed on valgesse riietatud

Esimesena lendavad mesilased.

Äike koliseb. Arvake,

Mis kuu see on ... (mai)

Meie esivanemad kutsusid mai „ravimtaimeks“, „linnupeksjaks“, mai - kevade lõpp, suve eelõhtul- haljastuse kevad.   Mais laulab tuul ja maa paneb selga oma parima riietuse. Maa on kaetud rohelise vaibaga.Mai on õietolm.Märts veega, aprill muru ja mai lilledega. Aeg on kõlav, meloodiline: nagu põõsas põõsas, siis twitter ja vile, nagu okas metsas, nagu laul. Viimased sulelised rändurid saabuvad pesitsuspaikadesse.

Kollane glasuur, mis on segatud kaluzhnitsaga, sinised pritsmed, hundinoorte roosa tupeke, unekellade helerohud - ravimtaimed, violetsete habras hellus, siis linnukese ja pihlaka värv - kõik see andis Mayu jaoks teise nime - rohuõitsus.

Ärka üles, võib mai, kuid ka ebastabiilne. Väga harva vabaneb külmetushaigustest. Mais kaks külma ilma: kui õitseb linnukirss ja kui tamm.

Tänan teid kuude eest huvitava loo eest.

Kehaline kasvatus

Mäng "Stomp-clap"

Ma kutsun kevade märke. Kui olete nõus - plaksutage, kui ei nõustu - siis tehke kätt.

Kevadel läheb päev pikemaks

Vares - rändlind

Linnud lendavad lõunasse

Sulav lumi, jää

Taevas on sinine, kõrge

Taimed õitsevad

Lehed langevad puudelt

Ilmuvad putukad

Poisid, kas päike soojendas maad samamoodi kõigil kevadkuudel?

Mis on kõige külmem kevadkuu? Ja kõige soojem? Miks?

Kas päeva pikkus on muutunud?

Nüüd joonistame sõnadega taeva. Mis see kevadel on?

Milliseid sademeid langeb kevadel?

Mis juhtub lumega? Mis toimubpinnaskevadel? Miks?

Millised elutu looduse muutused toimuvad kevadel, kuidas need on seotud?(Isakova J. kõne)

4. Muutused eluslooduses.

Kuid mitte ainult elutu olemusega seoses kevadiste muutustega toimuvad muutused.Kevad muudab loomade elu oluliselt.

Fedorov M. ("Loomad kevadel").

Mulla sulatamine annab signaali taimeriigi esindajatele. Millised taimed õitsevad esimesena? (Priimulad)

Ja Nastja   räägib kevadistest muutustest taimede elus.

Uuritud kindlustamine.

    Töötage kaartide kallal.

Jaotage rühmadesse

piisad

sulama

mulla sulatamine

lume sulamine

esimesed äikesed

lindude saabumine

lumikellukeste ilmumine

õistaimed

putukate välimus

looma molt

    Rühmatöö

Grupis töötamise reeglid:

Suuda sõpra kuulata

Töötage vaikselt, et mitte teisi häirida

Lõpeta oma töö, aita sõpra

Hoidke oma töökoht korras

Siin on lugu kevadest. Kuid on ka kirjavigu: teie ülesanne on need koos leida ja parandada.

Kevadel tõuseb päike kõrgemale ja paistab eredamalt, päevad muutuvad lühemaks.
Lund on kõikjal, tormine kõlav oja külmub.
Jää jõgedel, tiikidel ja järvedel on pragudega kaetud, muutub lahti, tumeneb ja sulab, algab jää triiv. Jõe ääres hõljuvad jäälained, mis murduvad pauguga, ja sulavesi ujutab niidud ja madalikud. Algab üleujutus.
Pajupungad olid paistes ja kuigi lehti veel polnud, tundus kogu puu olevat varjul õrnalt kollakasrohelises pilves. Puud hakkavad langema. Heledaks, lepa ja sarapuu kõrvarõngad on tehtud kohevaks. Metsades, põldudel ja heinamaadel paljastuvad kevadlilled: harilik jaanilind, lumikelluke, medunica.
Putukad ärkavad pärast pikka talve. Rändlinnud lendavad kodumaale soojade maade poole. Mõned loomad talvituvad. Nad hakkavad segama.
Kevadel on inimestel palju tööd. Saagikoristus talvisele heina lemmikloomale. Aedades külvatakse varajasi põllukultuure: till, petersell, porgand, sibul. Viljapuuaedades koristatud õunad, pirnid.

    Lisasõna leidmine. Selgitage oma valikut:
    1.märts, aprill, mai, november:
    2. ema ja võõrasema, medunica, kummel, lumikelluke;
    3.Tedukar, rebane, vasikas, orav;
    4. liblikas, vagun, kimalane, mesilane;
    5. traktor, kühvel, reha, puks.

Kokkuvõtlikult.

Millised muutused eluslooduses toimuvad kevadel, kuidas need on seotud elutu looduse muutustega?Rääkige oma tähelepanekute kohaselt, kuidas ilm on kevade tulekuga muutunud? Miks läheb soojemaks? Mis sellega seoses elutu looduses juhtub? Mis on jää triiv? Millal ohustab jõge üleujutused? Milliseid ohutu käitumise reegleid teate tiikide, jõgede jää sulamisel? Kuidas sademete hulk kevade algusega muutus? Kuidas on pinnas muutunud?

Päike on kõrgem kui talvel -

Päevad on muutunud pikemaks.

Soojenemine -

Taevas on sinine, kõrge

Valged pilved, kerge

Sulav lumi, jää

Jää triiv

Suur vesi

Sademed: lumi, vihm

Esimene äike

Mulla sulatamine

Järeldus:

Alates sellest, et päike tõuseb kõrgel silmapiiri kohal, muutub eluslooduse elu. Kevad tuleb!

Peegeldus

Meie õppetund lõppeb ja meie tänane teekond on külastada kevadet.

Kas sulle meeldis see?

Poisid! Ja mulle meeldis teie töö tunnis!

Vastasite sõbralikult ja aktiivselt, seetõttu oli töö edukas! Hästi tehtud! Patsuta ennast!

APRILL

Ebastabiilne kuu. Päike, lumi ja vihm vahelduvad. Iga päev vähem lund. Kuid kuhu iganes sa astud, kuhu iganes sa vaatad - igal pool on vesi. Näib, et kogu maa, kohtudes kevadega, kiirustab enne rohelise rohu, lehestiku ja lillede riietuse selga pesemist.

Kevade esimene naeratus on jalanõu. Morels ilmus lageraietele. Mahlavool algab aprillis ärkavates kaskedes. Pole juhus, et kuu vana venekeelne nimi on BIRCH ja SNOWFLOW.
APRILLI NÄITED

Aprill on suurepärase vee aeg.

Alates aprillist on maa kiirustanud - puhub tuule ja soojaga.

Kolm vihma aprillis ja üks mais, tuhandeid sajab.

Märg aprill on hea põllumaa.

Aprill korjab vett, paljastab lilli.

Aprill - metsas helisevad linnukoorid.

Aprillis on niiske - seenesuvi, äike - sooja suve ja pähklite saaki.

Kasepuudest voolab palju mahla - vihmaseks suveks.

Märg aprill on hea põllumaa, kuulsusrikas heinategu.

Kuiv aprill on ebaharilik põllumaa ja heinategevuse suhtes.

Rukis ütleb: "Laske mul tuhale minna" ja kaer ütleb: "Kandke mulle muda sisse, siis olen vürst."
^ LÕPPED JA ÜTLEMISED

Aprill veega ja mai rohuga.

Aprill on soe, mai on külm - aasta on saagiaasta.

Omal ajal külvake - kogute mägiterasid.

Kevad on lilledega punane ja sügis pirukatega.

Kevadine vihm pole üleliigne.
PUZZLES

Jõgi möirgab ägedalt ja murrab jää

Ta naasis oma kuldnokka maja juurde,

Ja metsas ärkas karu

Taevas lepatriinu.

Kes tuli meie juurde?

(Aprill.)

MA OLENma avan pungad rohelistes lehtedes

Ma riietan puid, kastan põllukultuure.

Liikumine on täis, minu nimi on ...

(Kevad).

Kordusid ojad, sisse lendasid redelid.

Mesilane tõi oma majja esimese mee.

Kes teab, millal see juhtub?

(Kevadel.)

Ilma käeta, ilma luugita ehitati onn.

(Linnupesa.)

Ilus naine kõnnib, puudutab kergesti maad.

Ta kõnnib põllul, jõel, lumes ja lilledes.

(Kevad.)

Käsi pole, aga ta teab, kuidas ehitada.

(Lind.)

Ta tuleb kiindumuse ja muinasjutuga,

Pöörake võlukeppi -

Metsas õitseb lumikelluke.

(Kevad.)
Kes siseneb aknasse ja ei riku seda?

(Päikesekiired.)

MA OLENalati sõbralik valgusega. Kui päike on aknas,

Olen peeglist, pudrust, jooksen mööda seina.

(Päikseline jänku.)

Ma ei saa ema juurde jõkke joosta ja vaikida,

Olen tema emapoeg ja sündinud kevadel.

(Brook.)

Vastupidav ümmarguse väikese aknaga puumaja,

Ta seisab pikal jalal, et kassid ei roni.

(Linnumaja.)

Ta lendab meie poole soojaga, olles teinud pika tee,

Skulptuurid maja rohu ja savi akna alla.

(Neelake.)

MA OLENma püüan vigu kogu päeva, söön putukaid, usse.

Ma ei lenda talveks minema, vaid ma räästa all.

(Varblane.)

Maailmas on imelik arst

Ta kohtleb puid, lapsi:

Kus see haiget teeb? Koputage koputage!

Oh, ma leidsin selle! Siin, siin!

(Rähn.)

Metsas ilmusid tiivulised kassid!

Hiired naaritsasid ja ummistusid.

Me ei ole üldse kassid, ausalt:

Kuid ole ettevaatlik meist! - hüüatas ...

(öökullid).
POEEMID

Aprill lumememm

Preli maal, preli maal

Sõidab aprillis.

Ta on vooluga vagus,

Ise talje sügaval vees.

Ja näeb hea välja,

Üleujutus on tärn.

Ärka üles semu

Jookseme heinamaale!

^ M. Sukhorukova
Aprillil

Aprill, aprill! Õues helisevad tilgad.

Ojad jooksevad mööda põlde, pudrumäed teedel.

Sipelgad tulevad peagi pärast talvist külma välja.

Karu läheb läbi metsaraie,

Linnud hakkasid laule laulma ja lumikelluke õis.

KUI. Marshak
Aprillil

ATaprillil muutusid heinamaad heledamaks.

Toome kimbud aprilli jalutuskäigult.

Nõgesed toovad natuke koju

Las vanaema keedab rohelise kapsa suppi.

^ V. Berestov
Lumikellukesed

Metsa lageraies

Lillede meri.

Lumikellukesed õitsesid

Pärast talviseid unenägusid.

Kopli lähedal

Unenägude tõlgendamine, adonis.

Starodumka, Rostiki-

Värviline kimp.

Metsa lageraies

Lillede meri!

Kaunista maa

Pärast talviseid unenägusid.

^ L. Gerasimova
Müra jõejää triivimisel

Müra jõe jää triivimisel,

Aias on hõivatud aednik,

Naljakas süles karjumine

Vares toidab vares.

Soe tuulekell

Esimene koi ärkas üles

Ja finchi laul on kuulda -

Kevad tuli! Kevad tuli!

^ V. Alferov
Vestlus kevadega

Noh, kevad, kuidas sul läheb?

Mul on koristusteenus.

Miks teil on vaja luuda?

Lume kättemaks künkast.

Miks teil vooge vaja on?

Jäätmetelt prügi prügi!

Miks vajate kiirte?

Puhastamiseks ka.

Ma pesen kõik ära, kuivatan ära -

Kutsun teid puhkusele!

^ O. Võssotskaja

Kevad

Kevad sammub meie poole,

Ja lumevaibad sulavad tema jalge all.

Mustad sulatatud väljad on nähtavad.

Tõsi, kevadel väga soojad jalad.

^ I. Tokmakova
Kevadel

Nüüd sadas lund, tuuled tuiskasid.

Ja äkki on soe, starlings laulavad.

Ja nokk avas pungad

Üllatas tibudena.

^ A. Beresnev
Aprillil

Taevas on sinakamaks muutunud

Rohelisem rohi metsas.

Tuvide kodukari

Taevas kudusid pitsid.

B. Nesterpko
Lauljad on tagasi

Lauljad on tagasi

Meie vanad elanikud.

Nähtamatutest kiirtest

Jooksin mäevoolust,

Ja lumikelluke on väike

Kasvas üles augu peale

Starlings naasevad -

Meie vanad elanikud.

Varblased pudru ääres

Mürakas kari tiirleb.

Ja robin ja rästik

Olime hõivatud pistikupesade seadmega.

Majades kulunud, kulunud

Linnud põhul.

G. Palmid
Kevadel

Oma mõõkade teritamine

Kiired laskusid jõele.

Ja kui jää lõigati,

Jõel algas jää triiv.

^ A. Bereste
Päikeseline aprill

Ta läks välja ilma mütsita

Aprillis avatud mantlis

Ja ta põletas päikesekuke

Alates õhuke jääpurikas langeb.

Võttis paju servast oksa

Kastis ta päikesepaistelisse ringi

Ja hakkas valama freckles

Sõprade noorte nägude peal.

Suur igavene ime -

On aeg maa äratada!

Lihtsalt öelge mulle: kus

Kas temas on nii palju lahkust ja armastust?

Miks on selline segadus?

Kelle väel see sünnib?

Milline kahju, et kevadisel uuenemisel

Ainult inimestele üksi ei anta ...

Kuid ikkagi kevadel oleme nooremad -

Meid tõmbab sellele väljakule oja,

Kus noorus möödus nagu mööduja

Milleni kõik ei huvita.

Ei, ta ei möödunud - siin

Jalutuskäik rõõmsas rahvamassis

Ja valjuhäälselt nagu varem,

Nad laulavad: "Nad naasid koju!".

Aprill soojenes, kõndis üles

Ja sama vali kui uus tramm

Rööbastel tormas geniaalne

Mail sajab äikest.

^ M. Palievsky

Hommik

Päike tõusis taevas

Kotka öökulli päike ärkas:

Ärka üles, püsti mu sõber

Kogu maa tantsib

Orav tantsib, siil tantsib,

Tantsida saavad kõik.

Hea on kevadises metsas -

Tõuse varsti üles! Tantsi minuga!

^ R. preili
Kevad on punane

Õues on kevad punane!

Kuidas on kevadpunane selge?

Päike on kuum, valgus on hele,

Kleepuv neer, esimene infoleht

Taevas on selge, päike on punane.

F. Leo
Võilill

Päike on lasknud kuldkiire

Võilill on kasvanud - esimene, noor.

Tal on imeline kuldne värv,

Ta on suure päikese väike portree.

^ E. Serova
Maja tissi jaoks

Aedniku onu Grisha juurde

Püüa tibu katusele.

Murelik tihane:

Beebi võib külmetuda.

Lapselapsele labakinda lohistamine -

Väike linnumaja.

"Labakindad pole head,"

Tiitli hiir ütleb talle.

Seejärel tõi lapselaps korvi

Pange ürdid natuke.

"Ja korv pole hea," -

Selgitab ema titmouse.

Lapselaps arvas ... Siis

Tegi maja plangust -

Vaenlastele kättesaamatu

Lindude vaenlased - kassid.

Majas asusid linnud

Ema-tihane toidab tütart.

Kannab röövikuid, vigu,

Ussikoore mardikad.

Onu Grisha aednik

Nüüd elab muretult:

Valvab linnuaed

Ja lapselapsel on lõbus.

^ M, Semenova

Ta näris lõbusalt

Kevad on metsast pärit.

Tema Karu vastas,

Uinumisest kasvab.

Hüppasid talle jänkud,

Rook lendas tema juurde;

Siil veeres pärast

Nagu kipitav pall.

Orav äratas,

Õõnes pilk, -

Kohev

Valgust ja soojust.

Uhkelt maandus

Helendatud boor;

Pruunide okste peal

Löödi linnukoor.

Naeratas rõõmsalt

Terve läbipaistev mets

Ja külm puude taga,

Grunting, kadunud.

^ L. Agracheva
Jää triiv

Jää triiv! Jää triiv!

Talvine jää on pragunenud!

Võib-olla on see jäämurdja

Kas sa käisid Moskva jõe ääres?

Pole suuri jäämurdjaid

Ärge kunagi minge siia.

See on pärit lõbusatest kiirtest

Jooksevad libedad jäälilled.

Kuid kiired jõuavad neile järele -

Jää sulab, kaob

Ja andke lainele ulatus.

Jäälinnud annavad järele

Päikese, valguse ja kevade poole!

^ S. Baruzdin
Ehitasime linnumaja

Ehitasime linnumaja

Naljaka kuldnokka jaoks

Riputasime linnumaja

Veranda lähedal.

Terve neljaliikmeline pere

Ta elab majas

Ema, isa ja linnumajad -

Väikesed mustad suled.

Ema toidab olendeid.

Terve päeva karjuvad tibud: -

Tahame lisa -

Kärbes ja booger.

E. Tarakhovskaja
Kopsuvits ja priimula

Kopsuõitseng -

Ta on lillede kuninganna!

Tema kõrval on priimula

Ta on riietatud kuldse sabaga.

L. Gerasimova

Talvisel ajal ilmnevad maapinna ja külma kõrguse õhu lainete kokkupõrke tagajärjel äikesed ja vihmasabinaid kohati isegi detsembris, jaanuaris ja veebruaris, kuid sagedamini märtsis. Märtsi äikesed pole nii haruldased ja võib-olla pole neid kunagi varem olnud.

... Päikeselised päevad, kuused ööd ... Punane kevad! Ainult ulakas tuul vihastab kevade õhku. See on parim aeg jääaukudes kalastada enne jää triivimist. Rästasid, ahvenaid ja isegi haugi võetakse rannikuäärsetes madalates kohtades õngeritvail. Lihtsalt ärge unustage ettevaatusabinõusid sulava vahuveini korral.

LINNUDE PÄEV

Varsti kogunevad teie jaoks külalised

Kui palju pesasid nad leiavad - vaata!

Mis kõlab, laulud voolavad

Päevast hommikuni koiduni!

I. Nikitin

Lindudeta mets ja linnud ilma metsata pole elanikud. See on loodusseadus.

"Nelikümmend nelikümmend Zamorye pichugi on teel Emamaale," ütlesid nad linnupäeval antiikajal. Juba iidsetest aegadest on olemas üllas traditsioon lindude, linnumajade ja muude linnumajade kuvamiseks, põõsaste istutamiseks ja meie sulgedest sõprade, põldude, aedade, köögiviljaaedade ja metsade saagi kaitsjate vabastamiseks puuridest.

Teadlased on loendanud äärelinnades ja keskmisel rajal 274 linnuliiki. Neist 20 - rändajad, 15 - põhjapoolsed, talvitunud, 44 - rändavad, 52 - asustatud jne. Loodussõbrad valmistavad sadu tuhandeid linnumaju.

Ja kuidas mitte meelitada oma tiivulisi sõpru metsadesse ja aedadesse, kuidas mitte neid kaitsta? Kustutavad nad ju mais ja juunis mardikaid, võsa, paaritamata siidiusse, kes hävitavad aiaistikuid, uusi metsi, noori tammepuid ja mände. Väga usinalt nokkivad nad maiuspaladena kelmuseid, paaritamata siidiusse, rookisid, kuldnokke, jaaneid, kägu ja öökulli.

Paarimata siidiussi peamine võitleja on kägu. Tore oleks neid asustada linnade rohelistesse tsoonidesse, metsaparkidesse ja kolhoosiaedadesse.

Kärbes lendab päevas kuni 74 kilomeetrit. Paar tärniga lastega enne linnumajast lahkumist sööb looduseuurijate tähelepanekute järgi enam kui 8 tuhat mai mardikat ja mitmesuguseid vastseid. Üks kuldnokkade perekond toob koju 800 vastse päevas ja 24 tuhat putukat kuus. Suur tibapere sööb päevas kuni 3600 röövikut. Redstart sööb päevas 7500 röövikut, koidikust koidikuni lendab ta pesasse 469 korda.

Kes üldse mõtleks hukka mõista sellised viljahammustused nagu ilus kuldnokk? Lõppude lõpuks, see “agronoomi” lind nokkib umbrohuseemneid. Ja talvine ööbik, kevade esimene kelluke, on kaerahelbed! Kui palju head see toob, noppides hulgaliselt kahjulikke putukaid, aga ka umbrohuseemneid! Tiibadega õhutellimised - swift, flytraps - kaitsevad inimeste tervist kärbeste ja sääskede hävitamise kaudu.

Juba märtsi lõpus saabuvad kari kari, hiljem ka esimesed kuldnokad ja -lannad. Tutvume laia vene külalislahkuse ja südamlikkusega sulgedega sõpradega!

KEVAD TULEB…

Lumepilve tiibadel lendas hiline külaline ootamatult Moskvasse - valgesse talve ja hakkas tänavate ja hoovide kohevaid pulbreid vooderdama.

Ja hommikul tõuseb ja naeratab, justkui ergutades eredat kevadpäikest.

Õrnad, alla polsterdatud mantlid hõbedasid metskitse paju - deliiriumi ja aia punase paju - valge lamba. Terved luudade turud müüvad paju kimbud. Ja järgmine - mimoos.

Laulud kibuvitsadest, tissidest, kuningatest, pähklitest ja rähnide koputamisest - “trummarid” - on märgid metsakevadest. Esimese vaikuse ristamiste järel istub pesas must ronk. Puu on lumes ja munadel olev kana on peaaegu moonil endal, okaspuu kuuseokste katte all.

Hommikul kohtub moskvalaste hoovis kevade esimene hääl - üldlevinud varblaste kõva säuts ja tuvide õrn jahutamine.

Okasmetsas varjude hämarus. Ja kasepuudes - heledad laigud kasepuust. Ta on lumest valgem. Igal aastaajal tulge tulema toredaid kasepuid. Eriti ilusad on nad kärestiku kristallpitsides.

Külmade päikesekiirte valguses heleneb kaskumetsa kellatorn roosakastest kärnadest. Pole ime, et meie esivanemate kaskikoor oli paber, nagu papüürus Vana-Egiptuses, nagu pärgament muistses Iraanis. Veliky Novgorodi väljakaevamiste käigus suutsid Nõukogude arheoloogid esimest korda teaduse ajaloos leida kasekoorilt XI-XIV sajandi kirjalikke tegusid. Õhuke instrument joonistati vanaslaavi keeles selge kirjastiiliga.

Kasepuit rotts maapinnale ja kase koor jääb niiskes maas hävimatult seisma: pole jah põhjuseta sellest tõrva ajamine, mis muudab jahimeeste ja kalurite saapad veekindlaks.

Vaatepilt valutavatele silmadele, kuidas kasepuu praegu särab. Vene iludus - lumikassides helendab valge kask. Kevad on tulekul!

Mõõdetud mets härmas vaikuses.

Lumi ja vesi on kevade märk.

Jääkivid tulid rannikult minema ja asusid pikale teekonnale.

APRILL

Sinine, puhas

  Lumikelluke lill!

Ja risti lähedal,

  Viimane lumepall ...

A. Maykov

Päike, lumi ja vihm vahelduvad. Ebastabiilne petja-aprill: päeval seitse ilma. Päikeseliste päevade muutumist sajuhoogude ja külmade poolt on rahvas kutsunud rahvapäraselt "aprilli ettevõtmisteks". Voogude vestlus jääb ööseks vaikseks. Paistab õhuke jääkile ja selle all on sulatatud maa. Kuunevalgel härmas öö. Röövimata puude sinakas varjud asuvad habrastel lumikeldudel. Alles aprilli alguses näete selliseid erilisi öid - pehmeid, kiirgavaid, täis ärkava looduse mürinaid.

Lund on lund, pakane on pakane ja päike võtab punase. Ahendage hõbedased teed jääaukudeni.

Mägedes hõreneb lumi. Kallakud ja järsud muutusid mustaks. Animeeritud sipelgapesad segati, liblikad lendasid valguse kätte. Sisalikud ärkasid metsa sulades ja roomasid kohe kännu otsas päikese käes peesitama.

Paju-deliiriumi valgetest talledest langeb mütsid. Lepapuud kaeti punakaspruunide kõrvarõngastega, need paisuvad üles, haavapungad paisuvad. Kevade esmasündinu - varajased meekandjad valmistuvad värviks.

Küüliku imikute mändide all olid küülikud, putukad. See on värskeim uudis loodusest.

Tõeliselt tõeline Veevalaja - aprill. Mängiti sulavee kuristikke. Esimene kevadine vihm tibutab lund. Madalsood ja -triibud levivad laialt. Allikavesi liigub. See on jää. Linnud lendavad.

Pikkadel puudel sebivad pesakonnad. Hoolikad linnud panid kaskedele hoolikalt pulstunud roopad. Kohale saabusid pardid, vagunid, lokid ja puusokid. Lindude maju, linnumaju ja tihaseid on parkides juba eksponeeritud.

Lõpp saabus ja metsa vaikus. Mõne miili kaugusel on kuulda, kuidas surnud mees alla jookseb. See on must rähn - kollane, tugeva nokaga, kes trummib maismaal murdosa. Vool on nagu trumm.

Murukatete esimesed antennid murduvad lagendikes läbi, kuid nõlvad muutuvad ikkagi pruuniks värvitu. Lekke korral trompeerivad kraanad koidikuid, nende hääl meenutab jahisarve, sportlaste nime õngeritvade ja vintpüssidega.

Aprill on kevadise soojuse esimene kuu. Mesilaste esimese lahkumise kuu lumikellukestele ja pajudele. Viimase lume ja saani kuu, jõgede avanemine ja üleujutused. Levinud arvamuste kohaselt: "Aprill ei olnud külmem kui märts ega soojem kui mai."

  Natalja Serdjukova
  Maailma õppetund "Aprill-Veevalaja"

MOU "Uus-ilimi keskkool sai nime N. I. Chernykh"

Maailmatund

« Aprill - Veevalaja»

(1. klass)

Valmistatud:

Algkooli õpetaja

Serdyukova N.F.

Pedagoogiline eesmärk: viige süsteemi kevadel laste teadmised looduse muutustest.

Tüüp õppetund: haridusprobleemi lahendus.

Oodatud tulemused (teema):

Õpilane õpib: selgitada loodusmuutusi kevadel; saavad võimaluse õppida: jälgige looduskeskkonna ökoloogilise käitumise reegleid, kirjeldage vaadeldud loodusobjekte, tõstke esile nende olulised omadused.

Universaalsed õppetegevused (meta-subjekt) :

Isiklik: Õpilasel on moodustatud: positiivne suhtumine kooli- ja kasvatustegevusse, huvi õppematerjalide vastu, teadmine põhilistest kõlbelistest käitumisstandarditest; õpilasel on võimalus moodustamine: ideed loodusliku väärtuse ja ainulaadsuse kohta maailmast, keskkonnakaitse, tervist säästv käitumine

Normatiivne: Õppija õpib: võtab vastu ja salvestab väljaõppe astmele vastava õppeülesande, saab aru õpetaja poolt õppematerjalides määratletud tegevussuunistest; hinnata koos õpetaja ja klassikaaslastega oma tegevuse tulemust; saavad võimaluse õppida: kontrollib õpetaja juhendamisel tulemust samm-sammult, tajub adekvaatselt oma töö hinnangut õpetajale, seltsimehed; koostöös õpetaja ja seltsimeestega, et leida mitmeid võimalusi haridusprobleemi lahendamiseks.

Kognitiivne: Õppija õpib: otsige õpikust ja käsiraamatutest vajalikku teavet; mõista küsitavat küsimust ja vastavalt sellele konstrueerida vastus suuliselt; analüüsida uuritud objekte ümbritsev maailm   nende eripära esiletõstmisega; luua uuritud nähtuste ringis põhjuslikud seosed; saavad võimaluse õppida: keskendutakse haridusprobleemi lahendamise võimalikele mitmekesisustele, tõmmatakse analoogid uuritava materjali ja enda kogemuste vahel.

Kommunikatiivne: Õppija õpib: kokku leppida, jõuda ühisele otsusele, kasutada suhtlemisel viisakusreegleid; saavad võimaluse õppida: sõnastage oma arvamus ja seisukoht; ehitada mõistetav jaoks ümbritsevad ütlused.

Vormid ja õpetamismeetodid: eesmine, individuaalne, kollektiivne; verbaalne, visuaalne, praktiline.

Õppematerjalid:

Oliver Claire. Maa laste entsüklopeedia.

M .: Eksmo, 2010.

Sorotskaya, O. N. Koolitus - visuaalne abivahend. –M .: Haridus, 1990.

Varustus: katsealuste ja proovitükkide pildid, millel on kujutatud loomad, taimed, putukad, linnud; putukakogu näidised; helisalvestis - oja nurin, lindude hääl.

Tunni edusammud:

I. Organisatsiooniline hetk.

Nii et loodus saab sõbraks,

Saladused, et teda kõik teaksid

Lahti lahti kõik mõistatused -

Õppige vaatama.

Arendame koos

Olen tähelepanelik

Ja see aitab välja selgitada.

Meie uudishimu.

(kontrollige valmisolekut õppetund)

II. Viiteteadmiste värskendamine.

Vaadake, teie ees on kaks pilti. Ütle mulle, mis aastaajal neid kujutatakse?

Millised on sarnasused (erinevus)   pilte?

(I. Levitan Märtsil, A. Komarov "Üleujutus")

Mis te arvate, miks kunstnik kujutas teisel pildil nii palju vett?

Millal see looduses juhtub?

Mõistatus:

Jõgi möirgab ägedalt

Ja murrab jää.

Tema kuldnokk naasis majja.

Ja metsas ärkas karu

Taevas lepatriinu.

Kes tuli meie juurde ?. (Aprillil)

Mis saab looduses kevade tulekuga?

(laste isiklikud tähelepanekud)

III. Uute teadmiste ja tegevusmeetodite assimilatsioon.

1. Õpilane loeb luuletuse:

Mis toimub kevadel!

Linnud lendavad sisse!

Lumi sulab ja jää sulab!

Ja jõgedel - jää triiv!

Ilmub rohi

Põld tuleb ellu

Vihma kallab nagu ämbrit!

Äike sajab: “Kevad! Hooray!

Ma ragin - nii palju kui suudan! ”

Mis see tähendab? "Vihma kallab nagu ämbrit"?

2. Õpetaja:

Sisse aprill on teistsugune: päike, lumi ja vihm on segatud. Tujukas aprillil. Aga kuhu iganes sa ka ei vaataks - igal pool ...

(lapsi kutsutakse kuulama, ette kujutama, tundma, mida nad kuulevad)

Kõlab oja müra

Mida sa kuulsid? Kas olete näinud? Kas sa tundsid?

3. Inimesed aprillil   kutsus - teistmoodi:

"Kask"   - kuu vana venekeelne nimi. Sisse aprillil   kaskedes algab mahlavool.

Kuidas aru saada sõnast - sapivoog?

(Raskuste korral pöördume poole Selgitav sõnaraamat)

Veevalaja   - vee valamine

Selgitage väljendi tähendust "Vee valamine"?

Miks te arvate? aprill nii palju vett?

Kus on palju vett?

4. "Reisima"   jõele.

Ma soovitan teil vaadata jõge ja vaadata, mis seal juhtub?

(krundi pilt "Jõel"; lapsed vastavad)

Õpilane loeb luuletust:

Jää tuleb, jää tuleb!

Pikk string

Kolmas päev

Ujuvad jäälilled ...

Mida nimetatakse loodusnähtuseks, kui jää läheb * mööda jõge?

(selgitage väljendi "jää on tulemas * tähendust)

Õpilane loeb lõiku:

Esimesed päevad möödusid aprillil. Ühel hommikul, kõigile ootamatult, hakkas jõele jää triivima. Jää on purunenud. Lükates üksteist vihaselt, hõljusid kuidagi aeglaselt ja vastumeelselt mööda jääkarude jõge. Lausaim rahvarohke ranniku ääres, lõhenenud, murdus, justkui nurises: "Seal, kus kõigil on kiire, on meil veel aega, meil on aega ..."   Kolm päeva hiljem puhastus jõgi jääst.

Mis see tähendab? "Jõgi jääst puhastatud"?

Kuhu jää läks?

Jätkake pakkumist:

Kui jää sulab, siis vesi ...

Töö A. Komarovi pildi kallal "Uus üleujutus". Lugu muutustest loomade elus.

Maali reproduktsioonide uurimine

Muljete vahetamine nähtu kohta

Mis aastaaega kunstnik pildil kujutas? Kuidas sa arvasid?

Mis on loodusnähtus, mida nimetatakse jõe ülevooluks *?

(raskuste korral pöördume poole Selgitav sõnaraamat; kuna lapsed õpivad töötama ainult teatmeteostega, teen sõnaraamatusse märkmeid ja palun lugeda)

"Kõrge vesi"* - jõe kevadine üleujutus lume sulamise ja jääst avanemise ajal.

"Üleujutus"* - maa üleujutamine rannikult tuleva veega.

"Kõrge vesi"* - Veetaseme tõus jõgedes vihmasaju või lume sulamise tagajärjel.

Õpetaja:

Kevad toob loomadele mitte ainult rõõmu, vaid ka mured ja isegi tõelise ebaõnne. Kevadel sulas päike lund, jää sulas. Vesi tõusis kõrgele, uputades põõsad ja puujuured. Hirmunud loomad lahkuvad üleujutatud urgudest ja proovivad üleujutusest põgeneda. Siin on pildi kangelane - jänes ronis vana puu oksale. Ta on hirmul. Surudes selja puutüve vastu, vaatab ta hoolikalt sissetulevat vett. Kahju, et loom hädas on. Kui mõne päeva pärast üleujutus enam ei vaibu, ähvardab jänes surma.

Mis te arvate, miks kunstnik selle pildi maalis?

Mida ta tahtis meile öelda?

Kas inimene saab loomi aidata?

(laste vastused, pidage meeles N. A. Nekrasovi luuletust "Vanaisa Mazay ja jänesed")

Kuidas teised loomad end nende jaoks raskel ajal tunnevad?

5. Töö rühmadena. (Lapsi kutsutakse jagama kahte rühma ja valima looma, kellest nad räägivad. Töölaudadel valmistatakse ette tugisõnad, pildid, mida saab kasutada looma, tema eluviisi kirjeldamiseks, elutu looduse mõju elumuutustele.)

1 rühm: rebane. Kaitse.

Lisamine: Rebaste pere täiendamisel. Varakevadel sündisid auku pimedad väikesed rebased. Nad on endiselt täiesti abitud ja nõrgad, kuid kuu aja pärast, kui nad suureks kasvavad ja pisut tugevamaks saavad, ema - rebane hakkab neid august välja viima. Ta lahkub saagiks ja jätab lapsed rahule.

2 rühma: karu lugu. Kaitse.

Lisamine: Veebruaris sündis karuga karu. Neid võib olla kaks. Metsas on endiselt külm ja dennis on soe ja hubane. Ja ema on lähedal. Niipea kui kevadine päike soojeneb ja ojad jooksevad, lahkub kogu karupere oma varjualusest. Ema - karu kasvatab beebisid, õpetab neid jootma ja esimesi jahioskusi.

Rühmade töö hindamine.

Õpetaja:

Näljased loomad kevadel. Rebane on sunnitud käima jahil, et ennast ja oma järglasi toita. Lihtne saagiks - hiired.

Mida rebane teeb? (laste vastused)

(klõpsud *, sõna tõlgendus)

Ja kust saada karu toitu? (laste vastused)

Ta hävitab sipelgapesa. Ta võtab välja sipelgate ja nende vastsete käpa ning lakub keelt. Vastsed on toidurikkad, nii et karu rahuldab nälja kiiresti.

6. FÜÜMINUUT.

7. Mäng „Välista mittevajalik”. Lugu muutustest taimede elus.

Iga rühma laudadel on pildid koos pilt:

Maikelluke, võilill, porilill, lumikelluke

Kopp, lepatriinu, saialill, lumikelluke

(Lapsed, konsulteerige, eemaldage üleliigne ese ja põhjendage oma vastust)

Mida saab nimetada allesjäänud esemeteks?

TAIMED

Õpetaja:

Inimesed ütlevad: « Aprill korjab vettlilled paljastavad "

8. Töö rühmadena. (Lastel palutakse valida taim, millest nad räägivad. Töölaudadel valmistatakse ette tugisõnad, pildid, mida saab jutu jaoks kasutada)

1 rühm: lugu lumikellukesest. Kaitse.

2 rühma: lugu emast ja võõrasema. Kaitse.

Töörühma töö hindamine.

Miks arvate, miks loodus kingib inimestele lilli?

(korrake keskkonna käitumise reegleid)

9. Putukate elu lugu.

Õpetaja: Kui künkal soojenenud päikese käes õitsevad priimulad, siis kus see töö algabki? Kelle jaoks?

Mõistatus:

Perenaine

Lendab üle muru

Plaksutab üle lille

Ta jagab mett. (Mesilane)

Mida väljendus tähendab? "Kodune armuke"*, "Plaksutama"*?

Õpilaste lugu jahumardikast, urtikaariast.

(lapsi kutsutakse üles uurima kollektsiooni putukaid)

Kevadise madala rohu korral on lihtne leida maamardikas - suur mardikas "Metall"   särav värvimine. Parim on seda otsida õhtul, kuna seda lutikat meeldib jahti pidada, kui pimedaks läheb. Jah, jah, jahil! Jahumardikas on kiskja, kuid te ei saa seda karta, sest see sööb ainult röövikuid ja nälkjaid.

Liblikas - vana küüni katuse all talvitunud urtikaaria. Just soojendanud kevadist päikest lahkus ta kodust.

Mäng "Oksjon".

Nimetage nii palju putukaid, mida võib kevadel leida.

Õpetaja: Paljud putukad on pidu ... Kes?

10. Lugu lindude elust. Õpilase lugu isiklikest tähelepanekutest. (osa projektist)

Õhtul nägime papli okstel kuldnokke. Puude seas hõljusid elastsed oksad hõlpsalt tumedaid liikumatuid tükke. Kahe päeva jooksul said jõnglased jõudu ja kõik uurisid eelmise aasta tuttavaid kohti. Siis algas varblaste väljatõstmine. Pesadesse asudes hakkasid kuldnokad sinna samblat, kuiva rohtu, suled, kohevust, põhku ja isegi kaltsu vedama.

Millised linnud on juba saabunud?

Kuidas inimesed lindudega kohtuvad?

Miks peaks inimene neid aitama?

(tegevusfotode demonstreerimine Linnumaja)

IV. Peegeldus Kokkuvõte õppetund.

lugege teksti, mis on selle teema ja peamine mõte, mis raskendab sisu mõistmist
see on tekst
Sageli inimesed (valetavad). (Tuua), kas vale on hea (Selgub), ainult kahju on vale (tuua). Tõde on alati (saada) teada. (Möödunud) valetaja ja inimesed ei usu (ole) isegi tõeseid sõnu
see töö% 2
kirjutage tekst sulgude avamise teel ja kasutage vajalikke näokujusid ja tegusõnade arvu. Tõstke esile nende isiklikud lõpud. Miks peate kõigepealt välja uurima, millised tegusõnade konjugatsioonid on?

selle kirjelduse põhiidee?
Vanker ja neelake

Kui Päike ja vihane põhjatuul alustasid arutelu, kumb neist
  tugevam. Nad vaidlesid tükk aega ja otsustasid lõpuks oma jõu üle mõõta
  rändur, kes samal ajal ratsutas suurel
  tee.

Vaata, "ütles Tuul," kui ma tema peale kukun: ma rebin ta hetkega maha
  varjatud.

Ta ütles - ja hakkas puhuma, et seal on uriini. Kuid mida rohkem tuul üritas, seda rohkem
  rändur pakkis end tihedalt oma klatti: ta irvitas halva ilmaga, kuid
  ratsutas edasi ja edasi. Tuul oli vihane, raevukas, vaibus vaeseid
  ränduri vihm ja lumi; kirudes tuult, pani rändur oma küüs kinni
varrukates ja seotud vööga. Siis oli Tuul ise veendunud, et tema
  ärge tõmmake katet.

Päike, nähes oma rivaali jõuetust, naeratas ja vaatas tagant välja
  pilved, soojendasid, kuivendasid maad ja samal ajal ka vaeseid
  poolkülmunud rändur. Päikesesoojust tundes
  toppis sisse, õnnistas päikest, võttis ta varjatud käe, keeras selle üles ja
  sadula külge seotud.

Näete, ütles tobe päike siis vihasele Tuulele,
  lahkust saab teha palju enamat kui viha.

need sõnad, kirjutage need rühmadesse, tõstke esile juur. Kui Päike ja vihane põhjatuul alustasid arutelu selle üle, kumb neist on tugevam. Nad vaidlesid tükk aega ja otsustasid lõpuks oma jõud proovile panna reisija üle, kes sel ajal ratsutas suurel teel. "Vaadake," ütles Tuul, "kui ma tema peale kukun: hetke pärast ma rebin ta katte ära." Ta ütles - ja hakkas puhuma, et seal on uriini. Kuid mida rohkem tuul üritas, seda raskemini mässis rändur end vihmamantlisse: ta irvitas halva ilmaga, kuid sõitis edasi ja edasi. Tuul oli vihane, metsik, vaibus vihma ja lumega vaest rändurit; Tuult kirudes pani rändur oma varrukas varrukasse ja sidus vöö kinni. Siis oli Tuul ise veendunud, et ta ei saa oma katet maha tõmmata. Päike, nähes oma rivaali jõuetust, naeratas, pilvis pilvede tagant välja, soojendas, kuivendas maad ja samal ajal ka vaest, pooleldi külmunud rändurit. Päikesesoojust tundes ta imbus, õnnistas Päikest, võttis vihmamantli seljast, keeras selle üles ja sidus sadula külge. "Näete," ütles tobe Päike toona vihasele Tuulele, "kiindumust ja lahkust saab teha palju enamat kui viha."

Talvine talg on lähedal, vaadake lihtsalt ringi: okstes värvilised härjavõrsed ja tihnikmetsa taga heinamaade korstnate kohal napsutab punases rebases päike sinises lumes. Ja õhtul, kui puhkeb pakane, suitsu vene ahjude torudest, nagu kasepuu. Vaatate taeva poole ja te ei näe tähti lõuendil, sõelas tekivad imed!

Kirjutage välja read, milles peamine mõte on väljendatud.
  Kas autor kasutas oma luuletuses võrdlusi? Jälgige, kuidas (mis keeles see tähendab) neid väljendatakse?
  1) teadmine, millised rahvuslikud märgid võimaldasid luuletajal kasutada üht võrdlust, kirjutada oma juhised kasutatud kõneosadele.
  2) kirjutab üles kõik võrdlused, osutab kõneosadele
aita mind

Jagage seda: