«До нього не заросте народна стежка .... «Я пам'ятник спорудив собі нерукотворний» - одна з таємниць Пушкіна Чому поет упевнений що спорудив пам'ятник

Цудахарская середня загальноосвітня школа

с. Цудахар

підготувала:

Мета уроку:

Аналіз вірша «Я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний ...», через який учням необхідно зрозуміти основний задум поета про людину-творця.

Завдання уроку:

    систематизувати та узагальнити знання учнів, отримані на попередніх уроках літератури; продовжувати розвивати вміння аналізувати ліричний вірш і пробудити в учнів інтерес до особистості і творчості; розвивати логічне та аналітичне мислення через художню уяву і усне малювання; дати можливість відчути силу слова, образів, уявлень, виховувати інтерес і повагу до творчості О. Пушкіна.

Обладнання уроку:

Мультимедіа проектор, мультимедійна презентація (додаток), музичне оформлення, відеосюжет, ілюстрації пам'ятників, текст пушкінського вірша «Пам'ятник», інтерактивна дошка

Хід уроку:

Тебе, як перше кохання,

Росії серце не забуде.

Тихо звучить музика вальсу, і на її тлі учень читає уривок з вірша Наталії Саженковой "Великий поет":

Є багато людей знаменитих на світлі,
Чия слава крізь роки пройшла і до нас,
Але Пушкіна казки читають всі діти,
Про нього ми не згадати не можемо зараз.

Великий поет нам залишив у спадок,
Крилаті думки, правдивий язик.
І Пушкіна слово хвилює нас серце,
І до пушкінської думки тут кожен звик.

"Про віщого Олега" дізнаємося з пісні,
І "Зимовий ранок" прочитаємо напам'ять.
"Про няні" читати буде нам цікаво,
І серце охопить тривога і смуток.

На честь Пушкіна названі вулиці в селах,
У великих містах і районах країни.
Відкрито музеї, театри, і в школі,
Його вивчаємо докладніше ми.


Учитель: - Поезія Пушкіна ... Це висока правда про людину, про життя, про душу. Це духовне надбання, гордість і любов всього людства. Сьогодні на уроці ми систематизуємо і узагальнимо знання, отримані на попередніх уроках літератури по творчості поета і проведемо аналіз його вірші «Я пам'ятник спорудив собі нерукотворний ...».

Після вступного слова вчитель на інтерактивній дошці проектує висловлювання про (слайд 2).

(Брат поета): «... був собою дурень, але обличчя його було виразно і одушевлено, зростанням він був малий, але складний надзвичайно міцно і пропорційно».

: «Людина невеликого зросту, але досить плечистий і сильний, з швидким і наглядовою поглядом, незвичайно живий ...».

: «... без будь-яких претензій, з живими, швидкими очима, з тихим приємним голосом».

Прочитавши висловлювання, учні в парах готують відповідь на питання:

    «Пушкін ... Який він? »(Кожній парі даються чисті аркуші, Учні дають свою характеристику особистості і зовнішності поета).

Дати визначення слову «пам'ятник» за допомогою словника. Завершивши цю роботу, вони приступають до чергової діяльності: 1-а група підбирає синоніми до слова «пам'ятник», а 2-а група дає переклад цього слова і його синонімів на даргинську мову.

Учитель звертає увагу учнів на ілюстрований матеріал, що представляє пам'ятники. Знайомляться учні і з іншими пам'ятниками великому поетові, що знаходяться в різних містах (слайд 3,4,5).

Перегляд відеосюжету про те, як відзначали день народження Пушкіна в (відео 1).

Учитель: Задумайтесь над питанням: «Чи передчував Пушкін, що після його смерті будуть пам'ятати про нього?»

Після прочитання виконується словникова робота. На дошці записано пояснення наступних слів (слайд 7):

Поет - поет.

Олександрійський стовп - колона заввишки в 27 метрів, споруджена на честь Олександра Й на Двірцевій площі Петербурга (демонструється ілюстрація Двірцевій площі в Петербурзі).

Заповітна ліра - мистецтво поета.

Спорудив - поставив, побудував.

Пам'ятник нерукотворний - такий, якого не можна зробити руками, не можна створити з каменю,.

Приемли - прийми

Милосердя - доброта.

Ознайомившись з поясненням деяких слів, даних в вірші, учні відновлюють роботу в групах, формулюючи відповіді на наступні питання (слайд 8):

Чому Пушкін називає свій пам'ятник «нерукотворним» і протиставляє його Олександрійському стовпа? Чому поет упевнений, що «до нього не заросте народна стежка»? У яких рядках поет говорить про безсмертя своєї творчості?

Аналіз вірша: учням необхідно повторити деякі відомості з теорії літератури, тому вони звертаються до словника літературознавчих термінів, відновлюючи в пам'яті визначення таких понять, як: тема, ідея, композиція, епітет, уособлення, метафора.

Схема аналізу вірша:

Рік написання вірша; тема вірша; ідея, як вона розкривається; композиція; художні засоби(Епітети, порівняння, уособлення, метафори Що хотів донести до читача поет цим віршем?

У своїх відповідях учні підкреслюють, що, на думку Пушкіна, справжній поет незалежний від служіння світської натовпі, він повинен служити свободі, красі, істині, добру.


слухати - чути

дивитися - бачити

Однакові ці слова за значенням?

Ні, можна дивитися, але не вникати

слухати, але не чути,

Прошу вас чути і бачити,

Давайте розіб'ємося на три групи, вибравши для себе тему.

Лірика дружби.

Пока свободою горимо,

Поки серця для честі живі,

Мої друг, вітчизні присвятив

Душі прекрасні пориви!

Кожен учень з групи читає чотиривірш і аналізує.

Чим цікава була для вас ця тема?

Чому я вибрав цей вірш?

Які рядки запали в душу?

Дружба здатна впливати на долю людини?

Лірика любові.

Бережи мене, мій талісман,
Бережи мене за днів гоніння,
За днів каяття, хвилювання:
Ти в день печалі був мені даний.

Коли підніме океан
Навколо мене вали ревучий,
Коли грозою потиснуть хмари, -
Бережи мене, мій талісман.

У відокремленому чужих країн,
На лоні нудного спокою,
У тривозі полум'яного бою
Бережи мене, мій талісман.

Священний солодкий обман,
Душі чарівне світило ...
Воно скор, змінило ...
Бережи мене, мій талісман.

Нехай же в століття серцевих ран
Чи не роз'ятрити спогад.
Прощай, надія; спи, желанье;
Бережи мене, мій талісман.

Яким ви побачили Пушкіна в любові?

Що таке любов?

Що значить любов для вас?

Пушкін про поета.

І довго буду тим люб'язний я народу,

Що почуття добрі я лірою будив,

Що в мій жорстокий вік прославив я свободу

І закликати до переможених закликав.

У чому бачить Пушкін призначення поета і його поезії?

У чому подвиг і трагедія Пушкіна?

Отже, ми збагатили один одного своїми пошуками.

Звучить музика Г. Свиридова "Романс".

Яка прозвучала мелодія?

Що ви чуєте?

Які музичні інструменти допомогли вам почути її?

Які почуття прокинулися в вас?

Яке вірш вам хотілося б прочитати?

Прочитайте.

Творча робота.

Давайте запалимо свічки, відчуємо тепло, візьмемо ручки і спробуємо перетворитися в юних поетів. Необхідно підібрати до слова, кінчає рядок, риму.

Звучить музика "Пори року".

1 чотиривірш

За днів веселий і бажань

Я був від балів без розуму:

Вірніше немає місця для зізнань

І для вручення листа.

2 чотиривірш

То не вітер гілку хилить,

Чи не дубравушка шумить -

Те моє серце стогне,

Як осінній лист тремтить.

С. Стромілов

3 чотиривірш

Стогне сизий голубок,

Стогне він і день, і ніч

Миленький його дружок

Відлетів надовго геть.

Учитель: Кипучій творчим життямпродовжував жити Пушкін до самих останніх днів. Загинув поет, як сказав Герцен, «в розквіті сил, які не доспівавши своїх пісень, не доказав того, що міг би сказати». Останні години життя ... (Тихо звучить вальс Свиридова). Послухайте, якими вони були для поета.

Учень 1: (слайд 9) Звістка про дуелі швидко поширилася по Петербургу. До будинку на Мойці поспішали сотні людей. Не було тільки придворної знаті. Жуковський в листі до батька Пушкіна повідомляв про останні години життя поета: «Послав Даля підбадьорити дружину надією, Пушкін сам не мав ніякої. Одного разу він запитав: «Котра година?» І на відповідь Даля продовжував тремтячим голосом: «Чи довго ... мені ... так мучитися? Будь ласка, скоріше! » Останні слова Пушкіна: «Кончена життя ...»

Учень 2: поет помер. В «Санкт-Петербурзьких» 1837 року була зроблена повідомлення: «Вчора, 29-го січня, в 3-й годині пополудні помер Олександр Сергійович Пушкін». Могила поета знаходиться в Святогірському монастирі, недалеко від Михайлівського. На честь великого поета двічі на рік - у день його народження і його загибелі - дзвонять дзвони Святогірської церкви (слайд 10).

Пишайся, Росія вікова,

Ти світу Пушкіна дала.

Скорботи і плач, страждаючи,

Що ти його не зберегла ...

Учитель: Минають роки, століття від дня народження і смерті Пушкіна, але по -, як і раніше Пушкін вчить нас вірити в людей, ловити прекрасні миті життя, закінчити всі суперечки і бачити в житті прекрасне, він об'єднує нас, людей різних національностей.

Д \ З: Написати твір "Мій Пушкін"


Я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний,
До нього не заросте народна стежка,
Вознісся вище він главою непокірної
Олександрійського стовпа.

Ні, весь я не помру - душа в заповітній лірі
Мій прах переживе і тління втече -
І славен буду я, доки в підмісячному світі
Живий буде хоч один поет.

Слух про мене пройде по всій Русі великій,
І назве мене всяк сущий в ній мова,
І гордий внук слов'ян, і фінн, і нині дикої
Тунгус, і друг степів калмик.

І довго буду тим люб'язний я народу,
Що почуття добрі я лірою будив,
Що в мій жорстокий вік прославив я Свободу
І закликати до переможених закликав.

Веленью божу, про муза, будь слухняна,
Образи не боячись, не вимагаючи вінця,
Хвалу і наклеп приемли байдуже
І не оспорівать дурня.

Аналіз вірша «Я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний» Пушкіна

Чернетка вірші був виявлений вже після смерті Пушкіна. Воно датується 1836 р Вперше було опубліковано в посмертному виданні творів поета (1841 г.).

Вірш поклало початок тривалим досі спорах. Перше питання стосується джерела, що надихнув Пушкіна. Багато хто вважав твір простим наслідуванням численним одам російських поетів на тему пам'ятника. Більш поширена версія про те, що Пушкін взяв основні ідеї з оди Горація, звідки і взято епіграф до вірша.

Більш серйозним каменем спотикання стали сенс і значення твору. Прижиттєве вихваляння своїх заслуг, переконаність автора в своїй майбутній славі викликали нарікання і подив. В очах сучасників це, як мінімум, уявлялося надмірним зарозумілістю і зухвалістю. Навіть ті, хто визнавав величезні заслуги поета перед російською літературою, не могли потерпіти подібної нахабства.

Пушкін порівнює свою славу з «нерукотворним пам'ятником», який перевищує «Олександрійський стовп» (пам'ятник Олександру I). Більш того, поет стверджує, що його душа буде існувати вічно, а творчість пошириться по всій багатонаціональній Росії. Відбудеться це тому, що протягом усього життя автор ніс людям ідеї добра і справедливості. Він завжди захищав свободу і «милість до переможених закликав» (ймовірно, до декабристам). Після таких заяв Пушкін ще й кидає докір тим, хто не розуміє цінність його творчості ( «Не оспорівать дурня»).

Виправдовуючи поета, деякі дослідники заявляли, що вірш є тонкою сатирою автора над самим собою. Його затвердження вважали жартом над своїм непростим становищем у вищому суспільстві.

Майже через два століття твір можна оцінити по достоїнству. Роки показали геніальне передбачення поетом свого майбутнього. Вірші Пушкіна відомі по всьому світу, перекладені на більшість мов. Поет вважається найбільшим класиком російської літератури, одним із засновників сучасної російської мови. Вислів «весь я не помру» повністю підтвердилося. Ім'я Пушкіна живе не тільки в його творах, але і в незліченних вулицях, площах, проспектах і багато в чому іншому. Поет став одним із символів Росії. Вірш «Я пам'ятник спорудив собі нерукотворний» - заслужене визнання поета, що не дочекавшись цього від сучасників.

Вірш "Я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний ..." примітно тим, що написано воно всього за кілька місяців до трагічної загибелі Пушкіна. Його називають духовним заповітом поета і короткий аналіз"Я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний" за планом допоможе зрозуміти, чому. Його можна використовувати на уроках літератури в 8 класі.

короткий аналіз

Історія створення- вірш написаний в 1836 році і опублікований в першому посмертному збірнику пушкінських віршів в 1841 році. Невеликі правки в нього вніс Жуковський.

Тема вірша- роль поета і пего творів у суспільному житті, їх важливого призначення.

композиція- класична пятістрофная. Перша строфа підносить поета над суспільством і часом, остання - говорить про його божественне призначення, таким чином, думка розвивається послідовно.

Жанр- о так.

віршований розмір- ямб, але ритміка будується також на анафорах.

метафори- "не заросте народна стежка".

епітети- "пам'ятник нерукотворний", народна стежка "," гордий внук ".

інверсії- "главою непокірної", "і славен буду я ...".

анафора- "що почуття добрі я лірою будив, що в мій жорстокий вік прославив я свободу".

Історія створення

Цей твір, з одного боку, перегукується з "Пам'ятником" Гавриїла Державіна, з іншого - є відповіддю на вірш, написаний Дельвіг, іншому Пушкіна ще з часів ліцею. Через рік після його написання поет помре від рани, отриманої на дуелі з Дантесом, так що його називають духовним заповітом "сонця російської поезії". Вважається, що він передчував загибель і знав, що цей момент настане скоро, так що виклав свої погляди на поезію, якими вони були на той момент.

За життя Пушкіна вірш так і не було опубліковано - воно побачило світ тільки в 1841 році, відредаговане Василем Жуковським. Надрукували його не в журналі, а в збірці віршів - першому, виданому вже після загибелі поета.

Тема

Головна проблема, яку поставив поет - це роль творця і поезії в суспільному житті, то, як слово впливає на людей і виникає внаслідок такої відповідальність поета. Пушкін вважав, що творець повинен бути громадянином, тому що він може і повинен змінювати світ на краще.

Ліричний герой цього твору - поет, який з самого початку варто не тільки над оточуючими його людьми, а й над самим часом, він безсмертний завдяки душі, укладеної в "заповітній лірі". Пушкін розповідає, що навіть після смерті все будуть пам'ятати його, і його вірші, а в кінці дає настанову всім, хто вирішив пов'язати своє життя з мінливою музою: потрібно бути слухняним тільки богу, однаково байдуже приймати як хвалу, так і наклеп, а також не оскаржувати дурних людей. Дуже важлива рядок - "образи не боячись, не вимагаючи вінця", яка вчить поета не звертати уваги на неприязнь і, що найважливіше - не вимагати визнання своїх заслуг.

Така основна ідея твору, тема якого - призначення поета.

композиція

Думка у вірші логічно розвивається від першої до останньої строфи, причому для додаткового виділення останнього рядка в строфі Пушкін використовував цікавий прийом: перші три рядки в строфі написані тристопним ямбом, четверта ж - чотиристопним.

Спочатку поет говорить про те, що творець - вище свого часу, потім думка переходить на його призначення - пробудження добра в людях, глорифікація свободи, прояв милосердя. Завершальна, п'ята строфа, наставляє "музу", тобто тих, кого вона відвідує, бути байдужими до земного визнанням або гірше, слухаючись тільки бога.

Жанр

Це ода, наповнена урочистістю і високим пафосом, що ще більше підкреслюється використанням різноманітних славянизмов. Поет-громадянин вимовляє свою урочисту промову, демонструючи тверду творчу й людську позицію, тому такий жанр підходить найкраще.

засоби виразності

Пушкін використовував для вираження своєї думки широкий поетичний арсенал. У цьому творі тільки одна метафора- «не заросте народна стежка", проте інших виразних засобів і образів набагато більше. Так, у творі є такі стилістичні фігура, як антитеза- "хвалу і наклеп" - і анафора- "що почуття добрі я лірою будив, що в мій жорстокий вік прославив я свободу", епітети- "пам'ятник нерукотворний", "народна стежка", "гордий внук", "жорстоке століття", інверсії- "главою непокірної", "і славен буду я ...".

Четверта строфа, дуже важлива для розуміння того, яку роль в російській поезії відводив собі Пушкін, виділяється саме за рахунок анафори, в той час як остання виділяється за допомогою звернення "про муза" - насправді поет звертається не до самої музи, а до тим, хто творить з її допомогою. Він показує, якою бачить ідеальну поезію - вільної від людських слабкостей і слухняний тільки вищому суду, тобто Богу.

Тест з вірша

Рейтинг аналізу

Середня оцінка: 4.5. Всього отримано оцінок: 172.

вміст:

Багато сучасників А. С. Пушкіна ще за його життя пророкували йому особливе місце в російській та світовій літературі. Відомий російський критик В. Г. Бєлінський писав про Пушкіна: «Прийде час, коли він буде в Росії поетом класичним, по витворам якого будуть утворювати і розвивати не тільки естетичне, а й моральне почуття». І історія показала, що він був абсолютно прав.
А. С. Пушкін залишив після себе неоціненну спадщину. Теми для творів письменник черпав з глибини життя. Він піддавав дійсність сміливою критиці і в той же час знаходив в ній ідеали, близькі народу. І з висоти цих ідеалів він оцінював всі події та явища життя. Пушкін став по-справжньому народним поетом, душею народу, його голосом. Він піднімав у своїй творчості питання, які хвилювали і сучасників поета, і наступні покоління.
Глибоко, яскраво і жваво висловлюючи в своїх віршах особисті переживання, поет не обмежується лише особистою темою. У його творах постійно звучить непідробний інтерес до інших людей, до долі народу і країни. І ця громадська тема хвилює автора також щиро, як особиста. Саме про це - про сенс життя і призначення поета - говорить він у віршах «Поет», «Пророк» та багатьох інших.
Оминаючи моря й землі,
Дієсловом пали серця людей.
Так розумів Пушкін свою задачу і пред'являв до себе високі вимоги. Поет може жити спокійним життям, поки його поетичний дух «з'їв хладний сон». Але настає момент, коли «душа поета стрепенеться, як пробуджений орел», відкриються «віщі зіниці» і він стане бачити те, що недоступно погляду звичайної людини, він почне чути «неба дрожу», «гад морських підводний хід і часткових лози животіння» . Творчість - це великий труд і подвиг, і поет повинен бути натхнений великою і важливою ідеєю. Поезія, на тверде переконання Пушкіна, повинна суворо дотримуватися істини, віддано служити свободі, краси, добра і справедливості. Найсуворішим суддею своєї творчості є сам поет:
... Ти сам свій вищий суд,
Всіх суворіше оцінити вмієш ти свою працю. /> Ти їм задоволений, вимогливий художник?
Задоволений? Так нехай натовп його лає ...
Автор закликає поета не звертати уваги на думку натовпу, ставитися байдуже до хулі і хвалі. Адже хвала, образа і наклеп - тимчасове. Постійна лише відданість своїм високим ідеалам. І цим вимогам і задачам Олександр Сергійович прагнув слідувати все своє життя. Він постійно жив життям своєї країни, її радощами і печалями, її успіхами і стражданнями, її славою і болем.
Пушкін був поетом волі: його творчість волає до свободи - політичної та духовної, свободи від рабства і забобонів. Він присвятив його служінню людині, боротьбі за щастя і справедливість. «Поет - луна світу», - писав М. Горький.
Пушкін був поетом для обраних, і в той же час в його творах відбиваються характерні, типові переживання і почуття, зрозумілі і близькі більшості людей. Так, у вірші «Село», оді «Вільність» відбилися думки і прагнення прогресивно налаштованих верств суспільства. А в віршах «Я вас любив ...» або «Я помню чудное мгновенье ...» укладені щирі ніжні почуття, які хвилювали і завжди будуть хвилювати серця всіх людей, незалежно від їх поглядів і політичних переконань.
Пушкін був «поетом дійсності», в його творчості знаходило відгук все різноманіття явищ життя, весь барвистий живий світ хвилювало «ніжний розум» поета. І у всьому цьому світі, в кожній непомітною на перший погляд деталі, він умів знаходити таїться в ній красу і гармонію. Н. В. Гоголь ставив собі питання: «Що ж було предметом його поезії?» І відповідь була очевидна і разючий: «Все стало її предметом ... Німіє думка перед незліченністю її предметів».
У своєму вірші «Я пам'ятник собі ...» поет висловлює надію, що майбутні покоління зрозуміють і оцінять його, полюблять його поезію за те, що вона пробуджує найкращі почуття. Всією своєю творчістю, всім своїм життям, усіма думками, прагненнями і справами А. С. Пушкін спорудив собі «нерукотворний пам'ятник», до якого вже багато років не заростає «народна стежка» і не заросте, напевно, ніколи.

Пушкін А. С.

Колекція творів тему: "Пам'ятник, до якого не заросте народна стежка"

Багато сучасників А. С. Пушкіна ще за його життя пророкували йому особливе місце в російській та світовій літературі. Відомий російський критик В. Г. Бєлінський писав про Пушкіна: «Прийде час, коли він буде в Росії поетом класичним, по витворам якого будуть утворювати і розвивати не тільки естетичне, а й моральне почуття». І історія показала, що він був абсолютно прав.

А. С. Пушкін залишив після себе неоціненну спадщину. Теми для творів письменник черпав з глибини життя. Він піддавав дійсність сміливою критиці і в той же час знаходив в ній ідеали, близькі народу. І з висоти цих ідеалів він оцінював всі події та явища життя. Пушкін став по-справжньому народним поетом, душею народу, його голосом. Він піднімав у своїй творчості питання, які хвилювали і сучасників поета, і наступні покоління.

Глибоко, яскраво і жваво висловлюючи в своїх віршах особисті переживання, поет не обмежується лише особистою темою. У його творах постійно звучить непідробний інтерес до інших людей, до долі народу і країни. І ця громадська тема хвилює автора також щиро, як особиста. Саме про це - про сенс життя і призначення поета - говорить він у віршах «Поет», «Пророк» та багатьох інших.

Оминаючи моря й землі,

Дієсловом пали серця людей.

Так розумів Пушкін свою задачу і пред'являв до себе високі вимоги. Поет може жити спокійним життям, поки його поетичний дух «з'їв хладний сон». Але настає момент, коли «душа поета стрепенеться, як пробуджений орел», відкриються «віщі зіниці» і він стане бачити те, що недоступно погляду звичайної людини, він почне чути «неба дрожу», «гад морських підводний хід і часткових лози животіння» . Творчість - це великий труд і подвиг, і поет повинен бути натхнений великою і важливою ідеєю. Поезія, на тверде переконання Пушкіна, повинна суворо дотримуватися істини, віддано служити свободі, краси, добра і справедливості. Найсуворішим суддею своєї творчості є сам поет:

Ти сам свій вищий суд,

Всіх суворіше оцінити вмієш ти свою працю.

Ти їм задоволений, вимогливий художник?

Задоволений? Так нехай натовп його лає.

Автор закликає поета не звертати уваги на думку натовпу, ставитися байдуже до хулі і хвалі. Адже хвала, образа і наклеп - тимчасове. Постійна лише відданість своїм високим ідеалам. І цим вимогам і задачам Олександр Сергійович прагнув слідувати все своє життя. Він постійно жив життям своєї країни, її радощами і печалями, її успіхами і стражданнями, її славою і болем.

Пушкін був поетом волі: його творчість волає до свободи - політичної та духовної, свободи від рабства і забобонів. Він присвятив його служінню людині, боротьбі за щастя і справедливість. «Поет - луна світу», - писав М. Горький.

Пушкін був поетом для обраних, і в той же час в його творах відбиваються характерні, типові переживання і почуття, зрозумілі і близькі більшості людей. Так, у вірші «Село», оді «Вільність» відбилися думки і прагнення прогресивно налаштованих верств суспільства. А в віршах «Я вас любив." або «Я помню чудное мгновенье.» укладені щирі ніжні почуття, які хвилювали і завжди будуть хвилювати серця всіх людей, незалежно від їх поглядів і політичних переконань.

Пушкін був «поетом дійсності», в його творчості знаходило відгук все різноманіття явищ життя, весь барвистий живий світ хвилювало «ніжний розум» поета. І у всьому цьому світі, в кожній непомітною на перший погляд деталі, він умів знаходити таїться в ній красу і гармонію. Н. В. Гоголь ставив собі питання: «Що ж було предметом його поезії?» І відповідь була очевидна і разючий: «Все стало її предметом. Німіє думка перед незліченністю її предметів ».

У своєму вірші «Я пам'ятник собі.» поет висловлює надію, що майбутні покоління зрозуміють і оцінять його, полюблять його поезію за те, що вона пробуджує найкращі почуття. Всією своєю творчістю, всім своїм життям, усіма думками, прагненнями і справами А. С. Пушкін спорудив собі «нерукотворний пам'ятник», до якого вже багато років не заростає «народна стежка» і не заросте, напевно, ніколи.

Поділитися: