Правопис слів з подвоєними приголосними буквами в корені. Визначення теми уроку і постановка завдань уроку. Сова гніздо дощі маса червоний каса

Мета уроку

  • навчальні: Вдосконалення знань про правопис слів з подвоєними приголосними буквами в корені; формування орфографічних навичок; вчити висловлювати свою думку і розуміти позицію співрозмовника.
  • Розвиваючі: Розвиток мовлення учнів; активізація словесно-логічного мислення; формування абстрактного мислення, стійкості уваги; інтелектуальний розвиток за рахунок нового рівня ініціативи і самостійності школярів в організації навчального процесу.
  • виховні: Виховання товариства, взаємодопомоги, любові до російської мови.

Форми роботи:внутригрупповая і общеклассной дискусії, робота в групах, самостійний діалог учнів між собою з приводу рішення навчальної завдання.

устаткування:

  • Картки: чистописання, перевірка теоретичного матеріалу, творче завдання, лист самооцінки;
  • Бунеев Р.Н., Бунеева Є.В., Проніна О.В. Російська мова. Підручник для 3-го класу. Частина 1. Изд.3-е, перераб М .: Баласс, 2008.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Перевірка готовності до уроку.

Яким би ви хотіли бачити сьогоднішній урок російської мови?

Запис на дошці:

  • цікавий
  • пізнавальний
  • плідний
  • розвиває

Поясніть кожне поняття.

Щоб урок вийшов таким, недостатньо одного вчителя, необхідна і ваша допомога. Якими повинні бути на уроці учні?

Запис на дошці:

  • учні:
  • активні
  • думаючі
  • працездатні
  • уважні
  • акуратні
  • дисципліновані
  • дружні

Чи зможете стати такими? В кінці уроку ми проаналізуємо, вийшов він таким, яким ми його хотіли бачити.

II. чистописання

Почнемо ми, як завжди з хвилинки чистописання.

Кожна група отримує завдання, придумати розчерк з буквосполученнями, які у вас на столі. (Сс, лл, нн, бб)

Якщо виникнуть труднощі, на зворотному боці картки є зразок, можете їм скористатися.

З якими буквосполученнями ви написали розчерк? Покажіть картки один одному.

Як ви думаєте, чому на чистописання ми взяли ці буквосполучення - сс, лл, нн, бб? (Подвоєна згодна в слові)

На дошці: Нн, кк, сс, жж, мм, пп, рр, лл, бб

III. цілепокладання

Як ви думаєте, яка тема сьогоднішнього уроку?

На дошці: Правопис слів з подвоєними приголосними буквами в корені

З подвійний приголосної неодмінно пишемо ми слова:

антена, кілограм і грам, і тонна,

пасажир, шосе, колона,

сварка, теніс і програма,

група, каса, телеграма,

російська, клас, субота, ванна,

Римма, Емма, Інна, Анна.

Я сподіваюся, що ви будете намагатися показати свої знання з цієї теми, вміння писати слова з подвоєними приголосними буквами в корені. Будемо розвивати спостережливість, свою промову, збагачувати словниковий запас.

Ви будете працювати в групах. Пам'ятайте - важливо не тільки самому виконати завдання, але і допомогти своїм товаришам. Адже важливий не тільки особистий результат, але і результат роботи всієї групи, який приведе до успіху всього класу.

IV. Актуалізація знань (общеклассной дискусія)

Для початку давайте згадаємо все, що ви знаєте по темі уроку. Обговоріть в групі питання, дані на картках, в кінці роботи проконтролюйте себе за підручником. Сторінки підручника вказані внизу на картці.

(Самоконтроль з усіх питань. Оцінка групи)

  • Зелений кружок -  я брав активну участь в роботі групи, із завданнями впорався успішно. Я дуже задоволений!
  • Жовтий кружок -  на уроці не всі завдання виявилися такими вже легкими. Мені було важко, але я впорався. Я цілком задоволений собою!
  • Червоний кружок -завдання виявилися занадто важкими. Мені потрібна допомога!
№ п / п питання самоконтроль оцінка групи
1 Які з цих буквосполучень є подвоєними приголосними?

нн, жк, кк, дк, сс, ск, тр, зд, жж, нд, мм, пп, рр, лл, бб

2 Що значить подвоєна згодна в слові?
3 Чи можна перевірити написання подвоєною букви в корені слова?
4 Як переносяться слова з подвоєною приголосної? Запишіть два слова
5 Запишіть два слова з подвоєною приголосної, які не можна перенести
6 Чи є орфограммой правопис подвоєною приголосної в корені слова? Чому?
7 Запишіть словникові слова з подвоєною приголосної в корені слова
8 Напишіть одне слово, щоб в ньому було буквосполучення подвоєна згодна в корені слова, яке ви писали на краснописі. Скільки в цьому слові букв, звуків?

V. Творча робота

1. Вправа в написанні слів з подвоєною приголосної (Внутригрупповая дискусія, самоперевірка, взаимопроверка, взаємодопомога)

А зараз, творче завдання. Замінити словосполучення одним словом.

1 група

  1. Виготовлення малюнків з наклеєних або нашитих шматків паперу, тканини.
  2. Прилад, технічний пристрій.
  3. Велике бажання є.
  4. Ремені, мотузки для управління конем.
  5. Речовина з мікроскопічних грибків, що викликає бродіння.
  6. Дорога з твердим покриттям.
  7. Стан взаємної ворожнечі.
  8. Група осіб із спеціальними повноваженнями.
  9. Дитина, підліток, який займається вивченням природи.
  10. Керівник театральної, кіно- або телевізійної постановки.
  11. Штучна водойма, споруджений для плавання.
  12. Жіночі імена.

  2 група

  1. Кілька предметів або людей, розташованих близько одна від одної або з'єднаних разом.
  2. Гостре вірусне захворювання.
  3. Поєднання декількох музичних звуків різної висоти.
  4. Виробляти одноманітно деренчливий звук, свистячий шум.
  5. Людина виконавчий, хто зберігає в усьому порядок.
  6. Спортивний біг.
  7. Людина, наукові праці якого мають велику цінність.
  8. Парна спортивна гра маленьким м'ячем, який перекидається ракеткою через сітку.
  9. Лікарняний лист.
  10. Вид міського транспорту.
  11. Популярна гра на льоду.
  12. Товариш по роботі.

3 група

  1. Людина, що володіє великою внутрішньою культурою.
  2. Термінове повідомлення, передане по телеграфу.
  3. Що пояснює малюнок.
  4. Одиниці виміру маси.
  5. Декоративне освітлення парків, вулиць з нагоди якогось торжества.
  6. Вихідний день.
  7. Велика зазвичай довгаста ємність для купання і миття.
  8. Літня прибудова до будинку.
  9. Співробітник газети, журналу.
  10. Один з видів гри в м'яч.
  11. Навчання тварин.
  12. Свідоцтво про закінчення середньої школи.

4 група

  1. Наука про зміну і поєднанні слів.
  2. Пішохідна дорога, обсаджена з обох боків деревами.
  3. Група осіб, об'єднаних спільною роботою, навчанням, інтересами.
  4. Систематизоване зібрання якихось предметів.
  5. Приміщення, в якому проводяться грошові операції.
  6. Обмежене земельне простір.
  7. Лікувальна пов'язка.
  8. Приборкувач хижих тварин.
  9. Малюнки в журналі, газеті, книзі.
  10. Приміщення в школі.
  11. Наскрізний проїзд, проритий під землею.
  12. Спортивний біг.

динамічна пауза

Творчі завдання (Внутригрупповая дискусія, самоперевірка, взаимопроверка, взаємодопомога)

А зараз, творче завдання. У кожної групи на картках надано пропозиції. Розкрийте дужки і напишіть отримані слова.

1 група

Ра (н, нн) її (о, а) се (н, нн) її ранок. Уже р (о, а) (сс, с) вело. Я вст (о, а) ю і вих (о, а) жу (на) ті (рр, р) а (сс, с) у. Гол (е, і, я) жу наскрізне (ь) (о, а) до (н, нн) е ст (я, і, е) кло (в) тума (н, нн) ую дав (ь).

2 група

Віє (я, і, е) р к (о, а) ч (а, я) ет в (е, я, і) рху (ш, ж) ки д (я, і, е) рев (ь) ів . Я з (о, а) ву (с) собою з (а, о) баку (С, с) трелку і йду (в) з (а, о) з (н, нн) овую гаїв (у, ю). Со (н, нн) а (С, с) трелка б (і, я, е) ж (и, і) т (за) мною.

3 група

Ми бр (я, і, е) дём (по) дли (нн, н) ий (о, а) (лл, л) її. В (а, о) кру (к, г) гру (п, пп) ами ростуть кущі ш (и, і) повніка і м (о, а) (жж, ж) (і, е) (ст, в) їв (ь) ника. Грунт п (а, о) покриває яскрава шуршащ (а, я) я ма (сс, с) а.

4 група

Уже то (н, нн) и лист (ь) їв (а, о) бл (і, е) ки (с) д (і, я, е) рев (ь) ів. А он на (ж, ш) сосе (т, д) тощо (а, о) (ФФ, ф) е (сс, с) (а, о) р (Г, г) е (н, нн) а ( дд, д) ий (к, к) і (рр, р) і (л, лл) ович б (і, е) ж (и, і) т (по) а (л, лл) її. Він любить ранків (і, е) (нн, н) ие кро (с, сс) и.

Прочитайте, що у вас вийшло. Поясніть написання слів.

Давайте ще раз прочитаємо, зв'яжемо всі частини і подивимося, що у нас вийшло.

Що у нас вийшло? Доведіть, що це текст. Які ознаки тексту ви знаєте? ( Текст складається з пропозицій. Пропозиції в тексті пов'язані за змістом. У тексту є заголовок. За назвою можна визначити, про що буде говоритися в тексті.)

Як можна озаглавити текст?

Осінній ранок.

Раннє осінній ранок. Вже розвиднілося. Я встаю і виходжу на терасу. Дивлюся крізь шибку в туманну далечінь. Вітер хитає верхівки дерев. Я кличу з собою собаку Стрілку і йду в сосновий гай. Сонна Стрілка біжить за мною. Ми бредём по довгій алеї. Навколо групами ростуть кущі шипшини і ялівцю. Грунт покриває яскрава шарудить маса. Уже тонни листя облетіло з дерев. А он наш сусід професор Геннадій Кирилович біжить по алеї. Він любить ранкові кроси.

VI. підсумок уроку

самоконтроль оцінка вчителя 1 Пояснюю, що означає подвоєна згодна в слові 2 Знаю, як переносяться слова з подвоєною приголосної 3 Знаю словникові слова з подвоєною приголосної в корені слова 4 У групі допомагав підбирати потрібні слова до словосполученням 5 Уважно слухав вчителя і однокласників, активно працював на уроці, правильно відповідав на питання

Як ви думаєте, вирішили ми завдання уроку?


Дякую за цікаву спільну роботу. Результат роботи кожної групи привів до успіху весь клас. Молодці!

Тема урока : «Вчимо слова з подвоєними приголосними в корені слова»

мета : Вчити аналізувати мовний матеріал.

завдання:

Відпрацювання написання слів з подвоєними приголосними в корені слова;

Орфографічний тренінг.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

По завершенні уроку учень повинен:

знати:   правопис слів з подвоєними приголосними.

вміти: застосовувати свої знання при листі.

Методи організації навчальної діяльності, що застосовуються вчителем на уроці: робота з книгою, спостереження, практичні методи навчання, диференційований підхід.

Методичні прийоми:

- аналіз мовного матеріалу: класифікація слів;

-   словникова робота.

Форми організації навчальної діяльності, що застосовуються вчителем на уроці:індивідуальні, робота в парах, групах.

Хід уроку:

1.Організаціонний етап

Хлопці! Я рада, що ви готові до уроку. Я дуже хочу, щоб сьогодні наш урок вийшов цікавим і пізнавальним.

2.Мотівірованіе до навчальної діяльності:

Для нашого уроку я підібрала ось такий епіграф:

«З майстерністю готовим люди не народжуються, а здобутим майстерністю пишаються».

Поясніть сенс цього прислів'я.

3. Визначення теми уроку і постановка завдань уроку.

Гра на вибування.

Яке слово буде зайвим? Чому? А зараз?

Сова гніздо дощі маса червоний каса

Вибуває.

1 - червоний (Прикметник, а всі інші іменники.)

2 - дощі (У множині, а всі інші однини)

3 - гніздо (Ср.р., а всі інші ж.р.)

4 - сова (Відповідає на питання хто ?, всі інші - на питання що?)

Залишилися слова: маса і каса

Що об'єднує залишилися слова?

- Згадайте, вивчали ми в цьому році написання даної орфограми?

Сформулюйте тему уроку.

Що б ви хотіли отримати від уроку сьогодні?(ХОЧУ, МОЖУ, ТРЕБА).

Визначте завдання уроку. (Навчитися писати слова з подвійними приголосними в корені слова, збагатити словниковий запас).

- Хлопці, скажіть, скільки букв в словіклас? (5)

А звуків? (4)

- Вимовте третій звук.(С) Який він? (Приголосний ...)

Як він звучить? (Довго, протяжно).

У фонетиці російської мови є одна особливість - ми вимовляємо - (клас), (алея), (хакей), а пишемоклас, алея, хокей.  Ці слова з подвоєними приголосними запозичені з інших мов, тому їх написання треба запам'ятати.

Якщо ми сумніваємося в написанні слова, куди ми можемо звернутися?

4. Вправи в написанні слів з подвоєною приголосної

А) Гра "Фотограф".

Пропоную вам сфотографувати очима з пропозиції слова, де є подвоєна згодна буква.

На екрані:

ФІЛІП ГРАЄ В ХОКЕЙ.

ПАСАЖИРИ ВИЙШЛИ НА пероні.

АЛЛА ЗІБРАЛА КОЛЕКЦІЮ МАРОК

Напишіть слова в однині, підкресліть подвоєні приголосні.

Перевірка

Тепер перевіримо написане за зразком.

На екрані:

ФІЛІП ХОКЕЙ

АЛЛА КОЛЕКЦІЯ

ПАСАЖИР пероні

Хто записав все слова вірно?

Молодці! Поставте на полях поруч із записом числа знак «+».

А тепер вертикальної рисою позначимо перенесення цих слів.

(Одна дитина працює на інтерактивній дошці).

Б) Самостійна роботаПідручник с.18 упр.2.

Поміняйтеся з сусідом зошитами.

Перевірка. ( 3 учні зачитують слова, записані в стовпчики).

Физминутку.

Гра "Спіймай слово".

Учитель називає слова. Якщо в них зустрічається подвійна згодна, то діти плещуть у долоні, а якщо одна згодна, то присідають.

Шосе, вправа, коридор, субота, клас, малина, маса, Алла, директор, сума.

В)   - Спишіть слова, вставте пропущені подвоєні приголосні букви. Підкресліть їх.(2 людини біля дошки).

Ак ... уратно, хо ... кей, га ... Лері, профе ... ця, ак ... Робат, ті ... ритор, кіс ... мос, котрі три ... ну, кал ... ендарь.

Перевірка

Хто виконав завдання вірно? Молодці! Поставте собі знак «+» поруч з ін. Знаком.

Робота в групах.

(Внутригрупповая дискусія, самоперевірка, взаимопроверка, взаємодопомога)
- Об'єднаєтеся в групи. Замініть словосполучення словом, в написанні якого є подвоєні приголосні.


1 група

1.Ізготовленіе малюнків з наклеєних або нашитих шматків паперу, тканини.

2.Прібор, технічний пристрій.

3.Большой бажання є.

4.Ремні, мотузки для управління конем.

5.Вещество з мікроскопічних грибків, що викликає бродіння.

6.Дорога з твердим покриттям.

7.Состояніе взаємної ворожнечі.

8.Группа осіб зі спеціальними повноваженнями.

9.Ребёнок, підліток, який займається вивченням природи.

10.Руководітель театральної, кіно- або телевізійної постановки.

11.Іскусственний водойма, споруджений для плавання.

12.Женскіе імена.

Аплікація, апарат, апетит, віжки, дріжджі, шосе, сварка, комісія, юннат, режисер, басейн, Алла, Ганна, Римма, Жанна, Інна.

2 група

1.Несколько предметів або людей, розташованих близько одна від одної або з'єднаних разом.

2.Острая вірусне захворювання.

3.Сочетаніе декількох музичних звуків різної висоти.

4.Проізводіть одноманітно деренчливий звук, свистячий шум.

5.Человек виконавчий, хто зберігає в усьому порядок.

6.Спортівний біг.

7.Человек, наукові праці якого мають велику цінність.

8.Парная спортивна гра маленьким м'ячем, який перекидається ракеткою через сітку.

9.Больнічний лист.

10.Від міського транспорту.

11.Популярная гра на льоду.

12.Товаріщ по роботі.

Група, грип, акорд, дзижчить, акуратний, крос, професор, теніс, бюлетень, тролейбус, хокей, колега.

3 група

1.Человек, що володіє великою внутрішньою культурою.

2.Срочное повідомлення, передане по телеграфу.

3.Поясняющій малюнок.

4.Едініци вимірювання маси.

6.Виходной день.

7.Большая зазвичай довгаста ємність для купання і миття.

8.Летняя прибудова до будинку.

9.Сотруднік газети, журналу.

10.Одін з видів гри в м'яч.

11.Обученіе тварин.

12.Свідетельство про закінчення середньої школи.

Інтелігент, телеграма, ілюстрація, кілограм, грам, тонна, ілюмінація, субота, ванна, тераса, кореспондент, теніс, дресирування, атестат.

4 група

1.Наука про зміну і поєднанні слів.

2.Пешеходная дорога, обсаджена з обох боків деревами.

3.Группа осіб, об'єднаних спільною роботою, навчанням, інтересами.

4.Сістематізірованное збори якихось предметів.

5.Помещеніе, в якому проводяться грошові операції.

6.Ограніченное земельне простір.

7.Лечебная пов'язка.

8.Укротітель хижих тварин.

9.Рісункі в журналі, газеті, книзі.

10.Помещеніе в школі.

11.Сквозной проїзд, проритий під землею.

12.Спортівний біг.

Граматика, алея, колектив, колекція, каса, територія, компрес, дресирувальник, ілюстрації, клас, тунель, крос.

Перевірка (Необхідно більше читати, збагачувати свій словниковий запас, тлумачний словник).

Група, яка більше всіх записала слів, ставить собі «+».

Запишемо слова, які ви по їх значенням не змогли визначити.

5. Рефлексія.

Гра «Верю- не вірю».(Довести) Показати согласіе- незгоду.

  1. Чи вірите ви, що подвоєна згодна може бути в закінченні слова?
  2. Чи вірите ви, що подвоєна згодна може бути на стику приставки і кореня?
  3. Чи вірите ви, що подвоєна згодна може бути в корені слова?
  4. Чи вірите ви, що подвоєна згодна може бути на стику приставки і суфікса?
  5. Чи вірите ви, що подвоєна згодна може бути на стику кореня і суфікса?

Які завдання ми ставили перед собою на початку уроку?

Ми виконали їх?

Складання сінквейна по темі уроку.

А ось який сінквейн придумали хлопці з 3Б класу.

1. Букви.

2. Приголосні, подвоєні.

3. Вивчити, запам'ятати, не помилятися

4. Потрібно знати кожному!

5. Грамотність.

Тема урока: «Вчимо слова з подвоєними приголосними в корені слова»

мета: Вчити аналізувати мовний матеріал.

завдання:

Відпрацювання написання слів з подвоєними приголосними в корені слова;

Методичні прийоми:

- аналіз мовного матеріалу: класифікація слів;

-   словникова робота.

Форми організації навчальної діяльності, що застосовуються вчителем на уроці:   індивідуальні, робота в парах, групах.

Хід уроку:

1.Організаціонний етап

Хлопці! Я рада, що ви готові до уроку. Я дуже хочу, щоб сьогодні наш урок вийшов цікавим і пізнавальним.

2.Мотівірованіе до навчальної діяльності:

Для нашого уроку я підібрала ось такий епіграф:

«З майстерністю готовим люди не народжуються, а здобутим майстерністю пишаються».

Поясніть сенс цього прислів'я.

3. Визначення теми уроку і постановка завдань уроку.

Гра на вибування.

Яке слово буде зайвим? Чому? А зараз?

Сова гніздо дощі маса червоний каса

Вибуває.

1 - червоний (Прикметник, а всі інші іменники.)

2 - дощі (Мн. Ч., А всі інші од. Ч.)

3 - гніздо (Пор. Р., А всі інші ж. Р.)

4 - сова (Відповідає на питання хто ?, всі інші - на питання що?)

Залишилися слова: маса і каса

Що об'єднує залишилися слова?

- Згадайте, вивчали ми в цьому році написання даної орфограми?

Сформулюйте тему уроку.

Що б ви хотіли отримати від уроку сьогодні? (ХОЧУ, МОЖУ, ТРЕБА).

Визначте завдання уроку. (Навчитися писати слова з подвійними приголосними в корені слова, збагатити словниковий запас).

- Хлопці, скажіть, скільки букв в слові клас ? (5)

А звуків? (4)

- Вимовте третій звук. (С) Який він? (Приголосний ...)

-   Як він звучить? (Довго, протяжно).

6.Дорога з твердим покриттям.

7.Состояніе взаємної ворожнечі.

8.Группа осіб зі спеціальними повноваженнями.

9.Ребёнок, підліток, який займається вивченням природи.

10.Руководітель театральної, кіно - або телевізійної постановки.

Інтелігент, телеграма, ілюстрація, кілограм, грам, тонна, ілюмінація, субота, ванна, тераса, кореспондент, теніс, дресирування, атестат.

4 група

1.Наука про зміну і поєднанні слів.

2.Пешеходная дорога, обсаджена з обох боків деревами.

3.Группа осіб, об'єднаних спільною роботою, навчанням, інтересами.

4.Сістематізірованное збори якихось предметів.

5.Помещеніе, в якому проводяться грошові операції.

6.Ограніченное земельне простір.

7.Лечебная пов'язка.

8.Укротітель хижих тварин.

9.Рісункі в журналі, газеті, книзі.

10.Помещеніе в школі.

11.Сквозной проїзд, проритий під землею.

12.Спортівний біг.

Граматика, алея, колектив, колекція, каса, територія, компрес, дресирувальник, ілюстрації, клас, тунель, крос.

Перевірка (Необхідно більше читати, збагачувати свій словниковий запас, тлумачний словник).

Група, яка більше всіх записала слів, ставить собі «+».

Запишемо слова, які ви по їх значенням не змогли визначити.

5. Рефлексія.

Гра «Вірю - не вірю».(Довести) Показати згоду - незгоду.

1. Чи вірите ви, що подвоєна згодна може бути в закінченні слова?

2. Чи вірите ви, що подвоєна згодна може бути на стику приставки і кореня?

3. Чи вірите ви, що подвоєна згодна може бути в корені слова?

4. Чи вірите ви, що подвоєна згодна може бути на стику приставки і суфікса?

5. Чи вірите ви, що подвоєна згодна може бути на стику кореня і суфікса?

Які завдання ми ставили перед собою на початку уроку?

Ми виконали їх?

Складання сінквейна по темі уроку.

А ось який сінквейн придумали хлопці з 3Б класу.

1. Букви.

2. Приголосні, подвоєні.

3. Вивчити, запам'ятати, не помилятися

4. Потрібно знати кожному!

5. Грамотність.

Поділитися: