Різнорівневі тестові завдання з екології рідного краю. Тест "рослини рідного краю" Узагальнення і систематизація знань

Мета: узагальнення знань дітей про рослинний і тваринний світ, вихованні любові до рідної природи.
  завдання:

Освітні: систематизувати знання дітей з екології; формувати цілісне уявлення про живу і неживу природу; навчати дошкільнят способам пізнання навколишнього світу.
  Виховні: виховувати дбайливе ставлення до природи, тваринного та рослинного світу; виховати гуманне, емоційно - позитивне, дбайливе, дбайливе ставлення до світу природи і навколишнього світу в цілому, розвивати почуття любові до об'єктів природи; закріпити вміння працювати в команді.
  Розвиваючі: розвивати пізнавальний інтерес до світу природи; розвивати вміння порівнювати, виховувати в дітях уміння логічно мислити, правильно формуючи висновки.
  Мовні: розвивати зв'язне мовлення та активний словник.

Демонстраційний матеріал: картинки із зображенням тварин, дерев, емблеми командам, м'яч, пісочний годинник.

Методичні прийоми: ігрова ситуація, розгляд ілюстрацій, физкультминутка, підведення підсумків.

хід:

Хлопці, зараз у нас з вами буде незвичайне заняття. Проведемо ми з вами вікторину про природу. Вікторина буде називатися «Природа навколо нас!»

У кожного з нас є свій будинок. У кожної тварини, комахи, квітки, дерева теж є свій будинок. Хлопці, як же можна назвати наш спільний дім? (Земля). Земля-це загальний чудовий будинок для всіх людей, для всіх звірів, птахів, риб, комах, рослин. Послухайте, які гарні вірші написав Л.Дайнеко.

Є на землі величезний будинок

Під дахом блакитний
  Живуть в ньому сонце, дощ і грім,
  Ліс і морський прибій.
  Живуть в ньому птиці і квіти,
  Веселий дзвін струмка.
  Живеш в тому світлому будинку ти
  І всі твої друзі.
  Куди б дороги не вели,
  Завжди ти, будеш в ньому.
  Природою рідної землі

Зветься цей будинок

Природу треба не тільки любити, охороняти, берегти і примножувати, але її треба вивчати. Першу сходинку знань ви придбали. У нас є дві команди: «Сонечки» і «Крапельки».
  Подивимося, чия команда правильно і швидко виконає всі завдання, проявить винахідливість і кмітливість. Команда, що набрала більшу кількість жетонів і буде переможницею. Стежити за всією грою буде наше журі.
  - А зараз команди привітають один одного.
Команда: «Крапельки».
  Команда: «Сонечки».
  Девіз: Бережи свою планету - адже іншої на світі немає.
  Отже, почнемо нашу вікторину.
  1Конкурс- розминка. За одну хвилину потрібно відповісти на якомога більшу кількість запитань. (Звіряємо час пісочного годинника).
  Питання для команди «Крапельки».
  1Растенія, тварини, птахи, людина - це природа яка? (Жива)
  2.Яким словом називають птахів, які відлітають у вирій? (Перелітні) 3.Когда з дерев опадає листя? (Восени) 4. Як назвати дитинчати коні? (Лоша) 5.Сколько ніг у павука? (Вісім) 6.Якими птах лікує дерева? (Дятел) 7.У якого дерева білий стовбур? (Береза) 8.Яку рослина допомагає вилікувати рану? (Подорожник) 9.Назовіте дитинчат курки. (Курчата) 10.Як називається будиночок для птахів, зроблений руками людини? (Шпаківню) Питання для команди «Сонечки». 1.Солнце, небо, хмари, каміння, вода, дощ, сніг - це природа яка? (Нежива) 2.Ворона, шпак, горобець, ластівка - хто це? (Птиці) 3. Як назвати дитинчати корови? (Теля) 4.У якого звіра руда шубка? (Лисиця) 5.Сколько ніг у жука? (Шість) 6.У якій птиці червона грудка? (Снігур) 7.Кабан - дике або домашня тварина? (Дике) 8.Когда суниця встигає? (Влітку) 9.Какое словом називаютптіц, які зимують у нас? (Зимуючі) 10.Кто носить свій будинок на спині? (Равлик)
  2 Конкурс «Хто зайвий?» На дошці картинки із зображенням дерев і тварин нашого краю. Діти повинні прибрати зайву картину і пояснити. Наші команди молодці!

Физминутку: «У оленя будинок великий». У оленя будинок великий, а у зайчика маленький. Олень сидить у вікно дивиться, Зайка по полю біжить і в вікно йому стукає: «Тук - тук, двері відкрий, Там в лісі мисливець злий». «Зайка, зайка, забегай, І руку мені подай».

3 Конкурс: Гра: «Я почну, а ти продовж». Крапельки: У дуба жолуді, а у сосни .... (Голки) Сонечки: Береза \u200b\u200bкучерява, а сосна ... (колючий) крапельки: У горобини листочки, а у сосни ... (голки) Сонечки: Восени береза \u200b\u200bстоїть золота, сосна ... (зелена) крапельки: Осика взимку варто без листя, а сосна ... (в голках) Сонечки: на яблуні ростуть яблука, а на дубі ... (жолуді)

4 Конкурс: Загадки про природу. Крапельки: приховати горішки І сушить сироїжки - Взимку в її дуплі, що хочеш на столі. (Білка) Сонечки: Хвіст пухнастий, Хутро золотистий. У лісі живе, В селі курей краде. (Лисиця) Крапельки: Чи не їздець, а зі шпорами. Чи не будильник, а всіх будить. (Півень) Сонечки: Ця хижачка балакуча, злодійкувато, метушлива, Стрекотунья - білобока, А звуть її ... (сорока) Крапельки: Я по дереву стукаю, черв'ячків добути хочу. Хоч і зник під корою, Все одно ти будеш мій. (Дятел) Сонечки: Всю ніч літає, Мишей видобуває, А встане світло - Спати летить в дупло. (Сова) Крапельки: Носить на маківці - Довгі вушка. Шубку на зиму змінює, Хто звірка такого знає? (Заєць) Сонечки: Хто взимку холодної Ходить злий, голодний? (Вовк) Крапельки: З неба - зіркою, На долоньку водою. (Сніжинка) Сонечки: Мене часто звуть, чекають, А прийду - від мене треба шукати людину. (Дощик)

5 Конкурс: Гра з м'ячем «Назви швидко».

Крапельки: 1.Белобокая птах? (Сорока) 2.Як рослина може нас обпалити? (Кропива) 3.Новогоднее дерево. (Ялинка) 4. Як називається житло ведмедя? (Барліг)
  Сонечка: 1.Красногрудая птах. (Снігур) 2.Що робить їжак взимку? (Спить) 3.Кто є санітаром лісу з птахів? (Дятел) 4. Як називається будинок у мурашки? (Мурашник)
  Ось і закінчилася наша вікторина. Зараз підведемо підсумки вікторини. (Вважаємо жетони). Перемогла дружба". Ось так в дружбі повинні жити всі люди Землі: в дружбі з рослинами, тваринами, які теж живуть на нашій планеті.

Вірші (читають діти): 1 дит. Бережіть землю! Бережіть! Любіть рідну природу. Озера, ліси і моря. Адже це ж наша з тобою Навіки рідна земля!

2 Дит. На ній ми з тобою народилися, Живемо ми з тобою на ній. Давайтеже, люди, все разом Ми до неї ставитися добріші!

І в завершенні нашої вікторини давайте заспіваємо пісеньку «Посмішка».

, . .

Різнорівневі тестові завдання з екології рідного краю

Варіант 1

I  рівень.

1. Яка галузь економіки нашої країни найбільший споживач води:

2. Чи вірно твердження, що до утворення відходів призводить будь-яка господарська діяльність?

а) так;

в) вірно частково: існують такі види діяльності, при яких відходи не утворюються.

3. Екологічний фактор це:

а) вплив живих організмів один на одного;

б) будь-який вплив на живі організми;

в) вплив зовнішнього середовища на живі організми.

4. Яке з визначень поняття «здоров'я» здається вам найбільш правильним?

а) здоров'я - це відсутність хвороб;

б) здоров'я - такий стан організму людини, при якому функції його органів і систем урівноважені з зовнішнім середовищем і відсутні будь-які хворобливі зміни;

в) здоров'я - це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя.

II  рівень.

1. Вкажіть основні джерела антропогенного забруднення повітря вашій місцевості:

в) енергетика;

г) хімія і нафтохімія;

2. Знайдіть відповідності визначень охоронюваним природним територіям:

а) вища категорія природоохоронних територій, що має статус науково-дослідної установи, виключена з будь-якої господарської діяльності заради збереження в незайманому вигляді природних комплексів, охорони видів живого і стеження за природними процесами;


б) різновид охоронюваних природних територій, основне призначення яких полягає в частковому обмеженні прав землекористувача в інтересах охорони природи;

в) унікальні або типові цінні в науковому, культурно-пізнавальному і оздоровчому відношенні природні об'єкти, узяті під державну охорону без вилучення у землекористувачів.

1) пам'ятник природи;

2) заказник;

3) заповідник.

3. У чому ви бачите стратегічне завдання охорони природи ":

а) в удосконаленні технології, яка дозволить скоротити викиди забруднювачів і оздоровить середовище;

б) у створенні здорових умов життя для людини;

в) в неодмінному збереженні всіх форм життя.

4. Будь-які явища, пов'язані з впливом людини на природу та зворотним впливом природи на людину і його економіку, називають:

а) антропогенним ландшафтом;

б) екологічними проблемами;

в) трансформацією ландшафтів;

г) дигресія середовища.

III  рівень.

1. Виділіть найбільш гострі екологічні проблеми вашого району:

4. У найбільш загальному вигляді під забрудненням навколишнього середовища розуміють:

а) внесення в навколишнє середовище невластивих їй хімічних компонентів;

б) поховання радіоактивних відходів;

в) все, що виводить екологічні системи з рівноваги, відрізняється від норми, що спостерігається (тривалий час) і (або) бажаної для людини;

г) введення в екосистеми невластивих їм біологічних видів.

II  рівень.

1. Основні джерела антропогенного забруднення гідросфери вашій місцевості:

б) харчова промисловість;

д) чорна та кольорова металургія;

е) нафтопереробна промисловість;

ж) індустріальне сільське господарство.

2. Встановіть відповідності між забрудненням і їх видами:

1) фізичні; 2) хімічні; 3) біологічні.

а) шумове;

б) мікробне;

в) електромагнітне;

г) пестициди;

д) поява в водоймах риби ротан;

ж) важкі метали;

3. Жителі міст значно частіше, в порівнянні з сільським населенням, схильні до інфекційних захворювань. Вкажіть причини активізації механізму передачі збудників в містах:

а) збільшення чисельності та щільності населення в містах;

б) зайнятість населення в різних сферах діяльності;

в) різноманіття видів транспорту;

г) концентрація значних контингентів населення в закритих приміщеннях.

4. Як ви оцінюєте роль соціально-екологічних знань в житті суспільства:

а) роль їх незначна, досить того, щоб ними володів вузьке коло професіоналів;

б) вони досить корисні для широкого кола людей, а й без них можна обійтися в практичній діяльності;

в) вони необхідні всім, тільки з їх допомогою можна сподіватися на вихід з екологічної кризи.

III  рівень.

1. Відзначте основні причини скорочення біорізноманіття, які проявляються в вашому районі:

а) зростаюча чисельність населення;

б) зростання споживання ресурсів;

в) зневажливе ставлення до біологічних видів та екосистем;

г) погано продумана державна політика в галузі використання природних ресурсів;

д) негативний вплив міжнародної торгівлі;

ж) нерозуміння або ігнорування значення біологічного різноманіття.

2. Назвіть захворювання, яких можна уникнути шляхом забезпечення населення доброякісною питною водою і дотриманням санітарних норм.

а) серцево-судинні;

б) інфекційні;

в) трансмісивні;

г) шлунково-кишкові;

3. Виділіть з перерахованих проблем екологічні проблеми, пов'язані з розвитком сільського господарства вашого регіону:

а) порушення грунтового покриву;

б) забруднення водойм неочищеними стоками тваринницьких комплексів;

в) підвищений вміст нітратів в овочах;

г) опустелювання, снижающееся грунтову родючість, інтоксикація грунтів і живих організмів;

4. Для створення Березинського біосферного заповідника вибиралися:

а) унікальні природні території;

б) типові природні території;

в) території, порушені господарською діяльністю людини;

г) території, які відчувають вплив від навколишніх територій, освоєних людиною.

IV  рівень.

1. Вчені вважають, що якщо не вжити термінових заходів щодо нормалізації екологічної обстановки, то на Землі в результаті діяльності людини до 2030 року зникне 20 000 видів особин. Скільки видів буде зникати кожну годину?

2. Яку мінімальну кількість дерев необхідно посадити, щоб знешкодити промислові викиди вуглекислого газу в атмосферу? За одну добу викидається 3; 24 тонн отруйної окису вуглецю (чадного газу), а 1 дерево переробляє за 1 добу 2,5 кг отруйної окису вуглецю.

V  рівень.

1. Регулярне застосування солі для танення снігу на міських дорогах впливає на дерева і чагарники, що ростуть уздовж доріг: дерева перестають рости, а листя буріє вже на початку літа. Поясніть цей ефект. Яка загальна закономірність демонструє цей приклад?

2. Назвіть основні причини антропогенного забруднення природного середовища Березовського району і дайте характеристику сучасної екологічної ситуації району.

Еталон відповідей на різнорівневі тести з екології рідного краю

Варіант 1

I рівень.

II рівень.

2. а-3, б-2, в-1;

III рівень.

1. в, д, ж, з;

2. Белоозерск;

3. а, в, г, ж;

IV рівень

2. 1200 і 9600 дерев.

Варіант 2

I рівень.

II рівень.

2. 1 а, в; 2 г, ж; 3 б, д;

III рівень.

IV рівень.

1. 1382,4 км і 6912 км;

  • Узагальнити і систематизувати знання дітей про об'єкти неживої природи Елабужского району.
  • Продовжити розвиток навички читання і розуміння карти області.
  • Розвивати допитливість і спостережливість.
  • Виховувати любов до природи рідного краю.

Обладнання: кросворди "Відгадай мене" для кожної групи вікторини, фізична карта Татарстану, зразки корисних копалин (нафта, торф, піщаник, кам'яне вугілля, і т.д.)

Хід уроку

учитель:Ось і закінчилося, хлопці, наше заочне подорож по Елабужского району. Але справжню подорож по нашому краю триватиме все ваше життя. Ви побачите, як незвичайний і прекрасний наш край. Сьогодні вам належить виявити кращого знавця природи Елабужского району та міста Єлабуга. Для цього треба відповісти на питання і виконати ряд завдань.

А підведе підсумки наше журі і вибере команду-переможця. До журі входять ваші батьки і вожаті.

Узагальнення і систематизація знань

Узагальнення проходить у вигляді конкурсів-завдань.

Завдання 1. "Відгадай мене"

Учні по групах розгадують кросворд "Наше місто"

По горизонталі:

  1. Вулиця названа на честь нафтовиків - першопрохідців. ( розвідників)
  2. Кінотеатр. ( Ілюзіон)
  3. Річка в Татарстані. ( Кама)
  4. Улюблена дитяча площадка. ( Чебурашка)
  5. Кавалер-дівиця. ( Дурова)
  6. Візитна картка міста. ( Городище)
  7. Рідне село поетеси А.Сілкіной. ( Танайка)

По вертикалі маємо отримати місто, в якому ми живемо. ( Єлабуга)

Завдання 2. "Подорож по карті"

  1. Показати кордону Елабужского району.
  2. Знайти і показати на мапі міста: Казань, Єлабуга, Набережні Челни, Нижньокамськ.
  3. Назвати і показати річки.

Завдання 3. "Юний геолог"

Учням пропонуються зразки основних корисних копалин Татарстану; вони повинні назвати корисні копалини і довести свою думку. Можуть бути запропоновані наступні зразки: торф, кам'яне вугілля, вапняк, нафта, піщаник, мармур, граніт.

Завдання 3. "Лист"

Учитель: Хлопці, я вам прочитаю лист Борі Перепуткіна. Ви уважно слухаєте його і відзначаєте на своїх листах помилки в тексті. Виграє та команда, яка назве все помилки і правильно їх пояснить.

"У нашому місті багато пам'ятників старовини. Один з них - Пушкіну А.С. (!). Центральна вулиця нашого міста називається Шляховиків (!). Елабугу оточують непрохідні ліси (!). У лісах досі водяться кабани (!), Лосі, вовки, ведмеді (!).

Навколо міста не зустрінеш жодного села, ні селища, ні села. А які тут села, можна і вбрід перейти (!) "

Позначкою (!) Відзначені помилки.

Завдання 4. "Юний метеоролог"

Учитель зачитує завдання - питання про клімат і погоду Елабужского району, а команди по черзі відповідають. Якщо команда не відповідає - відповідає наступна команда. За кожну правильну відповідь команда отримує очко. Перемагає та команда, яка набере найбільшу кількість очок.

Зразкові питання-завдання:

  1. Дерева в морозну погоду покриваються "пухнастими" кристалами. Що це таке? ( паморозь.)
  2. Тривалий період без дощу. ( засуха.)
  3. З чим пов'язані "черемхові холоду" в нашому краї? ( З проникненням холодних повітряних мас з півночі, тобто з Арктики.)
  4. З чим пов'язані випадання опадів? ( Зі зміною температури.)
  5. Яка буде погода якщо:

а.) Взимку вдень ясно, а до вечора туман? ( До довгим морозів.)
   б.) Навесні дим з труб стелиться? ( До опадів.)
   в.) Влітку ввечері і вранці роса? ( До ясній погоді.)
   м) Восени при ясній погоді вітер різко змінює напрямок? ( До негоди.)

  1. Мене ніхто не бачить, але всякий чує. Супутницю мою кожному видно, але ні хто не чує. ( Грім і блискавка.)
  2. Сильніше сонця, слабкіше вітру. Ніг немає, а йде. Око немає, а плаче. ( хмара.)
  3. Намалювати умовними знаками: гроза, дощ, сніг, туман, мінлива хмарність.
  4. Скільки квітів у веселки? ( Сім.)
  5. Коли настає весна в Єлабузі? ( середина квітня.)
  6. В якому році Єлабуга відзначить своє 1000-річчя? ( В 2007 році.)
  7. Коли день народження зими за календарем? ( 1 грудня.)
  8. Коли день дорівнює ночі? ( 22 березня.)

Завдання 5. "Екскурсовод"

У цьому завданні діти повинні скласти екскурсійну карту по місту, так щоб без уваги не залишився жоден історичний пункт Єлабуга. ( Заздалегідь лунають ватман і маркери.)

Підбиття підсумків

Бажано, щоб журі підводило підсумки після кожного конкурсу. Команді-переможцю кожного конкурсу вручається жетон. В кінці уроку підраховується кількість жетонів, перемагає той, у кого більше жетонів.

Переможці нагороджуються призами.

Домашнє завдання

Знайти в додатковій літературі цікаві відомості про природу Елабужского району та міста Єлабуга.

Завдання 1

питання:

1. На якій карті ви можете знайти і показати свій край?

1) A) На політико-адміністративній карті Росії

2) Б) На фізичній карті світу

3) B) На політичній карті зарубіжної Європи

Завдання # 2

питання:

2. Який план підійде для характеристики ва-шего краю?

Виберіть один з 3 варіантів відповіді:

1. Особливості економіки і природи. 2. На-звання і положення на карті. 3. Екологічні проблеми і охорона навколишнього середовища.

1. Назва та місцезнаходження на карті. 2. Особливий-ності природи і економіки. 3. Екологічні проблеми і охорона навколишнього середовища.

1. Положення на карті і назва. 2. Екологи-етичні проблеми і охорона навколишнього середовища.

3. Природа і економіка.

Завдання # 3

питання:

3. Дізнайтеся за описом форму земної поверх-ності.

Ця форма земної поверхні часто зустріч-ється на рівнинах. Являє собою поглиблення з крутими, осипалися схилами. На схилах майже немає рослин. Під дією талої та дож-дівою води поступово збільшується, руйнуючи ділянки родючого грунту.

3) У) Балка

4) Г) Яр

Завдання # 4

питання:

4. В якому ряду правильно дано назви по-лізниць копалин?

Виберіть один з 3 варіантів відповіді:

1) A) Залізна руда, нафта, торф

2) Б) Граніт, вапняк, кам'яне вугілля

3) B) Пісок, глина, природний газ

Завдання № 5

питання:

5. Який план підійде для характеристики при-родного співтовариства?

Виберіть один з 2 варіантів відповіді:

1. Назва. 2. Які організми становлять со-суспільство. 3. Екологічні зв'язку в співтоваристві. 4. Значення спільноти для людини. 5. Вплив людини на співтовариство. 6. Охорона спільноти.

1. Вплив людини на співтовариство. 2. Назва. 3. Екологічні зв'язку в співтоваристві. 4. Які організми становлять співтовариство. 5. Охорона спільноти. 6. Значення спільноти для людино.

Завдання # 6

питання:

6. На якому малюнку представлені приклади жи-вих організмів лугового співтовариства?

Завдання # 7

питання:

7. За допомогою атласу-визначника дізнайтеся на-звання цього метелика.

Виберіть один з 4 варіантів відповіді:

1) А) Лимонниця

2) Б) голубянки-ікар

3) У) Желтушка лугова

4) Г) Зорька

Завдання # 8

питання:

8. Які малюнки ви виберете для створення моделі ланцюга харчування, характерною для лісового спільноти?

Виберіть один з 4 варіантів відповіді:

Завдання # 9

питання:

9. Чи потрібно навесні підпалювати на лузі суху траву? Чому?

Виберіть один з 3 варіантів відповіді:

1) A) Так, тому що від цього краще росте мо-лодая трава.

2) Б) Ні, тому що згоряють молоді паростки, підземні частини рослин, лугові тварини, вогонь може перейти і на будівлі людини.

3) B) Так, тому що у вогню можна погрітися.

Завдання # 10

питання:

10. Яка галузь рослинництва займається вирощуванням цих культур?

Виберіть один з 4 варіантів відповіді:

1) А) Овочівництво

2) Б) Плодоводство

3) У) Полеводство

4) Г) Квітникарство

відповіді:

1) (1 б.) Вірні відповіді: 1;

2) (1 б.) Вірні відповіді: 2;

3) (1 б.) Вірні відповіді: 4;

4) (1 б.) Вірні відповіді: 2;

5) (1 б.) Вірні відповіді: 1;

6) (1 б.) Вірні відповіді: 2;

7) (1 б.) Вірні відповіді: 4;

8) (1 б.) Вірні відповіді: 1;

9) (1 б.) Вірні відповіді: 2;

10) (1 б.) Вірні відповіді: 3.

Поділитися: