Heli lugema ja kirjutama õppimine sh. Tähtede õppimine tegevuses!: W-täht on tegevus. g) Käe ettevalmistamine kirjutamiseks

Daria Asigritova

Eesmärk:

tutvus tähega Sh.

Ülesanded:

1. Tutvustada lapsi tähega Sh.

2. Kujundada võime häälikuga sõnu hääldada,

oskus soovitud heli sõnadega esile tõsta.

3. Moodustada klassifikatsiooni kehtestamise oskus

mõistete vahelised seosed.

4. Kujundada võime vastata sisuküsimustele

lugu.

5. Kinnitada sõna helianalüüsi läbiviimise võime.

6. Testige laste võimet sõnad silpidesse jagada ja panna

stress.

7. arendada kõnet, foneemilist kuulmist, loogilist mõtlemist,

mälu, tähelepanu, taju, käe peenmotoorika, oskus

mõistatusi lahendama.

8. Laiendage ja aktiveerige laste sõnavara.

9. Täpsuse, suhtluskultuuri kasvatamine.

Materjal

Demo:

tahvel, kriit, helikiibid, illustratsioon "Kuidas W täht välja näeb", koonuste ja W tähega pilt, lugu "Kass ja hiir".

Väljastamine:

riideid kujutavad pildid, kaks rõngast (sinine, roheline, märkmikud kleebitud mütsi ja tähega Ш värvimiseks ning tähega Ш kirjutamiseks, värvilised pliiatsid.

Tunni käik

1. Organisatsiooniline hetk.

2. Teema sõnum

(Lapsed istuvad vaibal)

Arva mõistatus:

Pikkadel peenikestel puudel

Koos peidetakse nõeltesse.

Nad armastavad oravat ja ristmikku

Püha nendega.

Minu küsimus on teile lastele lihtne:

Mida nad kõik söövad?

Poisid, mis on muhke?

(Okaspuude ja mõne muu taime vili on ümmarguse või ovaalse kujuga, kaetud soomustega)

3. Tunni põhiosa

a) Sõna "muhud" usaldusväärne analüüs

(Lapsed istusid laudade taha)

Poisid, mitu häält on sõnas "muhud"?

(Sõnas "muhud" on 5 heli)

Vaatame sõna "muhke"

Mitu silpi on sõnas "muhke"?

(Sõnas "muhud" on 2 silpi)

Kuidas see määrati?

(Mitu täishäälikut ühes sõnas, nii palju silpe. Selles sõnas on 2 täishäälikut, mis tähendab 2 silpi)

Jagage sõna "muhke" silpideks.

Mis on 1. silp.

Kui paljudest helidest koosneb 1. silp?

(1. silp koosneb kolmest helist)

Mis on 2. silp.

Kui paljudest helidest koosneb 2. silp?

(2. silp koosneb kahest helist)

Määratlege löök- ja rõhutumata helid sõnas "muhud".

(Sõnas "muhke" on rõhuline 1. täishäälik [ja] ja rõhutamatu 2. täishäälik [ja])

Kuidas see määrati?

(Selleks, et määrata löökpilliheli ühes sõnas, on vaja antud sõna nimetada)

Pange rõhku.


Mis on sõnas "muhud" kindlad konsonandid?

b) Foneemiline laadimine.

(Lapsed istusid vaibal)

Kuidas madu susiseb?

Kuidas hani susiseb?

c) Kuidas näeb välja Sh-täht?

Vaadake illustratsiooni ja kuulake riimi:

Kuidas W täht välja näeb?

Selle ämbri hammastel.

Korrake, milline täht tähistab heli [w]?

(Täht W)

d) Tutvumine tähega Sh.

(Lapsed istusid laudade taha)

Poisid, vaadake illustratsiooni ja öelge mulle, milline täht W?

Mitmest elemendist see kiri koosneb?

Mida on illustreeritud?

Miks sa arvad?

(Kuna need algavad tähega W [w])

Vaadake uuesti illustratsiooni ja öelge, millised koonused on sellel kujutatud?

e) mäng "Kes on tähelepanelik?"

(Lapsed istuvad vaibal)

Mõelge piltidele.

Loetlege, mida näidatakse kõigil soovitatud piltidel?

(Püksid, särk, kasukas, lühikesed püksid, müts, müts)

Leidke ja nimetage sõnades sama heli.

f) Pallimäng "Häälega sõnade nimetamine [w]"

(Lapsed seisid vaibal ringis)

Poisid, ma viskan palli teile kõigile, teie ülesanne on pall mulle tagasi anda ja öelda kõik sõnad, mis algavad heliga [w].

Kes oli kõige tähelepanelikum ja pööras tähelepanu sellele, kuidas häält [w] kõigis sõnades hääldatakse?

Millise järelduse saame teiega teha, milline on heli?

(alati kindel)

Õige. Pidage meeles, poisid, [w] heli on alati kindel.

g) Käe ettevalmistamine kirjutamiseks.

(Lapsed istuvad laua taga)

Näpuvõimlemine.


h) Töö vihikutes.

W-tähe värvimine

Avage oma märkmikud ja vaadake illustratsiooni.

Mis sellel on?

(Täht W ja müts)

Mõelge, miks pildil on müts?

(Kuna see algab tähega W [w])

Mis on müts?

(Peakate)

Täitsa õige. Poisid, mis värvi me tahkeid konsonante esile tõstame?

Teie ülesandeks on värvida esiplaanil täht W ja teisel müts.

Mis värvi te tähte W värvite?

Ja müts?

Meenutame värvimisreegleid.

(Ärge suruge pliiatsit, ärge ületage joonist, värvige tühikuteta)

Istu mugavalt sirge seljaga. Asu tööle.

i) Harjutus "Objektide klassifitseerimine"

(Lapsed istuvad vaibal)

Niisiis, vaadake veel kord pilte ja jagage need kahte rühma.

Sinisesse rõngasse - asetage pildid, mille lisate esimesse rühma, ja rohelisse rõngasse - asetage pildid, mille lisate teise rühma, ja selgitage oma valikut.


Selgitage, mille alusel jagasite pildid kahte rühma?

(Soojad riided viidi sinisele, heledad rõivastele rohelisele)

Kas neid on võimalik ühendada ühte rühma, see tähendab, nimetada neid ühe sõnaga?

(Sa võid. Need on riided)

j) Tähe elling õigekiri

(Lapsed istuvad laua taga)

Avage oma märkmikud. Vaadake näidist ja pange tähele, kuidas täht correctly õigesti kirjutatakse.

Miks on see kirjutatud sinisega?

(Kuna heli [w] on alati kindel konsonant ja tahked konsonandid tuleks sinisega esile tõsta)

Õige. Täitke puuduv element märkmikus näidatud tähest Ш ja kirjutage see lahtri kaudu rea lõpuni üles.

k) loo "Kass ja hiir" lugemine

(Lapsed istuvad vaibal)

Kuulake lugu hoolikalt:

“Kõik lahkusid majast. Jäänud on ainult üks kass. Kass istus aknal. Naaritsast tuli välja hiir. Kass ei näe hiirt. Hiir kassi ei näe. Hiir läks kööki. Leitud puru puru. Hiir sõi puru ära. Siis nägi hiir kruusi. Kruus on kaetud kaanega. Hiir lükkas kaant. Kaas kukkus maha. Kass nuusutas hiirt ja hüppas aknast. Hiir jooksis. Kass järgnes talle, kuid ei jõudnud järele ".

Kellest on lugu?

(Kassi ja hiire kohta)

Kus kass istus?

(Aknal)

Kust hiir tuli?

(Naaritsast)

Kuhu hiir kadus?

(Kööki)

Mida hiir leidis?

(Puru puru)

Mis hetkel tundis kass hiire lõhna?

(Kui hiir lükkas kruusi katnud kaane)

Mis hiirel viga on?

(Hiir jooksis kassi eest ära)

Poisid, nimetage sõnad heliga [w]

kohtusin loos.

(Kass, hiir, aken, puru, sõõrik, kaas jne)

4. Tunni kokkuvõte.

Mis kirjaga kohtusite?

(Tähega W)

Mida oleme heli [w] kohta õppinud?

(Et heli [w] on alati kindel)

Koolipoiss läks kooli,

Ta riietus soojemalt:

Panin selga kasuka, mütsi, salli -

Kõndisin kooli ja higistasin.


Korda Ш heli minu järel:
\u003d Otsesilpides:
sha-sha-sha, sho-sho-sho, sha-shi-sho-shu
shi-shi-shi, shu-shu-shu, shi-shi-shu-sha
ta-ta-ta, sho-shu-sha-ta
šikk, õmblus, šeik, lai

Pööratud silpides:
tuhk-tuhk-tuhk, eh-eh-eh, tuhk-osh-eh-eh
osh-osh-osh, ish-ish-ish, osh-ush-osh-tuhk
ush-ush-ush, ush-eh-ash-osh
hiir, tint, rukis [w], juba [w], vale [w], vaikne

1. Leidke with-tähega sõnad (võetud ja)




2. "Walker" tähega W


3. Määrake need pildid (või ainult sõnad), mis sisaldavad tähte Ш:
\u003d müts, kasukas, tool, ratas, riidekapp, saapad

4a. Mäng "Tagurpidi" ()
Hiir armastab väga Sh. Ta (pildistab hiirega mänguasja ja pildistab) kutsub silbi tähega C ja peate selle ümber tegema, asendades C-tähe W-ga.
\u003d sa - sha, nii - sho, su - shu, se - she
\u003d mahl - šokk, keep - hiir, mask - Maša, kiiver - puder

4b. "Muutke sõna esimest heli" või "mustkunstnik": nüüd muudame mõned sõnad teisteks! Esimene heli on vaja asendada heliga [Ш] ja nimetada uus sõna. (võetud ja) (Märkus: mõnel lapsel on raske esimest heli kõrva järgi muuta, nii et saate lehele kirjutada või slaide teha).
\u003d vabandust - ..., seepi - ...., liigest - ....
\u003d max - ..., kingitus - ..., huuled - ...
\u003d pull - ..., meel - ..., hiir - ...
\u003d kets - ..., särk - ..., trampimine - .. flopp

5. Lugu - ümberjutustamine tähega Ш. Kass ja hiir (ketitekst) (võetud ja)

Alyošal on kass nimega Masha.
Kass Masha püüab hiiri.
Hiired põgenevad kassi eest.
Kass on suur, vilgas, jõuab hiirtele järele.

6a. Öelge kiri! (valmistage ette slaidid sõnadega)
\u003d pliiats ..., shala ..., maandub ..., väike ..., kami ...

6b. Mäng "Lõpeta sõna!" (täiskasvanu kirjutab lehele) (võetud)
\u003d silp SH A: na ..., wa ..., jah ..., Nata ..., gru ..., kry ...,
\u003d silp Ш И: na ..., wa ..., dy ..., kami ..., gru ..., me ..., kry ..., pi ..., u ...

7a. "Žonglöör on dodger" - peate kinni püüdma ainult need pallid (pallid), kui ma nimetan sõna heliga Ш (kui selliseid materjale pole käepärast, siis võite heli kuuldes sammu edasi teha Ш (kui ei, siis seisa paigal) ")
\u003d muhk, siil, auto, kass, mardikas, karu, müts, kaelkirjak, konn, kirss, jäätis

7b. Mäng "Käed plaksutada" (kui kuulete heli Ш)
\u003d Helid: W, A, M, W, S, O, I, W, Z, K, M, F, R, D, V, W, G, W, L, S
\u003d Silbid: SHO, OM, SHA, MA, VU, LO, ASH, NA, KI, OSH, SA
\u003d Sõnad: pall, suits, puder, kass, kingad, ring, laps, huuled, müts

8. "Kloun ja pallid": peate aitama kinni püüda neid palle, millel on täht Ш (tõmmake pallidest niit ja viige see klouni kätte). Ja pallidest, kus tähte Ш pole, tõmmake väljuv õhk. Ärge unustage nimetada kõiki tähti Ш. (Idee võetud, minu teostus (A5))


9a. Õppetund tähega Ш (raamatust "Mängud kõne arendamiseks")


9b. "Tähtede õppimine mängides"

10. Tüdrukul Mashil on täna sünnipäev - kingime talle kummeli! (idee võeti, faili tegin ise (formaat A5))


11. Veel üks number mustkunstnikuga: ma olen mustkunstnik ja sina abiline. Helistage heliks Ш ja mina - ülejäänud sõna. Kordate siis kogu sõna pärast mind!
\u003d ... apka, ... kasukas, ... ina, ... ah, ... mõistus, ... awl, ... al, ... ov, ... orokh

12. "Mustkunstniku pöörded": muudame suured esemed väikesteks! (luuranud)
kate - ...
pall - ...
kork - ...
kapp - ...
kõrv - ...
kass - ...
pott - ...
padi - ...
kardin - ...
lendama -

13. Täitke laused.
Ma lähen ja sina ... (mine). Ma laulan ja sina ... (laula). Mina juhin ja sina ... (juhi). Ma annan ja sina ... (anna). Ma söön ja sina ... (sööd). Mina kannan ja sina ... (kanna).

14. Mäng "Nimetage seda hellitavalt"
talv - talv
kivi -
päike -
leib -
onn -
perenaine -
püksid -

15. Leidke peidetud tähed Ш (siit)

16. Tõstke W täht ringi ja tõmmake see ringi (siit)

17. Lisage puuduv osa tähe W saamiseks (siit)

18. Leidke sellest segadusest täht Ш (siit)

20. Pall lõhkes. Ta kukub ja susiseb: "Shhhh". Hiss temaga. Tõmmake punktiirjoonelt pidev joon. Ärge peatuge kusagil ja öelge: "Sh-sh-sh-sh ..." (see ja järgnevad ülesanded siit)


21. Näidake, kuidas pall alguses oli - ringige seda mööda kontuuri ja varju antud suunas. Tõmmake punktiirjoonelt pidev joon. Peatus kusagil ja öelge: "Sh-sh-sh-sh ..."


22. Kingime Põrsale palju ilusaid palle. Jälgige iga palli ja varju ümber antud suunas. Ärge unustage öelda: "Sh-sh-sh-sh ..." Loendage, mitu põrsasel on palli: "Üks pall, kaks palli, ..."


23. Madud joonistavad liiva sisse mustreid ja susisevad: "Shhhhhh ...". Kõigepealt libistage sõrm liigade kohal ja seejärel pliiatsiga. Ärge unustage susiseda nagu madu.

24. Jälgige hiirte kontuure punkthaaval ja lõpetage joonistamine, korrates puhast fraasi: "Hush, hiired, ärge pahandage. Ärge ärge ärgitage meie kassi." Mitu hiirt nägi kass unes?


25. Räägi kõhklemata: "Mishkal on punnid, Mishkal on punnid ...". Jälgige koonuste kontuure. Joonistage ja öelge sõna "Sh ja Sh ka".


26. Lauseahel. KaSha (keti tekst)

Maša ja Daša söövad hirsiputru.

Hirsist keedetakse hirssiputru.

Vanaema ostis hirssi.

Mu vanaema tegi potti hirssiputru.


Kassile söödeti putru.


27. Joonistage igast esemest pool ja nimetage see.

28. Pange pulgadest (või pliiatsitest või tikkudest) täht W välja.

29. Vaadake pilte ja nimetage need. Määrake igas neist heli Ш koht. (võetud)

30. Muutke ettepanekut valimi järgi (võetud)
Mašal on kasukas. - See on masinakate.
Mishal on auto. -
Pashal on kott. -
Dašal on male. -
Sašal on kõrvaklappidega müts. -

31. Mäng "Pea meeles ja korda" (võetud

Valla autonoomne koolieelne haridusasutus

nižnevartovski lasteaed №80 "Firefly"

Vanema rühma kirjaoskuse õpetamise tunni kokkuvõte

Heli ja täht Ш

Koolitaja:

Perevozchikova Albina Akramovna

nižnevartovsk

Vanema rühma heli kirjaoskuse tundide kokkuvõte[w], täht Ш

Parandusõppe ülesanded: Parandage heli [w] õige hääldus. Harjutus kohaloleku määramiseks - heli [w] puudumine sõnades; heli [w] asendi määramisel sõnas (algus, keskosa). Parandada silpide SHA, SHO, SHU analüüsi ja sünteesi; sõnade jagamine silpideks. Silpide SHA, SHO, SHU lugemine. Õpetada sõna SHUBA sünteesi. Tutvustage kirjaSh.

Parandus- ja arendusülesanded: Arendada kuulmisfookust, mälu, kõnet, peen- ja üldmotoorikat; kõne kooskõlastamine liikumisega.

Parandusõppe ülesanded:Vormi koostöö, vastastikuse mõistmise, heatahtlikkuse, iseseisvuse oskused.

Varustus:

Demomaterjal: Plakat helidest ja tähtedest, helimajad, helide sümbolid "A", "O", "U", "Y", "W", heliskeem [w], "Maagiline kott". Suured tähed: A, O, U, Y, T, M, B, D, W, väikesed tähed: W, U, B, A. Mänguasi: Shusha hiir. Tasuta pildid: karu, müts, dušš, püksid, müts, kasukas, müts, lühikesed püksid, karu, hobune, kass, hiir, ahv, konn. Teremki V. Voskobovich. Tablett, numbrid: 1, 2, 3, värvilised munad, korv.

Jaotusmaterjal: Üksikud peeglid, töövihikud, värvilised pliiatsid, helianalüüsi kiibid, heli joonlauad, igorizori pallid Su-Jok mäng "Teremok tähtedega", sinised markerid.

Tunni käik

  1. Organisatsiooniline hetk. (1 min.)
  1. Organisatsiooniline hetk:

Õpetaja ja lapsed istuvad ringis toolidel.

Psühholoogiline hoiak

Keegi leiutas

Lihtne ja tark

Tere, kui kohtute.

Tere hommikust!

Tere hommikust, päikest ja linde.

Tere hommikust, naeratavad näod!

Tahan teile soovida, et kõigil oleks head hommikut, head pärastlõunat ja eriti teile, sest olete tulnud õppima, õppima palju uut.

- kas sa tahad kõike teha? (Jah!)

- Nii et me õpime.

II. 1. Sissejuhatus teemasse. (3 min.)

Täna tunnis tutvume uue heli ja kirjaga. Kuid kõigepealt meenutame, kuidas heli tähest erineb. (Me hääldame ja kuuleme helisid, kuid kirjutame ja loeme tähti).

Me ei näe heli
Ja me ei saa seda enda kätte võtta.
Heli, mida me ainult kuuleme
Ja ütle ka välja.

Mis kaheks rühmaks on kõik helid jagatud? (Helid jagunevad täishäälikuteks ja kaashäälikuteks).

Mille poolest erinevad vokaalihelid kaashäälikutest? (Vokaaliheli hääldamisel ei esine õhul takistusi ja seetõttu võib heli pikka aega tõmmata. Kaashäälikuhin ei venita, sest selle hääldamisel kohtub õhk takistustega).

Häälikud tõmbuvad heliseva laulu poole.
Nad võivad nutta ja nutta.
Pimedas metsas helistage ja avage
Kuid nad ei taha vilistada ja nuriseda.

Ja kaashäälikud on nõus
Sosin, sosin, kriuks,
Isegi nurrumine ja sisistamine,
Aga ma ei taha neile laulda.

Mängime: ma näitan tähte ja te helistate kordamööda heli ja selle heliga algavat sõna.

Poisid, keegi tuli täna meile külla, ma arvan nüüd mõistatuse ja te arvate kohe ära, kes meie juurde tuli.

Elab naaritsas, närib koorikuid.
Lühikesed jalad; kardab kassi. (hiir)

Logopeed võtab hiire "võlukotist" välja.

Poisid, seda väikest hiirt kutsutakse Shusha. Ta mõtles teile välja palju ülesandeid ja kui te kõigi ülesannetega toime tulete, annab ta teile midagi.

Mis heli kordub Shusha ja hiire sõnades?

- Täpselt nii, see on heli [w]. Täna tunnis kindlustame heli häälduse [w]. kuid enne seda teeme koos hiirega liigendivõimlemist

2. Liigendvõimlemine. (4 min.)

Paks hiir tuli meile külla (punnitame põsed välja),
Temaga võrreldes oleme me õhukesed - ainult nahk ja kondid (tõmmake põsed sisse).
Naeratasime kõik talle (huuled laias naeratuses, ülemised ja alumised hambad on nähtavad),
Me kõik sirutasime käe teda suudlema (huuled sirutuvad edasi).
Hommikul ärkasime üles - huuled naeratasid (jälle lai naeratus).
Pesime oma ülemisi hambaid (lai keel ülemiste hammaste taga)
Parem ja vasak, sees ja väljas (vastavad laia keelega liigutused).
Sõbrad oleme ka alumiste hammastega (nende liikumiste kordamine keelega alumiste hammaste taga).
Surume huuled kokku ja loputame suud (vaheldumisi punnitame põski - huuled ei lase õhku läbi),
Samovariga puhume, et seal on uriini (mõlema põse samaaegne täispuhumine koos järgneva õhu eraldumisega läbi huulte).
Panime alustassid - paneme pannkoogid (alahuulel lai lai keel).
Närime pannkooki, mähkime selle kokku ja hammustame (närime levinud keelt, siis hammustame seda, mähkides alumiste hammaste külge),
Pannkook maitsva vaarikamoosiga (lakkuge ülaosa laia keelega eest ja taha).
Paneme tassid tee valamiseks (painutame oma laia keelt tassi abil ülespoole),
Nad puhusid ninale - jahutasime teed (puhuge "tassist" õhku).
Jõime teed - keegi pole solvunud ("tass" liigub edasi-tagasi).
Hommikusöök oli maitsev - lakutame huuli (keeleots lakub huuli ringikujuliselt).

Tubli poisid. Läheme laudade juurde.

3. Heli "Ш" omadused. (3 min.)

Poisid, meie külaline Shusha on väga õudne pahandus. Shusha roomab ekraani taha ja ragiseb seal: shur - shur - shur. “Kass !!!”, - karjub ema ja nemad ning isa peidavad end kappi taha.

- Poisid, kuidas Shusha kohises?

- See on õige, ütleme kõik koos: šur - šur - šur.

- Mis kõla on nende sõnade alguses?

- Ütleme nii.

- Mida teevad meie huuled, kui me heli anname?

- Huuled lükatakse ettepoole. Kas nad näevad välja nagu sõõrik või õlekõrs?

- Eks nad on ümmargused kui sõõrikud.

- Mida teeb meie keel, kui hääldame [w]?

- Ava suu, näita häält hääldades oma keelt [w].

- keel tõuseb suulae külge, ülemiste hammaste taha. Ja milline õhk - soe või külm - tuleb suust välja, kui me häält [w] välja ütleme? Paneme käe suu juurde ja ütleme shshshsh.

- Õhk on soe.

- Täpselt nii, kui ütleme [w], on huuled ümarad, kergelt ettepoole lükatud, lai keel tõuseb ülemiste hammaste tuberkulli juurde. Õhujuga tuleb soojalt välja.

- Poisid, mis heli see on: vokaal või kaashäälik?

- Eks heli [w] on kaashäälik, häälikuline või tuhm heli [w]?

- Kurt.

- Kas heli on kõva või pehme?

- Jah, see on õige, heli [w] on kindel, tuhm, kaashäälik heli. Sellel helil on eripära, see pole kunagi pehme, alati kõva. Erinevalt meie hiirest ei meeldi see heli ulakas olla ja lärmada ning kui keegi lärmama hakkab, ütleb ta alati shshshsh.

(Molbertil on punased ja sinised majad, nende kõrval on vastavad märgid helide tähistamiseks.)

Vaadake, mis need majad on?(Helide majad).

Mis helid elavad punases majas?(Vokaal kõlab).

Mis helid elavad sinises majas?(Kaashäälikud kindlad helid).

Millisesse majja me heli [w] paneme?(Sinisega, kuna heli "Ш" on kaashäälik, tahke).

Mis värvi kiibiga tähistame heli [w]?(sinise kiibiga).

4. Töö märkmikus. (2 minutit)

Värvime heli "riided" soovitud värvi (sinine) pliiatsiga. Ja me mäletame, et heli [w] on kaashäälik, kindel, tuhm.

5. Töö helisümbolitega. (1 min.)

Hiir soovib näha, kas saate silpe koostada. Pange helide sümbolid enda ette ja kirjutage lauale silp [sha] ja nüüd silp [ush]. Hästi tehtud, saime selle töö tehtud.

6. Heli asukoha määramine[w] sõnades. (2 minutit)

Nüüd näitame hiirele, kuidas saame määrata heli positsiooni sõnas. Võtame heli joonlauad ja määrame heli [w] asukoha sõnas (tähistame sõna algust, keskpaika või lõppu). Pildid "karu", "müts", "dušš".

7. Näpuvõimlemine (1 min)

Hästi tehtud. Lase veidi puhata. Asetage kõik laua servale. Võtke Sujoki pallid, teeme sõrmevõimlemist.

See pall pole lihtne

Kõik sellised torkivad.

Panime peopesade vahele

Me hõõrume nende peopesad.

Me rullime seda üles ja alla

Arendame oma pastakaid.

Saate palli ringi veeretada

Viska üksteisele.

Üks kaks kolm neli viis

Meil on aeg puhata.

8. Tutvumine kirjagaSh. (2 minutit)

- Poisid, heli [w] tähistatakse järgmiselt - täht Sh. Ja kuidas näeb välja täht W? Mis värviga me kaashäälikuid alati värvime (sinisega). Võtke märkmikusse sinised pliiatsid, ringige ümber ja värvige W-täht. Hästi tehtud, pange nüüd märkmikud laua servale.

9. D / I "Teremok tähtedega"... (2 minutit)

Hiir on teile veel ühe mängu ette valmistanud. Pange mängukaamerad enda ette, leidke ja ümardage sinise markeriga täht em teremkis. Mitu tähte leidsite?

10. D / I "Teremki Voskobovich". (1 min)

Nüüd näitame hiirele, kuidas saame silpe lugeda.

Logopeed koostab kambrites silpe ja lapsed loevad kordamööda(sha, shu, sho).

Hästi tehtud, seisame ringis.

11. Harjutusminut "Hiir" (2 min.)

  1. D / I "telegraaf" (3 min)

Tahvelarvutis on numbrite 1, 2, 3 ridade kõrval laual piltide hunnik.

Poisid, vaadake, mis huvitava ülesande on hiir meile ette valmistanud. Tüdrukud peavad valima pildid, mille heli [w] on sõna alguses, poisid, kus heli [w] on sõna keskel .. Pildid: püksid, müts, kasukas, müts, lühikesed püksid, karu, hobune , kass, hiir, ahv, konn.

Tüdrukuid võib ühe sõnana nimetada kõigiks piltideks, mille leidsite (riided).

Poisid, kuidas saate kõiki pilte ühesõnaga nimetada (loomad).

Nüüd loe kordamööda, mitu silpi on igas sõnas, ja aseta pildid soovitud reale. Nimetage sõnad ühe, kahe, kolme silbiga.

13. Sõna SHUBA süntees (3 min)

Hiir Shusha on teile viimase ülesande ette valmistanud, vaadake hiirttoodud värvilised võlumunad, mis need on? (valge, kollane, oranž, roosa, roheline) ja suurus? (suured ja väikesed). Võtame võumunad ükshaaval, need sisaldavad tähti, millest peate tegema sõna KARUSNAHK, kuid nende avamiseks peate mõistatuse ära arvama. Kes arvab, avab muna.

Mõistatused:

Väike loom hüppab

Mitte suu, vaid lõks.

Langeb lõksu

Nii sääsk kui kärbes

(konn)

Pehmed käpad,

Ja käppades on kriimustus.

(kass)

Saba on pikk

Beebi ise

Kardab väga kassi.

(hiir)

Metsas on üks naljakas lind

Laulab kägu, kägu terve päeva

Ei saa õppida laulma

Nagu kukk - "vares"

(kägu)

Võtame tähed ja moodustame neist sõna SHUBA, mitu tähte selles sõnas on?, Mis on esimene, mis viimane? Nüüd paneme munad oma kohale tagasi. Kuhu sa munad panid? Ja kust sa need said?

III. Kokku (1 min)

Mis häält ja kirja me täna kohtasime? Mis mänge sa mängisid?

Kõnetegevuse hindamine.

Te töötasid täna suurepäraselt ja täitsite kõik ülesanded õigesti. Selle eest annab hiir Shusha teile magusaid kingitusi. Logopeed jagab lastele toitu.


See kirjaoskuse tunni ettevalmistamise kokkuvõte on üks kokkuvõte minu, logopeedi õpetaja Sazhaeva NK koostatud tööprogrammist "Heli tähest". Kirjaoskuse koolituse ettevalmistamise tööprogramm sisaldab 72 klassi ja on mõeldud vanematele koolieelikutele vanus ... Metoodiliseks aluseks võeti NS Žukova “Logopeediline aabits”. Üle viie aasta olen töötanud lastega, kes kasutavad seda õppevahendit.

Ülesanded:

1. Jätkake navigeerimise õpetamist aegruumi kategooriates "nädal", "aastaaeg";

2. Jätkake eseme nimetamise oskuse arendamist perekonnale omaste tunnuste järgi ("riided");

3. Jätkake käändevõtete õpetamist, nimelt: ainsuse ja mitmuse nimisõnad, sealhulgas genitiivnimede mitmuse töötlemine; deminutiivsed sufiksid;

4. Jätkake laste tutvustamist mõistetega "heli", "täishäälik", "konsonantheli", õpetage neid nimetama häälikute ja konsonantide iseloomulikke tunnuseid, õpetage neid eristama;

5. Jätkake üldistava mõiste nimetamise oskuse arendamist;

6. Andke aimu mõiste „kiri“ kohta, jätkake õpetamist mõistete „heli“ ja „täht“ eristamiseks;

7. Esitage tähe W, W graafiline pilt;

8. Jätkake õpitud tähe ja tuttavate objektide korrelatsiooni võime arendamist;

9. Arendage jätkuvalt võimet eristada antud heli kõrva järgi erinevates asendites: sõna alguses, keskel, lõpus;

10. Jätkake oskuse väljatöötamist antud heli jaoks sõnade väljatöötamiseks ja heli asukoha määramiseks sõnas;

11. Jätkake tähtede ja silpide kassaga töötamise võime arendamist;

12. Jätkake sõrmede harjutuste abil sõrmede peenmotoorika arendamist;

13. Jätkake üldise motoorika arendamist füüsilise soojenduse abil.

Varustus: teemapildid MÜTS, SALL, PALL, HIIR; "Võlukott", tähtede kassasüsteem, kaardid helide tähistamiseks, kaardid sõna silbilise struktuuri paigutamiseks, magnetplaat.

Tunni käik:

1. Organisatsiooniline hetk.

Tervitades. Nädalapäeva täpsustus. Kõigi nädalapäevade hääldamine järjestuses edasi ja tagasi. Lugu "Nädalapäevad" (koorilugemine).

"Ma tean seitset päeva nädalas: esmaspäev, teisipäev, kolmapäev, neljapäev, reede, laupäev ja pühapäev. Esmaspäev, teisipäev, kolmapäev, neljapäev, reede on tööpäev ning laupäev ja pühapäev on puhkepäevad. "

Märkige praegune hooaeg ja loetlege sügiskuud.

2. Kodutööde kontrollimine

  • "Nimetage täishäälikute helisid läbitavatest" ("A, U, O"). "Miks nad on täishäälikud?" ("Nende hääldamisel läbib suuõõnes olev õhk vabalt. Need koosnevad häälest. Nad moodustavad silbi").
  • "Nimetage kaashäälikud läbitute hulgast" ("M, C, X, P"). "Miks nad on meeldivad?" ("Nende hääldamisel satub suuõõnes olev õhk takistuseks. Need koosnevad häälest ja mürast").
  • Aabitsa "R" lehe lugemine (see on tunni eelmine teema).

3. Tunni teema väljakuulutamine.

Pilte "Võlukotist": MÜTS, SALL, PALL, HIIR.

(Sõnad räägitakse ja pildid pannakse magnettahvlile).

"Mis on see sõna, mis tähendab mütsi" ("See on müts").

"Mis on sõna kaelas rõivaeseme kohta, mis hoiab sooja?" ("See on sall").

"Mis on ümmarguse õhuga täidetud eseme sõna" ("See on pall").

"Mis on väikese närilise sõna" ("See on hiir").

  • Mäng "klassifikatsioon"

"Milliseid pilte saab kokku panna ja miks?" ("Võite salli ja mütsi kokku panna, sest need on riided").

  • Mäng "Üks-palju" ("Müts - mütsid" ...).
  • Mäng "Nimi hellitavalt" ("Müts - müts" ...).
  • Mäng "Nimi tohutu" ("Müts - müts" ...).
  • Mäng "Kes / mis on kadunud": lapsed sulgevad silmad ja logopeed varjab pilti ("Kork on kadunud" ...).

Heli paistab silma kõnes. "Milline on kõigi nende sõnade heli?" ("Heli [Sh]"). "Täna tunnis tutvume heliga [Ш]".

4. Klassifikatsiooni tunnuste analüüs.

Heli [Ш] on täishäälik või kaashäälik ja miks? " ("Heli [W] on kaashäälik, sest õhk kohtub suus oleva takistusega").

"Heli [W] on vali või tuhm ja miks?" (“Heli [W] on tuhm, sest kurk ei laula - häälepaelad ei tööta.” Kontrollige taktiili ja vibratsiooni juhtimisega).

"Heli [W [kõva või pehme ja miks?" ("Heli [W [raske, sest keel on sirge").

"Heli [W [kõva hääletu kaashäälik, mida tähistab sinine ruut" (Logopeed esitab sinist ruutu).

5. Foneemilise kuulmise ja taju areng.

„Tõstke käsi üles, kui kuulete heli [Sh]:

helireas: a, w, p, w, o, m, w, l, s, w, p, w ...;

silbireast: sha, ash, sa, zha, shu, scha, ach, shi, sho, sy, siis, nii, ku, shu ...;

sõnadest: mahl, pall, koorik, kasukas, samovar, müts, putukas, hiir, tammetõru …».

"Määrake sõnas heli koht" (sõna algus, keskosa, lõpp): MÜTS, SALL, HIIR, PALL.

"Mõelge oma sõnadele uuritava heliga ja määrake heli koht sõnas" (sõna algus, keskosa, lõpp).

6. Heli korrelatsioon tähega.

Esitatakse trükitud tähega kaart (suur ja väike). "Heli [Ш] tähistatakse vene keeles tähega" Ш "(sha)".

Kuuleme ja räägime helisid, näeme ja kirjutame kirju.

7. Kirja pildi analüüs.

"Suured ja väikesed tähed" Ш "on kirjutatud ühesugused." "Mis on meie kirja elemendid?" “Joonistame üksteisest samal kaugusel ülalt alla kolm sirget. Tõmmake üks joon alla, ainult vasakult paremale, see ühendab kõik kolm joont. Selgus täht "W" (logopeed saadab kirja kirjutamist, näidates seda tahvlil).

Fizminutka

Pall

- Me täidame õhupalli kiiresti,

(Sõrmed kogutakse suu lähedal olevasse näpitsasse ja "laienevad" järk-järgult)

- See muutub suureks.

(Käed ülevalt küljele, kirjeldage ringi)

- pall lõhkes,

- õhk on väljas,

(Kalluta, istu)

- Ta muutus õhukeseks ja õhukeseks.

(Püsti kätega oma torso poole)

Hiir

- See on ema - hiir.

(Patsuta pead)

- Ta on ilus nagu kõik hiired.

(Patsuta oma nägu)

- tal on suured kõrvad,

(Patsuta kõrvu)

- tal on suured silmad,
(Patsuta silmaümbrust)

- tal on pehmed põsed,

(Patsuta põski)

- tal on terav nina,

(Patsuta oma nina)

- Tal on hammastega suu.

(huulte paitamine)

8. Kirja kujutise korrelatsioon tuttavate objektidega.

- Shura segas heina,

Unustasin pigi heina sisse. (G. Vieru)

- Kuidas W välja näeb?

Selle ämbri hammastel. (V. Stepanov)

- Ah, väljaheide on hea!

Pööratud - ja täht W!

“Milliste objektidega näeb välja täht“ W ”(laste vastused).

“Millised vene keele tähed täht“ SH ”välja näevad (laste vastused).

“Millistest numbritest näeb välja täht“ W ”(laste vastused).

9. Töö ABC raamatuga.

(Lk 29–30). Kõnematerjali lugemine kõigepealt logopeedi, seejärel laste poolt.

Näpuvõimlemine

Talvised riided

- Ema seob oma tütre

("Kudume varrastel")

- sall

(Vii peopesa üle kaela ja võta käsi üle õla - "viskab salli")

- Ja sokid,

(Näita jalgadele)

- müts ja labakindad,

(Näita peas ja kätes)

- Et Varyushka ei külmuks.

(Raputamiseks - raputage nimetissõrme vasakule ja paremale).

(O. Krupenchuk)

10. Töö tähtede ja silpide kassaga.

Pange tähed ja silp kassasse:

- suur / kapital "Ш";

- väike / väiketäht "w";

- TUHK - SHA - PALL - PALLID

- sha - Maša

- USH - MÜRA - MÜRA - MÜRA

- Shu - Shura

- Tööohutus - SHO

Silpe on sama palju kui täishäälikuid.

"Kui palju silpe on sõnades: pall, pallid, Mascha, müra, müra, Shura?" Paigutatud sõnade saatmine helide tähistamiseks kaartidega.

11. Kokkuvõte.

"Mis heli õpetati?" (laste kollektiivne vastus).

"Mis kirja sa mõtlesid?"

12. Kodutööd.

ABC-lehe lugemine (lk 29–30). Hajuta suur- ja väiketäht W, w... Tulge välja sõnadega, mille heli olete uurinud. Mõelge välja poiste ja tüdrukute nimed, millel on uuritav heli. Mõelge, kuidas täht välja näeb Sh

Teema: Täht W, w, heli [w].

Eesmärk: mängulisel viisil tutvustage lastele uut tähte ja häälikut, õppige selle tähega silpe, sõnu, lauseid lugema, arendage ladusa silbi teadliku lugemise oskust, laiendage ideid teiste helide ja tähtede kohta, töötage häälduse selguse nimel, kõne arendamisel, õppimisel, laste harimisel on moraalsed omadused, viisakus, sisendatakse armastust oma kodukooli, õppimise vastu.

Varustus: Tähtede „teip”, õpikud, tähtede kujutis mänguks „Kutsuvad tähed”, silt „Silbiline loto” (cha ja chu liitmisega), „Meelelahutuslikud mudelid” (sõnad tähega b), „Lõpeta sõna "," Leia sõna ", silt" Kogu vanasõna ", ketas" Mida nad koolis õpetavad ", kiri kooli nõuannetega, tahvlile foneetiliste harjutuste jaoks kirjutatud sõnad.

Lae alla:


Eelvaade:

Avalik tund kirjaoskuse koolitus

"Täht W, w, heli [w]."

Õpetaja Zhuravleva O.L.

Teema: Täht W, w, heli [w].

Eesmärk: mängulisel viisil tutvustage lastele uut tähte ja häälikut, õppige selle tähega silpe, sõnu, lauseid lugema, arendage ladusa silbi teadliku lugemise oskust, laiendage ideid teiste helide ja tähtede kohta, töötage häälduse selguse nimel, kõne arendamisel, õppimisel, laste harimisel on moraalsed omadused, viisakus, sisendatakse armastust oma kodukooli, õppimise vastu.

Varustus: Tähtede „teip”, õpikud, tähtede kujutis mänguks „Kutsuvad tähed”, silt „Silbiline loto” (cha ja chu liitmisega), „Meelelahutuslikud mudelid” (sõnad tähega b), „Lõpeta sõna "," Leia sõna ", silt" Kogu vanasõna ", ketas" Mida nad koolis õpetavad ", kiri kooli nõuannetega, tahvlile foneetiliste harjutuste jaoks kirjutatud sõnad.

Luuletused tähest W, w

Vaadake tähte W-

Kiri on väga hea

Sest temalt

Saate teha e ja e.

Tundide ajal.

1. Õpilaste tähelepanu korraldamine.

II .Foneetiline laadimine

1) cha-cha-cha - toas põleb küünal

Chu-chu-chu - koputan haamriga

Och-och-och-öö on kätte jõudnud.

2) keele keerutajate hääldamine:

Õpilane õppis tunde, põsed tindiga.

III. Kordamine

1. Mäng "Helistavad kirjad"

(lastel on töölaual kaardid kõigi uuritud tähtede nimedega)

Hangi täishäälikud

Häälikud pehmendavad kaashäälikuid sulandumisel.

Vokaalid, millega konsonandid on alati kindlad.

Häälikud, mis võivad kujutada kahte heli.

Häälsed kaashäälikud

Hääletud kaashäälikud

Paaris kaashäälikud, leidke üksteist.

Alati pehme konsonant

Kiri ei tähista heli.

Milleks see on mõeldud?

Oleme alati seal, kus on vaja märk sõnadesse lisada.

2. Mäng "Meelelahutuslikud mudelid"

B (hobune, põder, , sool, koi, hani, ilves, luhtunud, tolm, valu, tüll)

B (mantel, kiri, uisud, raha, nikerdamine, saatus, saun, kõndimine,

koit)

3. Lõpeta sõna b-ga.

Pöök (var), tet (rad), kiht (var), mesi (lõppude lõpuks), yang (var), veebruar (ral).

4. Mäng "Silbiline loto"

Cha-chu kombinatsioonide kordamine.

semi KA Pla Lok

vasta nick le gong

lülita sosin välja

Chu tee

IV .Töötamine uue materjali kallal.

1. Tutvus kaashäälikuga [w].

Millist korduvat heli kalastades kuulete? (pole varem uuritud)

Sosin, ragiseb, kohiseb.

See on heli [w].

2. Tutvumine tähega Ш, Ш.

Vaadake tähte W-

Kiri on väga hea

Sest temalt

Saate teha e ja e.

3. Tahvlile kirjutatud silpide lugemine.

Sha-sha-sha-õpetab lapse ema.

Šu-šu-šu - kirjutan kirja

Tuhk-tuhk-tuhk-Vova pliiats

4. Leidke sõnamäng

Sh alun, k arandash, oh shibka, l pakane ja lbom

Mitu sõna?

Leidke kuues.

Mis see sõna on?

(kool)

5. Tähelepanu saamiseks mängige (valikuline).

1. september Sash a po sh el v sh koola. Päikesevalgusw ko. sa w aga täiskasvanuna sinaw ja isa rääkisw irokoy tänav. See algaskoolielu.

6. Laste "Mida koolis õpetatakse" esitamine.

7. Kohustuste täitmine.

(ülesanne: jäta kõik sõnad meelde[w])

Varsti möödub esimene aasta

Oleme ülepeakaela

Nüüd laulame meile

Koolikohustused.

Uus vormiriietus selga pandud

Valge särk.

Imetle mind

Mis ma esimese klassi laps olen.

Kirjad masina märkmikus

Ära seisa nagu paraad.

Tähed hüppavad ja tantsivad

Maša lehvitab sabaga.

Tegime natuke lärmi

Akendes helisesid prillid

Me ütlesime: "Vaikus!"

Koolis mõranes sein.

Andsin katse alla kirjutada

2 ülesannet Sonechkale

Ja nüüd meie märkmikutes

Mõlemal on kaks

Taras raputas ja raputas oma portfelli

Märkmike leidmiseks

Aga märkmikud iga kord

Nad mängisid temaga peitust

Laulsime teile ditties

Kas see on hea või halb

Ja nüüd palume teilt

Et te meile pai teeksite

8.Mäng "Koguge vanasõna"

Kiirustades ajate inimesed naerma

Kuidas saate vanasõna tähendusest aru?

9. Töö "ABC" -ga lk 114–115

1) lisamärkidega veergudes sõnade lugemine

2) teksti lugemine lk.115

Kuidas saab teksti pealkirja panna?

10. Lastele kirja kirjutamise lugemine (loevad 4 hästi loetavat last)

Pishichitaya näpunäited.

Kui soovite silla ehitada

Vaadake tähtede liikumist

Sõitke masinaga põllul

Või sõitke autoga üles

Töötage koolis hästi

Õppige heas usus!

Arvasite, et kool polnud rongijaam

Ei ole hirmus hiljaks jääda.

Aga need, kes kooli hiljaks jäävad

Ta ei oota.

Kuigi on ratasteta klass,

Tunniga jõuab see kaugele.

Koolilaud pole voodi

Ja selle peal ei saa valetada.

Istud sihvakalt oma laua taga

Ja ole rahulik

Ärge rääkige tunnis

Nagu ülemere papagoi.

Iga kord tõuske koos

Kui õpetaja klassi astub.

Õpetaja küsib - peate üles tõusma

Kui ta lubab teil maha istuda, siis istuge maha.

Vasta kui tahad - ära lärmi,

Lihtsalt tõsta käsi.

V. Õppetunni kokkuvõte.


Jaga seda: